Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Alarm w domu parterowym


Gość

Recommended Posts

Cześć. Jak należy rozwiązać w domu parterowym problem alarmu w nocy, gdy domownicy spią. W piętrowym - sprawa jasna - alarm na parterze. A w parterowym jak się ustrzec przed tymi, co wchodzą, gdy domownicy śpią???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zarządzania systemem alarmowym służy centralka. można do niej podłączyć najrózniejsze czujki reagujące np na ruch, zbicie szyby, otwarcie okna/drzwi. Lepsze centralki pozwalają na zdefiniowanie kilku profili (podobnie jak w telefonie komórkowym) np: wakacje (system działa na każdy sygnał), noc (reakcja tylko czujek na parterze lub w Twoim przypadku na otwarcie), zmierzch (monitoring posesji/garażu) itp. Sygnały mogą być przekazywane też przez GSM w postaci SMS.

Wszystko to a nawet więcej (a także w dużej części samemu) można zrobić na twzw sterownikach swobodnie programowalnych PLC np Easy, którego programuje się łatwiej niż magnetowid. Nie radzę brać "sławnych" firm bo zawsze nas skroją a nigdy nie dostaniemy dokładnie tego czego chcieliśmy.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom parterowy bez użytkowego poddasza. Dlatego KAŻDE okno i drzwi prowadzące na zewnątrz (w tym również brama garażowa), będą miały podwójna czujkę (kontaktron na otwarcie i czujnik stłuczenia szyby (w oknach oczywiście)). Poza tym w domu będą jeszcze czujki ruchowe "odporne" na zwierzęta do masy małego cielaka. Te będą rozstawione tak, żeby w razie naszej nieobecności można było kontrolować sytuację w razie sforsowania (dezaktywacji) przez złodzieja którejś z czujek na oknach lub drzwiach. Czujki ruchowe bedzie również można włączać na noc tylko w części dziennej, gdy my będziemy przebywać w części nocnej domu. Do tego dodatkowo będą dwa piloty przeciwwłamaniowe, które nosi się przy sobie w razie wyjścia nocą do ogrodu itp.

Ogólnie system będzie podłączony do radionadajnika, który powiadamia firmę ochroniarską, poza tym włącza syreny wewnętrzne i zewnętrzne (z pulsującym światłem), a także włącza podświetlenie wokół domu (montowane pod okapem), tak że otoczenie staje się widoczne. W przyszłości gdy będziemy mieć telefon, system może automatycznie dzwonić pod zadane nr telefonu z wcześniej zadaną informacją.

Będziemy też mieć kilka czujek dymowych w razie pożaru.

 

Wiem, że można montować czujki ruchu w ogrodzie, ale ponieważ dom stoi koło lasu, zwierzyny pod dostatkiem a ja chcę spokojnie spać. Wyżej opisany system działa od 1,5 roku u mojego sąsiada i wszyscy czują się bezpiecznie. Trzeba tylko przyszykować na niego trochę kaski...

 

Pozdrawiam,

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też mam pytanie. Gdzie umieszczać czujki ruchu, przy oknie aby patrzyła na pokój czy na przeciwko okna. Jakie są spotykane kąty patrzenie czujek PIR? Czy wystarczy czujka pojedyńcza czy lepiej kupic dualną? Ile przewodów prowadzić do czujek i do centralki i klawiatury? Czy jeżeli chce się mieć kilka stref to uaktywnia się je na klawiaturze (wtedy potrzeba chyba kilku klawiatur czy na centralce? Czy jest potrzeba montowania kontaktronów w pomieszczeniu w którym będzie czuja ruchu?

Sporo tego, jestem jednak przed rozprowadzeniem kabelków i chciał bym to zrobić dobrze. Liczę na pomoc.

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujki należy rozmieszczać tak aby były najmniej widoczne i aby nie można było do nich podedjść "od tyłu" (łatwo je zamrozić). Najlepiej zamontować je w narożniku ściany z oknem.

Czujki dualne nadają się dobrze do korytarzy (pomieszczeń wąskich i długich). Należy starać się również o to aby jedna czujka broniła dostępu do drugiej. Dobre czujki można skalować i zając nie będzie problemem (człowiek na czworakach wygląda bardzo podobnie do owczarka). Radzę montować kontraktony bez względu na całą resztę - kosztuje to niewiele a chroni bardzo skutecznie. Poza tym kontraktony można wykorzystać do systemu BMS ("zarządzania budynkiem") i połączyć np z układem CO lub EIB

ale to kolejna historia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czujek odpornych na małe zwierzeta to radzę ostrożnosc... Upraszczajac - zawsze "widzą" w pewnym kącie analizując jednocześnie intensywnosc i predkosc sygnalu. I tak sredniej wielkosci pies w odleglosci 1,5m od czujki (np na fotelu) jest traktowany jak czlowiek bedący 10m od czujnika.

