Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowy antybakteryjny


Recommended Posts

Zaproponowano mi wykonanie instalacji GWC z rur antybakteryjnych polietylenowych w kolorze zielonym. Wiadomo, że współczynnik przewodzenia polietylenu jest 2,5 raz wiekszy od polipropylenu. Firma, która proponowała dała jednak prawie tą samą ilość rur co dałby Rehau. Czy ktoś z Was juz ma taki GWC, albo o nim słyszał? Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię jako laik informacji, że wspólczynnik przewodzenia jest bez znaczenia. Mam katalog firmy Rehau i tam współczynnik przewodzenia rur polipropylenowych określony jest w ilości 0,25 W/mK. Rehau podkreśla tą wartość jako ważną. Polietylen ma wspólczynnik przewodzenia 0,52 W/mK, czyli według mnie jest to istotne.Gdyby to było bez znaczenia GWC rurowe robiłoby się nawet z rur preizolowanych. Ponawiam pytanie, czy ktoś może mi powiedzieć coś na temat systemu GWC proponowanego na tej stronie:

http://globaltech.com.pl/category/wymienniki/submenu/1916/1917

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Współczynnik przewodzenia ciepła dla materiału rury ma niewielkie znaczenie, ponieważ jest tylko jednym z wielu oporów na drodze ciepła:

- opór przewodzenia gruntu (duży udział w całkowitym oporze)

- opór ścianki rury (niewielki udział w całkowitym oporze)

- opór wnikania ciepła ze ścianki do powietrza (największy udział w całkowitym oporze)

 

Na dodatek opór cieplny zależy nie tylko od samego lambda, ale również od grubości rury - rury z PE są zwykle szeregu SDR 17, natomiast rury kanalizacyjne SDR34, co oznacza, że rury PE są dwukrotnie grubsze - czyli właściwie opór cieplny rury PE i kanalizacyjnej jest mniej więcej taki sam :-)

 

Rury PE są rzeczywiście trwalsze od rur PVC, ponieważ są trwale zgrzewane (jest to drogi proces, mogą go wykonywać wyłącznie wykwalifikowane firmy z odpowiednio przeszkolonymi pracownikami i drogim sprzętem). W efekcie koszt wykonania tego typu GWC jest jeszcze znacznie wyższy niż zwykłego GWC, a skoro zwykły GWC jest totalnym ekonomicznym bezsensem to wykonanie GWC z rur PE jest już bezsensem do potęgi :-)

Bo po co wstawiać GWC za 20-30 kafli do rekuperatora o sprawności powyżej 85% ?

Jak już koniecznie chcemy mieć chłodzik latem to się wstawia klimatyzację - koszt inwestycyjny do 10 x niższy niż GWC, moc chłodnicza wielokrotnie wyższa (GWC ma znikomą moc chłodniczą - nieodczuwalną), koszt eksploatacji wielokrotnie niższy niż odsetki z zaoszczędzonej kasy z GWC...

Ale klient nasz pan, możemy wstawić dowolny GWC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Marku, GWC ma też zalety :-) Rozumiem, że montujesz, bo jesteś z innej, zimniejszej strefy klimatycznej, gdzie potrafi tydzień przytrzymać -30'C, gdzie bez GWC reku miałby ciężką robotę i ciągle zamarzał, na dodatek zima ogólnie ostrzejsza - znaczy uzyski z GWC są dużo lepsze - to wtedy GWC tak :-)

Gdyby nie kosztował tyle, albo trochę więcej chłodził/grzał, to byłby bardzo dobrym dodatkiem do większości instalacji również w mojej strefie klimatycznej.

U mnie całe zalety to są takie, że reku nie musi zimą wchodzić w tryb antyzamrożeniowy, coś tam (bardzo niewiele, ale jednak) schładza latem, w sumie zalety ma, a w przypadku słabych rekuperatorów (których nie montuję, mimo bardzo niskiej ceny), znacząco podnosi temperaturę nawiewu zimą.

 

 

No to dlaczego odradzam swoim klientom:

-bo stosuję wyłącznie centrale bez nagrzewnicy wstępnej, z dobrym odzyskiem, montowane tak że wymiennik bardzo trudno zamarza - w efekcie uzysk energetyczny GWC jest już zupełnie znikomy. Chłodzenie latem? Zasłonienie połowy okna południowego żaluzją daje lepszy efekt niż GWC za kilka kafli. Do tego koszt wykonania GWC, nawet z byle czego, jest mniej więcej równy rozprowadzeniu całej instalacji wewnętrznej bez rekuperatora, a na dodatek każdy chce mieć taniej, czyli ze zwykłych kanalizacyjnych rur - no to jak mam na takie cuś udzielić kilkuletniej gwarancji? Na całą resztę nie ma sprawy, ale jak myślisz kogo klient będzie ścigał jak za 4 lata zaczną mu wody gruntowe do studzienki napływać? Robię tak aby nie jeździć w ogóle na żadne poprawki, a jeszcze takie z kalibru odkopywanie GWC - no jakiś koszmar instalatora, brr...

 

Dlaczego odradzam na forum:

-ponieważ stosunek zysków do ceny montażu jest kiepawy - przy dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji wentylacyjnej, ma się rozumieć. Jest masa bardziej opłacalnych inwestycji w instalacje domowe niż montaż GWC.

