Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

parkiet czy deski


Majka

Recommended Posts

Czy nikt nie doszedł jeszcze do tego etapu budowy? A moze kazdy ma szczegółowy projekt, ja niestety nie. Mam do położenia łącznie 120 m2 podłogi,połowa płytki - sprawa jasna i 60 m2 - no własnie co położyć? Jeżeli parkiet / dom duży na wsi/ wylewkę będę robić wyższą, natomiast na dechy potrzeba zostawić miejsce na legary. Nie chcę w domu mieć różnic wysokości / progów itp./ Jeżeli możecie podzielcie sie wiedzą co daliście. Dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zastanawiałem się nad panelami ale zdecydowałm się na deski. Jestem na etapie robienia izolacji podłogi i mogę zdecydować jaką dać grubość. Wydaje mi się, że deski będą przyjemniejsze (i cieplejsze) a cena niższa od dobrych paneli. Natomiast parkiet jest droższy i chyba trudniej go ułożyć (będę to robił bez fachowców). Poza tym przy deskach nie trzeba mieć idealnie równego podłoża bo legary można wyrównać podkładkami. Między legary wełna - będzie ciepło i cicho.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem i postanowiłem zrobić tak:

izolacja ze styropianu wraz z odzieleniem od ściany na to wylewka - w pokojach ułożę panele ale drewniane natomiast klatkę schodową i korytarz wykleję terakotą. Panele (sztuczne) nie są zbyt dobre - mam w jednym pokoju i od strony okna pod wpływem słońca uległy odbarwieniu dlatego też postanowiłem w pozostałych pokojach ułożyć panele drewniane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układałem podłogę z desek sosnowych. Ładnie wygląda, ale jest niestety miękka. Układa się je bardzo prosto. Musicie mieć cztery kliny najlepiej dębowe i dwie kotwy (minimum). Ja dobijałem na ścisk tak, że żadnej sparki nie było, ale uwaga trzeba zwrócić uwagę na wilgotność w pomieszczeniu, bo mogą na łączeniach spuchnąć i gwoździe (ocynkowane) ukośnie w felc.

Pozdr.

Wladek.

 

P.S.

Co do wylewki, to wydaje mi się, że jeżeli nie będzie wystawać nad legary to będzie O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. Panele można położyć samemu, deski i parkiet już raczej nie. Panele są trochę bardziej kłopotkliwe w eksploatacji, bo trzeba je myć specjalnymi środkami. Nie polecam nikomu podłóg z miękkiego drewna-sosny, szkoda pieniędzy. Ja u siebie na piętrze ułożę panele, z tych tańszych, ale nie najtańszych, bo czasem nie trzymają wymiarów. Jak mi się podłoga zniszczy, to je po prostu wyrzucę i ułożę nowe, i tak wyjdzie taniej niż podłoga z drewna z renowacją. Trzeba tylko pilnować, żeby kupić takie które mają ścieralność powyżej 10000obr., to powinny kilka lat wytrzymać, nawet przy intensywnym używaniu.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alanta dnia 2001-12-31 11:35 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się podłoga z desek .

Ale mam obawy , drzewo napewno powinno być twarde ale widziałem już podłoge z desek gdzie na podłużnych łoczeniach po roku deski zaczeły się rozchodzić - okropny widok, Jaką mam pewność że stolarz mi tak ułoży deski że nie będą się rozchodzic , na co zwracać uwagę przy kładzeniu podłogi z deski ?

Proszę o opinie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wiarus.

Jedyna rada, to bardzo mocno ściskać deski. Jak będziesz miał miękkie (sosna) to masz mniejsze prawdopodobieństwo, że ci się rozejdą. Można spróbować frez klejem wysmarować (np. wikol), ale to tylko moja propozycja.

Pozdr

Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni, łazienkach i wiatrołapie na pewno położę płytki. Na dole w salonie, gabinecie i przedpokoju, zdecydowałem się na parkiet (parkiet to parkiet, jest ładny, ciepły, odnawialny). Na górze myślałem najpierw o deskach, ale słyszałem, że mogą skrzypieć i także nie są tanie. O panelach z papieru nie chcę nawet słyszeć. Papier jest do pisania, pakowania i do .... (przepraszam - toaletowy), a nie do chodzenia. Na szczęście jest jeszcze coś pomiędzy - panele drewniane. W pobliżu Krosna jest fabryka paneli parkietowych drewnianych - niestety bardzo drogich. Na szczęście można kupić panele pozagatunkowe poniżej 20 % wartości sprzedaży gatunku pierwszego. Jeśli się poprzebiera, pokombinuje, trochę odrzuci, to i tak jest to niedrogo (nieznacznie drożej od paneli papierowych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele "papierowe" to panele poprostu nie drewniane. Jeżeli chcecie je kupować to tylko nie na płycie paździeżowej / przy przycinaniu wiórki wpadają w rowki i nie da się położyć bez szpar/. Ja nie polecam w ogóle paneli - są głośne, sliskie jak cholera, elektryzują się i po pewnym czasie i tak robią się szparki. Jak coś Wam spadnie twardego to robi się odprysk, którego przecież nie da się wycyklinować. Ciekawa jestem co myślicie o mozaice parkietowej, mam nadzieję, że w miarę pozytywnie - bo już u mnie kupiona "leżakuje". Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośność paneli można zlikwidować przez odpowiedni materiał podkładowy, elektryzowanie poprzez konserwację specjalnymi środkami myjącymi. Niestety relacje cenowe pomiędzy panelami a innymi podłogami drewnianymi są u nas bardzo duże z korzyścią dla paneli i może to jest przyczyna ich popularności w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majka, mozaika jest najlepsza !!!(skoro już leżakuje).

Ale poważnie, to miałem kiedyś mozaikę bukową i byłem z niej zadowolony. Najbardziej szkodził jej okres ogrzewania zimowego-kurczyła się wtedy, a latem niestety już nie odzyskiwała takiej ładnej powierzchni. No, ale to było w bloku. W domu jednorodzinnym można jej stworzyć trochę lepsze warunki zimowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele wyglądają sztuczne - przypominają wykładzine .

Ja zdecydowanie jestem za parkietem, wymaga co prawda więcej pracy przy układaniu niż panele, jednak efekt jest dużo lepszy. Trzeba jednak już na etapie wykonywania wylewek dopilnowaś aby były dokładnie wypoziomowane i równe, odpadnie wtedy konieczność stosowania dodatkowej wylewki samopoziomującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas w domu w salonie będzie parkiet. Tak obydwoje zadecydowaliśmy, a przemawiało za tym:

-panele mieliśmy na 18m2 z gwarancją na 10 lat, ścieralność pow. 10000 obr., wyglądała dobrze, nie mieliśmy problemów z jej utrzymaniem, ale po przyjściu koleżanki z dzieckiem pozostawały nam dziury po upadkach ciężkich zabawek, których nie mogliśmy w żaden sposób zatuszować

-mąż widział deski położone u kolegi, pomimo wcześniej dobego leżakowania i ułóżenia ich po 2 latach powstały szczeliny

- parkiet miałam położony jeszcze jak byłam dzieckiem w mieszkaniu u rodziców, przetrwał w dobrym stanie moje i mojej siostry wybryki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...