Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna+kominek+klimatyzacja


Recommended Posts

Witam,

w tym roku zaczynam budowę i znajomy namówił mnie na wentylację mechaniczną. Skorzystam z jego rady, ale chciałbym, żeby to dobrze działało z kominkiem i klimatyzacją.

Co do kominka to już się dowiedziałem, że w przypadku takiej wentylacji mogę w zasadzie poprzestać na tym, że ona mi rozprowadzi powoli ciepło po całym domu. Kominek nie będzie głównym źródłem ciepła, aczkolwiek miło by było, jakby w okres przejściowych zapewniał komfort termiczny. Powietrze do kominka będzie brane z zewnątrz, więc to też nie powinien być problem dla wentylacji.

 

Na GWC się nie zdecydowałem, bo wolę zrobić w tej, lub dołożyć, cenie prawdziwą klimatyzację i mieć pewność, że jak będą upały, to będę mógł schłodzić dom skutecznie. Poza tym, mam b. wysoki poziom wód gruntowych.

 

Dom jest parterowy, 137m2 powierzchni użytkowej+podwójny garaż, M42a Przemyślany. Obawiam się, że w upały może być w nim tak gorąco jak na poddaszach domów piętrowych :( stąd ten pomysł z klimatyzacją.

 

Czy to co wymyśliłem to jakaś kosztowna fanaberia i będzie bardzo kosztowne?

Klimatyzację zastosować centralną podłączaną do rekuperatora? Zanim zacznę rozmowy z wykonawcą i projektantem chciałbym się od Was dowiedzieć co o tym myślicie...

 

Pozdrawiam

Toper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie GWC to nie jest jakiś duży koszt i sugerowałbym zastosować go choćby dlatego żeby wyeliminować potrzebę zamontowania grzałki na czerpni powietrza .

 

Jeżeli zastosujesz wszystkie kanały ocieplone to według mnie jak najbardziej do instalacji rekuperatora możesz się wpiąć z klimatyzatorem kanałowym .

Koszt rekuperatora dla twojej powierzchni z 3 krotną wymianą 5000zł. klimatyzatora kanałowego o mocy chłodniczej około 10kW cena w granicach 7500zł .

Koszt kanałów , przepustnic, anemostatów ok 7000zł . Do tego dochodzi montaż . Większość wykonasz sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rozprowadzeniu ciepła z kominka zapomnij to po pierwsze.

Po drugie centralę dobierz na 1 kubaturę, w okresie letnim jest wystarczająca aby było świeżo wewnątrz a do chłodzenia czy to klimatyzatorem czy dobrym GWC również .

Instalacje z termofleksów i klimatyzator kanałowy da fajny efekt ale nie przesadzał bym z tym chłodzeniem ( moc klimatyzatora ).

 

Jak dobrze zaizolujesz poddasze to samo GWC nie dopuści Ci do przegrzania no ale sporo zależy od przyzwyczajeń mieszkańców i ilości okien dachowych.

 

Proponuje zrobić wentylacje i GWC, jak będą problemy to wtedy ewentualnie klimatyzacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rozprowadzeniu ciepła z kominka zapomnij to po pierwsze.

Po drugie centralę dobierz na 1 kubaturę, w okresie letnim jest wystarczająca aby było świeżo wewnątrz a do chłodzenia czy to klimatyzatorem czy dobrym GWC również .

Instalacje z termofleksów i klimatyzator kanałowy da fajny efekt ale nie przesadzał bym z tym chłodzeniem ( moc klimatyzatora ).

 

Jak dobrze zaizolujesz poddasze to samo GWC nie dopuści Ci do przegrzania no ale sporo zależy od przyzwyczajeń mieszkańców i ilości okien dachowych.

 

Proponuje zrobić wentylacje i GWC, jak będą problemy to wtedy ewentualnie klimatyzacja .

 

Co rozumiesz przez dobranie na 1 kubaturę? Nie wiem co to termofleksy ale zaraz googla odpytam.