 

Pozdrawiam i dużo roboty życzę :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no toż mówiłem że ma sens gdy kto wie jak sie ma jego wydajność do sprawności reku, gdy sie wie to gwc można sensowny zrobić a ze w zimie uzysk jest znikomy to pisałem gdzieś wcześniej, i dokładnie tak jak i ty napisałeś, im gorszy reku tym lepiej widać działanie gwc, gówniany reku z tywentu nic sobą nie przedstawia ale z gwc i nagrzewnicą wtórną to już bardzo fajny układ a kosztuje tyle co dobry reku solo, z tych 2 opcji sam wybrałbym drugą, rzecz jasna taka nagrzewnica przy p.c. sie juz do niczego nie przyda ale na razie mało jest takich co p.c. montują w porównaniu z węglowcami albo gaźnikami :)

 

wracając do tematu cena gwc antybakteryjnego np rehałowca jest powalajaca, w tej kwocie można zrobić giganta glikolowego który wydajnością i antybakteryjnoscia zabije rehała już po pierwszym uruchomieniu, generalnie takie tłumaczenia to walka z mitami typu "a śfagier powiedział..." albo "nasz unikatowy gwc antybakteryjny..."

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam gwc GEO-HEAT z rur PE o średnicy 110 i grubości ścianki 5,5 mm a kolektory zbiorcze z rur PE o srednicy 200 i grubości scianki 7,7 mm. Nie wiem skąd, kolego Indiana masz dane SDR 17 dla rur PE bo te które ja mam producent określa na SDR 26. Nie wiem tez skąd wziąłes koszt gwc (20-30tyś) bo ja płacilem nieco ponad 10tyś. Klima na cały dom za kwotę, jak piszesz 10 razy mniejszą to nieporozumienie bo w moim przypadku nie ma szans za ok. 1000 zł wstawic klimatyzatory na cały dom (pomijam koszt pracy takiej klimy). Co do sprawności rekuperatorów to nie ma ona znaczenia latem bo w wentylacji mechanicznej, reku latem działa przez bypass, nawiewając tylko chłodne powietrze z gwc. Zimą natomiast, chyba lepiej dostarczyć powietrze (przy mrozie -5 st.) do rekuperatora, o temp. +5 st. niż -5 st. Przełamac taka róznice temperatury można tylko z dodatkowymi kosztami. Z gwc mam to za darmo. Co do lata i twojego stwierdzenia że gwc latem ma znikomą efektywnosc to skoro latem do domu mam wprowadzane powietrze o temp. ok. 15 st. to przy wysokiej temperaturze na zewnatrz mam komfort prawie za darmo. Jeśli ktoś zabuduje do domu wentylacje opartą o mini-rekuperator i mini gwc to niezadowolenie gwarantowane. Żeby efekt chłodzenia był efektywny, musi byc spełniony warunek min. jednokrotnej wymiany powietrza/godz. Co do ekonomicznego bezsensu stosowania gwc to dziwie się temu co mówisz. Ja płacę trzykrotnie mniej za ogrzewanie niz sąsiad który ma taki sam dom ale bez went. mech. z gwc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej spotykane rury PE są szeregu SDR 11 i 17, jeśli masz 26 to dobrze, mają nieco mniejszy opór przenikania ciepła.

Policz, ile chłodu otrzymujesz mając z GWC nawiew o temp. 15'C - pewnie wiesz, że baardzo malutko.

Ciekawe też, czy te 15'C nawiewu masz przy 30'C na zewnątrz...

Dlaczego w zdecydowanej większości dobrze zaprojektowanych (bardzo ważne!) domów z WM bez GWC jest przyjemny mikroklimat? Ponieważ okna południowe są konstrukcyjnie zacienione latem, a odsłonięte zimą, natomiast wentylacja pracująca przez rekuperator wychładza wlatujące powietrze.

 

Praktycznie każdy, kto ma szczelny (ważne!) dom z WM i rekuperatorem o wysokiej sprawności lub kiepskim reku i z GWC, ma znacznie niższe rachunki. Posiadanie lub brak GWC nie ma tutaj nic do tego - samo posiadanie WM z dobrym reku gwarantuje niższe rachunki.

 

Dlatego według mnie bezsensem jest stosowanie WM z GWC - bo po co wykładać choćby i 10k (to gratuluję taniego zakupu przy rurach PE) za coś, co mało co daje? Zdecydowanie mocniej (około 10-20x mocniej) chłodzi dom powietrzna pompa ciepła do CWU, odpowiednio podłączona. Jej koszt niższy niż GWC, a dodatkowym atutem jest bardzo niski koszt ciepłej wody, dla przeciętnego domu tylko 20-30 zł miesięcznie.

 

Teraz całkiem niedawno robiliśmy dokładne analizy celowości stosowania GWC do wentylacji dużego (ok. 20 000 m2) budynku pasywnego, jednego z pierwszych w Polsce. I nie zaprojektowaliśmy tam GWC. Za to dobraliśmy centrale o wysokim stopniu odzysku, po prostu 10x taniej jest dać lepsze reku niż bawić się w GWC.

 

Ale każdy chwali swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem zwolennikiem gwc ale nie zawsze i wszędzie, lubie podumać nad sensem/bezsensem tegoż, nie każdy budynek jest pasywny, większość trzeba dogrzewać lub dochładzać i tu gwc dość często się przydaje latem a reku zimą :), kwestia tylko tak dobrać parametry obu tych układów by spełniały oczekiwania a nie mity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...