Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperacja i wiatrołap


ferrit

Recommended Posts

Czy w wiatrołapie z ogrzewaniem podłogowym instalować wywiew do rekuperatora ? Czy w ogóle dawać tam ogrzewanie podłogowe ? Chcę aby drzwi się nie pociły. Druga sprawa: czy mając 5 rur fi-100 do pomieszczeń, to trzeba zastosować główną rurę fi-220 (średnica wynika z sumy powierzchni przekrojów tych 5 rur) czy można ją troszkę niedo-/przewy- -miarować ? Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wywiew w wiatrołapie nie zaszkodzi (zwykle jest tam szafa na ubrania, szafka na buty więc dobrze to powietrze regularnie usuwać ;) )

jeśli nie dasz żadnego ogrzewania w wiatrołapie to temp zimą może być tam bardzo nieciekawa co może spowodować dyskomfort temperaturowy w pomieszczeniach sąsiadujących z wiatrołapem więc moim zdaniem takie rozwiązanie jest bez sensu (oczywiście możesz tak zaprojektować podłogówkę żeby w wiatrołapie było chłodniej niż w pozostałej części domu, np 15 stopni a nie 21)

tok rozumowania odnośnie średnic rur totalnie błędny ;) a co dasz jak wyjdzie Ci np 10 kratek? rurę fi 450 ? ;) takie średnice to już bardziej w przemyśle niż w domku jednorodzinnym. Jako rura główna jak to nazwałeś wystarczy średnica króćców w centrali czyli przy 350 m3 jest to ok 160 mm , przy 420,500 odpowiednio 180, 200 mm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Ośmielę sie jeszcze zapytać, czy z klatki schodowej (dom z poddaszem użytkowym, gdzie na parterze jest korytarz inaczej zwany przedpokoje lub holem) wiodą schody na poddasze użytkowe i latem i zimą tam na górze zbiera sie sporo ciepłego powietrza. Czy tam także zamontować wywiew ? Tak sobie myślę, że latem ciepłe powietrze wpada przez otwarte drzwi do pokojów na poddaszu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Ośmielę sie jeszcze zapytać, czy z klatki schodowej (dom z poddaszem użytkowym, gdzie na parterze jest korytarz inaczej zwany przedpokoje lub holem) wiodą schody na poddasze użytkowe i latem i zimą tam na górze zbiera sie sporo ciepłego powietrza. Czy tam także zamontować wywiew ? Tak sobie myślę, że latem ciepłe powietrze wpada przez otwarte drzwi do pokojów na poddaszu.

 

moim zdaniem hol z klatką schodową powinien mieć wyciąg zużytego powietrza które w lecie jest również nagrzane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe w wiatrołapie to bardzo dobre rozwiązanie, i żadne tam niższe temp.

czesto wchodząc zostawiasz śnieg, wode itp., zostawiasz także mokre buty...

przy podgrzewanej podłodze rano masz sucho i ciepłe suche buty;)

Pasowałoby jeszcze ogrzewać całą ścieżkę do bramki włącznie, wtedy nie zostawi się wody, czy śniegu w wiatrołapie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap jak sama nazwa wskazuje ma ograniczyć wpływ wiatru przy wchodzeniu i wychodzeniu na straty w ogrzewaniu domu.

Dodatkowe ogrzewanie i rekuperacja , to dla mnie nie tylko mnożenie bytów, ale zwiększanie kosztów. Ja bym tego nie robił. W moim wiatrołapie w część(mniejszą) mam wstawioną moskiterię i to zabezpiecza wymianę powietrza. Ciepło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie..., dom jest dla nas czy my dla domu?

ja nie mam wiatrołapu i jakoś zimno nam nie jest, ogrzewanie w holu jest nastawione tak że ma robić efekt ciepłej podłogi

przy zmianie obuwia jakoś d... się nie marszczy jak stanę na płytkach

wolę zapłacić setkę czy dwie więcej za ogrzewanie i mieć komfort w domu niż rozbierać się w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu, latać od drzwi do drzwi, wkładać buty w grzejniki po całym domu żeby trochę wyschły itd. ...

ale co kto lubi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap czy przedsionek - współcześnie oczekujemy tego samego od pomieszczenia, w którym będziemy zdejmować buty, kurtki, czapki i rękawice. Zimą, czy jesienią, nasze katany i buty będą potrzebowały ciepła, aby wyschnąć. Ogrzewanie - tak. Ale powstaje potrzeba oddania wilgoci i właśnie po to robi się wywiew w wiatrołapie. Zakładając 10m3/h powietrza z wiatrołapu o temperaturze powiedzmy 16 stopni znacząco nie wpłynie na odzysk ciepła, ponieważ kuchnia i łazienki będą miały znacznie większą wydajność przy znacznie wyższej temperaturze. Dlatego jestem za ogrzewaniem podłogowym i wywiewem w wiatrołapie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...