Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt ANASTAZJA pracownia ARCHIPELAG


Recommended Posts

Latem 2006 rozpoczynam budowę Anastazji. W chwili obecnej oczekuję na pozwolenie na budowę i szukam ekipy (z tym jest problem). Ze zmian wprowadziłem: powiększenie garazu o 3m, wygospodarowana przestrzeń na górze to salon kąpielowy + sauna. Na dole zamiana pomieszczenia gospodarczego na łazienkę z wejściem od pokoju TV (u mnie pełni rolę biblioteki /1-2 x w roku pokoju gościnnego). Liczę na wymianę doswidczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy w klubie anastazji ;) Budować sam nie musisz ale wszystko kontroluj bo z tego pięknego domku będzie brzydkie kaczątko.

Projekt w wielu sprawach Ci pomoże, a i architekci z archipelagu również się wczuwają w temat.

W naszm przypadku to był problem ścianki kolankowej nie było jej wogóle widać na projekcie sami architekci twierdzili, że jej chyba nie ma, ale po krótkiej konfrontacji na żywo z planem stwierdzili że faktycznie jest i dostałem mailem poprawiony projekt.

Nie rezygnuj z łuku przy grillu dodaje charakteru!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że na projekcie nie widać ścianki kolankowej a w rzeczywistości ONA tam jest? Na moim też niczego nie widać. Zastanawiałem się nawet nad odstępstwem od projektu i wubodowaniem ściany kolankowej na etapie budowu. Trudno było mi tylko ocenić potrzebną wysokość. Pozwoli to na zwiększenie powierzchni pokoi poddasza - wydaje mi się, że są one jednak nieco przymałe. Co do łuku wokół grila - bez niego nie kupił bym tego projektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektanci twierdzili, że murłata leży bezpośrednio na stropie. Natomiast na przekroju A-A liniami przerywanymi murłata niby leży w powietrzu.

U mnie jest tak, że na stropie jeden bloczek z BK + poduszka z betonu i na to murłata, szpilki są wyprowadzone z wieńca zalane ze stropem.

Krokwie narożnikowe są przymocowane do trzpieni poprzech blachę.

Wyspawane tak by przykręcic do trzpienia i przewiercic krokiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Julek! Już widzę. Choć myslałem raczej o wymurowaniu "prawdziwej" sciany kolankowej, takiej min. 50cm. Wydaje mi się, że uzyskam dzięki temu sporo dodatkowej powierzchni użytkowej. Nie wiem tylko czy będzie to możliwe bez zmian w projekcie - na to jest już za późno - projekt spoczywa w starostwie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Ja na razie czekam na pozwolenie na budowę i ekipę - chciałbym zacząć w lecie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dzięki Julek! Już widzę. Choć myslałem raczej o wymurowaniu "prawdziwej" sciany kolankowej, takiej min. 50cm. Wydaje mi się, że uzyskam dzięki temu sporo dodatkowej powierzchni użytkowej. Nie wiem tylko czy będzie to możliwe bez zmian w projekcie - na to jest już za późno - projekt spoczywa w starostwie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Ja na razie czekam na pozwolenie na budowę i ekipę - chciałbym zacząć w lecie. Pozdrawiam.

 

Nic nie kombinuj ze ścianką kolankową. Co najwyżej pare centymetrów. Widziałem anastazję z podniesioną ścianką kolankową o 50 cm ( o 2 bloczki ). Po prostu katastrofa. Dom z zewnątrz wyglądał jak remiza strażacka. Za to w środku powstały naprawdę duże pokoje na górze. Jak to się mówi coś za coś.

 

 

pozdr. jalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Julek! Już widzę. Choć myslałem raczej o wymurowaniu "prawdziwej" sciany kolankowej, takiej min. 50cm. Wydaje mi się, że uzyskam dzięki temu sporo dodatkowej powierzchni użytkowej. Nie wiem tylko czy będzie to możliwe bez zmian w projekcie - na to jest już za późno - projekt spoczywa w starostwie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Ja na razie czekam na pozwolenie na budowę i ekipę - chciałbym zacząć w lecie. Pozdrawiam.

