Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

przy prawidłowo dobranej średnicy zaworu i poprawnie wykonanym montażu nie powinno być problemów zwłaszcza że zawór będzie pilnował przepływu a sterownik pilnował pracy kotła

dogrzanie CWU nie będzie się odbywało cięgle tylko raz moze dwa razy na dobę w zależnosci od zużycia i wielkosci zasobnika

nie powinno to przegrzewać pomieszczeń znacząco

 

I na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo większości instalatorów tylko się wydaje, że wiedzą jak go podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koledzy czy ktoś z was ma większe doświadczenie z palenia drewnem w piecu termotech? Zdaje sobie sprawę że owy ruszt jest jedynie awaryjnym jednak np w moim przypadku z całej budowy nazbierało sie opału na całą zimę :D Dodam że póki co jak zacząłem próbować najwiekszy problem mam ze smoleniem pieca, gdy uchylę dolne drzwi nie smoli ale chwila i woda zagotowana :/ I tutaj kolejna dygresja dotycząca viadrusa.. (zaraz ktoś pomyśli że je sprzedaje:D) W starym domu gdy 8 lat temu wstawiliśmy viadrusa mieliśmy ogromne zapasy drzewa dębowego to też z powodzeniem niczym innym nie paliliśmy przez pierwsze 5 lat, mimo że był piec szczelnie zamknięty to ani myślał się smolić! Inna sprawa że pewnego pięknego dnia gdy chcieliśmy szybko uzyskać ciepłą wode w cwu odlew żeliwny pękł podczas zagotowania wody ale cóż zdarza sie (jednak ma jakieś wady :) ). Za wszelkie dygresje będę wdzięczny..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować oszukać sterownik

odłączasz kabel od podajnika i ustawiasz parametr nadmuchu najpierw dość nisko i obserwujesz

jak kocioł osiągnie zadaną i nie smoli to zostawiasz

jak za mało wiatru dajesz wyżej nadmuch

kocioł chodzi niby w automacie ale nie podaje opału

zadziała rozłączenie nadmuchu po osiągnięciu zadanej- będą też dostępne wszelkie narzędzia alramowe na wypadek przegrzania kotła poza wygaszeniem, wentylator odetnie żeby nie rosła temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku wyłączyłem podajnik jak radziłeś. Musiałem również otworzyć wyczystkę kominową (brak miarkownika) przy zamkniętej temp potrafiła podbić o 20st! Co oczywiście groziło by zagotowaniem układu w przypadku większego ciągu w kominie. Teraz temp podbija o ok 2-3 st co mnie satysfakcjonuje, piec pomimo różnych ustawień wentylatora dalej pozostaje mokry. Myślę że aby nie robił się mokry wentylator musiał by chodzić cały czas co szybko spowodowało by zagotowanie się wody. Gdybym kładł do pieca po 2-3 deseczki było by ok ale wtedy musiał bym je kłaść co 20 - 30 minut :o Pocieszające jest to iż mokry jest tylko piec, na forum wypowiadali się użytkownicy którzy tygodniowo potrafili "odebrać" z komina wiaderko cieczy ! U mnie w wyczystce nie ma nawet najmniejszego zacieku świadczącego o wilgoci w kominie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś zmienić ustawienie wentylatora na najniższy bieg i przymknąć maksymalnie przesłonę?

może to pomoże i nie będzie przeciągania i wilgoci

przerwanie dopływu tlenu sprawia że proces spalania przestaje być efektywny i drewno się kisi w niskiej temperaturze. to zapewne sprawia że wydziela się z niego wilgoć która przy paleniu z większą iloscią tlenu(załączona dmuchawa) by odparowała

