Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ja wiem czy niema sensu?

Przewymiarować instalację 6-8m2 bojler 300l resztę wykorzystać latem do grzania basenu. A zimą można by czasami wykorzystać to do podłogówki.

https://allegro.pl/kolektor-sloneczny-weber-2-0-produkt-polski-hit-i7670991333.html

te lepiej wychodzą za m2

https://allegro.pl/kolektor-sloneczny-weber-2-8-gwarancja-10-lat-i7670991176.html?reco_id=0a833723-ee91-11e8-97f8-000af7f640d0

w miarę tanie tylko trzeba by im plecy docieplić pod stelażem cienkie są.

Tak mi chodzi to pogłowie. Za kilka lat grzejnikowce mi się rozlecą to myślę o kociołku elektryczno- solarnym DIY ale narazie teoretyzuje niepali się.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jest marna żeby nie użyć innego słowa, solary są zapięte do bufora kombinowanego 400l jeśli nie ma słońca górną część bufora grzeje grzałka 2kW aby była cwu. W słoneczny zimowy dzień spokojnie można tym opędzić ogrzewanie podłogowe tylko ile tych dni słonecznych mamy w zimę (całą zimę) jak na moje mniej niż 15 dni. Rocznie te 7,2m2 robi około 5MWh przynajmniej tak mówią statystki roczne w sterowniku.

 

Ale ułatwię Wam tu macie roczne statystyki z 2018r powiedzcie co Wy chcecie grzać kolektorem bo nawet ślepy zauważy że w zimę to prawie nie działa:

Przechwytywanie.jpg

 

W lato działa aż za dobrze i trzeba zrzucać nadmiar gorącej wody w ogrzewanie budynku gospodarczego.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to wygląda interesująco

CWU i basen załatwione dogrzewanie w październiku i kwietniu załatwione a reszta do przewidzenia. Tym bardziej że różnica w koszcie instalacji to ok 1500zł.

 

Tym bardziej że z solarów nie chcę rezygnować. Jak DiIY się rozpadnie to iitak chce zmienić bojler teraz mam dwa poziome połączone szeregowo.

Zamiast 1-2 solarów kupię 3-4 i tyle. 16-20m3 basen i tak przyjemnie wszystko. Co do zimy dom w miarę ocieplony z reku i 100% podłogówki to może z 5-10% CO załatwi. Te wszystkie programy do obliczenia kolektorów są w wersji demo i trudno wyliczyć coś co ma ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że basen łyknie wszystko, ale należało by go podłączyć przez wymiennik płytowy a to sztucznie podniesie koszty. Może lepiej zapiąć na plexi zaizolowanych jakiś ładny grzejnik i utopić go w basenie. Wtedy na zasilanie poleci tyle ile fabryka dała a powrót będzie praktycznie cały czas zimy, plusem tego rozwiązania jest minimalna ilość wody w układzie grzejnika w basenie, minusem jeden obieg bufor i grzejnik z doświadczenia wiem że w buforze woda po jakimś czasie robi się czarna i w razie nieszczelności może zanieczyścić wodę w basenie.

 

Dziś kolektory zapięte na ogrzewanie podłogowe i ma to się tak:

Przechwytywanie.jpg

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basen planuję przez wymiennik płytowy małą pompkę 12 lub 24V a reszta do Chińskie klocki pompka odpali się jak Tz panela latem wzrośnie powiedzmy ponad 70*C(zresztą zobaczymy). Wczoraj był łądny dzień a mój grzejnikowiec nawet nie ruszył znowu problem z kablami przegryzionymi przez psa ale nie mam ochoty babrać się na mrozie. Wymusiłem start grzejnikowaca i dawał ok 30*C. Z PV szło max 50% mocy aa z kolektora powietrznego ok 1kW. Więc grzejnikowece są do dupy:)Wróże im może z 3 lata

Ile Te twoje kolektory wczoraj wyprodukowały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węźownica solarna jest na dole zasobnika i w pierwszej kolejności grzeje dół zasobnika na górze jest już ciepła cwu. Zgodnie z fizyką ciepła woda idzie do góry jeśli dół będzie cieplejszy woda znów się rozwarstwi.

Tak to bufor więc mam do niego spięty kocioł, i dodatkowo grzałkę 2kW przykręconą termostatem do 45*C ale jest w 2/3 wysokości i jeśli góra zasobnika spadnie grzałka ją dogrzeje sytuacja gdy nie ma słońca lub potrzeba większej ilości cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
z ekonomicznego punktu widzenia to za bardzo sensu niema. Zwrot inwestycji po 20-25 latach.

 

 

Nie wiem czy dobrze rozumiecie tytuł wątku "solary i wspomaganie CO"

 

To nie ma służyć do grzania ale do WSPOMAGANIA ogrzewania. W słoneczny dzień jak dzisiaj miałem 34 stopnie , do CWU troche za mało ale w podłoge jak najbardziej i widze ze dzisiaj PC zużyła mniej.

W zimie to bida , ale w okresach przejściowych pażdziernik i np. marzec spokojnie wspomaga CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 year później...

Wspomaganie CO jest realizowane poprzez baniak CWU.

Nie wiem jaki próg naładowania bojlera przyjąć w którym wspomaganie CO ma ruszyć? Bojler w pomieszczeniu technicznym w garażu wspomaganie realizowane poprzez drabinki w łazience. Nie wiem jaką szczytową temperaturę bojlera utrzymywać zimą 50-65*? Grzałka odpala się przy 41* z histerezą 1* baniak 300l grzałka w połowie bojlera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Od połowy lutego już włączają się solary ogrzewając podłogę, temp na zewnatrz dzisiaj w okolicach 0/+2 stopnie , temperatura solarów 39 (przy włączonym obiegu), na PC mam ustawione grzanie na 28 stopni. Jak się zrobi cieplej wyłączam sterownik pomp obiegowych i solary grzeją juz tylko wode CWU. SOA1 - u mnie działa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...