Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kto ma w domu klimatyzację ??


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiem ,że muszę jeszcze dużo poczytać ,ale czytam tutaj o kilku rodzajach klimatyzacji . Z racji ,że dom jeszcze się planuje to mogę trochę jeszcze pozmieniać i go do-planować .Na pewno chce ją w 3-4 pomieszczeniach , ktoś pisał na forum ,że starczy jedno urządzenie zewnętrzne i jedno wewnętrzne.

Z tą wodą to chodzi na zewnątrz , podobno ( nie maiłem własnej klimy ani w domu ani w biurze, maiłem być tylko w domu i hotelu gdzie była klima ) leje się ona po murach i stąd ten problem.

Rozumiem ,ze odgłos jest tylko wtedy , kiedy klima pracuje . A z mojego marnego doświadczenia wiem ,że wystarczy poużywać jej przez godzinkę i można wyłączyć na dłuższy okres i potem znowu na godzinkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że muszę jeszcze dużo poczytać ,ale czytam tutaj o kilku rodzajach klimatyzacji . Z racji ,że dom jeszcze się planuje to mogę trochę jeszcze pozmieniać i go do-planować .Na pewno chce ją w 3-4 pomieszczeniach , ktoś pisał na forum ,że starczy jedno urządzenie zewnętrzne i jedno wewnętrzne.

Z tą wodą to chodzi na zewnątrz , podobno ( nie maiłem własnej klimy ani w domu ani w biurze, maiłem być tylko w domu i hotelu gdzie była klima ) leje się ona po murach i stąd ten problem.

Rozumiem ,ze odgłos jest tylko wtedy , kiedy klima pracuje . A z mojego marnego doświadczenia wiem ,że wystarczy poużywać jej przez godzinkę i można wyłączyć na dłuższy okres i potem znowu na godzinkę.

 

Ja mam u siebie klime w 3 sypialniach na poddaszu, w salonie i w kuchni/jadalni. W sumie 3 jednostki zewnetrzne i 5 wewnetrznych.

Wspolny agregat Fuji 7kW multisplit oblsuguje 2 sypialnie i kuchnie/jadalnie

Jednostka split tunelowa 5,4kW oblsuguje salon

3 sypialnia ma tez swoja osobna klime split scienna 3,5kW.

Wszystko oparte na sprezarkach inverterowych plus do tego wszystke silniki wentylatorow sa na prad staly.

Cala instalacja przygotowana byla przed tynkami i wylewkami - skropliny z jednostek odprowadzane sa do kanalizy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież 24 w domu, a 28 na zewnątrz to i bez klimy nieraz jest, po za tym klima osusza powietrze

 

Funkcje jakby się zmieniają.Wnętrze to zima a to co na zewnątrz wnętrze.W tym kontekście to przeanalizuj.Ciśnienie pary wodnej na zewnątrz będzie większe od tego wewnątrz.więc w którą stronę para wodna będzie dążyć?w kierunku tej z tmp.24oC i tam się wykropli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi oto że i bez klimy takie warunki każdy ma w domu

 

Może nie każdy.Ale wielu pakuje po 30cm i więcej w połacie dachowe i ściany a zużycie po 50kWh/m2 i więcej. Teoretycznie powinny być prawie pasywne a nie są mimo ,że lambda wełny genialna. Nie masz wrażenia ,ze coś tu nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy uważać na jeden szczególik Schłodzenie wnętrza np.do 24oC gdy na zewnątrz jest 28oC i 70% wilgotności ,co jest częste w upalne lato,powoduje powstanie pkt.rosy.Czyli na własne życzenie nawilżamy izolację na poddaszu izolowanym wełną.

Takie rzeczy to raczej nie w Polsce.

Poniżej roczny wykres temperatury punktu rosy 10.2011-10.2012 w Krakowie.

http://meteo.ftj.agh.edu.pl/meteowxt/wszystkieTypyWykresow,23,2012-11-10,0

Max temperatura punktu rosy wyniosła 18stC, mało kto ma taką wydajną klimatyzację...

Choć mogą się zdarzyć jakieś anomalie, sam jestem ciekaw co się stanie z wodą - pewnie odparuje kolejnego ranka, gdy po nocy powietrze znów nabiera wilgotność.

Swoją drogą po lekturze forum można mieć dziwny obraz izolacji z wełny - jest przewiewna (jak jest sucha) i nie spełnia swoich zadań, ale po zawilgoceniu robi się hermetycznie szczelna i nie ma szans na wysuszenie i też nie spełnia zadań... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w wilgotności powietrza między miastem a terenem poza miejskim dochodzi do 10%. Różnie to w różnych miejscach będzie wyglądało.Nie pisałem zmyślą aby przestraszyć,tylko dla przypomnienia ,że pkt rosy w domu nie tylko zimą występuje .

Wełna mineralna z racji tej,że jej pojedyńcze włókna są nienasiąkliwe,bardzo trudno pozbywa się kondensatu,o ile taki nastąpi.No i to,że jest poowijana foliami nie ułatwia sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie każdy.Ale wielu pakuje po 30cm i więcej w połacie dachowe i ściany a zużycie po 50kWh/m2 i więcej. Teoretycznie powinny być prawie pasywne a nie są mimo ,że lambda wełny genialna. Nie masz wrażenia ,ze coś tu nie gra.

No cóż trafiłeś w sedno!

Ilekroć wchodzę na stryszek mam wrażenie, że wełna jest tam wentylowana dzięki szczelinkom w mojej WM.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie mam z oknami. Salonowe - widoczna beczka. Na serwis czekam już 2 miesiąc i cisza. Oby sobie przypomnieli tak koło wiosny a nie w czasie największych mrozów. Dachowe to był wręcz koszmar. Gdy temperatura < -5 zawsze pojawiał się lód w dolnych narożnikach. Teraz mam lepiej gdyż pokryłem całą wnękę poliwęglanem litym nad salonem (jest przezroczysty) i dwukomorowym 16mm w pokojach na poddaszu. Po takim prymitywnym zabiegu okna te mają lepsze parametry od pionowych. Obstawiam dla nich współczynnik na 0.7 W/Km^2 lub niższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Widzę, że jest tu dużo osób obeznanych z tematem, a ja poszukuje solidnej firmy, która czyści klimatyzację, bo u nas chyba nigdy nikt się tym nie zajmował :/ Znacie kogoś kto jest godny polecenia i 'nie zedrze' z nas dużo kasy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...