Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

ja wyznaję zasadę

jak najdłuższa praca i jak najkrótsze podtrzymanie

kazde podtrzymanie wyciągnięte w czasie to

spalanie z niedoborem tlenu, zasyfianie komory i marnowanie opału na kiepskiej sprawności

dodatkowo długie podtrzymanie jeszcze wyciągnięte dużą histerezą powoduje wychładzanie całego układu

w konsekwencji kocioł musi dłużej odrabiać straty a w tym czasie woda w rurach nadal stygnie- opóźnioona reakcja.

ta bezwładność ceramiki u Ciebie może potęgowac problem- zanim się nagrzeje chwila

potem się odstawi i będzie promieniować- niby dobrze odda i wystygnie- już gorzej- znów trzeba najpierw ceramike rozgrzewać a potem dopiero resztę.

myślę że w takim zestawieniu to powinno się jechac z modulacją aby się nie odstawiał wcale lub z na tyle małą mocą w manualu aby odstawiał się np tylko na minutę.

nowa konstrukcja i nowe spojrzenie jest potrzebne

zapytałbym na Twoim miejscu SUSPENSERA albo VLD-a oni maja dużo większe niż ja pojęcie i o kotłach i o fizyce

ja bym zrobił jak napisałem - tryb ciągły albo minimalne odstawianie.

 

na krótkim obiegu w pełnym automacie muszę miec jakąś sensowną różnicę pomiędzy zasilaniem i powrotem inaczej algorytm głupieje bo ma za mało do uzupełnienia i się przewęgla a nie dmucha aby nie przeciągnąć zbytnio, ewentualnie jak widział że nie ma odbioru to ciągnął w górę do odstawienia

jak mam w okolicy 4stC lub więcej to już jakoś funkcjonuje nawet przy mizernym odbiorze tak jak teraz

 

przy dwustanie nie ma problemu ze stabilną pracą- jedynie cykle pracy sa krótsze i podtrzymania ale i sprawność pewnie niższa bo zanim się złoże porzadnie rozgrzeje i odda ciepło to się odstawia i para w gwizdek.

 

na różnice w spalaniu nie patrzyłem

u mnie priorytetem było zadbanie o ciepły powrót innym niż przez grzanie CWU sposobem

po zmianie sterownika z ST-37 na Cobrę jadę na strefach CWU więc z automatu mi zużycie trochę spadło bo wcześniej grzałem wodę po histerezie przez całą dobę a teraz tylko kiedy jest potrzebna.

mój krótki obieg ma jakieś 1,5metra więc nie notuje praktycznie strat na nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zrób kolejny test

ustaw kocioł na jedną dobę na moc maksymalną aby krótko i ostro osiągał zadaną a potem dług stał

potem odwróć i ustaw na minimalną aby długo grzał i bardzo krótko stał

porównaj wyniki

z tego co mnie uczyłi mądrzejsi na tym forum ode mnie(co nie jest trudne:D) to w podtrzymaniu sprawność na pysk pada a węgiel podawać musisz jak długi cykl, aby żar nie zszedł w podajnik lub by nie zgasło.

jednym słowem podajesz porcję opału aby ją zmarnować. ciepła z tego niewiele, powietrza w podtrzymaniu jeszcze mniej więc jedyny efekt to syf na sciankach i cyfry na liczniku zużycia opału.

 

SUSPENSER ma ciepłomierz i widzi dokładnie ile ciepła produkuje w fazie pracy i gdy kocioł "stoi" to nie gdybanie tylko poparte cyframi tezy.

pracę ciągłą mozesz testować i teraz. wystarczy odpowiednio niską moc ustawić i wyciągnąć alarm temperatury na jakieś 4 godziny i niech próbuje osiągać zadaną.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
zrób kolejny test

ustaw kocioł na jedną dobę na moc maksymalną aby krótko i ostro osiągał zadaną a potem dług stał

Tego już próbowałem,wyglądało to tak jak pisałem.Miałem wrażenie ,że zwiększanie mocy już nie przyspiesza cyklu.Wystudzona nawet lekko,ceramika ma spora bezwładność.Powyżej mocy 1:5 nie było już żadnych zmian w długości cyklu.Był za to piękny i czysty kocioł.Spalanie,hmm..teraz spalam mniej.

potem odwróć i ustaw na minimalną aby długo grzał i bardzo krótko stał

porównaj wyniki

I to,przy takiej budowie kotła nie jest łatwe,jechałem 1:12,próbowałem nawet 1:15 z bardzo małym nadmuchem.Długie cykle,krótkie stanie i...spore spalanie.

