Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja zakupiłem używany więc nie pogrążył mej kieszeni. Jeśli nowy i do zastosowań budowlano-warszatotwo- domowych to http://www.karcher.pl/pl/Produkty/Professional/Odkurzacze/Uniwersalne/11848500.htm

 

Można go zakupić za jakieś 1200 - 1300 zł. Mniejszy zbiornik ale góra taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gotowy projekt WM na rurach spiro 100 i 80, trójnikach i kolankach.

Ponieważ chcę samodzielnie rozłożyć sobie instalację - postanowiłem wykorzystać system rur PE-Flex.

Pytanie tylko jak dobrać ilość kanałów wentylacyjnych 75/63 do każdego z pomieszczeń w zamian za rury spiro ?

Poniżej założenia z projektu.

wm.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem na etapie kompletowania elementów system PE-FLEX.

Nie mogę znaleźć informacji w jaki sposób połączyć skrzynkę rozprężną z anemostatem w stropie teriva, jest informacja o przystosowaniu do przedłużenia króćca do ramki anemostatu ale czym to zrobić?

 

Nie wiem jakiej firmy masz flexy. Ja mam materiały od Termokontrol i można u nich zamówić skrzynkę rozprężną z rurą do anemostatu na wymiar stropu. Jeżeli jeszcze nie masz anemostatów, to jest to najwygodniejsze, tylko zawczasu trzeba znać dokładną długość rury w stropie.

 

Ja akurat zamówiłem już wcześniej standardowe anemostaty i połączyłem je z zamówionymi już później rurami za pomocą nitów, a uszczelniłem gorącym klejem z pistoletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gotowy projekt WM na rurach spiro 100 i 80, trójnikach i kolankach.

Ponieważ chcę samodzielnie rozłożyć sobie instalację - postanowiłem wykorzystać system rur PE-Flex.

Pytanie tylko jak dobrać ilość kanałów wentylacyjnych 75/63 do każdego z pomieszczeń w zamian za rury spiro ?

Poniżej założenia z projektu.

 

IANAE, ale chyba najłatwiej będzie policzyć powierzchnie przekroju zaprojektowanej instalacji i podmienić na odpowiednią ilość rur PE-Flex o zbliżonej powierzchni przekroju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gotowy projekt WM na rurach spiro 100 i 80, trójnikach i kolankach.

Ponieważ chcę samodzielnie rozłożyć sobie instalację - postanowiłem wykorzystać system rur PE-Flex.

Pytanie tylko jak dobrać ilość kanałów wentylacyjnych 75/63 do każdego z pomieszczeń w zamian za rury spiro ?

Poniżej założenia z projektu.

 

Srednica wewnętrzna / minimalny wydatek / maksymalny wydatek

53 mm 16m3/h 40m3/h

63 mm 22m3/h 55m3/h

68 mm 26m3/h 65m3/h

82 mm 38m3/h 95m3/h

102mm 58m3/h 150m3/h

127mm 90m3 225m3/h

160mm 145m3/h 360m3/h

200mm 226m3/h 565m3/h

Optymalna prędkość powietrza w kanale od 2 do 5m/sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o źródło tej informacji
Mierząc przepływ na kanale głównym -mierzy się pobór prądu i poziom szumów.

Tak też robią swoje centrale firmy które znają się na wentylacji

Np centrala 400-tka ma wyjście 160mm - na 30 % (najniższy bieg )ma 2m/sek a przy 100% 5m/sek.

I by nie zwiększać oporów i szumów - powietrze w odgałęzieniach od skrzynki nie powinno się rozprężać.

Rozprężanie to fala i może być słyszalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...powietrze w odgałęzieniach od skrzynki nie powinno się rozprężać.

Rozprężanie to fala i może być słyszalna.

 

jak może rozprężać się powietrze wpadając ze skrzynki w kanał skoro kanał jest redukcją?

jak może nie rozprężyć się powietrze wpadając z kanału do skrzynki z anemostatem jeśli kanał ma pole mniejsze niż anemostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierząc przepływ na kanale głównym -mierzy się pobór prądu i poziom szumów.

