Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura spustowa do kominka z alu-pexa


Pawlom

Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o poradę w sprawie rury spustowej z kominka z płaszczem wodnym.

Mianowicie u mnie właściwie takiej rury nie ma. Kominek jest jeszcze bez obudowy i w płaszczu kominka na dole jest po prostu zamontowany bezpośrednio kranik spustowy i tyle. Jak zrobię obudowę to do kranika zupełnie stracę dostęp. A co w przypadku jak zajdzie potrzeba zlania wody z kominka? Muszę tą rurę dorobić - i tu mam pytanie: czy ta rura może być z alu-pexa? Muszę ją przeprowadzić do kotłowni po drugiej stronie ściany i najwygodniej to zrobić właśnie z alu-pexa. Temperatura wody w kominku to max. 93 stopnie - kominek jest z wężownicą schładzającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Temat .. zawiesił się .. Człowieku TU piszą o kominkach z akumulacją i piecykach :D a Ty wyjeżdżasz z jakimś alu-pexem ;):D Taka rura może być zastosowana ale tylko na krótki czas .. woda która będzie nią odprowadzana to praktycznie wrzątek :) Pytanie jest z kategorii "Czy wszystkie grzyby są jadalne ?" Owszem ale niektóre tylko raz.. :( Trwałość tej rury jest więc niewystarczająca do tego zastosowania. Znam przypadek gdzie rura przelewowa z PCV rozpuściła się pod parkietem w salonie :sick: Edytowane przez M***ki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem taką odpowiedź firmy wawin:

Przytoczone powyżej systemy rur charakteryzują się w większości przypadków następującymi parametrami pmax = 6 do 10bar i Tmax = 90 do 95°C . Istnieje jeszcze jeden ważny parametr określany jako maksymalna krótkotrwała temperatura pracy (Ta), która najczęściej wynosi 100 do 110°C. Krótkotrwała, maksymalna temperatura pracy może wystąpić podczas pracy instalacji jednorazowo, nie dłużej jak 3 godziny i w ciągu 50 lat nie dłużej jak 100 godzin. Jeśli Ta będzie występowała w dłuższym okresie czasu to spada tzw. żywotność systemu. System może ulec wcześniejszemu uszkodzeniu, awarii w zależności od częstotliwości i czasu trwania Ta.

 

Powyższe tyczy się pexów od ogrzewania grzejnikowego. Pex od podłogówki wytrzymuje 55 stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura spustowa , i rura z której wylatuje wrzątek z chłodnicy , to dwie różne rury.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie spuszczał wrzątku z instalacji, tylko

poczeka aż wystygnie.

 

Dobre ! Napisz jeszcze gdzie ta woda stygnie :confused:?? Czy TY wiesz w ogóle o jakiej chłodnicy piszesz i do czego nona służy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu , nie gorączkuj się tak , bo Ci się zaraz literki pitolą :D. Są rożne kominki,

różne instalacje i rożni hydraulicy. W związku z tym , może się zdarzyć,

ze wszyscy będą mieć rację. Wszystko zależy od tego jak zrozumiemy

pytającego. Ja zrozumiałem go tak ,że chce spuszczać wodę z układu , np

w celach konserwacyjnych , naprawczych. Robi się to , gdy instalacja jest

zimna.Do tego robi sie kranik w najniższym punkcie instalacji.

Większość kominków z PW do układu zamkniętego , posiada jeszcze

wężownicę schładzającą, uruchamianą zaworem termicznym własnie

w sytuacji gotowania wody. Ta wężownica powinna mieć odrębny spust,

który powinien być wykonany z miedzi lub stali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mistrzu, nienawiść do Enia przysłania ci zdolność czytania ze zrozumieniem.

 

Kominek jest jeszcze bez obudowy i w płaszczu kominka na dole jest po prostu zamontowany bezpośrednio kranik spustowy i tyle.

 

O do tego kranika autor chce dorobić rure z pexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja dla dyskusji...

Ja myślę, że to problem instalatora CO

Przecież to instalator zajmuje się podpięciem wkładu z płaszczem wodnym, czyli "inszego" kotła CO, no i bierze odpowiedzialność za właściwe i bezawaryjne podpięcie.

