Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cegłe zamontowałem od strony podajnika. Od góry jest przyłożona płaskownikiem. Płaskownik zaś grubym drutem podwiązany do spodu retorty aby całość nie została wypchnięta w górę.

Dodatkowo z boku cegły nawierciłem otwory i z drutu o grubości ok 3-4mm zrobilem takie uchwyty blokujące odpychanie cegły od podajnika wraz z tłoczonym węglem. Druty są wewnątrz kielicha i spierają się na łączeniu tego górnego talerza z resztą podajnika.

Z powodów konstrukcyjnych nie mogłem wykonać montażu w nastepujacej kolejności:

1) założyć górny talerz podajnika (to coś z otworami nadmuchowymi),

2) zasilikonować połączenie talerza z wewnętrzną częścio podajnika

3) włóżyć cegłę

 

Musiałem to zrobić tak

1) założyć talerz razem z cegłą

2) uszczelnić połączenie cegły z telerzem i podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy piec nie mógł osiągnąć zadanej temperatury. Płomień miał wysokość 15 cm i nie szło go powiększyć. Dodawanie powietrza nic nie dawało, efekt raczej był odwotny - studził się piec. W palniku znajdował się żar, który się tylko tlił. Płomień niebieskawy co oznacza, że powietrza ma już za dużo - jednak dmuchawa na 2/10, przesłona przysłonięta w 80%.

Podejrzewam:

- albo węgiel w retorcie się wypalił i został tylko żar (a raczej kopczyk żaru)??? - jest to możliwe?

- albo powietrze jakoś bokiem mi się wydostaje zamiast przez palnik z żarem? Jak podkręcałem dmuchawę to na ogniu nie robiło to wielkiego wrażenia, tylko na początku przy odsłoniećiu bardziej przesłony na biegu 2 troszkę się podniósł. Potem zmieniając dalej biegi dmuchawy nie wiele się zmieniało choć słychać że powietrza wiecej tłoczy.

 

To już kolejny raz, kiedy po kilku dniach palenia piec jakby traci moc i nie idzie go podciągnąć. Zwykle objawia się to też cieplejszym kominem. Pomaga wygaszenie, przeczyszczenie i zasypanie świeżym węglem.

Macie jakieś pomysły? Talerz retorty na połączeniu z podajnikiem mam uszczelniony sznurem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź to uszczelnienie-przyłóż jakiejś gazety zapalonej lub inne cudo z ogniem na końcu i sprawdź jak reaguje płomień- możliwe że powietrze ci bokami gdzieś ucieka. to ustrojstwo musi być dobrze uszczelnione inaczej wiatr studzi komorę spalania i robia się złe rzeczy zamiast dobrych.

wzrost temperatury spalin jest normalnym zjawiskiem pojawiającym się wraz ze zwiększającym zabrudzeniem wymiennika

u mnie czyszcząc cały kocioł dokładnie raz na 2-3 miesiące notuję różnicę w temperaturze spalin na poziomie 50st pomiędzy czystym a mocno zabrudzonym wymiennikiem. po prostu brudek izoluje i ciepło zamiast w kocioł idzie w komin.

możliwe też że opał słaby ale wtedy przynajmniej rósł by płomień wraz ze zmianą ilości powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie też opisywany wszedzie sposób doboru ilości powietrza:

- jeżeli kopci, to za mało, jeżeli niebieski to za dużo.

Przy otwartych drzwiczkach nigdy mi nie kopci nawet jak mu prawie odetne powietrze bo sobie zasysa powietrze przez drzwi. Wiec jak tu zmniejszając ilość powietrza sprawdzić kiedy jest go wystarczająco?

Jak zamne drzwi i ujme powietrza to inna sprawa - wtedy kopci. No ale ludzie piszą, żeby obserwować ogień i regulować nadmuch :)

 

Jeszcze taka ciekawostka: jak mam dmuchawe na 2/10 i przesłona przymknięta w 80% to nie kopci - powietrza ma wystarczająco. Ale jak włącz dmuchawe na 1/10 i odsłonię dmuchawe na maksa to kopci. Różnica pomiędzy pierwszym a drugim biegiem jest tak duuuża, że ciężko to regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy piec nie mógł osiągnąć zadanej temperatury. Płomień miał wysokość 15 cm i nie szło go powiększyć. Dodawanie powietrza nic nie dawało, efekt raczej był odwotny - studził się piec. W palniku znajdował się żar, który się tylko tlił. Płomień niebieskawy co oznacza, że powietrza ma już za dużo - jednak dmuchawa na 2/10, przesłona przysłonięta w 80%.

Podejrzewam:

- albo węgiel w retorcie się wypalił i został tylko żar (a raczej kopczyk żaru)??? - jest to możliwe?