 

tak niestety jest z paleniem na ruszcie awaryjnym- jest awaryjne i nie pozwala na ciągłe palenie, chyba że jest stały odbiór ciepła a o to zwłaszcza teraz jest trudno

może warto poczekać i spróbować ponownie jak przyjdą mrozy i zwiększone zapotrzebowanie na ciepło nie pozwoli na przebijanie temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witaj ponownie Timon! Palenie drzewem na awaryjnym jako tako opanowane. Teraz mam inny problem.. Dziś po raz pierwszy ścięło mi się zabezpieczenie na ślimaku. Zacznę od tego że nie mam możliwości spuszczenia węgla od dołu bo mój zasobnik owej opcji nie posiada ! :/ Śruby ani drgnąć nie mogę żadnym "francuzem" ani "żabą" w jedną czy drugą stronę.. Na domiar złego zasobnik mam prawie pełen, wygląda na to że przyjdzie mi rączką wszystko wyciągać od góry :/ Timon masz jakieś rady co do takiej sytuacji ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam

jedyne co możesz zrobić to na przyszłość wyciąć otwór na dole kosza i zrobić otwór "rewizyjny"

następnie zamknąć go większym kawałkiem blachy przykręcając i uszczelniając

ja na szczęście nie miałem takiego przypadku

zawsze udawało mi się uruchomić bez wyciągania wszystkiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego używałeś do kręcenia mechanicznego ślimakiem? Czy twój ślimak również zakończony jest odlewem żeliwnym? Mój jest kruchy jak marchewka ! Ledwie zacząłem próbować ruszyć ślimak natychmiast końcówka się wyszczerbiła..

 

korzystałem z klucza nasadowego - obejmuje dokładnie całą końcowkę i lepiej się siły rozkładają.mam cały żeliwny ślimak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 7 months później...
podaj ustawienia, wrzuć zdjęcia jak się pali i jak wygląda popiół

napisz coś więcej o powierzchni jaką ogrzewasz instalacji oraz ociepleniu

Mam pytanie odnosnie tego kotla ze sterownikiem st48.

Czy istnieje możliwość zmiany czasu podawania mniej niż 5sek i czasu przerwy podawania na wiecej niż 90 sek. Te 5 i 90 sek u mnie są wartosciam granicznymi. Może z poziomu instalatora ale tu woła o jakiś kod. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam oto zdjeciaDSC_1018.jpgDSC_1022.jpgDSC_1023.jpgDSC_1027.jpgDSC_1028.jpg

te zdjecia zawalone spiekami sa po około 8 godzinach palenia

w menu serwisowym wentylator ,ustawione jest nadmuch maksymalny 100%

nadmuch minimalny 19%

mam dmuchawe wpa 06 w sterowniku zaznaczona jest wpa-120 do wybrania sa jeszcze

rms-120 , rms-160 , rv12r , rv 21

Edytowane przez kiko102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kod serwisowy ST-48 to 5162- przynajmniej taki był jeszcze do niedawna, nie wiem czy zmieniali coś przy nowszych wersjach programowych.

tam zmienisz wartości graniczne- nie wiem jednak w jakim zakresie się da to zrobić

 

Dzięki, sprawdzę i dam znać czy działa. Mam jeszcze pytanie dotyczace uszczelnienia korony palnika.

Zdjalem koronę, zasilikonowalem rowek (wiekszy obwód). Gdzieś wyczytalem, że ten mniejszy obwód, od strony wychodzacego paliwa, też trzeba uszczelnić. Na mój rozum trzeba to zrobic po nalożeniu korony. Ale nawet wtedy jest spore ryzyko, że przy majstrowaniu tam silikonem i paluchem pozaklejamy pionowe naciecia, ktorymi dochodzi powietrze. I tu mam dylemat, czy to robic, szczegolnie, że producent nic nie uszczelniał. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sprawdzę i dam znać czy działa. Mam jeszcze pytanie dotyczace uszczelnienia korony palnika.

Zdjalem koronę, zasilikonowalem rowek (wiekszy obwód). Gdzieś wyczytalem, że ten mniejszy obwód, od strony wychodzacego paliwa, też trzeba uszczelnić. Na mój rozum trzeba to zrobic po nalożeniu korony. Ale nawet wtedy jest spore ryzyko, że przy majstrowaniu tam silikonem i paluchem pozaklejamy pionowe naciecia, ktorymi dochodzi powietrze. I tu mam dylemat, czy to robic, szczegolnie, że producent nic nie uszczelniał. Pozdrawiam.

Pół cm od dołu nałóż silikon.Mam klienta na brucerze i nie uszczelniał nic,popiół malina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...