Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

Chłopaki, chyba się ni zrozumieliśmy, pierwszą noc na FL miałem uchyloną przesłonę na wentylatorze 1,5cm, rano ogromny kopiec, drugą noc otworzyłem na fula przesłonę- rano taki sam kopiec kreta z żaru, pomyślałem że za mało powietrza co się nie zdąży wypalić to zwiększyłem korektą wentylatora w FL na 110%.

Najpierw timon pisze że w FL powinna być otwarta klapa na 100%:

jedyne co może zrobić to albo niedopalać albo spiekać w zależności jakie masz paliwo- wtedy pozostaje Ci regulacja nadmuchu - parametr korekta nadmuchu FL i tym doprecyzujesz ilość powietrza. jeśli dobrze czytałem to przesłonę powinieneś mieć otwartą na wentylatorze.

 

potem VId pisze:

skończy się całym popielnikiem koksu

właśnie przez tę przysłonę

czyli rozumiem z tego, że przesłona ma być przymknięta

 

potem znowu timon:

dokładnie tak jak myślałeś

ale algorytm do pracy potrzebuje pełnego zakresu mocy dmuchawy i jej pełnej wydajności, dlatego ma być przesłona otwarta. sterownik musi mieć z czeg dać więcej i z czego zabrać. jak mu ograniczysz pole manewru to nie spełni swojego zadania.

 

Znowu Vid:

Otwórz jedynie przyszłonę stałą na 100% i ew kontroluj kopiec korektą nadmuchu.

Najpierw pisze że będzie popielnik koksu a teraz że przysłonę otworzyć na 100%

 

No i następne nieporozumienie przeczące wcześniejszym:

masz za dużo wiatru! ustaw przysłonę nie na 1cm, a na 0,5 cm.

 

 

 

Już z tego nic nie rozumiem, mącicie koledzy mącicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

vld napisał że będzie koks bo myślał żeś tej przesłony nie otworzył.

potem skoro był już taki tok myślenia reszta potoczyła się jak piszesz.

ten sterownik jest tak zrobiony że ma na FL działać z pełnym dostępem powietrza.

jeśli mimo otwarcia klapki masz koks to powietrza za mało- musisz dodać go jeszcze korektą, jeśli robią się spieki lub kopiec zapada masz za dużo i musisz zrobić korektę w dół.

więcej spokoju i cierpliwości bo inaczej nic nie urodzisz dobrego. powoli metodycznie małymi krokami i obserwując zmiany po przynajmniej 6-8 godzinach.

algorytm nie zareaguje natychmiast - działa z opóźnieniem więc musi popracwać żeby się przystosować.

ten kopiec to jakiej wysokości miałeś???

wrzuc jakieś foto będziemy wiedzieli o czym piszemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jo teraz wszystko jasne, tylko w słowie pisany na prędce bez szczegółowego opisu często można się pogubić.

Dlatego mając kopiec żaru wczoraj i przedwczoraj zwiększyłem nadmuch i tak już przy otwartej pełnej przysłonie a dodatkowo na sterowniku do 110%, a potem uzyskuję odpowiedź od VId że:

masz za dużo wiatru! ustaw przysłonę nie na 1cm, a na 0,5 cm.

 

albo wyłacz cały twn fl i ucz się na ustawieniach ręcznych

za rok o tej porze już będziesz umiał skorzystać z automatu, a i kręcenie wszystkiego naraz ci sie już znudzi.

 

Dlaczego VId raz pisze że mam ustawić przesłonę na full otwartą a potem zamknąć tak radykalnie na 0,5cm.

Przecież cały czas działam w FL.

 

Ja wiem o co chodzi głupi nie jestem, instrukcję czytałem chyba z 4 razy.

Tylko zastanawia mnie dlaczego VId wprowadza w błąd, i tak radykalnie zmieniając zdanie podsuwa zgoła różne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nosz kurde co za piec!!

 

Chodził przez 3 dni fajnie a dzisiaj rano zaglądam do paleniska i jak nie buchnęło ogniem ponad drzwiczki :/ dobrze że ryja nie mam poparzonego.

No cosz jest z tym Fuzzy Logic? Rano nie wiadomo od czego spadła temperatura na piecu: a już wiem, to przez to że główną pompkę mam nastawioną na to że jak jest osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu to włącza się tylko na 30s co 5min, no i na noc mam ustawioną tem pomieszczenia 21,5st a w dzień 22,5st i jak przyszedł ranek, to załączyła się pompka na stałe i przez powrót dopłynęła cała zimna woda o ochłodziła piec do 47st gdzie zadana było 56st.

W takim wypadku ten FL pomyślał że musi szybko podnieść temperaturę i dodawał paliwa na palnik a ten nie mógł wyrobić i przerzucał żar do popielnika, wiecie na jakich ustawieniach wtedy pracował FL?? Miał 12s podawania i 19s przerwy to i musiało to wyglądać jak wybuch wulkanu.

Może wiecie co jest nie tak i co trzeba by zrobić aby takie sytuacje się nie powtarzały.

