Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie Nadmuchowe


megi010

Recommended Posts

U mnie odgłos nawiewu prawie niesłyszalny, trochę halasują wentylatory ale słysze je tylko w pom. gdzie jest zamontowany i w sypialni która dolega do tego pom, efektu wiania raczej nie odczuwam, chyba że stoję nad/pod kratką to trochę czuć, wymiana powietrza to u mnie przy 136m od 2000-4000 m3 na godz. na cały dom. przy dużych pomieszczeniach dajesz więcej nadmuchów. czyli nie jedna ale 2-3-4 kratki. jest czysto ale cudów nie ma, przynajmniej jak się nie ma filtra elektrostatycznego. ale na zwyłym filtrze po 3 m-cach mam grubo kurzu-pyłu, i pomyśleć że w normalnych instalacjach CO tym ogrzewamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie słychać tylko w garażu gdzie wisi piec, moja instalacja zasilana jest gazem i pompą ciepła powietrze - powietrze ( tzw hybrydowe )

 

Działa to tak , że jak na dworze jest > 3st to grzeje pompa, jak temperatura spada to system sam przełącza się na gaz. No i latem pompa działa w trybie klimatyzacji.

 

Najfajniejsza jest funkcja nawilżania powietrza, jak sobie przypomnę jak się męczyłem zimą w bloku z grzejnikami przez wysuszone powietrze to doceniam to co mam.

 

Kominek z DGP to coś na kształt ogrzewania nadmuchowego, porównanie jak powiedzmy .... PAROWÓZ do TGV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1igor1 - i tak i nie

 

W moim przypadku powodem instalacji agregatu była funkcja klimatyzacji, a ogrzewanie pompą traktuję jako dodatek.

 

Ale wyobraź sobie, że masz duży dom i sama pompa ciepła PP nie da rady podczas największych mrozów, wtedy aktywuje się piec gazowy i zawsze masz maksymalny komfort przy najniższych możliwych kosztach eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może koszty eksploatacji tak, ale nie inwestycyjne, ja mam nagrzewnice elektryczną (back up) i w razie bardzo dużego mrozu mogę ją odpalić. Do -23 stopni moja pompa jeszcze daje radę (tyle było w zeszłym roku). Poza tym mam kominek i w razie czego mogę w nim zawsze zapalić, ile jest takich dni poniżej -23st. A co to ogrzewania nadmuchowego, to uważam że takie ogrzewanie max do 150m2, później to raczej traci to sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traci sens ???? byłeś kiedyś w supermarkecie ??? im większy budynek tym ogrzewanie nadmuchowe bardziej uzasadnione, głównie z uwagi na koszty eksploatacji i wielofunkcyjność.

 

Przejrzałem, Twój dziennik, faktycznie Twoje rozwiązanie nie sprawdzi się w większym budynku, bo to jest klimatyzator kanałowy z pompą ciepła, jest OK ale na malutkie domki bo moc i spręż takich urządzeń jest ograniczona. Polecam doinstalowanie nawilżacza powietrza.

 

W większych budynkach należy stosować odpowiedni do tego sprzęt, w moim nowym domu, 380m2 mam zainstalowany układ na piecu gazowym Carrier, który może bez trudu ogrzać nawet 500m2 do tego cały budynek mam podzielony na 4 strefy w których mogę niezależnie programować temperatury. Oczywiście mam też klimę, odzysk ciepła z wentylacji nawilżacz i filtr powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to, że czym większa powierzchnia tym potrzbne są większe wentylatory, a wtedy ogrzewanie nadmuchowe zaczyna być głośne, i tak właśnie w supermarkecie gdzie gra radio i tak słychac system naduchowy. w domu jest to raczej niewskazane. Ja bym się niezdecydował na ogrzewanie nadmuchowe na dom większy niż 150m2 chyba że instalujemy kilka punktów z wentylatorami. Bo nie wyobrażam sobie jednego dużego i głośnego pieca nadmuchowego. Co do nawilżacza to póki co u mnie nie jest potrzebny, mam w całym domu boazerię i ona utrzymuje mi wilgotność. w zeszłej zimy nie zeszła poniżej 45% więc jest OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, to jest kwestia technologii, poczytaj sobie na stronach producentów tego sprzętu np. http://www.residential.carrier.com/

są to dedykowane rozwiązania dla domu, bardzo ciche i precyzyjne, specjalne kanały niskoszumowe itd ... Jeżeli dom jest bardzo duży, dzieli się go na podsystemy.

