Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

fuzzy logic czyli logika rozmyta- rodzaj algorytmu wykorzystany do prowadzenia procesu spalania. lepsze rozwiązanie niż praca dwustanowa gdyż wykorzystuje kontrolę chwilowych parametrów do zmiany mocy niezbędnej do prawidłowego spalania w trybie ciągłym. odchodzi ciągłe korygowanie ustawień i zaglądanie do kotła kilka razy dziennie. ustawiasz raz i ewentualnie korygujesz i na tym koniec.

weź instrukcję browar przeczytaj ją kilka razy bawiac się jednocześnie sterownikiem abyś mógł na żywym organiźmie wiedzieć o czym czytasz i co zmieniasz.

potem ustaw i zapomnij.

jeśli nie chcesz - pozostaje skrócenie czasu podawania jak pisałem wcześniej, obniżenie deflektora i pogodzenie się z tym co masz.

naprawdę to źle nie wygląda ale może być mniej obsługowe tylko wymaga zaangażowania na pocżatku. potem już tylko sypanie i wygarnianie aż do wiosny

Decyzja należy oczywiście do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

byłem , sprawdzięłm i ustawiłęm FL

W menu serwisowym pod hasłem 4096 uzyskałem dostęp do wyboru kotła i palnika, wybrałem Eco35 BR co pewnie oznacza Brucer 35kW.

Załączyłem i zaraz na podawaniu wskoczył mi na 12/53 tak 3 cykle potem zszedł do 12/49 jeden cykl i znowu 3 razy 12/53, nie wiem jak będzie dalej ale zostawiłem go na FL i jadę na urodzinki, mam nadzieję że mi kotła nie rozsadzi jak nie będzie mnie w domu :)

Przesłonę mam otwartą na 1,5cm a nadmuch zostawiałem 100% regulację FL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co może zrobić to albo niedopalać albo spiekać w zależności jakie masz paliwo- wtedy pozostaje Ci regulacja nadmuchu - parametr korekta nadmuchu FL i tym doprecyzujesz ilość powietrza. jeśli dobrze czytałem to przesłonę powinieneś mieć otwartą na wentylatorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem od wczoraj na FL i powiem że jestem mile zaskoczony, spieków już takich drastycznych na palniku nie ma a i palenisko jest na odpowiednim poziomie :)

Nie wiem dokładnie co tam zostało ze spalania bo nie czyściłem popielnika.

Ale przysłonę teraz mam otwartą tylko na 1cm, zobaczę co się teraz wydarzy i jak spieki będą wielkie.

Jeszcze nie doczytałem o co chodzi w tym FL że kociołek zamiast wyłączyć się przy zadanej temperaturze chodzi jeszcze i podciąga do 3st wyżej dopiero wtedy przechodzi w nadzór.

 

PS. VId słuchaj myślałem że jak będzie za dużo powietrza to robią się spieki a jak za mało to koks zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak od razu całą odsłonić??

Czy sprawdzić najpierw od środkowego położenia?

 

A i jeszcze jedno pytanie które nie daje mi spokoju z dmuchawką, a jest związane z jej wydajnością oraz podciąganiem temperatury zadanej na nadzorze.

 

mam w kanale wentylatora taką klapkę z ciężarkiem na końcu w postaci nakrętki: Jak ona powinna być właściwie obrócona i na jakiej zasadzie działa.

Wiem że przy wyłączeniu wentylatora powinna się zamknąć i zablokować dopływ powietrza, ale u mnie jak nawet wentylator ustawię na 50% to ja w czasie pracy otwiera maksymalnie na ok 1cm, jak wezmę ręcznie otworzę na połowę to zaraz widać że bardziej dmucha w palenisku, ale jak otworzę niby na max to jakby lekko mniej niż w połowie otwarcia.

Z tym że próbowałem żeby ustawić tak że jak wentylator dmucha to otwiera sobie do połowy tą klapkę a jak się wyłączy to klapka w takim układzie się całkowicie nie zamknie i temperatura pieca podbija do 10-15st więcej niż zadana.

