Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dopływ powietrza do kominka, czerpnia gruntowa (GWT)


Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie zamknięcia fundamentów (za jakieś 3 tyg zaczną na nich stawiać dom z bala). Dom ocieplany jest kominkiem. Pierwotnie zaprojektowane zostało "tradycyjne" doprowadzenie powietrza tj. rura od kominka zakończona na cokole budynku tradycyjną czerpnią (kratką).

 

W międzyczasie dowiedziałem się, że stosuje się również systemy podgrzewające powietrze dostarczane do kominka w gruncie (coś w rodzaju GWC - gruntowy wymiennik ciepła ale bez pełnej maszynerii do wentylacji całego domu). Jest to po prostu rura PCV która zamiast kończyć się na cokole wchodzi w ziemię poniżej granicy przemarzania a potem wychodzi czerpnią kominową. Idąc za ciosem kazałem wykonawcy wyprowadzić rurę PCV z fundamentu 40 cm poniżej powierzchni... Zrobiłem amatorski projekt takiej instalacji (obrazek poniżej) i w związku z tym proszę o opinię osoby, które już coś takiego robiły (jako projektant/wykonawca/inwestor). Chodzi mi głównie o sugestie dotyczące:

1) Użytych materiałów (czy zwykła rura PCV wystarczy? Czy musi być jakaś specjalna?)

2) Głębokości na jaką zejść (grunt piaszczysty, przemarzanie do 1m)

3) Długość rury (planuję około 10m ale w razie potrzeby mogę przedłużyć nawet do 20m)

4) Czy w takich instalacjach nie ma problemu ze stojącą wodą i "stęchlizną"? Jeżeli tak to jak to rozwiązać?

5) Jak z wydajnością przepływu powietrza? Tzn. czy kominek będzie w stanie czerpać tyle m3 z takiego kanału ile potrzebuje (kominek ma być zamknięty z szybą), rura PCV ma około 16cm

6) zabezpieczenie przed robalami, gryzoniami itp...

7) Bezcenne wszelkie sugestie i uwagi osób, które mają doświadczenie w projektowaniu tego typu instalacji lub mają to rozwiązanie u siebie.

 

Schemat (mojego autorstwa):

czerpnia.png

Dlaczego zdecydowałem się na to rozwiązanie? Bo słyszałem o następujących korzyściach:

1) Powietrze dopływające do kominka ma od kilku do kilkunastu stopni więcej niż mroźne z tradycyjnej czerpni (oszczędność energii -> mniej drewna na ogrzanie tej samej liczby m3 powietrza).

2) Gdy nie palimy w kominku to nie "wieje" od niego mrozem (podobno nawet przy zamkniętej tradycyjnej czerpni kratkowej zawsze nieźle z takiego kominka "pizga")

Edytowane przez tinek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Tak płytko i na tak krótkiej drodze chciałbyś aby powietrze ogrzało się do KILKUNASTU stopni??

Rozumiem, gdybyś zszedł na 1000 m w głąb ziemi (mogą to potwierdzić górnicy :lol2:), ale na trochę głębiej, niż 1 metr, to raczej ...słaba nadzieja.

A z zamkniętego kanału czerpni wieje wtedy, gdy po prostu szyberek jest ... nieszczelny ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...