Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie Nadmuchowe


megi010

Recommended Posts

Tu założyłem właśnie post o obniżaniu temperatury http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188501-Obniżanie-temperatury-na-noc-jakie-doświadczenia. U mnie wychodzi że się opłaca. Obniżam na noc o 2st i zawsze jak wychodzę to obniżam z 22 na 16st. Na stronie Karbona jest porównanie 2 domów murowanych z ogrzewaniem nadmuchowym na pompie ciepła daikin skyair. I tam wyszło to malo korzystnie. 10000kW na sezon to sporo prądu. u mnie przy szkielecie wychodzi znowu bardzo ekonomicznie dlatego zgadzam się z poprzednikiem który pisał że nadmuchowe najlepiej sprawdza się w szkieletowych

Tu jest link do tego porównania, w środku sa jeszcze 2 linki z rozbiciem szczegółowym w domach http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/koszty-eksploatacji-powietrznej-pompy-ciepla-daikin-skyair/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie korzystam z obniżenia temperatury o 4 st w ciągu dnia gdy nas nie ma i o 3 st w nocy. Sprawdza się to doskonale, w praktyce system pracuje kilka godzin na dobę. Jest to zaprogramowane automatycznie.

 

 

Oczywiście warunkiem jest dobrze zbudowany dom, tak aby nie tracił zbyt szybko ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam pytanie do Rafała..

Jak podzieliłeś swój dom na strefy.jakimi kryteriami się kierowałeś. ?

Ja chcę zbudować dom ok 240 m

Myślałem aby podzielić go na 2 strefy parter i piętro

Każda dodatkowa strefa to ok 7 tyś dodatkowo więc się zastanawiam

Co się dzieje jak tej samej strefie jest np: sypialnia + łazienka ?

(wiadomo z łazienki odprowadzamy powietrze mechanicznie,a czujnik temp. jest zapewne w jednym pomieszczeniu)

Jak to działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wlasnie oba przyklady ogrzewania nadmuchowego wychodza raczej malo ekonomicznie ,pierwszy dom z tym ogrzewaniem to 5 tys zl za 3 miesiace pracy calej instalacji , troche sporo fakt ,ze przy zestawieniu z podlogowka i pompa gruntowa sama instalacja wychodzi o wiele taniej ale koszt pozniejszej eksploatacji jest chyba troche za duzy......srednia tygodniowa oplata wyszla 183 zl.Rozumiem ze dom musi byc ocieplony i szczelny.Ale o ile to zredukuje koszty eksploatacji?

Rafal czy u Ciebie jest podobnie z tymi kosztami eksploatacyjnymi? Czy ktos jeszcze ma jakies doswiadczenia w tym temacie?

Edytowane przez kuciar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

My użytkujemy ten system 3 lata i mogę podzielić się naszymi doświadczeniami.

Dom ma ok 250 m2, murowany, z poddaszem użytkowym. Na poddaszu kratki w suficie nad oknami (mamy lukarny), na parterze w podłodze, pod oknami.

Dom mamy podzielony na 4 strefy grzania.

Podoba mi się: brak grzejników, klimatyzacja latem (mamy taką opcję) i nawilżanie powietrza, możliwość ustawienia temp w podziale na dni i 4 pory dnia dla każdej strefy

Nie podoba mi się: Zbyt mocny nawiew z kratek. Zwłaszcza, gdy piec przełącza się na najwyższy bieg, to firanki fruwają i nie jest przyjemnie znaleźć się wtedy w strefie dmuchania. Na szczęście maksymalna wichura trwa ok. 3 minut, ale trochę mniejsza kilka dobrych minut. Szum, jaki wydobywa się wtedy z kratek, jest mocno słyszalny. Ze słuchu wiadomo, że zaczyna mocno wiać. Dodam, że wykonawca stara się to poprawić, jest lepiej niż było na początku, mam nadzieję, że uda się to wyeliminować zupełnie.

