Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy musi być wentylacja grawitacyjna?


Meggi56

Recommended Posts

Jestem na etapie budowy, mam już zainstalowaną wentylację mechaniczną z rekuperatorem (jeszcze nie uruchomiona). Obecnie trwają prace związane z uruchomieniem ogrzewania gazowego i Pan kominiarz stwierdził, że pomimo rekuperacji w kotłowni muszę mieć dodatkowo wentylację grawitacyjną. W kotłowni jest nawiew i wywiew. Czy też mieliście takie zalecenia kominiarza? Moim zdaniem to bez sensu, nie po to instaluję rekuperator żeby mieć dodatkowo wentylację grawitacyjną. Podzielcie się swoim doświadczeniem w tej sprawie

Pozdrawiam

Meggi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki piec masz. Jeśli kondensat lub z zamkniętą komorą spalania to receptą będzie zmiana kominiarza na Mistrza Kominiarskiego z wiedzą o WM.

U mnie piec z zamkniętą komorą jest w wiatrołapie. Mam tam tylko wywiew z WM w dodatku pośredni przez pobliską łazienkę. Zażyczyłem sobie Mistrza Kominiarskiego z wiedzą o WM. Oczywiście WM musi być uruchomiona i wywiew musi być mierzalny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Moim zdaniem to bez sensu, nie po to instaluję rekuperator żeby mieć dodatkowo wentylację grawitacyjną. Podzielcie się swoim doświadczeniem w tej sprawie

Droga Meggi56! Tu nie o doświadczenie chodzi, tylko o przepisy. Kocioł kondensacyjny może być sprawny przez całe swoje życie. Ale co będzie, gdy gdzieś "puści" na złączach instalacja gazowa :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi56, ten kominiarz nie ma pojęcia o obowiązujących przepisach.

 

Cytuję:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

Ponadto gdy w pomieszczeniu w którym zainstalowany jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą, wystarczy sam wywiew. Zarówno jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zrównoważona.

 

Radzę zmienić kominiarza na drugiego, znającego dobrze przepisy i swój fach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dziękuję, teraz wiem jakie do tego obowiązują przepisy, na pewno wydrukuję i podsunę Panu Kominiarzowi pod nos, ale się zdziwi :) :) :)

Należy tylko pamiętać, że SAM wywiew bez JAKIEGOŚ nawiewu będzie wywiewem tylko z nazwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszecie że przy kotle z zamkniętą komorą spalania może byc WM bez wentylacji grawitacyjnej. prawie tak, ale aby zamknięta komora nią była kocioł MUSI pobierać powietrze z zewnątrz. widziałem już takie kotły które pobierały powietrze z kotłowni... monterzy idą czasami na skróty a i inwestorzy też (pojedyncza rura jest tańsza)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
A od czego jest szpara pod drzwiami?

Jeśli to szpara NA ZEWNĄTRZ budynku lub łączy kotłownię z równie nieszczelnym pomieszczeniem, to będzie miała sens. Jeśli zaś będzie się łączyć z pomieszczeniem szczelnym, to tak...jak by jej nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...