Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek, obudowa z cegły szamotowej, konsultacja i pytania


driuszG

Recommended Posts

sprawa w sądzie to błąd, wydane pieniądze i dłuuga wokanda, a kominek dalej będzie stał, bo może trza zrobić kolejną ekspertyzę przez kolejnego "rzeczoznawcę" . Dalej....kominek będzie stał a ty będziesz wydawał dalej na ogrzewanie.

Skoro to twój kumpel, dogadaj się z nim, niech rozpierdzieli kominek i zrekompensuje część materiałów - a wierz mi niedrogie są gazobetony, kleje elastyczne, stelaże, k-g ogniowe czy wełna z pazłotkiem. ( W ogóle za kilkanaście tys nie zrobisz kominka akumulacyjnego)

Koniecznie idź do drugiej firmy, którzy na starcie ci powiedzą, że taki kominek nie robi "sauny" tylko jest po prostu bardzo przyjemnie ciepło!

Niestety wydasz znowu pieniądze, ale będziesz miał dobrze - a z kolegą dogaduj się!!!!!

Zaproponuj koledze, że przez 20 lat ma ci za darmo szykować drewno:no::no::no:

pzdr

 

sąd to ostateczność, mam nadzieje ze do tego nie dojdzie, ale jestem na to przygotowany.

btw... z tego co wiem, to zgłaszająć możliwość popełnienie przestępstwa, nie ma żadnych kosztów dla mnie

 

nie mam zamiaru dokładać ani 1zł to tego co zrobili, jesli jest to zle wykonane, a przeciez wiemy ze zle, bo nie grzeje, to wykonawca powinien zrobic to na swoj koszt.

Szkoda mi tylko tego stiuka :cry::cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 319
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Charakter zmian zależy od kierunku w jakim pójdziesz.

1. Będziesz kontynuował budowę piecokominka

2. Zbudujesz kominek konwekcyjny.

 

ad. 1. zmieniasz wszystko z wyjątkiem wkładu.

ad 2. zmieniasz wszystko.

 

Znajdź kogoś kto to będzie robił, niech określi zakres i PRZED robotą możesz tu konsultować.

 

Kominek konwekcyjny można by się pokusić wykonać tak, by oszczędzić stiuk...Jest to trochę zależne od wymiarów pozostałych elementów obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakter zmian zależy od kierunku w jakim pójdziesz.

1. Będziesz kontynuował budowę piecokominka

2. Zbudujesz kominek konwekcyjny.

 

ad. 1. zmieniasz wszystko z wyjątkiem wkładu.

ad 2. zmieniasz wszystko.

 

Znajdź kogoś kto to będzie robił, niech określi zakres i PRZED robotą możesz tu konsultować.

 

Kominek konwekcyjny można by się pokusić wykonać tak, by oszczędzić stiuk...Jest to trochę zależne od wymiarów pozostałych elementów obudowy.

 

ale ja nikogo nie bede szukal do wykonania od nowa kominka. Firma ktora to robila ma to zmienic, chcialem sie tylko dowiedziec co konkretnie jest zle, i jak to zrobic poprawnie.

Kominek miał byc akumulacyjny, i w tym kierunku wykonawca powinien go "naprawic"/ "przebudowac".

 

Pojawiaja sie tu komentarze, ze rozebrac od podstaw, potem ktos pisze, ze tylko wkład zmienic, ktos inny ze obudowe rozebrac, itd.

A ja tylko chciałbym wiedzieć dlaczego kominek nie grzeje, dlaczego ciepło a właściwie ogień ucieka do komina, i jak to naprawić, co przebudowac, wymienic, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nikogo nie bede szukal do wykonania od nowa kominka. Firma ktora to robila ma to zmienic, chcialem sie tylko dowiedziec co konkretnie jest zle, i jak to zrobic poprawnie.

Kominek miał byc akumulacyjny, i w tym kierunku wykonawca powinien go "naprawic"/ "przebudowac".

 

Pojawiaja sie tu komentarze, ze rozebrac od podstaw, potem ktos pisze, ze tylko wkład zmienic, ktos inny ze obudowe rozebrac, itd.

A ja tylko chciałbym wiedzieć dlaczego kominek nie grzeje, dlaczego ciepło a właściwie ogień ucieka do komina, i jak to naprawić, co przebudowac, wymienic, itd.