W pokoju sąsiadującym z kotłownią (w której mamy piec) wyraźnie słychać pracę systemu (nawet głośniej niż w kotłowni, pewnie to kwestia przenoszenia dźwięków przez ściany).

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wymagane są drzwi wewnętrzne z podcięciami lub otworami, co po pierwsze zmniejsza izolację akustyczną pokoi, a po drugie są przeciągi przy podłodze.

Kratki nawiewowe można przymykać, w celu dodatkowej kontroli temp i zmniejszeniu nawiewu, ale przy częściowo przymkniętych kratkach jeszcze bardziej szumi, przy całkowicie zamkniętych kratkach też jest słyszalny szum, bo kratki nie są zupełnie szczelne.

Dokładność sterowania temperaturą to +/- 1 stopień, co sprawia, że przy ustawieniu zadanej temp. 20 stopni, może zacząć grzać dopiero, gdy jest poniżej 19, a skończyć, gdy jest powyżej 21.

O kosztach ogrzewania trudno mi się wypowiedzieć, bo ciepłą wodę też mamy na gaz, a mamy cyrkulację, co powoduje duże straty. Ale muszę to dokładnie zbadać, bo za ostatnie 2 miesiące, kiedy przecież była piękna pogoda i było mało grzane, mamy zapłacić za gaz 1200zł, czyli znacząco więcej niż się spodziewałam.

Edytowane przez bisia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim domu instalacja jest poprowadzona pod posadzką, dla parteru oraz pod stropem dla pietra, tam jest przewidziany sufit podwieszany. System jest podzielony na 4 strefy:

 

I salon

I kuchnia, jadalnia, gabinet + mała łazienka

III pokoje dzieci + łazienka + garderoba

IV sypialnia małżeńska + łazienka + pokój rekreacyjny

 

Podział ma charakter funkcjonalny, czyli zgodny z naszym trybem życia. Każda ze stref to ok 25% powierzchni domu, co jak mi wiadomo daje najlepsze efekty.

 

Dokładnie teraz trwa montaż drugiej części instalacji ( dla piętra ), jak skończą to wrzucę kilka zdjęć. Niebawem mam mieć też gaz więc będzie można zmontować kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim domu instalacja jest poprowadzona pod posadzką, dla parteru oraz pod stropem dla pietra, tam jest przewidziany sufit podwieszany. System jest podzielony na 4 strefy:

 

I salon

I kuchnia, jadalnia, gabinet + mała łazienka

III pokoje dzieci + łazienka + garderoba

IV sypialnia małżeńska + łazienka + pokój rekreacyjny

 

Podział ma charakter funkcjonalny, czyli zgodny z naszym trybem życia. Każda ze stref to ok 25% powierzchni domu, co jak mi wiadomo daje najlepsze efekty.

 

Dokładnie teraz trwa montaż drugiej części instalacji ( dla piętra ), jak skończą to wrzucę kilka zdjęć. Niebawem mam mieć też gaz więc będzie można zmontować kotłownię.

 

gdybyś mógł to wrzuć jakiś schemacik lub projekt jak to masz po domku poprowadzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bisia, Rafał, dzięki za odpowiedź. Dmuchanie mnie nie przeraża, teraz też tak mam w wynajmnowanym mieszkaniu i jest w porządku, nadal widzę więcej zalet niż wad. Możecie jeszcze napisać, czy któreś z Was ma płytę fundamentową? Jak prowadzi się te kanały pod podłogą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bisia, Rafał, dzięki za odpowiedź. Dmuchanie mnie nie przeraża, teraz też tak mam w wynajmnowanym mieszkaniu i jest w porządku, nadal widzę więcej zalet niż wad. Możecie jeszcze napisać, czy któreś z Was ma płytę fundamentową? Jak prowadzi się te kanały pod podłogą?

