Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taras i roslinna oslona ?


ocia79

Recommended Posts

Witam,

 

jestem laikiem ogrodowym, na roslinach sie nie znam.

Zwracam sie do Was z moim pytaniem.Na skraju skarpy mam posadzone 2 rzedy liliowcow.Musze je wykopac, poniewaz okazalo sie, ze zamiast bialych kwiatow maja zolte ( a kupilam 30szt. bialych)

Po letnim sezonie pomyslalam, ze fajnie by bylo jakby cos wyzszego na miejscu tych liliowcow roslo, coby nas oslonilo od oczu sasiadow itd.Co mozgloby tam dobrze wygladac?

Za wszelkie pomysly bede wdzieczna.

 

http://img842.imageshack.us/img842/3941/jzuzuzuz010.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img695.imageshack.us/img695/6092/jzuzuzuz008.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img823.imageshack.us/img823/2060/jzuzuzuz009.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img641.imageshack.us/img641/84/jzuzuzuz013.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img829.imageshack.us/img829/5438/jzuzuzuz014.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna skarpa, tylko chce się wam ją kosić ? Nie lepiej całą ją obsadzić jakimiś płożącymi roślinami i wśród nich posadzić coś wyższego, np. jak w stylu śródziemnomorskim (o il to słoneczna strona, a chyba słoneczna), to płożące jałowce (np. blue chip), kosówki, jałowce kolumnowe blue arrow, dla koloru lawenda, perowskia, budleja, juka może jakaś okrywowa róża, a na jesień astry, rozchodniki. Albo inna - płożąca zimozielona irga podsadzona cisami kolumnowymi, żywotnikami globosa, czy jakimiś piennymi, np. cisy na pniu (drogie), cyprysik na pniu, migdałek. Ale tam i zmieści się małe drzewo, np. katalpa o dużych liściach (ale liście pojawiają się dopiero w II połowie maja), klon kulisty, chyba i robinia umbraculifiera, wiśnia umbraculifiera. Jaką masz glebę - glinę, piachy, bo cisy, np. lubią gliniastą, a na piaski jałowce. I jak chcesz sie zasłonić ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem trawa na skarpie, koszenie.

Nie lubie rabat, podoba mi sie prosty, minimalistyczny styl w ogrodzie.

Chcialabym cos posadzic w rzedzie,na calej dlugosci tarasu, aby bylo wystarczajaco wysokie i oslanialo nas gdy siedzimy na tarsie, ale rowniez zeby nie straszylo ta wysokoscia.

Strona jest bardzo sloneczna, a ziemia piaszczysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez lubię liliowce, najbardziej białe. Niestety żółte są najczęstsze, a odmiana niska Stella D'oro kwitnie najdłużej ze wszystkich- od czerwca do jesieni. Ja na twoim miejscu posadziłabym tam małe drzewka- włąsnie dzrewka spowodują żę górka optycznie się obniży. Z ładną koroną i gołym pniem, żeby nie było formy krzaczastej. Jak pisał Jata- robinie Umbraculifera, Sliwa Umbraculifera, Klona globosum raczej nie, bo jego korona jest bardzo gęsta i szeroka. Może śliwę Pissadrii. Chyba ze 3 szt bym dała. A u nóg w rzędzie biały pięciornik krzewiasty, albo Lilak Meyera Palibin, czy niski berberys- Np Atropurpurea Nana jeśli nie wybierzesz wiśniowych drzew, lub hortensję wiechowatą 'Darts Little dot'- tą bo jest dość niska. Może też być rząd traw ozdobnych- Piękne są trzęślice- molinia arundinacea, albo proso rózgowate w odmianach czy rosplenica japońska. Trawy później się budzą więć mozna wsadzić w nie białe narcyzy czy inne cebulowe. Ja lubię tez do tarw dodawać smukłe byliny, tak żeby się wmieszały w trawy- werbenę patagońśką czy jeżówkę, nawet rozchodnika okazałego, choć nie jset smukły. Wg. mnie taki pas wystarczy, też zostawiłabym trawnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magnolia super ci podpowiada, tylko jak to ma być ogród minimalistyczny, to pamiętaj, żeby wybrać 2 góra 3 gatunki. Fajnie by chyba wyglądały na tle Twojego domu śliwy Pissardi (można ciąć) podsadzone hortensją. Hortensja lubi co prawda kwaśniejszą ziemię i żyźniejszą, ale wsadzisz do zaprawionego dołka. Wstukaj sobie nazwy roślin w google i pooglądaj, pomyśl co Ci się z czym komponuje.

Tylko koszenie skapy, wiem bo miałam trawnik na swojej...(może jednak irgę major - świetnie zastepuje trawnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robinie i śliwy umbraculifera mają wysokość korony na jakiej są szczepione a Śliwa Pissardii na jakiej jest wyprowadzona- może zaczynać się też nisko a korona ma kształt lejkowaty, więc nie zabierze za dużo miejsca.. Myślę jednak że nawet jak posadzisz drzewa o koronie wyżej, to i tak one będą skupiać na sobie wzrok sąsiadów. Ale jeśli tego się boisz, możesz posadzić drzewa niżej, w trawniku, wtedy korona zasłoni widok niżej.

