Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator na poddaszu


Recommended Posts

Witam !

Obecnie remontuje poddasze dom 15 lat (sciany 3 wartwowe, pustak, styropian 5cm, maks) ok 200m2 na każdą kondygnacje,

(parter, 1 pietro, poddasze,w sumie ponad 600m2).

W budynku funkcjonuje wentylacja grawitacyjna (kuchnia, łazienka).

Przed remontem na sufitach i skosach były panele po odsłonięciu ocieplnenia okazało sie ze wełna jest mokra a miedzy dachem a wełna jest pleśń i grzyb ( pełne deskowanie, papa, blachodachówka), tam gdzie było to mozliwe zrobiłem szczeline wentylacyjna, wloty przy okapie i wylot w kalenicy, dodatkowo rozszczelniłem sciany szczytowe, wentylacji dachu nie było (szczelny okap i szczelna kalenica) w najbardziej zniszczonym miejscy dachu tj. salon deski spadły same... razem z wełna, dekarze w tym miejscu wycieli zniszczone deski nadbili nowe krokwie i polozyli folie wysoko paroprzepuszczalna zamiast desek i papy.

 

Aktualnie myśle nad poprawa wentylacji w domu, zdecydowałem sie na wentylacje mechaniczna nawiewno-wywiewną pospolicie mówiac na rekuperator.

Niestety na mojej drodze stoi jeszcze stara wentylacja grawitacyjna, poniewaz budynek wewnatrz ma "strukturę otwarta" tj. kazde z pięter jest połaczone z drugim, a z tego co mi wiadomo nie nalezy łączyc wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną .

 

Obawiam sie, ze montując na poddaszu płyty GK obecna wentylacja sobie nie poradzi poniewaz panele jak kazdemu wiadomo posiadaja sczeliny i pewna wymiana napewno zachodziła ( jestem wrecz pewien patrząc po zaciekach powietrza ze sczelin tych paneli na scianie)

Montując płyte GK uszcelniłem poddasze i to znacząco.

 

Postanowiłem więc, aby odciąc poddasze od pozostałych pięter stawiając scianke w systemie suchej zabudowy i zainstalowac wentylacje nawiewno wywiewna tylko na poddaszu (na parteze jest skelp, 1 pietro mieszkaja tesciowie, i ja z żoną na poddaszu).

 

O co chodzi... w zasadzie to mam dwa problemy:

- jaki rekuperator zaintalowac:

a) z odzyskiem cipeła

b) z odzyskiem ciepła i wilgoci

podobno z odzyskiem wilgoci jest lepszy ale ja chce sie pozbyc wilgoci z poddasza aby jak najmniesza ilosc docierała do izolacji termicznej (mimo ze w kazdym pomieszczeniu kłade paroizolacje)

 

- jak rozwiązać problem z okapem kuchennym:

a) pozostawic tak jak to sie stosuje w entylacji grawitacyjnej

b) podłączyc okap pod reku

 

- no i jaki reku w koncu wybrac nie bede kłamał ze interesuje mnie jak najnizsza cena, byle był ruch powietrza na poddaszu (nie potrzebuje mercedesa wśród reku) całą instalacje bede wykonywał samodzielnie.

 

Dziekuje za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam !

 

Edit:

No i pytanie czy właściwie montować to reku ?

Edytowane przez Coltt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... czyli w kuchni zostawic wentylacje grawitacyjna (nie zatykac kanału wentylacyjnego).

Zastanawiam sie tylko czy przy włączonym reku nie bedzie "dmuchac" z okapu (odwrotny ciąg), bo wywiewy z tego co wiem powinny byc zainstalowane w "brudnych" pomieszczeniech tj. łazienka i kuchnia.

...no i z drugiej strony jesli nie powstanie odwrotny ciąg to i tak sprawnośc reku spadnie bo ciepłe powietrze bedzie uciekac własnie tym kanałem.

Sam juz nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby był spokój proponuję, bo tez się nad tym sporo zastanawiałem, okap ustawić jako pochłaniacz. Wtedy raz na kilka miesięcy wymiana filtra węglowego i jest lux.

 

Odnośnie reku to ważne jest zużycie prądu bo on chodzi non stop. Można tez zakupić na zamówienie. Wtedy jest optymalnie zrobiony. Ja tak właśnie planuję.

 

Autorus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez własnie chodzi mi po głowie taka klapka która otwierała by sie w jedną strone pod naporem okapu :) ... moze nawet nie pozbywałbym sie wentylacji w łazience tylko tez taką klapke zrobił, a w okresach gdzie nie używałbym reku porostu bym je otwierał.

 

Własnie... jest sens uzywac reku przez cały rok 24h na dobe, czy np. latem lub wiosna gdzie sa pootwierane okna raczej nie ma sensu.

 

Chodzi mi po głowie Luna z Dospela bo jest tania i czytałem dobre opinie o niej (jw. nie potrzebuje mercedesa wsród reku) tylko ten metraż troche za duzy 200m2 w Lunie pisane było cos o ok 100m2.

 

Mozecie podsunąc jakis dobry i niedrogi rekuperator.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pojawił sie problem... istnieje możliwość odcięcia poddasza od pierwszego pietra i parteru, ale jesli postawie jakąkolwiek ściankę z drzwiami to nie bede w stanie wnieść nawet fotela ( będzie za ciasno ), no i co zrobić ?

 

Jest jakikolwiek sens montowania reku jeśli na pietrach niżej będzie went. grawitacyjna i przestrzeń będzie "otwarta" miedzy nimi, z tego co wiem jest to niedozwolone, a zależy mi na dobrej wentylacji poddasza najlepiej własnie z odzyskiem ciepła.

 

Jakieś propozycje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...