 

Płyta to kłopot. Przy normalnym fundamencie kanały prowadzi się w piasku, jeszcze przed wylaniem chudziaka, albo można wylewając chudziak wytyczyć kanały płytami styropianowymi. Potem plyty sie wyjmuje i jest dostęp do piasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta to kłopot. Przy normalnym fundamencie kanały prowadzi się w piasku, jeszcze przed wylaniem chudziaka, albo można wylewając chudziak wytyczyć kanały płytami styropianowymi. Potem plyty sie wyjmuje i jest dostęp do piasku.

ale w takim przypadku będziesz miał spore straty na kanałach lepiej kłaść je w izolacji na chudziaku np prostokatne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta to kłopot. Przy normalnym fundamencie kanały prowadzi się w piasku, jeszcze przed wylaniem chudziaka, albo można wylewając chudziak wytyczyć kanały płytami styropianowymi. Potem plyty sie wyjmuje i jest dostęp do piasku.

 

Ok tak myślałam, zastanawiałam się, czy nie można zalać tych kanałów w płycie, ale to chyba wpłynęłoby na nośność płyty... Oczywiście skonsultuję z projektantem/konstruktorem, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Fajny domek, Rafał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 1 st. ale czy zawsze? w najgorszych warunkach atmosferycznych jest to samo? i ważne też jakie jest ocieplenie fundamentu?

 

Nie wiem, jak to jest przy gorszych temperaturach. Mierzyłem w tym roku, jak będzie chłodniej to znowu zmierzę i dam znać.

Fundament jest ocieplony 10 cm. styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My użytkujemy ten system 3 lata i mogę podzielić się naszymi doświadczeniami.

Dom ma ok 250 m2, murowany, z poddaszem użytkowym. Na poddaszu kratki w suficie nad oknami (mamy lukarny), na parterze w podłodze, pod oknami.

Dom mamy podzielony na 4 strefy grzania.

Podoba mi się: brak grzejników, klimatyzacja latem (mamy taką opcję) i nawilżanie powietrza, możliwość ustawienia temp w podziale na dni i 4 pory dnia dla każdej strefy

Nie podoba mi się: Zbyt mocny nawiew z kratek. Zwłaszcza, gdy piec przełącza się na najwyższy bieg, to firanki fruwają i nie jest przyjemnie znaleźć się wtedy w strefie dmuchania. Na szczęście maksymalna wichura trwa ok. 3 minut, ale trochę mniejsza kilka dobrych minut. Szum, jaki wydobywa się wtedy z kratek, jest mocno słyszalny. Ze słuchu wiadomo, że zaczyna mocno wiać. Dodam, że wykonawca stara się to poprawić, jest lepiej niż było na początku, mam nadzieję, że uda się to wyeliminować zupełnie.

W pokoju sąsiadującym z kotłownią (w której mamy piec) wyraźnie słychać pracę systemu (nawet głośniej niż w kotłowni, pewnie to kwestia przenoszenia dźwięków przez ściany).

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wymagane są drzwi wewnętrzne z podcięciami lub otworami, co po pierwsze zmniejsza izolację akustyczną pokoi, a po drugie są przeciągi przy podłodze.

Kratki nawiewowe można przymykać, w celu dodatkowej kontroli temp i zmniejszeniu nawiewu, ale przy częściowo przymkniętych kratkach jeszcze bardziej szumi, przy całkowicie zamkniętych kratkach też jest słyszalny szum, bo kratki nie są zupełnie szczelne.

Dokładność sterowania temperaturą to +/- 1 stopień, co sprawia, że przy ustawieniu zadanej temp. 20 stopni, może zacząć grzać dopiero, gdy jest poniżej 19, a skończyć, gdy jest powyżej 21.

O kosztach ogrzewania trudno mi się wypowiedzieć, bo ciepłą wodę też mamy na gaz, a mamy cyrkulację, co powoduje duże straty. Ale muszę to dokładnie zbadać, bo za ostatnie 2 miesiące, kiedy przecież była piękna pogoda i było mało grzane, mamy zapłacić za gaz 1200zł, czyli znacząco więcej niż się spodziewałam.

 

Bisia od jakiego producenta (wykonawcy) masz zakupioną instalację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...