 

Macie może doświadczenia z tym ustrojstwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klapka ma śruby regulujące i działa na zasadzie dźwigni. ma za zadanie zamknąć dopływ powietrza gdy kocioł odpoczywa żeby nie przeciągał do góry z temperaturą. zamontowana jest wlaśnie dlatego że przesłona musi być otwarta. gdyby klapki miarkownika nie było to otwarta przesłona jest doskonałym źródłem "lewego" powietrza które będzie podnosić temperaturę złoża w podtrzymaniu. żruby musisz wyregulować tak aby klapka otwierała się już przy małym nadmuchu i również ławo się zamykała. im mniejsza siła potrzebna do jej otwarcia tym lepiej będzie powietrze do palnika dostarczone, zwłaszcza przy niewielkim nadmuchu. powinna być już w miarę dobrze ustawiona fabrycznie ale możesz próbować nia pokręcić i zobaczyć jakie daje efekty ta zabawa.

 

w temacie przesłony- tak całkowicie. jak otworzysz tylko trochę to jakbyś sobie cegłę pod pedał gazu podłożył w aucie. w pewnym momencie zabraknie mocy i najzwyczajniej w świecie zacznie niedopalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko że albo wentylator za słabo dmucha albo ta dźwigienka jest źle ustawiona całkowicie, próbowałem już zdjąć całkowicie obie nakrętki aby lżej miała do otwarcia przy pełnym nadmuchu ale i tak nie daje rady się otworzyć na 100%, a jak wyreguluję tą klapkę tak żeby się otwierała to znowuż przy wyłączonym wentylatorze się nie zamyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no jak piec nowy to lubi się grzebać :) a przy starym trochę siedziałem i tyko myślałem co by tutaj ulepszyć , a miałem starego miałowca.

Wczoraj wszystko pięknie na tym FL, dopala jak nigdy mało popiołu temperaturkę w normalnym tempie dobija do zadanej, nie za szybko nie za wolno.

Dzisiaj rano idę do piecyka, a tam całe palenisko podniesione o jakieś 5cm nad palnikiem, żar i płomień niesamowicie duży, z kopceniem, czyżby FL podawał za dużo paliwa, żar opada do popielnika, chyba tego nei przewidział żę temperaturę nocną miałem ustawioną w pokojach na 21,5 a dzienną na 22,5 i w nocy się nie załączał żeby schłodzić mieszkanie a tera dostał przykaz nagrzania i wali tym opałem jak szalony, co z tym można zrobić??

Ustawiłem już korektę nadmuchu na 110%, żęby lepiej dopalał, i sa takie dwa parametry A i B od FL, co czytałem że obniżając A a podwyższając B wydłużamy czas dojścia kotła do temperatury zadanej. Więc na początku miałem A-4 (zakres 2-8) a B-70 (zakres 20-250), wczoraj wieczorem ustawiłem B-90 a A-4 pozostało, i dzisiaj takie kwiatki, zresztą to już drugi poranek w którym paląc na FL takie kopce mi się tworzą.

Dzisiaj zmieniłem B-100 a a zostawiłem na A-4, może coś tutaj wyregulować żeby nie dawał tyle paliwa na raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty chyba lubiszw tej kotłowni grzebać ;)

to jak już się trochę pobawisz to sam dojdziesz do wniosku, że ona wcale nie ma się do końca otwierać. Tyle co trzeba przeleci i przyczęściowym otwarciu.

Otwórz jedynie przyszłonę stałą na 100% i ew kontroluj kopiec korektą nadmuchu.

 

Potem piszesz:

masz za dużo wiatru! ustaw przysłonę nie na 1cm, a na 0,5 cm.

 

albo wyłacz cały twn fl i ucz się na ustawieniach ręcznych

za rok o tej porze już będziesz umiał skorzystać z automatu, a i kręcenie wszystkiego naraz ci się już znudzi.

 

Sam już nie wiem jak ma być ta przysłona w trybie FL otwarta. czy cała czy tylko na 1cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj naiwniaka ze mnie nie rób.

Jeżeli w ten sposób chcesz odpisywać to lepiej wcale tego nie pisz.

 

Dajesz dwie instrukcje: jedna zaprzecza drugiej?? Taki mądry jesteś??

Skleił byś konkretnego posta z konkretnymi wskazówkami, a nie wybiórczo coś proponujesz i przynajmniej po części uzasadniaj swoje wskazówki, dlaczego tak a nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teodor

dostałeś od Vld-a wskazówki

otworzyć przesłonę i korygować nadmuchem.

jeśli są spieki to nadmuch należy obniżyć. jak miałeś korektę 100% to powinieneś ując a nie dodać.

z klapką od miarkownika jak pisze Vld- ma się uchylic gdy dmucha i zatrzasnąć gdy nie dmucha żeby lewe powietrze nie trafiało na palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...