 

Dom jest parterowy BEZ PODDASZA użytkowego, czyli nad sufitem mam strych, który się będzie mocno nagrzewał i to się siłą rzeczy przeniesie na dół. Wiem jak to wygląda na użytkowych poddaszach i obawiam się, że u mnie będzie tak samo źle w całym domu. Dlatego chcę klimatyzację założyć. GWC mnie nie interesuje m.in. ze względu na b. wysoki poziom wód gruntowych i brak przekonania. Nie i już.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w domu będzie mieszkać typowa rodzina czyli od 3 do 5 osób to kubatura netto czyli ilość m2 pomnożona przez wysokość pomieszczeń powinna mniej więcej równać się z max wydatkiem centrali wentylacyjnej .

 

Ja tez zbudowałem parterówkę bez poddasza i tez mam bardzo gorąco na górze bo blacha czarna i żadnej izolacji w dachu i w domu mam 24-26 C w lecie .

Minimum 30 cm wełny w stropie i masz problem z głowy, przy takim domu trudno to spieprzyć, dasz radę to zrobić dobrze .

 

GWC

 

A jak Ci powiem że wysoki poziom wód gruntowych to idealne warunki dla pracy takiego wymiennika gruntowego to zmienisz zdanie ?

 

Zajrzyj do mojego dziennika, znajdziesz tam kilka wskazówek i może zmienisz zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach piętrowych jest gorąco głównie dzięki oknom dachowym, ty ich nie masz więc 30cm wełny powinno załatwić sprawę od strony dachu. Zadbaj o prawidłowe okapy - od maja do sierpnia słońce nie powinno zaglądać do domu. Poza tym okresem wprost przeciwnie!

Jedną wymianą tak jak nie podgrzejesz tak i nie schłodzisz domu. WM ma chodzić na niskich parametrach zimą, więc jeśli przesadzisz z mocą wentylatorów, to zimą będziesz miał przesuszone powietrze. GWC mogłoby się przydać latem o ile byłbyś w stanie je tak podłączyć aby z anemostatów wiało około 16-18oC. Bo tylko wówczas będzie w miarę przyjemny chłodek.

Tak czy inaczej z tym wykorzystaniem latem GWC jest coś dziwnego. Dyskutowałem z kilkoma forumowiczami posiadającymi GWC i u nich temperatura latem to 24-26oC. U mnie pomimo braku GWC - 21-22; teraz co prawda 22-23, ale w końcu zbliża się zima :). Być może przyczyna jest taka, że u posiadaczy GWC działa ono praktycznie w dzień, natomiast w nocy GWC regeneruje się, chłodne nocne powietrze leci ciepłymi kanałami WM i żadna siła ich nie przekona do otwarcia okien.

Klimatyzator to dobry pomysł (jednostka zewnętrzna od strony północnej!) , ale i tak zadbaj o okapy jak pisałem! Nie ma problemu z kominkiem przy WM, choć na dobre rozprowadzenie ciepła przy rozłożystej parterówce bym raczej nie liczył.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach piętrowych jest gorąco głównie dzięki oknom dachowym, ty ich nie masz więc 30cm wełny powinno załatwić sprawę od strony dachu. Zadbaj o prawidłowe okapy - od maja do sierpnia słońce nie powinno zaglądać do domu. Poza tym okresem wprost przeciwnie!

Jedną wymianą tak jak nie podgrzejesz tak i nie schłodzisz domu. WM ma chodzić na niskich parametrach zimą, więc jeśli przesadzisz z mocą wentylatorów, to zimą będziesz miał przesuszone powietrze. GWC mogłoby się przydać latem o ile byłbyś w stanie je tak podłączyć aby z anemostatów wiało około 16-18oC. Bo tylko wówczas będzie w miarę przyjemny chłodek.

.....

Klimatyzator to dobry pomysł (jednostka zewnętrzna od strony północnej!) , ale i tak zadbaj o okapy jak pisałem! Nie ma problemu z kominkiem przy WM, choć na dobre rozprowadzenie ciepła przy rozłożystej parterówce bym raczej nie liczył.

 

Czyli lepiej będzie jak zrobię z kominka osobne rozprowadzenie z osobnymi kanałami i nadmuchem. W sumie nie jest to problem dzięki temu, że to parter :-)

 

O GWC poczytam, aczkolwiek jakoś nie mam ochoty tego robić i już ;-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

A jak Ci powiem że wysoki poziom wód gruntowych to idealne warunki dla pracy takiego wymiennika gruntowego to zmienisz zdanie ?

