Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszek do kominka zamiast kominiarza???


Recommended Posts

Również chętnie dołączę się do dyskusji, bo jak na razie nie mam dobrej opinii o tych wynalazkach. Być może coś robiłem nie tak ???. Stosowałem raz takie niby specjalne polano za 40 kilka złotych, które po spaleniu za ok 15 dni miało zaowocować oczyszczeniem komina. Niestety nic takiego się nie stało. Używałem też specjalną sól, ale poza błękitnym płomieniem podczas palenia nie zauważyłem innych korzyści z jej stosowania. :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

niebieska sol ?

Pewnie SADZPAL.

U mnie sie sprawdzil. Jednak pod koniec sezonu przestalem go stosowac , mam teraz klopot z kominem ktory zarosl mi sadza (wynika to ze zbyt malej srednicy 150 - juz pisalem na grupie)

Podczas palenia weglem/koksem po dosypaniu tego srodka wewnatrz pieca nis kladala mi sie smola, piec mial delikatny nalot ktory bardzo latwo mozna bylo usunac szczotka.

Co do wplywu na komin juz zatkany sprawdze w sobote. Ale wyraznie wplywal na zmniejszenie sie wydzielanych sadz i smoly do komina.

Warunek stosowac na okraglo. Tylko cena za 1kg trzeba zaplacic 8,50 zl wiec palenie weglem + Sadzpal przez zime moze wysc bardzo drogo.

 

pzdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli macie ochotę wydawać pieniądze niepotrzebnie to proszę bardzo, kupujcie takie środki. ;)

NIE MA środka chemicznego, który mógłby powodować niepowstawanie sadzy. NIE MA

Sadza powstaje z różnych przyczyn i nie ma możliwości jej wyeliminowania.

Jeżeli ma się za mały przekrój komina to niestety trzeba się przygotować na częste czyszczenie, ale jeśli przelrój jest odpowiednio dobrany to czyszczenie 3-4 razy w ciągu roku wystarczy (Ustawowo jest 4 razy).

A samo czyszczenie przewodu kominowego kosztuje (przynajmniej u nas) mniej niż cały woreczek tego cuda;)

Po prostu ktoś chce sobe zbić pieniądze na naiwnych, którzy kupują takie rzeczy

Pozdrawiam

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie środków – dopalaczy jest dobre, lecz nie zastąpi czyszczenia kominów, nie dlatego ze się nie chce, lecz jest ustawa. Wszystko jest dobre jak się nic nie dzieje, lecz jeśli się cos stanie to zgodnie z ustawą, art., za niedopełnienie obowiązków z proszkiem pójdziemy …za kratki, lub w najlepszym wypadku wydamy dużo więcej kasy na mandaty Nadzoru budowlanego lub udział Straży pożarnej. A ubezpieczenie spalimy sobie w kominku , bo nie stosowaliśmy prawa.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej

- nowe przepisy wykonawcze

--------------------------------------------------------------------------------

 

Ukazały się nowe przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Dla rzemiosła kominiarskiego jest to szczególnie ważne Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138 z dnia 11 lipca 2003 r.). Każdy mistrz kominiarski powinien obowiązkowo posiadać ten akt prawny w swojej podręcznej biblioteczce. Zawarte są w nim szczegółowe zasady wykonania i użytkowania pomieszczeń, materiałów i instalacji, w tym niebezpiecznych pożarowo.

Czyszczenie przewodów kominowych reguluje:

"Rozdział 7

Instalacje i urządzenia techniczne

§ 30. 1. W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej cztery razy w roku;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej dwa razy w roku.

2. W obiektach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych."

Komentując ten zapis, należy zwrócić uwagę na pojęcie "W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego...", które jednoznacznie wskazuje na obowiązek czyszczenia przewodów wentylacyjnych w odniesieniu do budynków ogrzewanych z kotłowni osiedlowych, a wyposażonych w kuchenki gazowe.

W Rozdziale 8 Prace niebezpieczne pod względem pożarowym oraz ocena zagrożenia wybuchem jest zapis:

" § 32. 1. Przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, mogących powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu jest obowiązany:

(....)

4) zapewnić wykonywanie prac wyłącznie przez osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje;"

 

Ukazało się także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień (Dz. U. Nr 156, poz. 1529). Określa ono, że funkcjonariusze pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej, uprawnieni do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia określone w art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114 z późn. zm.2). Ten artykuł brzmi następująco:

"Art. 82. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności:

1) nie wyposaża budynku w odpowiednie urządzenia lub sprzęt przeciwpożarowy lub nie utrzymuje ich w stanie zdatnym do użytku;

2) utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych;

3) nie usuwa lub nie zabezpiecza w obrębie budynków urządzeń lub materiałów stwarzających niebezpieczeństwo powstania pożaru;

4) eksploatuje w sposób niewłaściwy urządzenia energetyczne lub cieplne lub pozostawia je uszkodzone w stanie mogącym spowodować wybuch lub pożar;

5) nie zachowuje przepisowej odległości od budynków przy ustawianiu stert i stogów lub nie zachowuje obowiązujących warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas omłotów;

6) (skreślony);

7) w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu:

a) używa ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem,

b) roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu,

c) pozostawia rozniecony ogień,

d) korzysta z otwartego płomienia,

e) wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne,

f) porzuca nie ugaszone zapałki lub niedopałki papierosów,

g) dopuszcza się innych czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru,

8) roznieca lub pozostawia ognisko w pobliżu mostu drewnianego albo przejeżdża przez taki most z otwartym ogniem lub z nie zamkniętym paleniskiem;

9) wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi ochrony lasu przed pożarem, nie wykonuje zabiegów profilaktycznych i ochronnych, zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów

- podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć

Może tylko tyle że jeszcze nas obowiązuje Dziennik Ustaw Nr 89 z 7 lipca 1994 r poz 414 - Prawo Budowlane

...no może jeszcze by parę się znalazło + normy...jest tego trochę..

a przed Dz U 121 był 92 ;)

KAŻDY szanujący się mistrz kominiarski ma i wie o tym

Pozdrawiam

Szacunek dla innych - Szacunek dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...