Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

Nie ma mnie dziś w domu, będę dopiero jutro wiec z dmuchawą nic nie pokombinuje, ale miałem juz przysłoniętą prawie na max przysłonę na 2 biegu i niewiele to pomogło zato kociołek bardzo wolno osiągał temp zadaną. A jak ustawię 1 bieg z przesłoną w 100% otwartą to zaczyna się zbierać sporo dymu w komorze spalania.

Jeśli chodzi o model dmuchawy to poproszę brata żeby spisał i dam znać.

 

Model wentylatora: RV-12PK EWMAR-NESS

Edytowane przez pire221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja dzisiaj zrobiłem modyfikacje brucera. Wyjety cały palnik z kotła. Obciolem ranty paleniska o ok 1,5cm z każdej strony, żeby popiół szybciej spadał. Do tego uszczelnilem cały palnik, i zaslepilem pionowe nacięcia na palniku do połowy wysokości. I teraz mam mały problem, bo widzę że dmuchawa na 100%, słabo sobie radzi z dostsczeniem powietrza. Jak przy ustawieniach 10/65 s przy otwarciu drzwiczek widzę sporo dymu, żaru a mało płomienia. Gdy otworze popielnik sytlacja się normuje. No ale o to nie chodzi żeby mieć popielnik otwarty. Chyba mam za malo otworów ztad nawet dmuchawa na full nic nie daje. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teodor

w jakim czasie kocioł dochodzi do zadanej???

masz dwie drogi

albo zmniejszasz moc kotła jeśli jest zapas i wtedy wiatr się przebije

albo niestety musisz odkryć trochę mocniej nacięcia które zaślepiłeś- najlepiej odsłaniać te najdalej od zasobnika i przesuwać się w kierunku kosza.

zrobiłeś jakieś fotki z tej renowacji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja u siebie dokładnie uszczelniłem miejsce styku talerza i podajnika przy zalepionych pionowych otworach(oczywiście nie wszystkich;)) WP_000033.jpg

to dmuchawa na najwyższym biegu -10tym, wydmuchiwała powietrze szparami miedzy obudową wirnika a blachą na której jest przesłona. Czuć to było jak się dłoń podstawiło pod dół dmuchawy.

 

Nie wiem czy zrozumiale to wytłumaczyłem hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja u siebie dokładnie uszczelniłem miejsce styku talerza i podajnika przy zalepionych pionowych otworach(oczywiście nie wszystkich;)) [ATTACH=CONFIG]159879[/ATTACH]

to dmuchawa na najwyższym biegu -10tym, wydmuchiwała powietrze szparami miedzy obudową wirnika a blachą na której jest przesłona. Czuć to było jak się dłoń podstawiło pod dół dmuchawy.

 

Nie wiem czy zrozumiale to wytłumaczyłem hehe.

 

Mam to samo. Też mi jakoś dmuchawa dziwnie wieje na zewnątrz zamiast do kanalu brucera. Właśnie że nie dochodzi mi wogóle do zadanej, z tym że dom był wychlodzony do 19st. Ale i tak powinien piec dojść do zadanej która miałem na 55st a stawał i utrzymywał się na 47st. Podawanie musiałem zmniejszyć i dałem 10/75s bo mi przesypywal i niedopalał eko. Więc skoro nie ma mocy żeby dogrzac, i przesypuje to brakuje mu powietrza do spalenia. Dzisiaj wierce otwory w koronie nad nacieciami pionowymi, i do tego zrobię dwa rzędy otworów na dluzszych bokach od połowy palnika do konca przeciwnego podajnikowi. Kurcze juz mi się grzebać w nim nie chce ale co tam trzeba kombinować. A co do dmuchawy to jaką jest w tej chwili najlepsza na rynku i żeby miała klapke? Bo u mnie ta przeciw waga działa raczej odwrotnie, gdyz pomaga otworzyć klapke a raczej powinna ja domykac. Wogóle to ta klapka nawet przy 100% dmuchawy się otwiera na 1,5cm? Coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Też mi jakoś dmuchawa dziwnie wieje na zewnątrz zamiast do kanalu brucera. Właśnie że nie dochodzi mi wogóle do zadanej, z tym że dom był wychlodzony do 19st. Ale i tak powinien piec dojść do zadanej która miałem na 55st a stawał i utrzymywał się na 47st. Podawanie musiałem zmniejszyć i dałem 10/75s bo mi przesypywal i niedopalał eko. Więc skoro nie ma mocy żeby dogrzac, i przesypuje to brakuje mu powietrza do spalenia. Dzisiaj wierce otwory w koronie nad nacieciami pionowymi, i do tego zrobię dwa rzędy otworów na dluzszych bokach od połowy palnika do konca przeciwnego podajnikowi. Kurcze juz mi się grzebać w nim nie chce ale co tam trzeba kombinować. A co do dmuchawy to jaką jest w tej chwili najlepsza na rynku i żeby miała klapke? Bo u mnie ta przeciw waga działa raczej odwrotnie, gdyz pomaga otworzyć klapke a raczej powinna ja domykac. Wogóle to ta klapka nawet przy 100% dmuchawy się otwiera na 1,5cm? Coś jest nie tak.

