Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy


timon120777

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Modyfikacja palnika i jej efekty

 

Była chwila przerwy kolejny raz ale to dlatego że zima gdzieś poszła a ja czytałem i szukałem i czytałem jak ogarnąć brucera na małych mocach.

Wyczytałem wreszcie że najlepszym sposobem na podniesienie wydajności dmuchawy na niskich biegach gdzie znacząco spada ciśnienie dostarczanego powietrza; co skutkuje spadkiem sprawności spalania; jest zwiększenie ciśnienia na wylocie czyli w palniku. Należy zakryć część otworów nadmuchowych aby ta sama ilosć powietrza była dostarczana do złoża z większym ciśnieniem bez podnoszenia mocy dmuchawy.

Dla przypomnienia dodam iz po modyfikacji kotła(montaż zawirowywaczy) palę z temperaturą spalin 90-100stC

 

Dokonałem zatem zaślepienia otworów w koronie palnika(foto pokazuje które)

Efektem który zaobserwowałem jest zwiększenie intensywności oraz wysokości płomienia i wzrost temperatury spalin do poziomu około 110-120stC

Dodatkowo płomień rozkłada się na większej powierzchni palnika. Jest go więcej od strony koncowej gdzie poprzednio był praktycznie tylko niewielki żar oraz popiół.

Teraz jestem na etapie obserwacji jak przebiega proces spalania przy zachowaniu tych samych ustawień i planuję kolejne obniżenie mocy palnika by wrócić do spalania z temperaturą około 100stC( nie zauważyłem żadnych złych objawów na wymienniku ani w kominie)

 

brucer otwory.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikaca palnika cd

 

Po powrocie do domu zastałem w moim kociołku sytuację taką że zaczął się eko spiekać po mojej zabawie z zatykaniem otworów. Czyli po mojemu jeśli nauki mądrzejszych pojąłem powietrza nadmiar jest jednak. A to oznacza że efekt zamierzony osiągnąłem i mam jeszcze możliwość zejścia w dół z nadmuchem. To Też niezwłocznie uczyniłem.

Zmieniłem ustawienia na:

Podawanie bz - 5sek

Przerwa podawania 50sek

nadmuch - 1 bieg.

Kocioł podczas pierwszego cyklu pracy poradził sobie w 10 minut z doprowadzeniem wody do temperatury zadanej i przeszedł w podtrzymanie. Temperatura spalin w fazie pracy 100stC

Ponieważ był to pierwszy cykl po zmianach to poczekam i napiszę czy po kilku cyklach nastąpiły duże zmiany w jego pracy i podtrzymaniu. Mam jeszcze zapas 1 zawirowywacza w razie gdyby temperatura spalin zeszła zbyt nisko więc jestem dobrej myśli

Jak zwykle proszę komentarze i ewentualne zawrócenie mnie ze złej ścieżki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na foto(kocioł w podtrzymaniu gdy robiłem zdjęcie) wynik palenia 10 godzin na ustawieniach 5/45/1

w tym czasie normalna eksploatacja CWU 2 prysznice + wanna wody dla żuków:D duża bardzo niestety:yes:

jeszcze spieka więc jutro na korekcie pracuję i sprawdzę co wyjdzie

 

PC103722.jpg

 

wygląd po uprzednim załadunku paliwa i oczyszczeniu z popiołu więc tyle wszystkiego naprodukował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No i niestety zmuszony byłem zawirowywacze usunąć gdyż na skutek niewielkiego odbioru ciepła kociołek chodził z temperaturą spalin na poziomie 80-90stC

Obecnie po ich wyjęciu oraz zmianach ustawień na 5/35/3 pracuje z temparaturą spalin w okolicy 100-110st, przekracza 120st tylko gdy grzeje jednocześnie CWU więc chyba nadal balansuję na cienkiej linie. Na szczęście zimniej na dworze i kociołek częściej pracować zaczyna i temperatura spalin może pójdzie odrobinę w górę

w załaczenu efekt pracy dobę na podanych ustawieniach

 

PC223736.jpgPC223739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak robię co jakiś czas ale uważam że puszczenie przez komin 200st przez 15minut może nie być wystarczające a podniesienie poziomu o 10-20st na stałe nie przyniesie dużych strat kominowych, zresztą zauważyłem że gdy mam nadmuch na 3 biegu to kocioł jakby stabilniejszy niż gdy był bieg 1 lub 2

Powoli dochodzę do subiektywnego wniosku że Brucer musi mieć więcej powietrza jednak żeby normalnie pracował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

kolejne wymysły moje;)

 

otóż wymyśliłem sobie zmianę w instalacji polegającą na założeniu dodatowego krótkiego obiegu ponieważ przy takim odbiorze ciepła jaki był do wczoraj jeszcze(średnia temperatura dobowa -minus 1,9stC) powrót miałem na poziomie pomiędzy 31 a 35stC i w dolnej części wymiennika zaczęły się dziać niepokojące rzeczy.

Zatem przy pomocy rur kształtek i zaworu kulowego założyłem obejście z zasilania wprost na powrót o średnicy 1/2' (moje zasilanie i powrót mają 1 1/2') efekt to wzrost temperatury powrotu do poziomu około 56-57st przy zadanej 60.