 

Zajrzyj do mojego dziennika, znajdziesz tam kilka wskazówek i może zmienisz zdanie.

 

Przeczytałem Twój dziennik, robi wrażenie, ale ja jednak nie podejmuję się takich kombinacji, wystarczy że instalacja el. będzie sterowana komputerowo :-)

 

Mam jeszcze jedną zagwozdkę, nie podoba mi się, że drzwi muszą być nieszczelne przy wentylacji mechanicznej. Kłóci mi się to z koncepcją ciszy po zamknięciu drzwi :(, czy nie ma innych rozwiązań? Np. wlot i wylot wentylacji w jednym pomieszczeniu?

 

Pozdrawiam

Toper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Np. wlot i wylot wentylacji w jednym pomieszczeniu?"

 

Można, zrównoważona w każdym pomieszczeniu + drzwi z progami na uszczelkach .

Mocniejsza centrala i najlepiej przepustnice bo regulacja samym anemostatem może powodować szum/świst.

No chyba że idealnie zrobiona instalacja, nie zawsze się jednak da bo bryła domu i wizje inwestora często komplikują sprawę .

 

PS. Ja jeszcze nie mam drzwi wewnętrznych i nie wymyślam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt rekuperatora dla twojej powierzchni z 3 krotną wymianą 5000zł. klimatyzatora kanałowego o mocy chłodniczej około 10kW cena w granicach 7500zł .

Koszt kanałów , przepustnic, anemostatów ok 7000zł .

Jeśli skończę montaż to w tym sezonie będę testował tani, przerobiony z grawitacyjnej system WM z klimatyzacją. Rekuperator będzie umieszczony na strychu (szczyt domu), wywiew z łazienek i kuchni będzie podłączony do 2 kanałów wentylacyjnych, również nawiew będzie do nich podłączony, kanały wentylacyjne będą podzielone, do górnej części będzie podłączona czerpnia i wyrzutnia, do dolnych wyciąg zużytego powietrza z domu. W 3 sypialniach na poddaszu będą 3 anemostaty nawiewowe, pod dwoma z nich będą jednostki wewnętrzne klimatyzatorów (splity inverterowe). Całość z klimatyzatorami zmieści się w 4 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydał by sie opis, zdjęcia i jakieś rysunki tego rozwiązania.

Brzmi ciekawie dla wielu, którzy maja grawitację a chcieli by ją zmienić na lepszy model bez większej demolki .

może jutro, już mam dosyć dzisiejszego dnia, wykułem 2 otwory w kominie na rury, strasznie twarda cegła a zaprawa to już beton, ciężko było nawiercić otwory a co dopiero kucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kbab: Ja też planuję rekuperator i do nawiewów i wywiewów wykorzystać kanały kominów wentylacyjnych. U mnie rekuperator będzie w piwnicy i obie rury główne (nawiew i wywiew) pójdą pionem na strych i tam dopiero rozgałęźnik i skierowanie do kominów wentylacyjnych (łazienki, kuchnia, salon) oraz do anemostatów w pokojach na poddaszu. Kanały wentylacyjne na dach będą zamknięte powyżej podłączonych rur. Główną czerpnię planuję umieścić w ogrodzie. Hm zastanawiam się, czy latem będzie potrzebna klimatyzacja podłączona do tego nawiewu czy może będzie to dość dobrze (chłodno) pracować latem bez klimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak obiecałem, dzisiaj zrobione, ale daty w aparacie nie przestawiłem

