Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

Witam

zakładam ten temat by być może zebrać doświadczenia i pomóc osobom palącym na takich palnikach; ale bez zaawansowanych sterowników typu eCoal czy inne; maksymalnie ułatwić sobie życie.

Moze uda mi się również wywołać do tablicy kilku ekspertów by podzielili się swoja wiedzą sugestiami oraz propozycjami jak najlepiej prowadzic taki palnik by spalanie było efektywne ekonomiczne i nie zmuszało nas do zbyt częstych wizyt w kotłowni celem grzebania prz kotle:stirthepot:

 

 

Posiadam piec 19KW z palnikiem brucer oraz sterownik ST37

ogrzewam dom z połowy lat 80-tych o powierzczni około 120m2 ściany 50cm (pustak - dziura - cegła) ocieplone 10cm styro, na stropie 10cm wełny(ale dopiero od kwietnia 2011 więc bez wpływu na spalanie w sezonie 2010/2011,

instalacja co stara przystosowana do grawitacji ale pracuje na pompie, kaloryfery aluminiowe, do tego zbiornik CWU dwupłaszczowy 140L(dopiero po zakończeniu sezonu zimowego założyłem do niego oddzielną pompę, wcześniej był grzany na jednym obiegu z całym co do tej samej temperatury. piec chodził na sterowniku ST80 który obsługiwał tylko 1 pompę).

w sezonie 2010/2011( od 4 września do 4 maja) spaliłem 4,5tony eko

 

 

i teraz pytania na które odpowiedzi być może pomogą osczędzić na opale a jednocześnie grzac efektywniej i po prostu lepiej::D

 

jak prowadzic taki palnik??? z wysokim kopcem czy raczej płasko???

 

jaka ilośc powietrza??? - pytanie nie jest chyba pozbawione sensu gdyż brucer ma większą powierzchnię niż "zwykły" palnik i może tego powietrza potrzebowac nieco więcej

 

czy lepiej ustawiać piec tak by szybko osiagał temperaturę zadana i przechodził w stan podtrzymania czy może prowadzić spokojnie by pracował z mniejszą moca ale w postoju był jak najkrócej????

Tu od razu pytanie dodatkowe która metoda da lepsze rezultaty jeśli chodzi o wytworzoną energię potrzebną do ogrzania domu i jednocześnie która będzie bardziej ekonomiczna(w który sposób spalimy mniej eko????)

 

zachęcam do dyskusji i dzielenia sie wiedzą i doświadczeniem

Edytowane przez timon120777
zmiana tematu wątku dopisany kociołek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Akurat ostatniego sezonu też chodziłem w swoim kotle na sterowniku ST37 i zwykłej retorcie PPS-50 Pancerpola i tak to wyglądało http://czp.pl/kociol/nastawy/30.01.2011/index.html i na takich ustawieniach jak tam podałem. Z tym, że kocioł był dodatkowo podpięty do regulatora pokojowego Auraton 2005 tak, że kocioł często i długo był w podtrzymaniu stąd też może troszkę oszczędności. CWU 200 litrowy bojler grzałem w trybie priorytetu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ czytajmy prosze ze zrozumieniem????:lol2:

zwykły sterownik dwustanowy czyli bez sond analizatorów i innych "wibratorów" :p chodzi mi o kwestię takiego ustawienia kotła aby na ile to mozliwe biorąc pod uwagę tylko ilość opału oraz powietrza doprowadzonego spalił to co mu podamy efektywnie. nie chcę poruszać kwesti rozbudowy czy zmiany sposobu sterowania- tak jak napisałem sterownik dwustanowy, spora część użytkowników posiada kotły od kilku lat a wtedy nie było tak dostępnych zwłaszcza w tańszych modelach sterowników PID Fuzzy Logic czy sterownika eCoal. proszę zatem o rady dotyczace palenia a nie przerabiania instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz analizator więc ja dla odmiany wibrator. Nie spierajmy się przepraszam