 

Nic nie kombinuj ze ścianką kolankową. Co najwyżej pare centymetrów. Widziałem anastazję z podniesioną ścianką kolankową o 50 cm ( o 2 bloczki ). Po prostu katastrofa. Dom z zewnątrz wyglądał jak remiza strażacka. Za to w środku powstały naprawdę duże pokoje na górze. Jak to się mówi coś za coś.

 

Dawniej jacekrozanski:

Dzieki! Wciąż nie mogę zdecydować się na ten krok - najbardziej obawiam się właśnie tego o czym piszesz, że mój wymarzony dom zamieni sie w remizę. Czy masz już własną wizualizację pokoi na górze, czy nie są one za małe i zbyt trudne do umeblowania przez tak niską ścianę kolankową? Na razie mam inny problem do rozwiązania - wszystkie ekipy po kolei robią wielkie oczy gdy widzą nasz komin do wymurowania. Mój kierownik twierdzi, że wszyscy klinkierzy robią teraz w Londynie lub Dublinie. Pozdrawiam.

 

 

pozdr. jalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze małym pokoikiem jest sypialnia obok tego wygiętego komina.

Pozostałe dwa są naprawdę spore. Moja druga połówka twierdzi że nie będzie żadnego problemu z przestrzenią dla dzieci ani z umeblowaniem gdyż czy to z wyższą czy też ,, normalną " ścianką kolankową nie wstawisz szafy. Tylko jakieś niskie szafki. Coś wyższego będzie musiało stać przy ściankach działowych.

Podniesienie ścianki kolankowej o kilkanaście cm praktycznie nic nie zmieni.

Podniesienie ścianki o dwa bloczki tylko i wyłącznie z jednoczesnym obniżeniem lini dachu. Tylko wypadałoby zrobić sobie wizualizację bo nie wiem czy dom nie straci uroku.

Podniesienie ścianki kolankowej o dwa bloczki bez obniżenia dachu - pisałem w poprzednim poście.

 

Jeżeli chcecie zyskać dodatkową przestrzeń to zastanów się nad powiększeniem jednego z pokoi na górze o tą część pod którą jest w planie podcień do suszenia drewna. My tak planujemy zrobić ale powstaje problem z prawidłowym dociepleniem stropu wystającego z obrysu domu i spierającego się na filarkach. Jednak myślę że jest to do pokonania.

 

Co do klinkieru to my ten fantazyjny komin mamy pociągnięty tylko w lini prostej. W tym roku mają się chłopaki zająć tym łukiem.

Szkoda że jesteś z tak daleka bo bym Ci podesłał chłopaków do klinkieru bo mają wprawę z anastazją. Wogóle chłopaki od murarki spisali się na medal.

 

Jacek napisz z czego budujesz i ile płacisz za stan surowy.

 

Ale się rozpisałem.

pozdr . jalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze małym pokoikiem jest sypialnia obok tego wygiętego komina.

Pozostałe dwa są naprawdę spore. Moja druga połówka twierdzi że nie będzie żadnego problemu z przestrzenią dla dzieci ani z umeblowaniem gdyż czy to z wyższą czy też ,, normalną " ścianką kolankową nie wstawisz szafy. Tylko jakieś niskie szafki. Coś wyższego będzie musiało stać przy ściankach działowych.

Podniesienie ścianki kolankowej o kilkanaście cm praktycznie nic nie zmieni.

Podniesienie ścianki o dwa bloczki tylko i wyłącznie z jednoczesnym obniżeniem lini dachu. Tylko wypadałoby zrobić sobie wizualizację bo nie wiem czy dom nie straci uroku.

Podniesienie ścianki kolankowej o dwa bloczki bez obniżenia dachu - pisałem w poprzednim poście.

 

Jeżeli chcecie zyskać dodatkową przestrzeń to zastanów się nad powiększeniem jednego z pokoi na górze o tą część pod którą jest w planie podcień do suszenia drewna. My tak planujemy zrobić ale powstaje problem z prawidłowym dociepleniem stropu wystającego z obrysu domu i spierającego się na filarkach. Jednak myślę że jest to do pokonania.

 

Co do klinkieru to my ten fantazyjny komin mamy pociągnięty tylko w lini prostej. W tym roku mają się chłopaki zająć tym łukiem.

Szkoda że jesteś z tak daleka bo bym Ci podesłał chłopaków do klinkieru bo mają wprawę z anastazją. Wogóle chłopaki od murarki spisali się na medal.

