Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Mam zamontowany zestaw Hewalexa HX 250 komfort plus ze sterownikiem GH-26. Nie mam ogrzewania podłogowego. W domu jest stara instalacja CO. Kotłownia jest po modernizacji z nowym kotłem pelletowym. Chciałbym wykorzystywać nadmiar ciepła z solarów do dogrzewania domu. Czy warto Waszym zdaniem to przerabiać? Instalatorzy są sceptyczni na takie rozwiązanie. Na pewno nie wykorzystam obecnie tego ciepła z solarów w ramach CWU.Chodzi mi o miesiące wiosenne i jesienne gdzie jeszcze jest dużo słońca ale temperatury nie są zbyt wysokie.

W Hewalexie podpowiedziano mi, że by to ocenić to warto byłoby zamontować przepływomierz elektroniczny do pomiaru wyprodukowanej energii.

Co o tym myślicie?

Dodatkowo mam pytanie do Kolego @WR300. Podrzuciłbyś schemat podłączenia solarów do ogrzewania CO? Podobno można to obsłużyć schematem nr 6 lub 17.

Edytowane przez Vivaldik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

mi zaproponowano rozwiązanie knx i idywidulany sterownik. U mnie pomysł wyglądał tak, że kocioł na drewno + bufor z buforze grzałki i wężownica z solarow/.

I system miałby działać najbardziej w okresach przejściowych z duża ilością słońca, grzałki odpalają się gdy jest określona produkcja pradu na PV i wyłaczają poniżej pewnego poziomu a ciepło z solarów przekierowane do bufora jest wtedy gdy CWU osiągnie zadaną temperaturę

 

Ale u mnie sterownik też odpowiadałby za ogrzewanie domem, wentylacją czy roletami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam zamontowany zestaw Hewalexa HX 250 komfort plus ze sterownikiem GH-26. Nie mam ogrzewania podłogowego. W domu jest stara instalacja CO. Kotłownia jest po modernizacji z nowym kotłem pelletowym. Chciałbym wykorzystywać nadmiar ciepła z solarów do dogrzewania domu. Czy warto Waszym zdaniem to przerabiać? Instalatorzy są sceptyczni na takie rozwiązanie. Na pewno nie wykorzystam obecnie tego ciepła z solarów w ramach CWU.Chodzi mi o miesiące wiosenne i jesienne gdzie jeszcze jest dużo słońca ale temperatury nie są zbyt wysokie.

W Hewalexie podpowiedziano mi, że by to ocenić to warto byłoby zamontować przepływomierz elektroniczny do pomiaru wyprodukowanej energii.

Co o tym myślicie?

Dodatkowo mam pytanie do Kolego @WR300. Podrzuciłbyś schemat podłączenia solarów do ogrzewania CO? Podobno można to obsłużyć schematem nr 6 lub 17.

A ile tak naprawdę masz nadmiaru tego ciepła? Coś mi się wydaje że wogóle tego nie policzyłeś ani się nie znasz aby móc to okiełznać.

Instalatorzy mają rację nawet w okresach przejściowych nie ma szans aby wykorzystać nadmiar ciepła z solarów do ogrzewania CO. Tej energii jest po prostu zbyt mało. Oczywiście rozpatruję instalację którą ktoś stworzył wyłącznie do ogrzewania CWU i przeliczonego zbiornika. Gdy tych paneli jest np 4szt lub więcej, a zbiornik ma 200l to można pokusić się o wspomaganie.

6 sch.jpg17 sch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Instalatorzy mają rację nawet w okresach przejściowych nie ma szans aby wykorzystać nadmiar ciepła z solarów do ogrzewania CO.

 

Myślę ze to zbyt kategoryczne stwierdzenie szczególnie że mówimy o WSPOMAGANIU ogrzewania ( zgodnie z tytułem wątku) , u mnie dzisiaj już o 9:45 poszło na podłogówkę 28 stopni z solarów.(temp zewnetrzna -1)

Ze względu na ustawienie solarów na dachu u mnie wspomaganie ogrzewania domu jest "przy okazji" a nie celowy zabieg. Aż żal nie wykorzystać tej darmowej energii

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki układ trzeba znacznie przewymiarować. Wtedy taka instalacja latem staje się nieekonomiczna i zbędna. Po co tyle ciepła skoro go nie potrzeba?

U mnie w tej chwili instalacja solarna wstępnie podgrzewa wodę ale do celów CWU. Oszczędza gaz lub energię e .Na CO tej energii jest zbyt mało. Nawet zbiornik 300l na niewiele wystarczy. Może bufor 1000l coś by dał ale na ten czas solary 2 lub 3 panele niewiele pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki układ trzeba znacznie przewymiarować. Wtedy taka instalacja latem staje się nieekonomiczna i zbędna. Po co tyle ciepła skoro go nie potrzeba?

U mnie w tej chwili instalacja solarna wstępnie podgrzewa wodę ale do celów CWU. Oszczędza gaz lub energię e .Na CO tej energii jest zbyt mało. Nawet zbiornik 300l na niewiele wystarczy. Może bufor 1000l coś by dał ale na ten czas solary 2 lub 3 panele niewiele pomogą.

 

Myśle ze kolega robi błędne założenia że ktoś chce zastąpić ogrzewanie solarami - zgadzam się kompletnie nie opłacalne. Ale jeśli już się ma to dlaczego nie wykorzystać tego do wspomagania CO ? Ja w tej chwili (12:08 ) mam 40 stopni na solarach i 30 stopnie idzie na podłogę przez bufor ( a raczej sprzegło) przy temp zewnętrznej :

 

temp_zew.jpg

 

a tutaj temp podłogówki :

 

wspom.jpg

 

 

Edyta :

zrobiłem zdjęcie jak pracują solary :

solar.jpg

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
  • 9 months później...

Stary wątek ale w kwestii tzw . "opłacalnosci" wspomagania ogrzewania ( szczególnie przy obecnych cenach prądu i ograniczeniach na grzanie węglem i drewnem ) , to przełączyłem ogrzewanie basenu z solarów na ogrzewanie domu , tak wygląda na wykresie temp. bufora do CO. Po nagrzaniu bufora do 33 stopni włączają się pompy obiegowe i temperatura bufora spada

Nie włączyłem jeszcze ogrzewania oprócz tych solarów , temperatura zewnętrzna dzisiaj to obecnie 2,6 stopnia ( o 5:13 było 1,8 stopnia) , temperatura pomieszczeń to ok. 22 stopnie

 

solar1.png

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...