Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysokość pomieszczeń


Gość

Recommended Posts

Jeśli 2,5 m jest na gotowo to trzyma się normy (bo 2,5 m to minimum z normy). Ale jeśli planujesz jeszcze sufit podwieszany, ogrzewanie podłogowe czy coś co mogłoby jeszcze pomieszczenie obniżyć to radzę zostawić większy zapas. A tak w ogóle to chyba lepiej zostawić minimum 2,6 m. Zależy od wielkości pomieszczeń, bo jeśli są duże to przy małej wysokości mogą się wydawać zbyt płaskie. U mnie też było 2,5 m, w tej chwili mam 2,9 m, ale po zrobieniu sufitu podwieszanego (10 cm) i ocieplenia podłogi, wylewki, panele (ok. 19 cm) zostanie około 2,6 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym zdecydowanie podwyższył - przed wojna robiło się 3-3,5m "i kumu to przeszkadzało...".

A tak na poważnie, to z wysokością nie można przesadzić, ale dobrze mieć rezerwę.

A to zachce Ci sie ogrzewania podłogowego w kuchni lub łazience (wylewki idą w górę), a to zrobisz podłogę na legarach zamiast bezpośrednio na wylewce - zwykle te kilka cm w praktyce "ubywa".

Ja myślę, że te 2,70-2,90 ( w zależności od wielkości pomieszczeń) to optimum dla komfortu.

Ja mam w projekcie 2,60 i na pewno pójdę w górę (co najmniej do 2, 80 czyli o wys. 1 pustaka lub bloczka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie rób za nisko, bo po zrobieniu wylewki stropowej bedziesz żałował. Jeżeli masz jeszcze spore pomieszczenia a będzie nisko to jaką lampę powiesisz na środku pokoju.

Ten problem mam już niestety za sobą i żałuję, że nie podwyższyłam o pustaka. pozdrawiam Majka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jestes jeszcze na etapie projektowym wiec mozesz bawic sie w podwyzszania, lecz pozniej juz nie radze na budowie samemu zmieniac. Cokolwiek zmienisz pociagnie to za soba lawine zmian innych rzeczy z ktorymi mozna sobie nie poradzic. Np tak tu zalowane podniesienie o pustaka - w domku parterowym nie ma znaczenia (wyglad tez w duzym stopniu sie nie zmieni) lecz z uzytkowym poddaszem badz z przesunietymi polpoziomami powoduje to koniecznosc przerobki schodow - i albo zajma ci wiecej miejsca albo stopnie beda wyzsze albo stopnice wezsze - moze to nie byc za wygodne w przyszlosci.

Jednym slowem ostrzegam przed zmianami na budowie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

2,5m w niewielkich pomieszczeniach wygląda dobrze. W salonie o szerokości ponad 4,5m sufit zaczyna optycznie przytłaczać, co korygować można sposobem malowania pomieszczenia, ew. obniżeniem podłogi.

Jeżeli podniesienie sufitu miałoby skutkować powiększeniem wysokości stopni schodów, zdecydowanie odradzam.

A.Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze przy przeróbkach projektu wymusiłem na architekcie podniesienie z 2.55 do 2.65 na gotowo. W pomieszczeniu 6,5 x 4,5 które otwarte jest jeszcze na holl i potem kuchnię wydaje mi się to minimum. Fakt że ciepło idzie do góry więc ogrzanie "wyższego" domu będzie droższe, ale nie sądzę by były to kwoty duże. Jeżeli masz nad stropem jeszcze poddasze to wogóle nie powinno być tego problemu bo gdzie większość tego ciepła ucieknie?. A no na poddasze więc tam będziesz musiał grzać mniej. Sumarycznie więc nie będzie to miało znaczenia a komfort użytkowania wyższych pomieszczń na dole - tych gdzie się żyje - olbrzymi. Mam 2,65 i uważam że to minimum. Z tym 2.3 to chyba jaja. Nie jestem wysoki (175), ale jak tu się przeciągnąć na stojąco albo wsawić choinkę czy powiesić lampę. Dom to nie socjalistyczny blok. 2,3 minus na ogół 60cm lampa = 1.7. Można się o tą lampę w nocy zabić. Chyba że w Kanadzie montują lampy w podłodze jak na seksmisji. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam w Kanadzie i wprawdzie nie mierzyłam wysokości pomieszczeń, ale na pewno nie mają 2,30. Są wyższe niż nasze mieszkania w blokach. Być może 2,30 jest normą, ale w takim razie bardzo rzadko stosowaną (przynajmniej w Montrealu) i to zarówno w blokach jak i w jednorodzinnych domach.

Pozdrowienia

Agnicha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jak jest wyżej to pomieszczenie ma lepszą wentylacę.

Zresztą to widać jak jestem na imprezie yam gdzie jest niżej i wyżej.

Papierochy w pomieszczeniach niższych chcą zabić , w tych wysokich też ale nie w takim stopniu.

Mój projektant stanowczo doradzał mi robić jak najwyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu gdzie teraz mieszkam jest 2.15 (komunistyczne normy powierzchni mieszkaniowej i związane z tym udzielanie kredytów <2.20) i daje się mieszkać. Lampę mam wbudowaną w skośny fragment sufitu, albo płaska plafoniera. Niezbyt pieknie, ale się da. Jest za to cieplutko. U taty jest 2.75 i wydaje mi się to trochę za wysoko.

W nowym domu który buduję, w projekcie było 2.50, ale zmieniłem na 2.60. Myślę, że to optymalna wysokość w pomieszczeniu mieszkalnym. W sypialniach na poddaszu będzie 2.54.

Jednakże bardzo uważaj na zmiany w projekcie. Mimo, że wszystkie zmiany robiłem strasznie ostrożnie i z większości jestem zadowolony, to jednak kilku teraz bym nie robił. Ścianki kolankowe nie powinny być wyższe niż 170 cm i nie niższe niż 140 cm. Takie jest moje zdanie.

A najgorsze jest to, że z zewnątrz dom wygląda trochę innaczej niż na projekcie. Tylko, że na projekcie specjalnie jest tak narysowany, żeby wyglądać na mniejszy i przytulniejszy, niż w rzeczywistości.

Zmieniaj, ale z głową!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

u mnie jest na dole 2,90 a na górze 2,35 . Dół jest otwarty na górę, więc uciekające ciepło daleko nie zaleci.Mam na górze zamontowane co, ale nie muszę z niego korzystać. Teraz jest wystarczająco ciepło ,a jak przymrozi to kaloryfery przydadzą się jak znalazł. Skosy ocieplone 25 cm, stropodach nad nieużytkowanym stryszkiem 30 cm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to ciekawe, zapomniałem o tym wątku. Zrobiłem w końcu 2,70. Patrząc na gotowy efekt, jestem zadowolony, myślę, że gdybym zrobił jak w projekcie byłoby za nisko.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: andrzejp dnia 2002-12-03 15:19 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...