Tak więc uważam, że wszelkie tego typu zagadnienia powinny być omawiane w innej kategori tego forum.

 

Są firmy kominkowe mające w swoim zespole instalatorów wodnych, są też firmy kominkowe współpracujące z takowymi instalatorami.

 

Jakby nie było firma kominkowa, ma inne zakresy działań, czyli głównie obudowy kominkowe i inne dodatkowe opcje związane z budową kominków.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, odmienne zdanie do mojego...

Ja nie walczę, bo nastał czas pokoju i wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Powiem tak.

Dąze do tego aby instalację wkładu z PW wykonywała firma wykonująca w danym budynku instalacje wodną i CO.

Wymogi podpięcia wkładu z PW, nie stanowią tajemnicy. Tutaj nie ma cudów, dla instalatora.

 

My zajmujemy się podpieciami dymnymi i wykonawstwem obudowy. Taki mamy zakres działania. Koniec kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Wszystko zależy od tego jak zrozumiemy

pytającego. Ja zrozumiałem go tak ,że chce spuszczać wodę z układu , np

w celach konserwacyjnych , naprawczych. Robi się to , gdy instalacja jest

zimna.Do tego robi sie kranik w najniższym punkcie instalacji.

Większość kominków z PW do układu zamkniętego , posiada jeszcze

wężownicę schładzającą, uruchamianą zaworem termicznym własnie

w sytuacji gotowania wody. Ta wężownica powinna mieć odrębny spust,

który powinien być wykonany z miedzi lub stali.

 

Takiej instalacji kominka z płaszczem wodnym jeszcze nie widziałem :D Dwie rury do kanalizacji , jedna do odprowadzenia wody z chłodnicy :yes: to powinien być standard , druga do spuszczania wody z wkładu :confused: ?? W praktyce większość przygotowanych odprowadzeń do kanalizacji jest niestety z PCV:mad: co rodzi problemy w eksploatacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej instalacji kominka z płaszczem wodnym jeszcze nie widziałem :D Dwie rury do kanalizacji , jedna do odprowadzenia wody z chłodnicy :yes: to powinien być standard , druga do spuszczania wody z wkładu :confused: ?? W praktyce większość przygotowanych odprowadzeń do kanalizacji jest niestety z PCV:mad: co rodzi problemy w eksploatacji .

 

 

wiemy , wiemy ,ze nie widziałeś... :)

 

Co to za standard skoro rodzi problemy ?Co na to czescy koledzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mistrzu, nienawiść do Enia przysłania ci zdolność czytania ze zrozumieniem.

 

 

 

O do tego kranika autor chce dorobić rure z pexa.

 

Dobrze że w Tobie mam wiernego "przyjaciela" :lol2: o czym świadczą Twoje wpisy na forum :D Jako mój sąsiad z wioski obok , te 3-4 kilometry to nie daleko a jadąc do Warszawy przejeżdżasz przez Żabia Wolę :yes: ,mógłbyś czasem wpaść na kawę . ZAPRASZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i proszę o poradę w sprawie rury spustowej z kominka z płaszczem wodnym.

Mianowicie u mnie właściwie takiej rury nie ma. Kominek jest jeszcze bez obudowy i w płaszczu kominka na dole jest po prostu zamontowany bezpośrednio kranik spustowy i tyle. Jak zrobię obudowę to do kranika zupełnie stracę dostęp. A co w przypadku jak zajdzie potrzeba zlania wody z kominka? Muszę tą rurę dorobić - i tu mam pytanie: czy ta rura może być z alu-pexa? Muszę ją przeprowadzić do kotłowni po drugiej stronie ściany i najwygodniej to zrobić właśnie z alu-pexa. Temperatura wody w kominku to max. 93 stopnie - kominek jest z wężownicą schładzającą.

 

TU nie jest napisane że ma to być DODATKOWA rura .. brak informacji że w ogóle jest rura do chłodnicy , kominek jest z wężownicą schładzającą która musi być podłączona do kanalizacji . Rura miałaby być zamontowana w obudowie kominkowej .. wewnątrz której są TEMPERATURY .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...