A i przez cały czas na FL spalanie było ze spiekami pomimo korekty nadmuchu FL 85% i skróceniu podawania w nadzorze do 13min przez 12sec.

 

A tak to wyglądało, fotka z mały płomieniem i dużym spiekiem to pozostałość po FL jak skręciłem piec na manualne sterowanie na 6/34/40% i przesłona na 2cm po 4 godzinach od tego ustawienia.

Zdjęcie1722.jpg

Zdjęcie1724.jpg

Zdjęcie1727.jpg

Edytowane przez teodor2424
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że w FL korekta nadmuchu jest tylko od 85% do 120% i tak właśnie miałem ta najmniejsza wartość. A przysłona powinna być ponoć otwarta na 100% :)

 

Oj chyba wracam do sterowania ręcznego, bo mi się coś wydaje że ten Fl będzie mi tak robił co chwila.

 

A zauważyłem że jak ograniczę nadmuch (sterowanie ręczne) na 28% i przymknę przysłonę to kopci mocno ten płomień i jest leniwy, a spieki jak są tak są.

Może mam jakiś felerny eko?? Sprzedawca ma go od 5lat i ludzie chwalą ale wiadomo że partia nie jest równa partii, a jak się pytałem o parametry to mi powiedziano że 28MJ, wilgotnośc poniżej 8% i popiołu poniżej 10%.

Chciałem się dowiedzieć z jakiej mają go kopalni to mi nie chciała powiedzieć, tylko tyle że mają go z Katowickiego Holdingu Węglowego, no i bądź tu mądry :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie sterowanie instalacją wyklucza pracę na FL przy kiepskim groszku. Nie ważne czy ręcznie czy na FL nie będziesz w stanie osiągnąć właściwego spalania na pełnej mocy z kiepskim tzn spiekającym się ekogroszkiem. Wyjść masz kilka, przejść na pracę dwustanową i ustawić taką moc palnika by uzyskać najlepsze możliwe spalanie tego groszku co masz. Kupić lepszy opał, który pozwoli palnikowi pracować na pełnej mocy czyli o niskim wskaźniku RI i pozostać przy FL. Zamontować siłownik na zawór 4d i zacząć go wykorzystywać do sterowania temperaturą wew budynku. Dobrać odpowiednią krzywą grzewczą i jak muszą być obniżenie odpowiednie zastosować. Pompa będzie chodziła cały czas, a instalacją nie będzie przez noc całkowicie się wychładzała. Wtedy FL będzie pracował stabilnie na jednej stałej i małej mocy, bez destabilizowania algorytmu masami zimnej wody o poranku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ się ostatnio trochę mocniej przyglądałem swojemu palnikowi po przeróbce a właściwie to jego pracy bo wygląd ma raczej mizerny to odkryłem że pracując na niskich zakresach mocy ma trochę mało wiatru- zbyt mocno pozaklejałem chyba otwory.

postanowiłem więc wywlec zelaztwo z kotła i kolejny raz coś poprawić.

otworzyłem zatem otwory na krótkim boku - teraz dmucha z 3 stron. dodatkowo mając zamiar spłycić trochę warstwę żaru zakleiłem wszystkie otwory od dołu pzostawiając około 2/3 w górnej części- początkowo miała być tylko połowa ale obawiałem się że znów braknie wiatru. wynik końcowy to lepsze dopalanie na małych mocach, lepszy rozkład płomienia zwłaszcza w niskim zakresie mocy- pali teraz cała powierzchnią i nie ma już problemów z niedopalaniem i przewęglaniem gdy kociołek pracuje w niskich zakresach mocy

 

PB084735.JPG PB084736.JPG PB084737.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

u siebie juz wybralem eko-geoszek i najlepszy dla mnie z zaobserwowanych wariantow to 3/32, przerwa w podtrzymaniu 15 min, tz 62st, histereza 2 st, nadmuch 2 stopien, przeslona otwarta w ok 55%. Spieki wystepuja nadal ale nie sa jakies specjalnie uciazliwe. Z nadmuchem wole juz nie schodzic, gdyz plomien staje sie czerwonawy i kopcacy.

 

Pytanie mam odnosnie koloru palnika. Na namym poczatku jak dales zdjecia palnika to ktos zarzucil Ci, ze jak tak dalej bedziesz palil to palnik odpadnie. U mnie tez palnik stopniowo robil sie koloru takiego granatowego mimo, ze caly czas pilnowalem wysokosci kopca. Ze zdjec Teodora rowniez wynika, ze palnik zaczyna zmieniac barwe. Czy to w takim razie jest zle? Jesli tak to co robimy nie tak?

 

pozdrawiam :)

 

aaa jeszcze jedno.

Ja u siebie swego czasu tez odslonilem te wloty z naprzeciwleglej strony podajnika. Powodem byla zbytnia spiekalnosc groszku przy podajniku. Po odslonieciu tych wlotow uzyskalem mniejsza punktowa predkosc nadmuchu powietrza przy tym samym strumieniu. :D

Edytowane przez jaskun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaskun

przypomnij mi jaki ty masz sterownik???

jak spieka mimo tak małego nadmuchu to coś nadal nie tak z ustawieniami-spróbuj krótszą przerwę podawania o 1-2 sekundy na poczatek.

