Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk wody szarej


fuzja

Recommended Posts

Nie wiem czy temat był poruszany, nie mogę w w każdym bądź razie znaleźć. Jeśli był proszę w wklejenie przekierowania.

Jeśli nie chciałbym poddać dyskusji temat odzysku wody szarej (umywalka, prysznic, wanna, pralka). Wyczytałem że po przepuszczeniu takowej wody przez system filtrów można ją ponownie wykorzystać do spłukiwania toalet lub do prania. Pytanie moje, czy ktoś to ma, może ktoś planuje mieć. Czy są gotowe systemy w rozsądnych cenach (ja znalazłem taki za 5tyś pln) czy może można taki filtr zrobić samemu, jeśli tak to z czego. No i ostatnie czy taka woda w zbiorniku nie będzie śmierdzieć bo później jak spuści się nią wodę w toalecie będzie to czuć, o praniu wie wspomnę.

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szara woda w domu ma w teorii służyć do spłukiwania wody w toaletach. Ile jej zaoszczędzisz? Co powie żona na lekko szarą ciecz zalegającą w muszli? Ile wyda na chemię do utrzymania w/w w czystości? Już widzę jak taką wodą myjesz swoje auto na podjeździe, a potem zaciekle pucujesz. To taki sam zabawny temat jak posiadanie przez amerykańskie gwiazdy filmowe i polityków Toyotę Priusa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza skutecznością - zwróć uwagę, że to nie jest darmowa woda. Żeby doprowadzić ją do stanu używalności (nawet w kibelku) musisz zainwestować w filtry. W systemie za 5 tys na pewno nie znajdziesz czegoś więcej niż filtr żwirowy, a to raczej nie załatwi sprawy. Dodatkowo każdy filtr wymaga regeneracji, konserwacji, itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie pod tym co napisali inni.

Drogie i ciezkie w utrzymaniu to bedzie.

To nie tylko jakies filtry, ale podwojna instalacja, kupa wiecej rur, zawory itp.

 

Jesli chodzi tylko o aspekt finansowy to po rpsotu policzy przy swojej cenie wody ile zaoszczedzisz. Watpie zeby sie to zwrocilo w 5 czy 10 lat. Raczej 20.

Jesli chodzi Ci o aspekt "ekologiczny", to wiadomo, robisz i nie patrzysz na koszty.

 

To predzej zbieranie deszczowki do plastikowego pojemnika ma sens i wykorzystywanie jej do splukiwania toalet. W takiej wodzie bedzie troszke zanieczyszczen z dachu, ale z tym powinien sobie poradzic jakis prosty filtr

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzicie nie myślałem że sprawa może być tak skomplikowana. Zmyliło mnie stwierdzenie w gazecie, można ją oczyścić dzięki niedrogim filtrom. Ale sprawa faktycznie wydaje się bardziej skomplikowana. To już wole zbierać deszczówkę do podlewania ogrodu, na pewno bardziej to będzie ekologicznie i na pewno tańsze. Dzięki za wskazówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując że m3 wody jest po 3 złote to za 5 tysięcy możesz zakupić 1666 m3 wody. Pytanie kiedy te filtry się zwrócą?

Dodatkowo weź pod uwagę że trzeba zrobić dodatkową instalację a hydraulik za darmo tego nie zrobi.

No i koszt użytkowania....... też pewnie te filtry trzeba wymieniać, czyścić.

Podpisuję się pod pozostałymi, inwestycja nie warta.

Lepiej zainwestuj w porządną oczyszczalnię biologiczną to zaoszczędzisz na wodzie do podlewania trawnika :p, ale to w innych postach opisane zostało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Chciałbym zwrócić uwagę iż każdy przelicza ile zaoszczędzi i kiedy inwestycja się zwróci. Ale budując dom i instalując w nim systemy pozwalające na zaoszczędzanie wody, energii czy inne, nie będziemy z tego korzystać przez 10 lat tylko co najmniej 100 lat, a po remoncie kolejne 100, a więc na całe pokolenia. Dalej, woda pitna staje się coraz trudniej dostępna i coraz droższa, na co nikt tutaj nie zwraca uwagi. Klimat w naszym kraju jest coraz cieplejszy, deszczu nie przybywa. Myślę, że za 40 lat kiedy woda będzie znacznie droższa (jeszcze nie słyszałem żeby gdziekolwiek na świecie taniała), mając w domu systemy odzysku wody, energii czy inne pozwalające na zaoszczędzenie pieniędzy urządzenia, docenimy nasze inwestycje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę iż każdy przelicza ile zaoszczędzi i kiedy inwestycja się zwróci. Ale budując dom i instalując w nim systemy pozwalające na zaoszczędzanie wody, energii czy inne, nie będziemy z tego korzystać przez 10 lat tylko co najmniej 100 lat, a po remoncie kolejne 100, a więc na całe pokolenia. Dalej, woda pitna staje się coraz trudniej dostępna i coraz droższa, na co nikt tutaj nie zwraca uwagi. Klimat w naszym kraju jest coraz cieplejszy, deszczu nie przybywa. Myślę, że za 40 lat kiedy woda będzie znacznie droższa (jeszcze nie słyszałem żeby gdziekolwiek na świecie taniała), mając w domu systemy odzysku wody, energii czy inne pozwalające na zaoszczędzenie pieniędzy urządzenia, docenimy nasze inwestycje.