 

Odnośnie najlepszej dmuchawy niech się wypowiedzą fachowcy. Ja w weekend spróbuje otworzyć te małe okrągłe otwory na 2 długich bokach a na przeciwległym boku zasobnika wszystkie pionowe oraz te okrągłe wtedy porządnie uszczelnić i zobaczyć co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pire

jeśli zaślepiłeś pionowe otwory przy tej mniejszej koronie to drastycznie zmniejszyłeś moc palnika- wentylator nie ma znaczenia jaki będzie

dla kotła o mocy 25KW wystarczy około 70m3 powietrza te które mamy są za duże, stąd przy zbyt małych przekrojach otworów wylotowych(za dużo zaklejonych) powietrze wraca kanałem skąd przyszło.

w małych kociołkach ograniczyć się do zaślepienia okrągłych i uszczelnienia na styku korony z palnikiem jak na zdjęciu

silicon2.JPGsilicon pod głowicę.JPG

 

jak widać otwory pionowe są odsłonięte w części która wystaje ponad palnik i tak ma zostać.

jak zakleicie za dużo to skąd ma brać powietrze do spalania???

 

w dużej koronie jak u teodora zakleić okrągłe oraz pionowe na krótkim boku

reszta jak na zdjęciu

teodor nie wierć nic na razie - jak teraz masz za mało wiatru to przy okrągłych ich średnica sumaryczna będzie jeszcze mniejsza i prolem który masz teraz się pogłębi. poszedłeś za daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to co ja mam zrobić? Tak żeby dobrze chodziło i wkońcu spiekow nie było na tym brucerze, no i żeby tak dużo nie palił. Ranty palnika mam obciete i całego brucera na wierzchu. Więc teraz mogę rzeźbić do woli. Ps timon przy tym co zrobiłem wczoraj żar i tak przeszedł w stronę zbiornika. Chyba zakleje wszystkie nacięcia pionowe i wykonam dwa rzędy otworów. Oczywiście policze ich sumaryczna powierzchnię tak by była wieksza od naciec w tej chwili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pire

tylko okrągłe na górze- Twój palnik ma mniejszą moc i jest bardziej odpowiedni do małego wymiennika

 

teodor

ja bym się zastanowił przede wszystkim nad jakością opału. wczoraj podczas naszej rozmowy dzieciaki mi brzęczały nad głową i jedyne co pamietam z tematu opału to że kilka próbowałeś. ja bym poszukał na składach czegoś z zerową spiekalnością wsypał worek i spalił- jak nie będzie spieków to będziesz miał odpowiedź w temacie jakości tego co masz.

 

jeszcze pytanie w temacie nadmuchu

nie pamietam jak jest w ecomaxie ze sterowaniem mocą wentylatora w trybie dwustanowym - czy regulacja jest tylko mocą dmuchawy czy również wpływ mają graniczne nastawy mocy minimalnej i maksymalnej nadmuchu. może tutaj coś jeszcze ogranicza twój "wiatr" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak gdybym nie miał porównania z poprzednim działaniu dmuchawy to bym się zastanawiał nad sterownikiem, ale ten do rze steruje i przedtem bardzo mocno wiał przy 40% a teraz przy 100% o wiele mniej. Przy samym rozpalaniu już widzialem że coś nie gra bo bardzo ciężko to poszło i dużo dymu było i mało wiatru. Ja tylko chce podniesc złożę żaru aby nie osiagalo takiej dużej temperaturyii się nie spiekal, a te naciecia są od samego dołu. Ale pewnie jak zaslepilem koronę od środka to tam kiedyś dostawało się powietrze a teraz tylko przez nacięcia co okazało się za małe. Toco mam teraz zrobić? Ja bym zostawił tak jak mam ale dowiercilbym parę otworów od połowy palnika w kierunku przeciwnym do zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak

ten palnik łatwo przywrócić do pierwotnego stanu czyli jak coś spierniczysz to po prostu silikonem zakleisz tocoś skopał a wydrapiesz z nacięć pionowych

nie pamietam czy zaślepiłeś tylko otwory okrągłe czy również pionowe na krótszym boku.

trochę mnie zastanawia ten zbyt mały nadmuch bo ja przy zmniejszonej wielkości paleniska i mniejszej ilości powietrza mam wiatru akurat.

dziwne to dla mnie trochę jest że u ciebie takie rzeczy się dzieją.:confused:

a oprócz tej klapki co masz pomiędz wentylatorem a palnikiem masz przesłonę na wentylatorze dodatkowo czy nie i jak jest ustawiona???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to się paliło, musiałem zaślepić jednak otwory na krótkim boku gdyż zauważyłem (takie moje odczucia) że:

Pali się bardziej od strony zasobnika bo płomienie i żar zostają przepchnięte przez powietrze które zbyt silnie wylatuje z krótkiego boku, nawet płomienie przy krótkim boku były zawirowane i pchane były w stronę zasobnika.

I tak zaślepiłem je wszystkie na krótkim boku oraz dwie ostatnie te duże fi 6mm na jednej i drugiej stronie dłuższych boków, z tym że te górne które też dużo mieszały w powietrzu dostarczanym, zauważyłem też że na dłuższym boku palnika od strony tyłu pieca paliło się bardziej więc zaślepiłem również tam otwory co przez drugi z górnych od strony podajnika do połowy długości dłuższego boku.

Poniżej fotka jak to się paliło:

 

 

Nie usatysfakcjonowany zmianami dalej kombinowałem i na drugi dzień z obciętych kawałków żeliwnego palnika zespawałem takie cudo:

IMAG0324.jpg

IMAG0333.jpg

IMAG0334.jpg

IMAG0337.jpg

IMAG0338.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...