 

Tak pełno prac doktorskich i innych filozofii odnośnie Twojego zapytania...

Palenisko które Masz zainstalowane generuje spaliny o wysokich temperaturach. Ma drewno dobre warunki do spalania...

Takie palenisko wymaga dodatkowego wymiennika, który skutecznie odbierze ciepło z spalanego drewna.

Obudowę (bryłę konstrukcyjną) Masz wykonaną z materiałów izolacyjnych praktycznie, są to chyba bloczki gipsowe. Tutaj obudowę wykonałbym z materiałów dobrze przewodzących i akumulujących ciepło. Ja albo moi kumple wykonalibyśmy to z odlewanych elementów z specjalnej mieszaniny.

Powstałaby wtedy obudowa z nagrzewającymi się ścianami i w swojej masie akumulująca ciepło + w środku jakiś sprawny wymiennik, jaki to kwestia dogadania się ludzkim i prostym językiem. Trza by tylko po testować stiuk, albo pogadać z tym wykonawcą stiuku.

 

Takie jest moje skromne i proste zdanie w tym temacie. No ale ja i moi kumple od roboty jesteśmy, więc wybacz nie umiemy gadać i pisać jak jakowyś profesor

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pełno prac doktorskich i innych filozofii odnośnie Twojego zapytania...

Palenisko które Masz zainstalowane generuje spaliny o wysokich temperaturach. Ma drewno dobre warunki do spalania...

Takie palenisko wymaga dodatkowego wymiennika, który skutecznie odbierze ciepło z spalanego drewna.

Obudowę (bryłę konstrukcyjną) Masz wykonaną z materiałów izolacyjnych praktycznie, są to chyba bloczki gipsowe. Tutaj obudowę wykonałbym z materiałów dobrze przewodzących i akumulujących ciepło. Ja albo moi kumple wykonalibyśmy to z odlewanych elementów z specjalnej mieszaniny.

Powstałaby wtedy obudowa z nagrzewającymi się ścianami i w swojej masie akumulująca ciepło + w środku jakiś sprawny wymiennik, jaki to kwestia dogadania się ludzkim i prostym językiem. Trza by tylko po testować stiuk, albo pogadać z tym wykonawcą stiuku.

 

Takie jest moje skromne i proste zdanie w tym temacie. No ale ja i moi kumple od roboty jesteśmy, więc wybacz nie umiemy gadać i pisać jak jakowyś profesor

ok, o to wlasnie mi chodzilo, czyli albo dodatkowy wymiennik, oraz grzane ściany, podejrzewam jednak ze stiuk nie wytrzyma grzanej sciany, wiec to bedzie kwestia do zastanowienia sie.

 

Problem jest jednak w wysokiej temp. spalin, a właściwie problem jest w ogniu trafiającym wprost do komina, jak temu zapobiec ? Czy taki kominek powinien miec szyber ? Czy wogole to całe sterownie (sterownik + przepustnica+czujnik temp.) jest warte zachodu, czy też lepiej sprawdziłby sie kominek z popielnikiem ?

Tu sie wlasnie rozchodzi o ta wysoka temp. i ciepło uciekające do komina.

 

Co z sama bryła ? Czy ona mogłaby tak wyglądać ? Tzn. musiałaby byc z materiałow akumulujących ciepło, ale czy może tak wyglądać ?

Czy rozłożenie kratek i ich wielkosc jest poprawna ? W tej chwili te na dole sa takie same , 2 kratki 15x15cm , u góry w tej chwili ta jedna jest powiekszona do 30x15cm, i obok (przy murku) jest kolejna 15x15cm. Ktos mi niedawno powiedział ze te górne są za wysoko, prawda to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko chciałbym wiedzieć dlaczego kominek nie grzeje, dlaczego ciepło a właściwie ogień ucieka do komina, i jak to naprawić, co przebudowac, wymienic, itd.

 

Kominek nie grzeje, bo nie ma co grzać (oprócz komina oczywiście), jest wewnątrz pusty, spaliny nie przechodzą przez materiał, który tą energię pochłonie i laminarnie odda, nie w komin, a na mieszkanie.