Chlopie, cos Ty palil :-)? 100lat?

Opisywany system musi sie skladac z rur, zbiornika na wode, jakichs zaworow automatycznych, filtra solidnej wielkosci, pompy ktora szarej wodzie kanalizacyjnej podniesie cisnienie. Wiekszosc z tych rzeczy wyprodukowanych w obecnych czasach nie przetrzyma 30lat. Czesc z nich (np pompa) jak bedzie droga to pociganie 10lat. Zwir w filtrze tez nie da rady dluzej niz 5-10 (ale to akurat tanie). Takie czasy. To nie jest inwestycja na 100lat, tylko na 20, max 30. Potem calosc i tak trzeba bedzie wyrzucic :-( W takich perspektywach trzeba liczyc oplacalnosc, a nie wydawac kase z nadzieja ze za 100lat to sie na pewno bedzie oplacac. A jak za 20lat woda bedzie 10x drozsza to se wtedy cos takiego poinstalujemy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
Witam

Co myslinie w wykorzystaniu wody "szarej" do pierwszego prania, czyli przepompowania jej z wanny do pralki ?

Czy taka woda nieprzefiltrowana zabrudzi pranie - czy medycznie jest uzasadnione pranie (pierwsze pranie) w takiej wodzie?

Nie wiem jak u Ciebie wygląda woda po kąpieli... u mnie po wieczornym myciu dzieci woda jest na prawdę "szara" i nie nadaje się do niczego poza oczyszczalnią ścieków... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BYŁO!!!

Kilka razy...

 

No, SĄ MIEJSCA, gdzie ma to BARDZO wymierny finansowo sens!

ALE...

Raczej w kontekście ODZYSKU CIEPŁA z wody szarej.

Np. hotele, ośrodki wakacyjne...

 

Wraca banda ludzi z plaży i przed obiadkiem czy kolacją WSZYSCY NARAZ MUSZĄ się wykąpać!

Rozbiór CWU jest maksymalny.

A potem? - GODZINAMI - nic...

JAK to obsłużyć?

(są takie systemy i dobrze działają)

Lato to... SOLAR cieczowy można zatrudnić...

Trochę rurek, jakiś koszt... - ale jakie OSZCZĘDNOŚCI GENERUJE?

 

W domu jednorodzinnym, nawet jak masz ze CZTERY baby, dalej jest to bardziej kłopotliwe niż korzystne.

No, chyba, że jesteś (sorry) ekopopiermylony...

Wtedy miłość do Natury cenniejsza jak do tych bab (oby nie usłyszały).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co myslinie w wykorzystaniu wody "szarej" do pierwszego prania, czyli przepompowania jej z wanny do pralki ?

Czy taka woda nieprzefiltrowana zabrudzi pranie - czy medycznie jest uzasadnione pranie (pierwsze pranie) w takiej wodzie?

 

U mnie po przefiltrowaniu i chlorowaniu taka woda ledwo do spłuczek się nadawała. A ty o praniu myślisz. Mrzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pranie, jest praniem najbrudniejszym, i chyba najbardziej kosztownym pod względem energetycznym, a woda z takiego mycia (codziennego, lub co dwudniowego) nie jest az tak brudna.

Pralka i tak potem płucze pranie w wodzie świeżej i to chyba kilka razy

Więc czemu nie jej nie przepompowac do pralki.

Raz, oszczędnośc jest na wodzie, dwa na cieple (czyli na prądzie, jeszcze wykorzystując taryfę nocną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...