Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pobieli?em drzewka


Recommended Posts

Bo mi żona kazała. :D

 

Kiedyś myślałem że to przd szkodnikami, ale ponoć zapobiega to pękaniu kory. Drzewka soki puszczają, słoneczko rozgrzewa pieniek, a w nocy mrozik. Nieszczęście gotowe :(

 

 

Uprzejmie donoszę, że przebiśniegi wykonały pracę u podstaw i z całą pewnością zasługują na swoją nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szadam ,

Drzewka soki puszczają, słoneczko rozgrzewa pieniek, a w nocy mrozik. Nieszczęście gotowe

Czyżbyś spodziewał się w najblizszym czasie "trzaskających mrozów" ? :D

Mrozy takie, jeżeli występują to raczej w lutym i istotnie drzewa "trzaskają"

Ja raczej teraz spodziewam sie wiosny.

Co najwyżej mogą jeszcze przemarznąć ruszające pączki i młode przyrosty (zwykle grozi to na przełomie kwietnia i maja), lecz bielenie drzew nic w tym wypadku nie pomoże.

Bo mi żona kazała.

No ale jak żona kazała Ci bielić drzewa to przecież nie masz wyjścia :D Pozdrawiam

Pinus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A czym bielicie wasze drzewka

 

Tylko wapnem . Bielenie drzew to dla mnie ulubiona czynność. Robię to ze względów estetycznych zawsze przed Wielkanocą. Wiem, że to późna pora, ale uwielbiam patrzeć na pobielone drzewa. A mam ich w sadzie ok . 130. W tym roku policzyłam w przybliżeniu, bo chcieliśmy z mężem obliczyć moją wydajność. Oczywiście są sstarsze ( grubsze) i całkiem młode. Zawsze zajmuje mi to ok.5 godzin. Ale jest pięknie !!!.

 

Życzę wszystkim forumowiczom Wspaniałych, Radosnych Świąt Wielkanocnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielenie drzew owocowych ma na celu wstrzymanie zbyt wczesnej wegetacji spowodowanej nasłonecznieniem. Malowanie przed świętami wygląda bardzo ładne i efektowne, ale tak naprawdę powinno to sę robić w końcu stycznia.

Ja używam wapna, ale rozcięczam je w odtłuszczonym mleku a nie wodzie dzięki czemu tworzy się emulsja i wapno nie jest szybko zmywane. Robię to od lat w styczniu i na święta drzewka bialutkie.

Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
... Zawsze zajmuje mi to ok.5 godzin. ...

Drzewa owocowe należy najpóźniej pobielić w styczniu. Bielenie zapobiega pękaniu pni i powstawaniu ran zgorzelinowych na pniach i konarach drzew owocowych, które jest spowodowane różnicami temperatury między dniem, a nocą (w dzień słońce, a w nocy temperatury minusowe).

Ja bieląc drzewa do wapna dodaję mąki (rozrabiam mąkę w ciepłej wodzie) lub farby emulsyjnej (10%). Do 1 kg wapna dolewam 4 litry wody.

Kupiłem sobie ostatnio opryskiwacz Profession Plus. Malowanie pędzlem zawsze zajmowało mi około 2 godzin i bolały mnie później "wszystkie mięśnie".

Tym razem oprysk każdego drzewa zajmował mi tylko kilka sekund, nie musiałem się schylać, docierałem do najwyższych miejsc na drzewiei. Nie było problemu z dokładnym zamalowaniem pęknięć kory. Na ubraniu nie miałem ani jednej plamki wapna.

Wygląda on tak

http://images32.fotosik.pl/78/337be8468a6e5cf4m.jpg http://images30.fotosik.pl/126/87a6fc6aec2660b0m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy muszę bielić drzewka gdy są one w specjalnej osłonce? Osłonka to jest czarny cienki arkusz z tworzywa z otworkami wygięty w rulon kupiony w skleie ogrodniczym. Wystarczy więc założyć go na pień, sam się zwija. Jest dość sztywny. Założyliśmy te osłonki na jesieni zaraz po posadzeniu drzew aby zabezpieczyc je przed zającami. Czy słońce nagrzewa drzewko mimo tej osłony? Nie chciałabym zdejmować osłonek, bielić, i ponownie zakładać osłonki, ale może jednak powinnam? Co zrobic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielenie drzew owocowych ma na celu wstrzymanie zbyt wczesnej wegetacji spowodowanej nasłonecznieniem.

 

Biały kolor- odbija promienie słoneczne, czarny - je skupia i powoduje większe nagrzewanie.

 

Mam wrażenie, że osłony, które założyłaś ( czarne i perforowane) są raczej p/ko obgryzaniu pni przez zające i nie spełniają funkcji ochronnej przed pękaniem kory związanym z nagrzewaniem się i rozprężaniem tkanek.

Może warto założyć na nie choć jasne kartony ryflowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałam sobie tylko, że te osłony w zasadzie dają cień na pniu drzewka, bo są dość gęste, tzn oczka drobniutkie. Nie jest to może pełny cień tylko taki "pólcień". Zastanawiałam się czy taki cień z osłonki ochroni pień przed nagrzaniem. Ale chyba jednak lepiej pobiałkować. Bezpieczniej.

 

A jeśli drzewka mają osłonę ze słomy lub innych naturalnych materiałów, to kiedy należy ją zdjąć i czy wtedy też się białkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...