Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Anemostat nawiewny nad drzwiami (wentylacja mechaniczna z reku)


Recommended Posts

Witam!

Szczypie się z takim oto tematem, czy możliwe jest umieszczenia anemostatu nawiewnego nad drzwiami, tak aby wymiana powietrza następowała w całym pomieszczeniu, a nie tylko w obrębie drzwi. W moim przypadku podprowadzenie anemostatu pod okno jest możliwe technicznie, jednak niekorzystne estetycznie.

 

Kwestia dotyczy pokoju o pow. ok 15 m2 (3,6mx4m), kubaturze 45 m3, w którym przebywają i śpią dwie osoby - planowana wymiana powietrza to 30-40 m3/h (w nocy 30). Znalazłem anemostat z kratką z regulowanymi dyszami i nawet mi estetycznie odpowiada, z tym, że jego najmniejsza wersji przy zakładanym wydatku ma bardzo mały zasięg strumienia wywiewanego powietrza (1-1,5 m) i nie wiem czy się tym przejmować, czy nie.

 

Znalazłem również inne rozwiązanie - dysza nawiewna, kierowana, jednak brzydko to wygląda, a dodatkowo w pokoju mógłby powstać wzmożony ruch powietrza co również byłoby nieprzyjemne. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w opisywanej przeze mnie sytuacji i mógłby coś doradzić, byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-przemyśl spręż dostępny w pojedynczej nitce zasilającej pomieszczenie

--przemyśl jak działa dysza i co powoduje

 

Nie bardzo wiem, o co chodzi w tych pytaniach - moja cała wentylacja oparta jest o centralę Brink Medium i ma ona obsłużyć mieszkanie o pow. 71,2 m2, spręż dyspozycyjny przy max wydatku 300m3/h wynosi 150 Pa, więc przy zakładanej pracy na 1 biegu (100m3/h) będzie on znacznie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bresland, ja myślę, że jeśli wszystko zrobisz z głową, efekt może być bardzo dobry. Wystarczy wykorzystać zjawiska fizyczne.

Sugeruję byś zainteresował się zjawiskami zwanymi "przepływ zwarciowy" (to tobie niestety grozi) i "efekt coandy" (doskonałe rozwiązanie twojego problemu).

Na wielu stronach firm zajmujących się wentylacją, możesz znaleźć poradniki opisujące jak uniknąć pierwszego i jak wykorzystać drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W budynkach pasywnych wykorzystywane są nawiewniki podłogowe, sufitowe lub ścienne. Często stosowanym rozwiązaniem są nawiewniki, a nawet dysze dalekiego zasięgu, umieszczane nad drzwiami, w odległości 150÷200 mm pod sufitem. Pozwala to na skrócenie długości kanałów wentylacyjnych i wykorzystanie efektu Coandy. Lokalizacja nad drzwiami nie powoduje utrudnień przy ewentualnej późniejszej zmianie aranżacji i ustawienia mebli w pomieszczeniu. W instalacji należy unikać przepływu zwarciowego, co dotyczy przede wszystkim wywiewników zlokalizowanych w pomieszczeniach sanitarnych. Usuwanie powietrza powinno się odbywać możliwie blisko miejsc emisji zanieczyszczeń (np. prysznic, kuchenka gazowa), a także z dala od grzejników. W budynkach powinny być wykorzystywane efektywne okapy wentylacyjne kuchenne pracujące na obiegu zamkniętym. W celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami niezbędne jest zastosowanie otworów transferowych. "

 

http://www.mitech-mb.pl/Wentylacja_z_Rekuperacja.html

 

Dziękuję za wskazówki, na razie studiuję powyższe zagadnienia i mam pytanie. Ponieważ efektu coandy nie mogę zastosować na suficie (wystające drewniane belki stropowe) to czy zadziała to na ścianie bocznej i jak policzyć opadanie strugi powietrza w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, przekonaliście mnie do podprowadzenia kanałów nawiewnych pod okno. Aby to zrobić zredukowałem ich średnicę z fi 100 do fi 80, co przy 30-40 m3/h da prędkości przepływu w zakresie 2-3 m/s - czyli w normie, a na długości 10 m od skrzynki rozdzielczej spadek ciśnienia nie powinien być znaczny (sonoduct PE AD-L).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Temat bardzo stary, ale mam to samo pytanie. Ze względów technicznych w starym domu byłem zmuszony 3 anemostaty nawiewne umiejscowić nad drzwiami maksymalnie pod sufitem.

 

Aktualnie mam zamontowane anemostaty, ale chciałem zapytać co lepiej by się sprawdziło zamiast tych anemostatow, żeby wtłoczyć powietrze w głąb pomieszczeń?

Może zwykłe kratki nawiewne, czy lepiej jakaś dysza?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...