 

Jacek napisz z czego budujesz i ile płacisz za stan surowy.

 

Ale się rozpisałem.

pozdr . jalek

 

Pierwsza ekipa, mimo że prosiłem ich o wycenę tylko stanu surowego otwartego podała mi pod klucz 530.000,0 pln, w tym surowy otwarty 240 (w tym przyłącza ok.10.000). Ściany konstrukcyjne jednowarstwowe porotherm 38. Materiały w wycenie droższe niż ceny wynegocjowane przeze mnie w hurtowni - zrezygnowałem. W chwili obecnej:

1. projekt w wycenie u drugiego fachowca. Ale od razu zaczął kombinować, np. powierzchnię falistą komina wykończyć blachą miedziną, ściany dwuwarstwowe. Tydzień minął - na razie się nie odezwał.

2. znalazłem kierownika budowy ( polecony przez kilku znajomych na prawde upierdliwy na budowie, nie ogranicza się do stawiania pieczątek w dzienniku budowy). Też obawia się komina. Zaleca ścianę jak w projekcie + strop monolityczny zamiast Terivy. Sam rozgląda się za ekipą (czy to bezpieczne)

3. chyba masz rację rezygnuję z podwyższenia góry

4. wciąż jestem optymistą - zgromadziłem 250.000,0pln (łącznie z kredytem) + mieszkanie (może 250.000,0). Tylko chciałbym zbudować nie tylko wykończony dom z zagospodarowaną działką ale także muszę zmienić samochód. Najwyżej to trochę potrwa.

Jakie zmiany wprowadziłeś w projekcie? Ja:

1. Poszerzenie garażu do 6m (dzięki temu na górze łazienka + sauna)

2. Pomieszczenie gospodarcze za garaż, a tam łazienka z wejściem od pokoju TV (gabinet + 2 x w roku gościnny dla rodziców)

 

Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dotychczasowe koszty zamknęły się kwotą ok 150 tyś. zł. Jest to stan surowy otwarty.

Ściany mam z bk gr. 36. Był to mój największy błąd. Będę docieplał 10 wełny. Po prostu kupiłem polski bk a nie ytonga i okazało się że bloczki są popękane, powyszczerbiane itp. Tak więc zapadła decyzja o docieplaniu.

Dach pokryty dachówką koramic. Cokół i kominy zrobione z cegły jantar melanż z ekoklinkieru ( ten zawinięty jeszcze niedokończony).

 

 

Za stan surowy otwarty ekipa powiedziała 39 tyś za robociznę łącznie z dachem i klinkierem. Ale ponieważ wyszły komplikacje z dachem tzn. z ułożeniem dachówki ( wyrzuciłem pijaków i prawie nic im nie zapłaciłem bo mnie na dodatkowe koszta naciągnęli przez ich nieudolność - tak czy owak opłaciło się bo zaoszczędziłem 7 tyś.) za cały stan surowy otwarty zapłaciłem 32 tyś.

 

Myślę że z Twoimi 500 tyś spokoinie ukończysz domek i jeszcze powinieneś kupić ładne auteczko. Tego Ci przynajmniej życzę.

 

Na parterze zrezygnowaliśmy z pokoiu TV na rzecz dużego salonu.

Zrezygnowaliśmy też z pom. gospod i zamiast niego wstawiliśmy tam łazienkę. Do garażu wejście będzie z drugiej strony komina. A tak wogóle to nasz garaż będzie nam służył jako pom. gospod. Mamy w planach wybudowanie garażu wolnostojącego dwustanowiskowego.

 

Znowu się rozpisałem. :wink:

 

P.S. Szukaj dobrych majstrów do dachu bo nie jest on prosty.

 

pozdr. jalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dwie ważne rzeczy. 1. Strop monolityczny - zdecydowanie lepsze rozwiązanie od teriwy. Tańszy, cieńszy i nie ma możliwości ,,klawiszowania" ( wiesz o co chodzi :wink: ).

2. Ściana jak najbardziej dwuwarstwowa albo jeszcze lepiej trzywarstwowa. Ja mam niby jednowarstwową i był to błąd. Lepiej było kupić zwykły bk lub maxa i dać na to wełnę lub styropian i masz super ciepło i wcale nie dużo drożej.

 

pozdr. jalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...