 

Oglądałem zdjęcia, fragmenty instalacji są wykonane z płyt Climaver, które świetnie się do tego nadają. Znam ten materiał, obecnie na rynku są jeszcze nowsze technologie np. płyta QuietR.

 

Mieszkam z tym systemem już osiem lat, podobny jest w moim burze więc mam to przetrenowane. Inne urządzenia wkłada się do sklepu a inne do domu.

 

A o wilgotności pomyśl już teraz, bo po kilku sezonach boazerka wyschnie i będzie nie ładnie, nawilżacz zapobiegnie tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Climavera znam, chciałem go mieć ale kasa nie puściła, co do wilgotności jak będzie problem to założę nawilżacz, na razie nie widzę takiej potrzeby.

Co do dużych domów to zdania nie zmienię, bo jeśli trzeba zrobić podsystemy, to takie ogrzewanie inwestycyjnie tanie już nie będzie. Ale to jest moja opinia. Ze swojego systemu jestem zadowolony, jedyne co bym zmienił to właśnie Climaver do rozprowadzenia powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytając te wszystkie informacje zawarte na stronie Polski Komfort odnoszę wrażenie, że ogrzewanie nadmuchowe może stać się w niedługim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem. Ja mieszkam w górach i nie słyszałem, aby ktoś budował dom uwzględniając i wprowadzając tego typu rozwiązania. Ciekawi mnie jaki będzie koszt instalacji podłączonej do kominka wraz z nawilżaczem powietrza. Ile kosztuje serwis i jak często się go wykonuje ? Ile kosztuje ogrzewanie powietrza gazem z sieci ? Dom jaki planuję wybudować to ok 130 m2. Czy ktoś w ostatnim czasie realizował taki projekt uwzględniając najnowsze, oferowane rozwiązania przez Polski Komfort ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igor, uwierz mi, że jak budujesz dom > 500 m2 to nie szukasz najtańszych rozwiązań. :)

 

Mój dom tak duży nie jest, skromne 380m2, chciałem mieć w domu ekonomiczne ogrzewanie, wentylację z odzyskiem ciepła i klimatyzację.

Cena za system ogrzewania nadmuchowego, który wszystko mi załatwia wyszła sporo taniej niż oferty, które dostałem na osobne systemy.

 

irek, wyślij zapytania do kilku firm co się tym zajmują i będziesz miał cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada przy takim ogrzewaniu sprawa rekuperacji? Z tego co widze na wielu stronach sugeruja polaczenie obu systemow. No i skoro do ogrzewania nadmuchowego potrzebne sa wentylatory to dodatkowo poza cena gazu trzeba jeszcze doliczyc cene pradu - dalej jest to oplacalne?

Szykuje sie do budowy 250m2 i zastanawiam sie wlasnie czy polozyc podlogowke na calosci czy moze lepiej by bylo zdecydowac sie na nadmuchowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zależy ci na klimie latem, to zdecydowanie nadmuchowe, jezeli zimą lubisz ciepłą podłogę to podłogówkę. Ja wolałem klime ... aczkolwiek żałuję że niezrobiłem podłogówki elektrycznej w łazienkach.przy remoncie napewno pójdą maty pod płytki

co do reku to świerze powietrze wpina się w powrót nadmuchowego. Co do wentylatorów, to trochę biorą, u mnie to jest 200W na godzinę. Czyli ekstremalnie 5kW na dobę

W m-cach czerwiec, lipiec i sierpień poszło mi 522kW na wentylację i klimę czyli nie całe 300zł za 3 m-ce komfortowej temperatury w lato

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to ze optymalnym rozwiazaniem jest hybryda? podlogowe w lazienkach w na reszcie nadmuch? To juz chyba wydzie za drogo (myslalem o podlogowce na gaz, nie ekeltrycznej wiec chyba za obie instalacje pewnie bym sporo zaplacil - wtedy chyba musial bym miec dwa piece).

Ciekaw tez jestem jak wyglada sprawa z nadmuchem w zimie - czy na pewno podlogowka tutaj nie wyjdzie lepsza (ekonomicznie)?

A biorac pod uwage niewielka bezwladnosc nadmuchu - czy rzeczywiscie mozna by w takim razie obnizac temperature podczas nieobecnosci i podwyzszac w czasie obecnosci w domu? Jezeli to sie nagrzewa/chlodzi tak szybko jak to reklamuja to teoretycznie mozna sporo obnizyc rachunki za ogrzewanie (z tego co wiem w systemach z duza bezwladnoscia jak podlogowka to juz nie zdaje egzaminu ze wzgledu na zbyt dlugi okres nagrzewania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...