 

Piszesz powyżej, że to dom remontowany itd. w takiej sytuacji zwróć szczególną uwagę na konstrukcję dachu, która otacza komin w części poddasza, strychu. To bardzo ważne, ponieważ sucha kantowizna nie lubi temperatur rzędu 300 i więcej stopni w swoim otoczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie grzeje, bo nie ma co grzać (oprócz komina oczywiście), jest wewnątrz pusty, spaliny nie przechodzą przez materiał, który tą energię pochłonie i laminarnie odda, nie w komin, a na mieszkanie.

 

Piszesz powyżej, że to dom remontowany itd. w takiej sytuacji zwróć szczególną uwagę na konstrukcję dachu, która otacza komin w części poddasza, strychu. To bardzo ważne, ponieważ sucha kantowizna nie lubi temperatur rzędu 300 i więcej stopni w swoim otoczeniu.

 

Dom ma prawie 50 lat, wiec raczej juz zmienic sie nic nie da. Dach jest 4-ro spadzisty, komin w centralnym jego punkcie. Dach pokryty blachą.

 

Teraz to mnie troche przestraszyliscie z tym kominem, jak sprawdzic czy czasem cos sie nie uszkodziło w przewodzie kominowym od tak wysokich temperatur ? Cegła wewnątrz powinna miec jakis charakterystyczny kolor , czy cos innego ? Jak to sprawdzic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy ci na idei kominka akumulacyjnego - czyli odbieranie energii ze spalin, które produkowane są przez palenisko (nawet do 1000 stopni) do tego stworzone - to trzeba zburzyć całą zabudowę. Następnie trzeba postawić wymiennik akumulacyjny obok paleniska bądź na specjalnym stajaku nad wkładem. Można wymurować to z cegieł szamotowych bądź z modułów prefabrykowanych a jest ich trochę np: cebud, rath..W zależności od mocy wkładu należy właściwą masę oraz długość takiego wymiennika obliczyć. Palenisko wraz z wymiennikiem to akumulator energii, więc musisz umożliwić owej energii powoli i łagodnie się wydostać. Zrobisz to za pomocą obudowy, albo kafle albo akumulacyjne płyty pokryte tynkiem zduńskim. Kratki w tego typu konstrukcji ograniczają się jedynie do delikatnej konwekcji, chyba że palenisko piecowe jest stalowe albo żeliwne, to można wykorzystać konwekcje i ogrzać pomiesczenie powietrzem. Twój kominek jest wykonany fatalnie i totalnie kłóci się z ideą akumulacji a jeżeli komin jest z cegły, to ewentualnie mógł trochę popękać, sprawdź tynk - jak jest tynkowany - na kominie.

Przepraszam za konkrety ale nie umiem inaczej, gdy widzę coś takiego.

Pozdrawiam i powodzenia oraz wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam ponownie.

Wykonawca mojego nieszczęsnego kominka zdecydował sie na wymiane wkładu, poniżej lista tego co może mi zainstalować. Bardzo bym prosił o informacje ktory wybrać, bo jako że nie znam się totalnie na tym, chciałbym wybrać najlepszy.

 

Romotop – KV 025 F01 450/570

Hajduk Smart 1V – 440/570

Hajduk Smart 1VT – 440/510

Kobok Vartical – 440/560

 

Z góry dziekuję za każdą rade ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czegoś tu nie rozumiem ... wkład ma Ci wybrać internetowe forum ludzi, którzy na oczy nie widzieli ani Twojego domu ani jak ma wyglądać kominek, ani jak ma być i z czegozrobiony ?

A Twój wykonawca kominka ma tu coś do powiedzenia ?

Czy robi kominki na zasadzie - "Pan wybierze sam żeby potem nie było na mnie, a ja tylko posklejam wszystko do kupy" ... ?

Wg mnie to właśnie On (wykonawca ten) powinien Ciebie przekonać do tego co jest wg Niego (wykonawcy tego) najlepsze dla Ciebie i kominka, którego będziesz użytkownikiem ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czegoś tu nie rozumiem ... wkład ma Ci wybrać internetowe forum ludzi, którzy na oczy nie widzieli ani Twojego domu ani jak ma wyglądać kominek, ani jak ma być i z czegozrobiony ?

A Twój wykonawca kominka ma tu coś do powiedzenia ?

Czy robi kominki na zasadzie - "Pan wybierze sam żeby potem nie było na mnie, a ja tylko posklejam wszystko do kupy" ... ?