Pozdrawiam

Trapp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wykrycie owczarka przez czujkę to mam pewne wątpliwości. Wiem że te czujki nie działają na zwierzę do pewnego ciężaru (przynajmniej te dualne tzw PIR), więć jest motywacja żeby psa nie zatuczyć. Ja planuję mieć Labradora, a te mają skłonności do nadwagi :wink:... Ale po to właśnie będę miała podwójne zabezpieczenie, czyli ruchowe i kontaktrony z czujkami stłuczenia na oknach, żebym będąc np sama w domu mogła się zabezpieczyć (włączyć część systemu na oknach i drzwiach - wyłączając jednocześnie czujki ruchowe). Poza tym na początku mieszkania (czyli od września), kiedy nie mamy w zasadzie pół własnego mebla - czyli nie ma co kraść, działać będzie tylko ta część ruchowa (czujki PIR). Okablowanie rozłożymy na wszystko, a czujki na okna założymy wtedy gdy uznamy że jest to konieczne.

 

Aha, przy zakładaniu czujek na okna dwudzielne, istotne jest czy mają stały słupek w środku, bo wtedy musimy zakładać czujki na każdą część osobno. Przy oknie dwudzielnym bez słupka stałego wystarczy jedna czujka na takie okno.

Pozdrawiam,

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decydujecie się na kontaktrony w oknach, warto skonsultować się z producentem waszych okien. Większość firm produkujących z PCV potrafi za niewielką dopłatą wmontować kontaktron w ramę, nie wiem jak jest z drewnianymi. Nie znam nic bardziej brzydkiego od kontaktronu na oknie w domu prywatnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę czujecie aż tak duże zagrożenie, że planujecie z domów zrobić fortece :eek: , czy może budujecie w niebezpiecznych okolicach? My chcieliśmy założyć prosty alarm antywłamaniowy podłączony do ochroniarzy, ale nic więcej. Żadnych czujników ruchu itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że bardzo dobry system ma Alicjanka - pozdr

 

przede wszystkim chodzi o system powielany a nie nafaszerowanie domu czujnikami laserowymi ?-) system musi być w czymś indywidualny i dzięki temu trudniejszy do sforsowania

przy okazji - dziś np. kamera b/w kosztuje tylko 200 PLN.

 

o systemie warto mysleć b. wcześnie - łatwo wtedy ukryć większość jego elementów (im mniej elemetów widać tym trudniej go rozpracować), zamówić odpowiednie okna/drzwi położyc kable itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiatury muszą byc w kilku miejscach:

- przy wejściu do domu (alarm działa z pewnym opóźnieniem), żeby wchodząc do domu móc zdezaktywować system;

- przy części nocnej, abyś kładąc się spać, mógł aktywować system na noc;

- jeśli jest przejście z garażu do domu to może być też w garażu, żebyś nie musiał otwierać najpierw drzwi zewn, jeśli chcesz wjechać samochodem do garażu.

O kablach się nie wypowiadam bo w tym jestem laik :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i jeszcze jedno odnośnie czujek ruchu. U mnie fachowcy umiejscowili je skierowane na pomieszczenie a nie okno. Nie muszą swoim "widzeniem" pokrywać całości domu, tylko muszą być utwaione tak, że jeśli ktoś się po domu porusza to omijając jedną natrafia na drugą, czyli w miejscach komunikacyjnych i dużych otwartych przestrzeniach. Osobne czujki ruchu są w newralgicznych pomieszczeniach w którzych rzadziej się bywa: pomieszczenie gospodarcze i garaż (podobno najłatwiej się włamać przez bramę garażową).

Cenowo czujki różnych firm znacznie się różnią. Ciekawa jestem jak rzeczywiście ma się cena sprzętu do jego działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podcztytuję Wasz wątek i musiałem się włączyc. Dobrze kombinujecie z systemem alarmowym. Jednak trzeba sobie zadac pytanie ile macie pieniędzy! Alicjanka podsuwa dobre pomysły, ale ciekawe ile ci znajomi wydali na taki system? Inteligentne budynki są teraz w modzie lecz niestety kosztują. Uważam że pewne elementy powinny być w każdym budowanym domu(alarm ewentualnie z prostą kontrolą dostępu, zintegrowane okablowanie TV, okablowanie strukturalne, zasilanie awaryjne). Jednak w ostateczności o tym co zainstalujecie decydują pieniądze. System alarmowy który spełni oczekiwania wiekszości Inwestorów (niestety tylko te podstawowe ale daje możliwość rozbudowy) kosztuje ok 2500zł. Od takiej kwoty zaczynamy i każda dodatkowa opcja zaczyna kosztować. Zastosowanie kontaktronów w oknie może jest tanie (sam kontaktron już pare zł) ale trzeba zauważyć, że aby na manipulatorze mieć pełen obraz sytuacji (widzieć np które okno otworzył złodziej) potrzebujemy dodatkowe wejścia w centrali (a tych ilość też jest ograniczona). Zamiast kupować dodatkowe moduły centrali warto przeanalizować wartość injwestycji jakie poniesiemy na ryzyko jakie nam grozi. Jeśli zabezpieczamy mienie o wartości 20000zł (szacowana wartość sprzętu RTV i drobnych przedmiotów) to czy warto wydawać na system alarmowy np 15000zł z super zabezpieczeniami? może lepiej zainstalować za 2500? a za resztę kupować ubezpieczenie do końca życia. Może jeszcze starczy na inne uciechy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...