Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lazienka- Masakryczna wilgoc


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pompka za kilka stówek załatwi sprawę.

Co do filmiku, to chyba wreszcie ci wyjaśnił o co w tym wszystkim chodzi. Z pomieszczeń czystych, w których jest pobierane świeże powietrze trafia ono do pomieszczeń brudnych i dalej na zewnątrz. Można w twoim przypadku zamontować nawiewniki lub rozszczelnić okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no lekko odkrece klamke od okna i juz czuje ze wieje ;) do srodka.

Musze pogadac z Tata na jakie zasadzie mamy obieg wody w domu i najwyzej zlikwiduje sie ten stary i zamontuje sie pompke.

 

Tak szwagier ma u siebie w nowym domu.

Jak sobie nagrzeje w piecu i wode podgrzeje to potem wlancza pompke i ma obieg na dom

Mam pytanie co do podlogowki ... moze byc podlaczona np do przylacza kaloryfera ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzialem taki w castorami ale mial strasznmie krotka spirale/mate grewcza a kosztowal 1000zl ... wiem ze szwagier ma podlogowke w kuchni i lazience. ale nie wiem jaki system...

 

Mam jeszcze jedno pytanko znlazlem kilka planow z uzyciem rekuperatora.

Czy mnoglbym go wylanczac i wlanczac powiedzmy kiedy bylyby uzywane pomieszczenia z najwyzsza wilgotnoscia Kuchnia/Lazienka ???

I czy zasysane powietrze musialoby wylatywac na zewnatrz?? czy system filtracji pozwoli go na nawiew chocby w korytarzu czy innym pokoju ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek powietrza wymienianego przez wentylację zawsze jest ten sam: Od pomieszczeń czystych (pokoje) do brudnych (łazienki, kuchnia) przez ciągi komunikacyjne. Dlatego w pokojach nie instaluje się kratek a jedynie nawiewniki bądź rozszczelnia okna. Ważne są też drożne kratki w łazienkach i kuchni - te powinny być podłączone do odpowiednio wysokiego komina. Jeśli komina brak bądź ciąg jest niewystarczający to wspomaga się go wentylatorami. (30 db to nie jest dużo w łazience - w sypialni taki wentylator będzie niesłyszalny.).

Jak już zdecydujesz się na rekuperator to raczej z nastawieniem wyłączania go jedynie w celu wymiany filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaloryfery to inny problem i nie wywalaj ich od razu - odpowietrz raczej lub odkamień - one oddają ciepło, które dostają - więc problem jest gdzie indziej.

też trzeba będzie ocieplić strop i ściany - dla twojego komfortu oraz dlatego, że na zimnej powierzchni woda się szybciej skrapla (dlatego często grzyb przy oknie np)

a z wentylacją dobrze piszą - musi być przewiew powietrza: czyli wlot i wylot. jak w kuchni masz zatkany wylot to nie ma cudu a raczej cugu. jak w łazience masz zatkany wlot, to też nie ma cugu. wyobraź sobie te strumienie powietrza: od nieszczelnego okna (i dobrze, że nieszczelnego), przez pokój, do kuchni lub łazienki, i tamtędy przez kratki. jak to gdzieś zablokujesz to się kisisz. ten przewiew też musi być wystarczająco silny - jego siła zależy od różnicy ciśnień, a ta jest największa zimą (kiedy grzejesz w środku a na zewnątrz zimno). teraz latem tej różnicy nie ma nawet przy otwartych oknach i drzwiach i jest zaduch. zwykły problem wentylacji poddaszy. na parterze łatwiej, bo przewody wentylacyjne sa dłuższe i jest szansa na większą różnice ciśnień nawet latem. Ten przepływ można wspomóc jakimś urządzeniem: wentylatorem albo wentylacją mechaniczną. historie z wentylacją masz tu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

w ramach eksperymentu zrób próbę w łazience ze świecą przy kratce w wersji z zamkniętymi i otwartymi drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko totalnie wszystko oprocz juz zrobionych okien od ok 40 lat jest nie ruszane .

Wiec kaloryfery tez planuje nowe. Co do rurek tam bedzie tkwil problem . dlaczego ?? bo dzisiaj okazalo sie ze doprowadzenie wody do kibla jest niemozliwe, gdyz rorki sa zarosniete w srodku.