Wg mnie to właśnie On (wykonawca ten) powinien Ciebie przekonać do tego co jest wg Niego (wykonawcy tego) najlepsze dla Ciebie i kominka, którego będziesz użytkownikiem ...

Pozdrawiam.

 

jak wyglada kominek widac w moim pierwszym poscie, bryła zostaje, wykonawca chce ją jedynie troche rozciac aby wyciagnąć stary wkład i zamontowac jeden ze wspomnianych przezemnie wyżej. Nie wiem jak to zrobi, ale wszystko rozchodzi sie o to zeby nie uszkodzić stiuka, bo będzie musiał pokryć koszta jego ponownego wykonania.

 

i tak, masz racje, wyglada to na zasadzie, że wykonawca chce obarczyć wina mnie, jeśli źle wybiore.

 

wykonawce znasz, bo pisałem Ci na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOMO

 

Jako laik widzę, że obudowa to bloczki gipsowe...

Czyli normalna ścianka typu działowa półokrągła wykończona stiukiem...

Nadproże prawdopodobnie z zwykłego betonu na jakimś cemencie typu Portland.

Takich ścianek, z nadprożami nad drzwiami na każdej budowie pełno.

Czyli kilka godzin pracy dla murarza

W środku zamknięte palenisko podłączone bezpośrednio do komina. No i taka potoczna nazwa, że to jest kominek.

 

No ale... gips pod wpływem temperatur, o ile dobrze pamiętam 100* C ogólnie mówiąc się "lasuje" a przecież tam wewnątrz będą spore DŁUGO DZIAŁAJĄCE temperatury.

NO CHYBA, ŻE BUDUJESZ DOM NA SPRZEDAŻ i niech się następny właściciel martwi.

 

Jest mase firm, które ten kominek wykona z właściwych materiałów. Materiałów specjalistycznych typowo przeznaczonych do budowy (zabudowy) źródła ciągłego ciepła, jakim w tym wypadku jest wkład kominkowy.

No i zapewne takiej firmie nie wpadnie do głowy, tego typu typowe palenisko zduńskie z betonów ogniotrwałych, podłączyć bezpośrednio do komina...

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurt

niebardzo rozumiem, sugerujesz, ze cała zabudowa jest źle wykonana i nie nadaje sie do wkładów które podałem wyżej ?

Nie wiem naprawde co mam robic, boje sie ze wykonawca znów chce zrobić "po łebkach". On pójdzie, a ja zostane w problemem.

Chciałbym, żeb zwrócił mi pieniądze, ale mysle ze to nierealne. Bedzie kombinował jak sie tylko da. Moge złożyć spraw w sądzie i w urzędzie ochrony konsumenta, ale taka sprawa bedzie sie ciagnęła w nieskonczonosc, a ja zostane z bublem który nie bedzie grzał, a co gorsza sie zawali.

 

Czy to nie są czasem bloczki z betonu komórkowego itp. ?

Palenisko z betonów ogniotrwałych ? To na zewnątrz to nie są płyty szamotowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Wiesz TOMO

Skieruj pytania do wykonawcy z jakich materiałów wykonał zabudowę źródła ciepła, zapytaj z jakich materiałów jest palenisko.

Zapytaj jakich klei, zapraw użył.

Zapytaj do jakich temperatur mogą być użyte poszczególne materiały, kleje, itp. jakie zastosował do zabudowy źródła ciepła - paleniska.

 

Powiedz potem, że materiały oparte na cemencie typu Portland mogą pracować do ok 200* C i to jednak nie ciągle, a gips do dużo niższych.

 

Wiem, wiem, że możesz wysłuchać gadek typu:

panie tak robimy, tak się robi i jest OK... STARE ŚPIEWKI

 

PS

Jak by ktoś gdzieś spotkał w necie (inne fora, facebook, itp.), lub realu,

BOHUSZA

to pozdrówcie go ode mnie. Z góry dziękuję

 

No i jeszcze jedno

Przecież szanująca się firma w standardzie ma opcje:

jeżeli coś klientowi się nie podoba, nie widzi, nie pasuje, lub klient "maruda"

oddaje całą kase + dodatek za kawę jeżeli takową klient zrobił, zabiera kominek i do widzenia panu.

Proste

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...