Moim skromnym zdaniem,dla mnie miejsce jest gdzieś na średniej mocy,cykl musi być nie za długi i nie za krótki.Zobaczymy co powie SUSPENSER :)

z tego co mnie uczyłi mądrzejsi na tym forum ode mnie(co nie jest trudne:D) to w podtrzymaniu sprawność na pysk pada a węgiel podawać musisz jak długi cykl, aby żar nie zszedł w podajnik lub by nie zgasło.

jednym słowem podajesz porcję opału aby ją zmarnować. ciepła z tego niewiele, powietrza w podtrzymaniu jeszcze mniej więc jedyny efekt to syf na sciankach i cyfry na liczniku zużycia opału.

Bez przesady.U mnie odstawienie to kilka minut.Max 10-12min.

 

Panowie wszystko fajnie,ale przecież i tak chodzi o rozsądne spalanie,z przewaga na niskie ;) Wiem ,że trzeba to wypośrodkować,można zarżnąć komin,kocioł itd.Wszystko jasne.

Widzieliście mój ster,seba luknij-udostępniam.

Timon-jeśli jesteś na ES -podaj nick,udostępnię.

Zobaczycie o czym rozmawiamy.

Mam ochotę spróbować pracy ciągłej...

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noviutki - jak tam pogoda w Dubrovniku:D. A na poważnie - wczoraj prawdopodobnie doszedłeś do dolnej granicy wydajności Twojej dmuchawki. Wzorcowy przykład, że niska temperatura spalin nie zawsze jest wynikiem wysokiej sprawności procesu spalania. Myślę, że dużo rzeczy wyjaśni wizyta Grześka. Moim zdaniem wyciągasz aktualnie ok 60-65%. Jeśli dojdziesz do 75% będzie szał:). Wczoraj/ dzisiaj z kolei dużo zmian. Ładny wykresik zanotowałeś 20 października między 0 a 8 rano. Ogólnie ciekawy dzień i wnioski. Praktycznie żadnych zmian w nastawach trybu grzanie, poza histerezą temp CO. Widać, że im ona niższa tym niższe spaliny. Kocioł nie wytraca praktycznie temperatury CO, która oscyluje w okolicach 1deg. Mam prośbę. Zróbcie pomiar wg tych parametrów. Jestem ciekawy wyniku. pzdr.

 

PS Timon - jeśli chcesz możesz obejrzeć walkę Novego poprzez mój sterownik i konto.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Noviutki - jak tam pogoda w Dubrovniku:D.

Tam chciałbym mieszkać ;)

A na poważnie - wczoraj prawdopodobnie doszedłeś do dolnej granicy wydajności Twojej dmuchawki. Wzorcowy przykład, że niska temperatura spalin nie zawsze jest wynikiem wysokiej sprawności procesu spalania. Myślę, że dużo rzeczy wyjaśni wizyta Grześka. Moim zdaniem wyciągasz aktualnie ok 60-65%. Jeśli dojdziesz do 75% będzie szał:). Wczoraj/ dzisiaj z kolei dużo zmian. Ładny wykresik zanotowałeś 20 października między 0 a 8 rano. Ogólnie ciekawy dzień i wnioski. Praktycznie żadnych zmian w nastawach trybu grzanie, poza histerezą temp CO. Widać, że im ona niższa tym niższe spaliny. Kocioł nie wytraca praktycznie temperatury CO, która oscyluje w okolicach 1deg. Mam prośbę. Zróbcie pomiar wg tych parametrów. Jestem ciekawy wyniku. pzdr.

.