 

Dokonałem również kolejnych modyfikacji palnika. zakleiłem wszystkie otwory po krótszej stronie(zaznaczone na czarno) oraz umieszczone powyżej wszystkie otwory powietrza wtórnego na tym samym boku. dzięi temu mam płomień na prawie całej powierzchni palnika i to mimo niewielkiej mocy nadmuchu. opuściłem również niżej deflektor- wcześniej wisiał jakieś 16-18cm ponad palnikiem teraz jest około 11cm.

 

Efekty które od wprowadzenia zmian obserwuję to przede wszystkim stabilniejsza praca kotła, nie wybiega tak wysoko w górę na podtrzymaniu i nie spada tak nisko podczas startu w fazie pracy. temperatura spalin 100st a przy zwiększonym obecnie odbiorze ciepła(chyba zima wreszcie idzie) i większym ciągu w fazie podtrzymania jest w okolicy 70 co mam nadzieję wygna precz jakiekolwiek próby osiadania kondensatu w kominie(zresztą jutro konczę go ocieplać w części na nieużytkowym poddaszu bo straszy gołą cegłą).

 

Za kilka dni opiszę efekty zmian w dłuższym okresie gdyż zbiegły się ze zmianą aury a chcę obserwować kociołek kilka dni przy zwiększonym zapotrzebowaniu nim w samozachwyt nad moim geniuszem popadnę:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

brucer%20otwory.JPGP1173801.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czp01

No nie mam chłodniejszego zasilania bo ten obieg działa jak rozdzielenie a nie jak mieszanie.a że nie mam zaworu 3D a jego montaż to spory wydatek i przeróbka to wymyśliłem takie sprytne obejście;)

to tak jakbym po wyjściu za pompą miał dwa obiegi tylko jeden nie zasila żadnego odbiornika a wraca wprost do kotła. Pamiętaj że ja mam stara instalację opartą na grawitacji pierwotnie i start to z kotła 1 1/2' a potem wchodzi jeszcze w grubsze 2' rury więc to 1/2' nic nie zabiera z temperatury zasilania.

Jarecki wrzucaj fotki porównamy różnice w sposobie klejenia i efektach- o nich za kilka dni planuję naskrobać

 

P1173806.jpgP1173807.jpgP1173808.jpgP1173809.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

poniewaź od kilku dni testuję na swoim kotle inny sterownik to zainteresowanych zapraszam :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przejście-na-PID-ze-standardowego-sterownika&p=5156244&viewfull=1#post5156244

od tego miejsca można śledzić jak pracuje mój kociołek i palnik z innym rodzajem sterowania.

oczywiście po zakończeniu testu wracam tutaj pisać jeśli zdarzy się coś ciekawego w moim zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój domek to dośc stary budynek z połowy lat 80-ych

nie wiem czy ty też nabywałeś/dziedziczyłeś czy stawiałeś nowy???

u mnie wyglada to tak że mam 2,9 obrotu na minutę ale pamiętaj że ja mam cały palnik żeliwny-inna może być odległość między zwojami, inna ich średnica i inna ilość/objętość węgla w jednostce czasu- nie porównuj fajki do brucera- dwie zupełnie różne konstrukcje

 

miło mi powitać Cię na swoim wątku

Mam nadzieję że tych kilka stron które przeczytałeś Cię nie zanudziły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My kupiliśmy domek z 74 roku o powierzchni prawie 100m2. Jest podpiwniczony, z jeszcze nie użytkowe poddasze ale w przyszłości będzie. Dach dwuspadowy ze stara dachówką cementową. Strop jeszcze nie ocieplony jak i całe poddasze :). Okna wszędzie wymienione i nowa instalacja CO, stara poszła na złom. Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do retorty to chyba będę musiał się do tego spalania przyzwyczaić. Przeglądałem youtube żeby podpatrzyć jak w innych piecach zachodzi spalanie...no i palą się rewelka u mnie kicha nawet płomienia omywającego deflektor u mnie nie jest duży. Po 3 dniach załadowałem 90 kg a popiołu i spieków miałem wiaderko 17 litrowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś innego opału może??? kup gdzie indziej 3 worki i wsyp - może ten groszek jakiś nie teges stąd taka jazda ze spalaniem???

Na youtube są filmiki które nie tylko ładne spalanie pokazują zobacz jaka tutaj ładna czapa ze spieków- to jest masakra dopiero

 

http://www.youtube.com/watch?v=-LCdpSGDaaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym sezonie miałem eko z trzech punktów.

1 punkt... w worku był eko strasznie mokry choć trzymali go pod wiatą...po wysuszeniu był matowy, jak go rozłupałem to mało się świecił.

2 punkt...eko było pod gołym niebem i jak go rozsypałem to 80% eko reszta śnieg :)

3 punkt eko całkowicie na hali....jest lekko wilgotne...rozsypuje w piwnicy i jak wyschnie jest czarny..po rozłupaniu świeci się.

Biorę z 3 punktu...w okoliczy mają jeszcze czeski za 520 za tonę..kolega bierze go. Spalanie większe niż od naszego i piec szybciej syfi się.

Widziałem ten filmik :) ale na szczęście nie mam aż tak źle....

Zmieniłem ustawienia na 9/18 i jest lepiej ale ciągle a tyłu spieki..najważniejsze że ciepło.

W innym wątku Bieżące zużycie ekogroszku donstef wrzucił tabelę spalania...i patrząc na Jego dom i ocieplenie stropu to powiem że spalanie mam na takim samym poziomie :)

Zapomniałem dodać że przed zimą ociepliłem dom 12 styropianem a sień 15. Strop i dach nieocieplony więc trochę atmosfery ocieplam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...