Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zdjęcia przedwojenne.


mirela99

Recommended Posts

Mam około 100 starych, przedwojennych zdjęć. Są malutkie (6-8 cm), czarnobiałe, śliczne,w bardzo dobrym stanie.

Mam też dużą ścianę, na której chciałabym je powiesić. Wiem jednak, że powinny one unikać światła. Do kogo powinnam się zwrócić z prośbą i wykonanie kopii ? Czy "zwykły" fotograf "bawi się" takimi rzeczami ?

Edytowane przez mirela99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy "zwykły" fotograf "bawi się" takimi rzeczami ?
"Zwykły" fotograf na pewno wie jak to się robi, choć pewnie od kilku/kilkunastu lat w takie rzeczy się nie bawi choćby z braku materiałów. Drugi problem to taki że tych "zwykłych" już nie wielu zostało. Obecnie to najczęściej gość przeszkolony do obsługi minilabu, który niekoniecznie widział typową ciemnie fotograficzną. Dodatkowo kopiowanie odbitek (a z Twojego posta wnioskuję że negatywów nie masz) technikami fotograficznymi, choć oczywiście możliwe, rezultaty daje takie sobie.

Najprościej jak radzi Zochna: zeskanować, potem można ewentualnie obrobić, powiększyć, wyczyścić uszkodzenia, skorygować jasność itp (nie musisz mieć zaraz Photoshopa, darmowy Gimp w zupełności wystarczy a do wielu podstawowych działań nawet ciut bardziej rozbudowana przeglądarka typu XnView czy irfan też będzie OK) a następnie dać do pierwszego z brzegu punktu foto do zrobienia odbitek. Jeśli tylko zdjęcia nie są na papierze grawiurowym (w takie małe dołeczki) powinno wyjść całkiem nieźle nawet na średniej klasy skanerze.

Warto przed obrobieniem plików zapytać w konkretnym punkcie (tym w którym dasz zrobić odbitki) na jakich parametrach pracuje ich lab:

1 rozdzielczość naświetlania - najlepiej żeby plik był zapisany z ta samą (najczęściej 300 lub 400 dpi choć trafiają się też 720 i 1440, ale tym zazwyczaj się chwalą na wstępie)

2 proporcje (2/3 lub 3/4) - jeśli są inne niż twoich zdjęć to lepiej jeśli ty zdecydujesz co obciąć lub gdzie dodać brzeg niż maszyna

3 rodzaj pliku (TIFF, JPG, BMP)

4 wielkość natywna skanu - tzn na jakiej wielkości pracuje dany lab najczęściej odpowiada to wielkości skanu z małoobrazkowego negatywu. Najczęściej rozdzielczość skanera to 6 MP czyli ok 2848 x 2144 pikseli. Nie ma sensu robić skanu kilkakrotnie większego i męczyć się z obrabianiem gigantycznych plików mulących kompa, jeśli zdjęcie na wstępie zostanie pomniejszone do wielkości na jakiej pracuje lab.

Im więcej parametrów będzie identycznych z tymi na których pracuje lab, tym niej ingerencji maszyny lub człowieka pracującego jak maszyna i tym samym efekt końcowy bliższy oczekiwanemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...