 

Koorna ,wiem że wtedy było idealnie.Mam wrażenie,że ten opał i kocioł stać na więcej-szukam mocy :)

Wkurza mnie ta "ułomność" modulacji tej dmuchawy.Kurcze,to archaizm,kto to montuje do takiego zestawu.Na 34% -nie ma szans,choć opał spala się na pyłek.Na 37% -nie mogę osiągnąć spaliny powyżej 85-90deg-hoojnia. Przyjdą mrozy,znów grzebanie.Staram się coś ustawić na dłuższe grzanko.Zagrał mi ładnie nadmuch 38%,przytrzymam dawkę ,jutro zobaczę co na palniku.Ciepło jest,póki co pokryzowałem zawory grzejnikowe(kryzy,nie termostaty,termostaty zawsze tak samo),jest lepiej.te które bliżej kotła,większa kryza(w zależności od mocy grzejnika).Te co dalej od kotła,mniejsza kryza,chyba że spory gabaryt-to max.Powrót zrobił się ciut cieplejszy :)

Living Eco ,już mi zostawiły sporo w kieszeni.Twój posłałem.czekam na odzew Danfossa.Tak jak się umawialiśmy.

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Z większością dmuchaw tak niestety jest. Ustawisz zbyt nisko - tracisz spręż i piec nie idzie. Dasz zaledwie 1-2% więcej i już za dużo;)

Widziałem u jednego z forumowiczów dmuchawkę na 24V,pracującą z brulim.

Podobno ES wprowadzi mozliwośc pracy takiej dmuchawki ze sterownikiem.Z tego co sie od niego dowiedziałem,taka dmuchawka dużo lepsza sterowalność.Pewnie była by idealna do dmuchania w odstawieniu.Może wprowadzą możliwość przedmuchu w manualu,i uruchomia sprzedaż takich dmuchawek...Było by miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleś się uparł na to dmuchanie w podtrzymaniu

po jakiego grzyba tam dmuchać?

nawęglić palnik tylko i niech sobie to leży grzecznie - jak najkrócej

dobry start bez kopcenia i dobry dobór mocy do potrzeb jest istotny a nie wiatry w podtrzymaniu

jak chcesz dmuchac w podtrzymaniu to chyba Bruli ma taką możliwość

nie znam stera ale jesli w podtrzymaniu dmucha przy podawaniu opału to da się oszukać i ustawić żeby dmuchało częściej

 

spróbuj wyciągnąć jeszcze przerwę podawania do jakichś 42sek a potem do tego nadmuch dopasuj

Twój kocioł ma jeszcze zapas spory bo stoi ponad pół godziny nawet a grzeje dość krótko i się odstawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
aleś się uparł na to dmuchanie w podtrzymaniu

po jakiego grzyba tam dmuchać?

nawęglić palnik tylko i niech sobie to leży grzecznie - jak najkrócej

dobry start bez kopcenia i dobry dobór mocy do potrzeb jest istotny a nie wiatry w podtrzymaniu

jak chcesz dmuchac w podtrzymaniu to chyba Bruli ma taką możliwość

nie znam stera ale jesli w podtrzymaniu dmucha przy podawaniu opału to da się oszukać i ustawić żeby dmuchało częściej

 

Hmm,za mało mam doświadczenia w tym temacie,zobaczymy co zrobią (jeśli wogóle) kolesie z ES :)

spróbuj wyciągnąć jeszcze przerwę podawania do jakichś 42sek a potem do tego nadmuch dopasuj

Twój kocioł ma jeszcze zapas spory bo stoi ponad pół godziny nawet a grzeje dość krótko i się odstawia

 

Nie będzie to trudne,mogę w ciemno,bez zaglądania na palnik.3/42 z nadmuchem 37%,wygląda na to,że każde +/- 3 sek więcej przerwy prosi o nadmuch ,mniejszy o 1% :)

Wkurza mnie ta aura,chciałem potestować kocioł a tu lato wróciło :)Piękna pooda.

Robię takie małe doświadczenie,od kilku godzin prowadzę kocioł cały czas w podtrzymaniu...dostarczam mu tylko tyle by nie przeszedł w grzanie.Taki tryb dla takiej "ceramicznej wkładki" chyba ma sens.Daje to sporo do myślenia,chyba prowadzenie kotła w pracy ciągłej na średniej mocy,może zimą przynieść efekty...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

sebsa,timon proszę o zerknięcie na sterownik. Myślicie ,że przy takiej pogodzie,takie jechanie w podtrzymaniu,dostarczając jedynie tyle opału aby nie przechodził w grzanie -ma sens?Normalnie,w grzaniu odstawiał się na długo,potem długo na takiej małej mocy dochodził do zadanej.Pomyślałem ,że chyba lepiej aby częściej coś tam podawał na palnik i dmuchał,nie syfi tak i trzyma zadaną CO.Czas do zasypu rośnie...Oceńcie proszę.