 

brucer ma dość głebokie złoże ze względu na wysokość otworów nadmuchowychi samego palnika. podejrzewam że dostał w pierwszym sezonie ostro z mocą i dodatkowo stał w podtrzymaniu z przewęglonym palnikiem i nadmiar ciepełka zrobił swoje. dokładnie to by mógł pewnie Vld wytłumaczyć. ja widzę tylko skutki przegrzania.

stąd też moje próby spłycenia złoża i zaklejanie dolnej części nacięć. przy tym należy jednak pamiętac aby uszczelnić od środka połączenie korony z palnikiem. inaczej tamtędy będzie powietrze się dostawać i cała zabawa na nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST37 kociol tez termo eco tylko ze 12kw

 

skroce przerwe podawania o 1 sek. Ale wczesniej mialem krotsza o 2 sek i wydawalo mi sie ze przesypywal :) Pod palnikiem mialem niedopalone kawalki wegla. Nadal mam ale sa one nieliczne. Ja mam 85m2 tylko do ogrzania. Na parametrach jakie podalem wyzej kociol pracuje ok 6 min i stoi w nadzorze ok 15. Mam tak ustawione z dwoch powodow 1. kociol daje sobie rade z wiekszymi okresowymi zapotrzebowaniami 2. Jak daje nadmuch mniejszy niz bieg 2 i 50% otwarcia klapy to ogien wyglada nieciekawie (jest ciemny i kopcacy) a podczas otwarcia gornej klapy nawet ostroznie nastepuje szybkie zassanie powietrza i buuuuch :p Po prosru boje sie ze takie palenie szybko zasyfi i zniszczy mi komin.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w menu serwisowym jaki program pompy CO masz???

musisz dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do spalania. lepiej jak jest go trochę za dużo niz trochę za mało. zatem jak sa spieki to lepiej niz jak niedopala. podkręć nadmuch jeśli korekta przerwy powoduje niedopalanie. U ciebie jest mniejszy palnik niż u mnie i pewnie inny skok ślimaka(u mnie 2,9 obrotu na minutę i jest to około 300g węgla)

mały nadmuch to niska temperatura spalin i możesz mieć teraz problemy z ciągiem kominowym -stąd cofanie dymu. Jak dasz więcej wiatru i wzrośnie temperatura złoża i spalin to będzie większa różnica temperatur między tym co w kominie a atmosferą i powinno by ciut lepiej.

spróbuj zmierzyć ile podaje eko na minutę i do tego dopasuj prace całości- nie wiesz jak to pomogę.załóż termometr w czopuch będziesz wiedział więcej na temat tego co się w kotle dzieje(odrobinę ale zawsze więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
ponieważ się ostatnio trochę mocniej przyglądałem swojemu palnikowi po przeróbce a właściwie to jego pracy bo wygląd ma raczej mizerny to odkryłem że pracując na niskich zakresach mocy ma trochę mało wiatru- zbyt mocno pozaklejałem chyba otwory.

postanowiłem więc wywlec zelaztwo z kotła i kolejny raz coś poprawić.

otworzyłem zatem otwory na krótkim boku - teraz dmucha z 3 stron. dodatkowo mając zamiar spłycić trochę warstwę żaru zakleiłem wszystkie otwory od dołu pzostawiając około 2/3 w górnej części- początkowo miała być tylko połowa ale obawiałem się że znów braknie wiatru. wynik końcowy to lepsze dopalanie na małych mocach, lepszy rozkład płomienia zwłaszcza w niskim zakresie mocy- pali teraz cała powierzchnią i nie ma już problemów z niedopalaniem i przewęglaniem gdy kociołek pracuje w niskich zakresach mocy

 

[ATTACH=CONFIG]146942[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]146943[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]146944[/ATTACH]

 

Mam pytanie czy okrągłe otwory na szczycie korony tez otwarłeś czy są nadal zaklejone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

hej,

Zamontowałem deflektor jakieś 15cm nad paleniskiem w piecu 20kW. W efekcie bardzo grzeją się drzwi, szczególnie dolne. Czy jakoś je zabezpieczaliście?

 

Druga sprawa to spieki. Jest ich sporo. Ktoś kiedyś pisał, że deflekto ustawiony niżej je wyeliminuje, z drugiej strony im wyższa temperatura tym większa szansa na spieki. Jakie jest wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drzwi się grzeją ponieważ płomień został rozproszony przez deflektor na boki- wcześniej grzała się góra komory spalania.

ja mam na to jeden spośób

nie dotykam tyłkiem drzwi;)

poważnie to moje dolne drzwi też są gorące ale mam to gdzieś

 

spieki- za dużo powietrza lub za rzadko podawany węgiel

więc albo nadmuch w dół albo krótsza przerwa podawania

deflektor jesli będzie za nisko to podniesie temperaturę żaru powyżej poziomu topnienia- wtedy węgiel musi pozostać długo na palniku aby się wypalił inaczej spieki jeszcze większe

co robić żeby eliminować już napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...