- albo powietrze jakoś bokiem mi się wydostaje zamiast przez palnik z żarem? Jak podkręcałem dmuchawę to na ogniu nie robiło to wielkiego wrażenia, tylko na początku przy odsłoniećiu bardziej przesłony na biegu 2 troszkę się podniósł. Potem zmieniając dalej biegi dmuchawy nie wiele się zmieniało choć słychać że powietrza wiecej tłoczy.

 

To już kolejny raz, kiedy po kilku dniach palenia piec jakby traci moc i nie idzie go podciągnąć. Zwykle objawia się to też cieplejszym kominem. Pomaga wygaszenie, przeczyszczenie i zasypanie świeżym węglem.

Macie jakieś pomysły? Talerz retorty na połączeniu z podajnikiem mam uszczelniony sznurem...

 

Witaj. Przy następnej takiej akcji zrób tak: zamieszaj jakimś pogrzebaczem w tym żarze, a potem na ręcznym włącz jednocześnie podajnik i nadmuch. Jak przy grzebaniu kopczyk się dość znacznie zapadnie a przy podawaniu i dmuchaniu w trybie ręcznym po kilku - kilkunastu sekundach zacznie rosnąć kopczyk i płomień, to znaczy że za mało podajesz i po pewnym czasie wypala Ci się w głąb palnika a na wierzchu zostaje skorupka pospiekanego żaru, ale ciepła już nie ma z czego dać. Po rozpaleniu ma kopczyk, który na ręcznym uformowałeś rozpalając, potem starcza mu ten zapas na jakiś czas, może częściowo się odbudowuje w podtrzymaniach, ale w końcu zabraknie. Jak nie to, to może był jakiś duży i długotrwały skok ciągu kominowego ( wiatr z dobrego kierunku albo coś w tym stylu) i w podtrzymaniu Ci się zapadł kopiec a potem nie miał się z czego odbudować. No albo rzeczywiście masz przedmuch, ale to raczej stale byłoby widoczne, nie tylko okresowo. Pozdrawiam - Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może pora wyczyścić retortę, może na dnie i w kolanie zebrało się już dużo syfu i złoże jest bardzo płytkie.Jak Ci kilka razy prawie wygasło, to potem jak podajesz węgiel on nie wypycha całości popiołu i małych żużelków na górę , część zostaje na dnie palnika i jak się dużo nazbiera to potrafi bardzo szkodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka: jak mam dmuchawe na 2/10 i przesłona przymknięta w 80% to nie kopci - powietrza ma wystarczająco. Ale jak włącz dmuchawe na 1/10 i odsłonię dmuchawe na maksa to kopci. Różnica pomiędzy pierwszym a drugim biegiem jest tak duuuża, że ciężko to regulować.

na niskich biegach wentylator ma niewielką wydajnosć i nawet jeśli się kręci "na oko" dość szybko to nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia i powietrze nie ma siły się przebić przez złoże. może spróbuj zwiększyc moc i pracować z wyższym nadmuchem

jeśli jak piszesz kopiec osiada po zamieszaniu to może trzeba skrócić przerwę podawania o większą wartość i do tego dopasować nadmuch jeszcze raz.

w temacie kopcenia

łatwiej zaobserwować je uchylajac minimalnie drzwiczki dolne lub jeszcze lepiej górne wtedy widzisz tylko to co ponad palnikiem a jak otworzysz dół na maksa to jakbys wrota od stodoły otworzył - natychmiast znaczne ilości powietrza sa zasysane do komory spalania i nie widać nic niewłaciwego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Jest to mój pierwszy post na forum wiec proszę o wyrozumiałość i cierpliwość:razz:

 

Nie chcąc zakładać nowego tematu podłącze się do tego ponieważ też mam podobne problemy z ustawieniami i przede wszystkim spiekającym się groszkiem.

Posiadam piec termo eco 12 Kw (polecony przez kolegę TIMON120777 - jeszcze raz dziękuje za pomoc w wyborze).

 

Kociołek w tej chwili pracuje w remontowanym budynku z lat 50tych (ściana to, od zewnątrz cegła , przerwa i suporeks 25cm) o powierzchni 80m2 + 100l zasobnik z wodą - obecnie nie ogrzewany...Zarówno ściany jak i strop w tej chwili są nieocieplone.

Jak już pisałem dom jest w remoncie i w tej chwili nikł w nim nie mieszka lecz potrzebuje temperaturę dogodną do prowadzenia prac wykończeniowych.

Jaką temperaturę zadać na sterowniku (ST37) aby piec tylko lekko ogrzewał pomieszczenia, dodam że przy temp zadanej na min czyli 40 stopni w pokojach mam miedzy 10 a 15 st.

 

Lepsze jest aby kocioł pracował na tak niskiej temp czy lepiej "przepalać" co 2 - 3 dni ale z wyższą temperaturą zadana. (dodam że w tej chwili brak możliwości przepalania drzewem)

 

Kolejnym problemem jest słabe spalanie groszku (w temp zadanej 40 - 45st) tzn. wytwarzają się duże spieki.

