Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna+kominek+klimatyzacja


Recommended Posts

Czy wersja kanałowa i jednostkę wewnętrzną zamontować na strychu, dalej dodatkowe nawiewy w sufitach na poddaszu (niezależne od tych z reku) czy klimę podłączyć do wspólnego kanału głównego od wentylacji z GWC aby współpracowała z reku ?

Moim zdaniem lepiej podłączyć klimę niezależnie od wentylacji (i to grubymi przewodami ) ze względu na niedopasowane przepływy powietrza. Wentylacja to powiedzmy 200-300m3/h, a przykładowy klimatyzator kanałowy (http://www.otech.pl/pdfs/klimatyzacja/karta_katalogowa_aryf_a.pdf) o mocy 3,5kW, a więc bez szaleństw jeśli dla całego domu, to 500-800m3/h (ARYF12LA).

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrzę na takie klimatyzatory kanałowe. Czy można od strony wejścia też podłączyć rozdzielacz na np 4 rury z 4 pomieszczeń osobno ? Tak samo wyjscie chłodu przez rozdzielacz do 4 pomieszczeń ? Docelowo w każdym pomieszczeniu byłyby po 2 anemostaty w suficie. W tym pdf jest pokazany przykład jak jest jeden wspólny wlot ciepłego powietrza z korytarza a wyloty chłodnego osobno do każdego pomieszczenia. W takim przypadku trzebaby mieć zawsze drzwi otwarte między pomieszczeniami i korytarzem.

Jak grube te przewody ? 100,125,150 ? Max długość to 4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Aktualnie uruchamiam GWC rurowy u siebie. Testowałem na razie sam nawiew świeżego powietrza z GWC. Przy zastosowaniu wentylatora o wydajności 550m3/h nie jestem w stanie schłodzić żadnego z pokoi na poddaszu. Owszem temp spadnie z 31'C do 29'C (pokoje od południa, szczyt z oknami od południa i sporo słońce daje). Bliżej jesieni wstawię rekuperator.

 

A jak masz zrobiona instalacje?Jak typowa WM? mozesz zmienic to na nawiew od dolu albo jakis centralny nawiew i potestowac?

 

CIekaw jestem ile to by u CIebie zmienilo, podejzewam ze nie tylko ja jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 4 months później...
Na powierzchnię 3 pokoi na poddaszu 45m2 jaka duża klima kanałowa powinna być ? Czy balkon na wschód, który posiada boczne ściany i cały jest zadaszony nadaje się na montaż jedn zewn właśnie na takiej bocznej ściance ? Wentylator dmuchałby od ścianki na północ. Odległość do jedn wewn jakieś 6..7m. Różnica poziomów 3m. Co z hałasem ? Obok są 2 sypialnie. Wylot w każdym pokoju chłodnego powietrza zakończyć anemostatem czy kratką ? Anemostat mogę przymknąć tsm gdzie zbyt mocno dmucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na domy do 150m2 dajemy najmniejsze pompy ciepła z kanałówką jakie się produkuje . czyli około 0.7 kW poboru mocy. Oczywiście dom ma rekuperację . Dają sobie radę z chłodzeniem jak i ogrzewaniem - koszt dobrych, Hitachi czy Mitsubishi to około 6500-7000zł brutto + rozprowadzenie do 3000zł Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...