Pozdrawiam

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według tego co widzę to Twój kociol nie stoi ciągle w podtrzymaniu

mogę się mylić jednak

u mnie w podtrzymaniu przy przedmuchu temperatura spalin rośnie o 2-3stC

u ciebie są piki do 80-90stC - to zwyczajne grzanie jest po mojemu.

przerwy w cyklach około 25 minut

 

ale skoro twierdzisz że masz czysto i czas do zasypu dłuzszy to może jest tak lepiej

możliwe że ta Twoja ceramika sprawia że to co w innym kotle jest na nie u Ciebie jest pozytywem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
według tego co widzę to Twój kociol nie stoi ciągle w podtrzymaniu

mogę się mylić jednak

u mnie w podtrzymaniu przy przedmuchu temperatura spalin rośnie o 2-3stC

u ciebie są piki do 80-90stC - to zwyczajne grzanie jest po mojemu.

przerwy w cyklach około 25 minut

Wchodzi w grzanie jedynie wtedy kiedy któryś z termostatów "puści".Wtedy schodzi poniżej histerezy i grzeje.Cykle podtrzymania sa co 16min.Daje to taki "efekt grzania-ustawiony parametrami podtrzymania".Krótkie,częste cykle umożliwiają podtrzymanie temp CO.Ceramika pozwala na takie prowadzenie..

...ale skoro twierdzisz że masz czysto i czas do zasypu dłuzszy to może jest tak lepiej

możliwe że ta Twoja ceramika sprawia że to co w innym kotle jest na nie u Ciebie jest pozytywem?

 

Czy jest czysto?Nie do końca,ale chyba lepsza taka praca niż odstawianie na 20-30min....a potem długi cykl grzania ,i znów odstawianie.Przy takiej pogodzie chyba nie da się inaczej.

A może za bardzo kombinuję...

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem u jednego z forumowiczów dmuchawkę na 24V,pracującą z brulim.

Podobno ES wprowadzi mozliwośc pracy takiej dmuchawki ze sterownikiem.Z tego co sie od niego dowiedziałem,taka dmuchawka dużo lepsza sterowalność.Pewnie była by idealna do dmuchania w odstawieniu.Może wprowadzą możliwość przedmuchu w manualu,i uruchomia sprzedaż takich dmuchawek...Było by miło :)

U kogo ja widziałeś jeśli to nie tajemnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

...A może za bardzo kombinuję...

 

nie wiem czy za bardzo .

masz inny wymiennik- ceramika moze wymagać innego sposobu prowadzenia kotła

dopiero zima pokaże co tak naprawdę ten zestaw potrafi.

moja wiedza jest zbyt mała jeszcze aby oceniać czy przesadzasz ze swoimi eksperymentami czy jeszcze nie.

tu trzeba fachowej wiedzy a nie odrobinki pasji

mój rozum tłumaczy to tak iż ceramika musi się rozgrzać zanim zacznie oddawać do wymiennika

warto zatem trzymać w miarę stały poziom jej temperatury przynajmniej w pewnym zakresie

może właśnie poprzez "dogrzewanie" w podtrzymaniu przy częstych przedmuchach aby temperatura na kotle nie spadała???

ale to tylko domysły laika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebsa,timon proszę o zerknięcie na sterownik. Myślicie ,że przy takiej pogodzie,takie jechanie w podtrzymaniu,dostarczając jedynie tyle opału aby nie przechodził w grzanie -ma sens?Normalnie,w grzaniu odstawiał się na długo,potem długo na takiej małej mocy dochodził do zadanej.Pomyślałem ,że chyba lepiej aby częściej coś tam podawał na palnik i dmuchał,nie syfi tak i trzyma zadaną CO.Czas do zasypu rośnie...Oceńcie proszę.

Pozdrawiam

Nie widzę Twojego sterownika, ale wydaje mi się że Timon ma rację - ustawiłeś podtrzymanie tak, że to jest tak naprawdę grzanie w sytuacjach braku odbioru ( przedmuchuje się na tyle często i intensywnie żeby utrzymać się w okolicach zadanej ) a w momencie odbioru masz extra grzanie po zejściu o histerezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...