 

eksperyment zrobiony. Zamknolem okno i drzwi i lekko ciaglo ... otworzylem drzwi ale po tej probie nei zauwazylem specjalnej roznicy... jak zamknolem drzwi i otworzylem okno to cug jak cholera odrazu gasilo swieczke nawet nie przystawiajac jej za blisko ... powiem tak ta kratka jest tam od stycznia i tak mi sie wydaje ze grzyba jest jakby mniej tylko slady pozostawaly .... i na suficie jeszcze jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

eksperyment zrobiony. Zamknolem okno i drzwi i lekko ciaglo ...

bo sobie lekko zasysało pod drzwiami lub nieszczelnościami z okna

otworzylem drzwi ale po tej probie nei zauwazylem specjalnej roznicy...

bo jeszcze musi być gdzieś wlot w mieszkaniu - może tam okna za szczelne w całym mieszkaniu, jak na efekt, który chcesz osiągnąć

jak zamknolem drzwi i otworzylem okno to cug jak cholera odrazu gasilo swieczke nawet nie przystawiajac jej za blisko ...

cudna ta fizyka :)

powiem tak ta kratka jest tam od stycznia i tak mi sie wydaje ze grzyba jest jakby mniej tylko slady pozostawaly .... i na suficie jeszcze jest ...

 

to się jeszcze zaryzykuję radę szamana mądrością nabytą w wątku o wentylacji: jak ta kratka tam coś daje a jest dopiero od stycznia, to rozszczelnić okno w łazience iobserwowac, jak mało to do kratki założyć wentylator higrocośtam (ktoś już to tu pisał), albo taki co się włącza razem ze światłem w łazience.

i całkiem subiektywnie i superszamańsko - ja to bym u siebie w takim wypadku skuła tynki tam gdzie grzyb, suszenie/wentylowanie długie, na to jakaś chemia

gdzieś niedawno adam_mk (guru od wentylacji i wielu innych) pisał komuś jak taką ścianę potraktować - wejdź na jego profil i przejrzyj jego posty

dobra, konćzę się wymądrzać nieswoją mądrością

(no nie mogę się powstrzymać: to jeszcze przemyśl jak działa wentylowanie innych pomieszczeń zagrzybionych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem takie z higrometrem na necie niby super ciche....

 

Znalzalem jeszcze rekuperaotr taki maly montowany z dworu do pomieszczenia.

 

Podjolem decyzje ze narazie rozszczelniam okna i staram sie robic przeplyw taki jak mial byc. jezeli to nic nie da wspomoge je higrometrem jezeli dalej bedzie problem to bede myslal o wentylacji mechanicznej ...

 

Tylko pytanie ile bedzie trwac takie suszenie... i jaki okres jest najlepszy do pozbywania sie takiej wilgoci ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img710.imageshack.us/img710/4425/komog.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Mam pytanie.

 

Czy jezeli mam dwa pokoje dzielace sciana w ktorej jest komin (jeden to kuchnia gdzie jest kratka) i chcialbym wykuc w pokoju kolejna kratke to czy wplynie to na dzialanie wentylacji grawitacyjnej ?? Np w postacie przenoszenia sie zapachow z kuchnia ----> pokoj / Lazienka----> Pokoj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na tyle wolnych kanałow wentylacyjnych w kominie, to kratka może być, jeśli jednak masz do każdego kanału podpięte jakieś pomieszczenia to lepsze

będzie podcięcie drzwi tak aby była szpara około 1 cm pod nimi.

Ja bym jednak podcinał drzwi zamiast wykuwać nową kratkę.

Ważne jest aby kierunek przepływu powietrza był odpowiedni, zimą czasami zdarza się, że jedną kratką powietrze jest nawiewane a drugą wyciągane, co jest bardzo niekorzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jezeli mam dwa pokoje dzielace sciana w ktorej jest komin (jeden to kuchnia gdzie jest kratka) i chcialbym wykuc w pokoju kolejna kratke to czy wplynie to na dzialanie wentylacji grawitacyjnej ?? Np w postacie przenoszenia sie zapachow z kuchnia ----> pokoj / Lazienka----> Pokoj

tak wpłynie i to zdecydowanie niekorzystnie, poczytaj w/w temat sam pisałeś, że to "artykul mega", jest obszerny ale warto go przetrawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...