 

Z ustawieniami walczę już ok miesiąca począwszy od 20/80sek schodząc stopniowo w dół aż do obecnych 2/10 nadmuch na 2 w 10cio stopniowej regulacji z przesłoną otwartą w 30- 40%. ale i tak spieki są tak duże że po dobie palenia mam wiadro 10l popiołu.

Kombinowałem z zaklejaniem otworów nawiewu - jutro zrobię fotkę jak są zaklejone obecnie, schodziłem z nadmuchem do minimum ale wtedy pojawiało się dużo dymu w komorze spalania. przy obecnych ustawieniach spieki nie są takie duże jak na poczatku ale zdarzają się wielkości pieści!! Może to ewidentna wina groszku.

Nie ukrywam że też był kupiony w Castoramie i pewnie nie jest najlepszej jakości. W tym tygodniu zakupie trochę "kazimierza juliusza" - podobno jeden z lepszych.

 

A czy próbował ktoś zamiast polecanego dodania owsa do groszku dodać jakąś część peletu np w stosunku 3 worki groszki i 1 peletu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pire

przede wszystkim wrzuć fotki popiołu żeby było wiadomo czy to spieka węgiel czy popiół

sądząc z ustawień 20/80 jest to stosunek 1:4

przy takim podawaniu nadmuch powinien być w okolicy 8 biegu- nie wiem jaki wentylator jest zamontowany w wersji 12KW

podejrzewam zatem że masz niedopalony węgiel a nie spieki żużlowe powstałe w skutek nadmiernego nadmuchu.

proponuję na początek 5sek podawanie 35 sek przerwa i nadmuch w okolicy połowy zakresu z przesłoną na wentylatorze otwartą

potem w zależności od tego czy niedopalony węgiel czy spieczony popiól korekta wentylatora o jeden bieg w górę lub w dół

jak zobaczę zdjęcia powiem więcej co robić

 

w temacie temperatur

sterownik tak skonstruowany że jak kociołek osiągnie zadaną to się odstawi i będzie tylko co jakiś czas podawał opał i chwilę dmuchnie

jeśłi masz termostaty na kaloryferach to sugeruję wyższą temperaturę na kotle a układ jak będzie dogrzany to odetnie odbiór ciepła i kociołek się odstawi

ważniejsza niż temperatura zasilania jest temperatura powrotu i tutaj bym się koncentrował na pilnowaniu aby się nie zaczęło coś wykraplać w wymienniku lub kominie

w temacie mieszania z pelletem

jeśli masz wilgotny opał to odradzam

pellet się rozpadnie i poskleja i moze zablokowac opał w koszu - jak eko suchy możesz mieszać

lepiej kup na składzie jakiś eko z polkich kopalni bo to co jest w casto to raczej na lato do CWU się nadaje

dawaj fotki trzeba szybko ratować sytuację żebyś w miarę ogarnął jak sterować procesem spalania

 

jako przypomnienie wstawiam fotkę spieków

jeśli masz takie jak ten z lewej to masz za mało powietrza a jeśli takie jak ten z prawej to powietrza za dużo

 

 

spieki.JPG

 

walcz i pisz ogarniemy temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pire

to spieki z nadmiaru powietrza

pytanie podstawowe

czy po montażu kotła palnik został właściwie uszczelniony silikonem??

dosyć dziwne dla mnie że przy niewielkim nadmuchu masz takie spieki. szkoda że nie widzę instrukcji od palnika- możliwe że inna przekładnia i inne ilości podawanego opału i moce na konkretnych ustawieniach inne

możliwe również ze węgiel ma wysoką spiekalność

czekam na resztę zdjęć

jak mozesz to wrzuć również fotkę płomienia podczas pracy kotła moze więcej mi to powie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nocce następujące fotki.

W trakcie dnia przestawiłem na 5/20 i nadmuchem zszedłem do 2 biegu (przesłona w 100% otwarta). Na noc zasypałem pełny zasobnik z domieszką ok 15kg owsa, w piatek rano zobaczę efekty.

WP_000069.jpg

Tyle popiołu było po całej nocy

 

WP_000070.jpg

Spieki

 

WP_000071.jpg

 

 

WP_000072.jpg

A takie wiaderko 10L p dobie palenia, wydaje mi się zę sporo

 

WP_000073.jpg

Edytowane przez pire221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamknij przesłonę na wentylatorze tak żeby była szczelina na grubość kciuka i niech popracuje tak chwile potem daj znać co się zmieniło

 

 

napisz też jaki masz model dmuchawy - może masz zły program w sterowniku ustawiony i stąd przy niskim nadmuchu wysoka spiekalność - druga ewentualnośc to spiekalność opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...