to reku

http://foto2.m.onet.pl/_m/f41c1e74d95c730960112fed6ce32546,21,19,0.jpg

to przyłącze do komina

http://foto2.m.onet.pl/_m/9027eb209406a83773468487c89caaa2,21,19,0.jpg

to rura świeżego powietrza podłączona do górnej części kanału wentylacyjnego

http://foto1.m.onet.pl/_m/2267427f760217b25356bb139b3a0739,21,19,0.jpg

trochę się wczoraj "nakułem" - obie rury oczywiście izolacja między nimi

http://foto3.m.onet.pl/_m/2a0f78cea4b2fb4bbb82fb22bfd39a0b,21,19,0.jpg

reku,

http://foto2.m.onet.pl/_m/afabdf37daddd1d10c20ecf4843acebe,21,19,0.jpg

klima i anemostat w sypialni

http://foto1.m.onet.pl/_m/2f730c91485576053b43e805af004e95,21,19,0.jpg

Hm zastanawiam się, czy latem będzie potrzebna klimatyzacja podłączona do tego nawiewu czy może będzie to dość dobrze (chłodno) pracować latem bez klimy.

nie mam takiego problemu, czerpnia i wyrzutnia są nad dachem, klima latem się przydała, jak będzie z grzaniem? - zobaczymy.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Te rury do i od reku będą bez izolacji ?

Trochę roboty się przeciągają, z braku czasu. Planuję początkowo zaizolować tylko rurę wywiewną za reku do komina, dlatego że szczyt domu jest ocieplony (nie ogrzewany ale jest tam ciepło - zimą tam wchodzę bez dodatkowego ubrania). Rura pomiędzy czerpnią a reku będzie mogła wstępnie podgrzać zimne powietrze z zewnątrz. Oczywiście jeśli praktycznie rozwiązanie okaże się błędem - to bez problemu dołożę izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 month później...
Hey, jakies nowe spostrzezenia z okresu grzewczego?

 

Pozdrawiam

 

Kbab, a co myslisz o ponizszym:

 

Chcialem przymyslec ogrzewanie domu w okresach przejsciowych klimatyzacja, ale 1 jednostka moze miec problem wszsytko ogarnac.

 

Zastanawiam sie czy by nie uzyc klimatyzatora kanalowego, takiego co ma przynajmniej 2 wyjscia, tak, zeby ogrzewac wiecej stref.

 

Pytanie do znawcow tematu; czy klimatyzator kanalowy wielowyjsciowy jest w stanie regulowac parametry pracy dla kazdego wyjscia oddzielnie ?

 

Wrzucilem do pompiarzy ale oni tam maja swoje problemy :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

http://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/486_cooler.html

http://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/474_raptor-700.html czy coś takiego ma sens w połączeniu z reku raptor? Jakoś mnie nie przekonuje ze względu na zakładaną 1 wymianę WM. No i ta cena tego raptora. Pewnie lepiej jak zamontuje kilka oddzielnych splitów w pokojach gdzie bedzie za goraco i tansze reku np http://www.komfort.sklep.pl/rekuperator-dospel-optimal-bypass-p-67.html?cPath=14_16 . A z drugiej strony przecież klimatyzacja to taka wentylacja z tą różnicą, że klimatyzacja dostarcza powietrze świeże, ale o odpowiedniej temperaturze... Może wobec tego latem jak będzie za gorąco używać tylko klimatyzacji, a WM minimalnie co by nie nawiewało za ciepłego powietrza? Czy olać to wszystko i zrobić GWC? No ale forumowicze piszą, że to wiele korzysci latem i tak nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Dołączę się do tematu. Aktualnie uruchamiam GWC rurowy u siebie. Testowałem na razie sam nawiew świeżego powietrza z GWC. Przy zastosowaniu wentylatora o wydajności 550m3/h nie jestem w stanie schłodzić żadnego z pokoi na poddaszu. Owszem temp spadnie z 31'C do 29'C (pokoje od południa, szczyt z oknami od południa i sporo słońce daje). Bliżej jesieni wstawię rekuperator. Teraz się zastanawiam jaką klimę wybrać. Czy wersja kanałowa i jednostkę wewnętrzną zamontować na strychu, dalej dodatkowe nawiewy w sufitach na poddaszu (niezależne od tych z reku) czy klimę podłączyć do wspólnego kanału głównego od wentylacji z GWC aby współpracowała z reku ?. Wersja z kanałówką na strychu wydaje mi się prostrza oraz mam możliwość ze strychu puszczenia zimnego powietrza 2 kanałami nawet na parter. Co podpowiadacie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...