chodzi mi tylko o to że ci którzy maja zwykłe sterowniki nie maja jak tego sprawdzić, jedyne co widzę w swoim kotle to temperatura na sterowniku i to co spada z palnika, nie mam zbyt dużego pola manewru. Jedyne co mogę to zmienić czas podawania opału czyli objętość mieszanki oraz moc nadmuchu. Teraz pytanie jak to robić żeby spalić opał efektywnie i spalić jak najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też już napisałem dla grochu kopiec dla miału bardziej płasko. Kopiec ustawiasz nadmuchem, szybkość dojścia do zadanej podawaniem i przerwą. W czasie pracy kopiec ma być stały nie rosnąc i nie zapadać sie. Żar ma nie spadać do popielnika, na reszte rzeczy nie masz wpływu bo zależą od paliwa. No i deflektor ma być obmywany płomieniem, ale też nie za nisko 2/3 wys swobodnego płomienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W minionym sezonie na początku sezonu starałem się ustawić kocioł na jak najmniejszej mocy - ale na tyle dużej aby kocioł w miarę rozsądnym czasie dochodził do zadanej temperatury i ogrzał całą instalację. Starałem się utrzymać jaki takim kopczyk regulując to czasem podawania albo przerwą. Ilość powietrza dobrałem tak ( drugi bieg) aby była wystarczająca ale nie na tyle niska żeby powstawały czarne sadze. W podtrzymaniu dałem w miarę krótki czas 11 minut a to po to aby kopczyk mi się zbytnio nie zapadał i aby kocioł mógł lepiej zastartować wchodząc w tryb pracy z trybu podtrzymania. Jest jeszcze jedna zależność dotycząca spiekalności ekogroszku - jak spiekalność jest duża to trochę pomaga aby ustawić niższy czas podawania i proporcjonalnie niższą przerwę - czyli krótsze ale szybsze cykle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymanie jest po to by nie zgasło i tu się zgadzam jednak w tym trybie należy dać rozsądną przerwę podtrzymania ( nie za długą) bo ekogroszek podciąga i tak przez dmuchawę trochę powietrza i kopczyk się normalnie wyżarza i pomału wypala i zapada - to należy temu skutecznie przeciwdziałać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzymanie jest po to by nie zgasło a nie do uzupelniania kopca.

Między innymi kolego.

Wiesz jaki będziesz miał wielki krater w zimie jak Ci kocioł wejdzie w podtrzymanie na pół godziny albo dłużej ?

A jak ruszy z taką zapadniętą dziurą to temp. poleci Ci w dół z 15 stopni zanim się rozpali.

Jak dasz mu mniejszą przerwę w podtrzymaniu to co trochę ci podłoży trochę węgla, nie będzie się zapadać kopczyk i będzie więcej żaru, szybciej Ci się rozbuja jak ruszy do grzania.

czp dobrze pisze.

To że się trochę rozreguluje jest prawdą ale to kosmetyka dla praktyka.

A teraz wyobraźmy sobie że ktoś kupuje kilka rodzai węgla jak to mówią na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, widzę czp1 że mam do czynienia z dobrym praktykiem. Widzę że odrobiłeś porządnie lekcje w kotłowni nawet siedząc po "kozie" i raczej co dziennie po wiele godzin.

Teraz już nam żaden groszek ani sterownik nie straszny :)

 

No tam bez przesady tylko troszkę praktyki ale przyznam, że pierwszy sezon to była masakra. Co do ekogroszku to staram się wybrać zawsze najlepszy ale oryginalny i tego się trzymam.

 

Teraz mam za to trochę czasu na małe eksperymenty z kotłem. W nowym sezonie pracuję z brulim to zobaczymy co z tego wyjdzie. Na początku sezonu przeprowadzę obiecany eksperyment z wynalazkiem zawijana_2 - to na brulim będzie można porównać wykresy i parę parametrów ( zwłaszcza temperaturę spalin). Test przeprowadziłem już wcześniej ze sterownikiem ST37 - no ale niczego fizycznie nie zmierzyłem bo nie miałem jak a odczucia to za mało aby coś jednoznacznie stwierdzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka Ci pomoże w podtrzymaniu trochę ale jak kocioł ruszy to już będzie za mało wiatru i trzeba by było lecieć i uchylić przesłonę a nie o to chodzi żeby pilnować kiedy kocioł pracuje a kiedy odpoczywa.

nigdzie nie pisałem że w nadzorze ma znikać kopiec, dla jasności napisze że wtedy też ma być. A pisząc o klapce miałem na myśli klapkę a nie przysłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem temat klapki w tym roku w trybie lato. Zakupiłem Króciec z klapką firmy "METRIX" do dmuchawy. Po testach wniosek taki, że w trybie podtrzymania klapka nie może całkowicie się zamknąć bo zadusi kocioł w bardzo krótkim czasie plus sadze. Osiągnąłem kompromis przy uchylonej klapce na około 1,5 cm w trybie podtrzymania a jak dmucha to się otwiera na około 2/3 kanału dmuchawy i tak jest optymalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nie pisałem że w nadzorze ma znikać kopiec, dla jasności napisze że wtedy też ma być. A pisząc o klapce miałem na myśli klapkę a nie przysłonę.

Ja znowu piszę jaki będzie efekt gdy kocioł przejdzie w dłuższe podtrzymanie, czyli będzie dziura także czas w podtrzymania musi być mniejszy.

W moim kotle nie ma klapki (szybra) i dlatego nie dogadaliśmy się.

Widzę że czp1 też pisze o klapce czyli przesłonie na wentylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...