Ja bym sprawdził to w praktyce, tzn. posuwała kupionymi drzewkami po skarpie i wtedy podjeła decyzję pamiętając że korony wciąż rosną. Krzewów wysokich bym nie sadziła, bo wg mnie powinno być optyczne połączenie tarasu z ogrodem, nie chciałabym takich 'ścian' wokół tarasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miskant cukrowy- a to nie ten co się tak paskudnie rozrasta i trudno nad nim zapanować ?

A co do Twojego wyboru, to śliwa Pissardi - kwitnie na różowo w kwietniu, a w tym czasie robinia to gołe patyki, bo liście na robinii pojawiają się dopiero w maju. Za to robinia ma kształt kulisty sama w sobie, a śliwa nawet jeśli nie chciałabyć jej nadawać kulistego kształtu wymaga jednak jakiejś korekty, cięcia. Za to śliwę, będziesz mogła też prowadzić trochę jako wielopniową - jakbyś chciała większej zasłony. Śliwa wymaga gleby żyźniejszej. No i musisz się zastanowić, czy taki mocny kolor śliwy w szpalerze odpowiadał by ci, czy nie robił by zbyt ponurego wrażenia. No i co widzisz Ty pod robinią, a co pod śliwą ?

I według mojego, równie laickiego oka jak Twoje, to chyba jednak po dwa drzewka z każdej strony, ale może niech się fachowiec wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3 z każdej strony? To jak będzie odległość między nimi? wg mnie powinno być min 2.8, żeby nie psuły sobie koron nawzajem.

Ja oczywiście posadziłabym je nie symetrycznie, ale to moje osobiste upodobanie.. Np 3 i 2 , albo 2 i 1 szt w zależności od ilości miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba wybrałabym jednak robinie-ładna zieleń i kształt. Tylko robinię szukaj wysoko szczepione, min 180-200 cm. Szczepienie na 150 cm. to pomyłka- na takiej wysokości kula korony- dziwnie wygląda i nie można pod nią wejść, a na wysokość pień nie urośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie robinia. 2 szt z każdej strony (zboczenie mam na pukcie symetrii )

Miskant ten ktory sie nie rozrasta , myslałam, ze to własnie cukrowy.Musze poczytać.

 

Dziekuję wam za pomoc :):):)

 

A pod ta rubinia rząd rosplenicy czy może liliowców bialych lub irysów (podobają mi sie ich liście).Chciałam uzyskać taki podobny efekt ja tu :

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175331-Co-to-za-roślina&

 

P.S. Uważacie , że to dobry pomysł z tymi drzewami na skarpie?Tak szczerze pytam o zdanie?Czy lepiej posadzic 2 na dole przy schodach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocia najlepiej chyba jednak pomieszać gatunki, choć można to zrobić tak, żeby nie było misz-maszu. Rosplenica budzi się późno- u mnie na koniec maja pojawaiją się pierwsze źbła. Ja bym posadziła gruby= podwójny rząd rosplenicy z wmnieszanymi w nie liliowcami albo kosaćcami irysami ale syberyjskimi koniecznie. Irysy są trochę sztywniejsze od rosplenicy, ale mi to nie przeszkadza.

Więc jak przemieszasz kępy ze sobą, to masz efekt od wiosny do późnej jesieni. Ja oczywiście zrobiłabym, tak, żeby jedne kępy były większe, inne mniejsze, żeby wyglądało naturalnie.

Podwójny rząd- sadzi się tak: _-_-_-_-_, czyli naprzemiennie.

Co do drzew- mi się podoba na skarpie, uważam że będzie ładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też się podoba na skarpie,ale ja bym robinie posadziła nierówno - po dwa drzewka z każdej strony ale te bliżej schodów trochę niżej, a te zewnętrzne zupełnie u góry - a pod nimi nie szpalery rozplenic tylko nasadzenie na planie wydłużonego trójkąta, z krótszą przyprostokątną wzdłuż schodów i dłuższą wzdłuż tarasu a na nich rozplenice z rozrzuconymi w nich kosaćcami. Ale może to już za mało minimalistyczne jest... Jakoś mi te liliowce nie pasują tutaj, chociaż w ogóle bardzo je lubię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym została przy pasie z bylin, nie zamieniłabym na trójkąt. A jukka trudno się komponuje - wg. mnie oczywiście

Irysy super- ale mówimy o syberyjskich, tak? ładne liście, tylko krótko kwitną. Aż mnie kusi żeby coś w nie dodać- werbenę patagońską ( przemarza, ale co roku ślicznie się wysiewa) albo kilka kepek jeżówek- żeby efekt z kwiatów był 2 razy w sezonie. Werbena jest bardzo ażurowa, smukła, jeżówki znów ładnie wyprostowane, ładnie by z nimi było wśród liści irysów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...