Tak też robią swoje centrale firmy które znają się na wentylacji

Np centrala 400-tka ma wyjście 160mm - na 30 % (najniższy bieg )ma 2m/sek a przy 100% 5m/sek.

I by nie zwiększać oporów i szumów - powietrze w odgałęzieniach od skrzynki nie powinno się rozprężać.

Rozprężanie to fala i może być słyszalna.

 

Wynika z tego, że mają poniżej 2m/s przy 30% i powyżej 5m/s na fulu.

 

Czy sam mierzyłeś czy skądś to wyczytałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak może rozprężać się powietrze wpadając ze skrzynki w kanał skoro kanał jest redukcją?

jak może nie rozprężyć się powietrze wpadając z kanału do skrzynki z anemostatem jeśli kanał ma pole mniejsze niż anemostat?

Jeden kanał jest redukcją, lecz suma kanałów już nie.

Może na konkretnym przykładzie skrzynki firmy Atlantic ( kiedyś ELGE) skrzynka atl.jpg Skrzynka ma wejście 160mm i przeznaczona jest na 7 nawiewów - fi 160mm to 200cm2 : 7 = 28 cm2 czyli fi 60mm

Rozprężanie się powietrza na anemostacie - nie jest rozprężaniem się w kanale.

Oczywiście, że można robić jak się chce, bo nie ma standardów, ale nawet minimalne słyszenie w nocy wentylacji nie jest powodem do dumy, a można trafić np. na muzyka, który słyszy od 28dB i będzie niezadowolony.

Wzrost oporów przepływu, też jest minimalny - ale po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo mnie zastanawia, jak przewody gładsze moga mięć większe opory przepływu....
Przy ruchu ciała stałego po ciele stałym oporem jest tarcie - i tu faktycznie - gładkie to mniejsze tarcie.

W kontakcie płynu czy gazu z ciałem stałym na opory przepływu wpływ mają napięcia powierzchniowe . Proszę zobaczyć, że na pionowej bardzo gładkiej szybie, kropla wody zawiśnie. Na pionowym piaskowcu - nigdy.

Dlatego wewnętrzne powierzchnie kanałów, węży strażackich itp są perforowane, matowione, itp. Dlatego kolektory w autach wyścigowych nie można polerować, a dna łodzi wyścigowych przeciera się grubszym papierem ściernym. Proszę też zobaczyć jak zbudowana jest skóra rekina - i dlaczego pływakom zabroniono startować w takich kostiumach .

Jaki gładka powierzchnia ma wpływ na opory i szumy?

Powietrze lepiej "przyklejając" się do gładkich ścianek zwalnia, wtedy powietrze w środku kanału go wyprzedza. Wyprzedzając rozpręża się. Powstaje fala, która może być słyszana. Poza tym przepływ turbulentny to większe opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że mają poniżej 2m/s przy 30% i powyżej 5m/s na fulu.

 

Czy sam mierzyłeś czy skądś to wyczytałeś?

To nie karabin - tak dokładnie kaliber nie musi się zgadzać. Górna prędkość nie jest tak kategoryczna - może być nawet 8m/sek. Wynika to z kilku względów:

- jest używana sporadycznie, więc zwiększenie oporów przepływu nie ma znaczenia

- nie jest używana wśród nocnej ciszy, więc ciut wyższy poziom szumów nie przeszkadza, bo tło jest głośniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ruchu ciała stałego po ciele stałym oporem jest tarcie - i tu faktycznie - gładkie to mniejsze tarcie.

W kontakcie płynu czy gazu z ciałem stałym na opory przepływu wpływ mają napięcia powierzchniowe . Proszę zobaczyć, że na pionowej bardzo gładkiej szybie, kropla wody zawiśnie. Na pionowym piaskowcu - nigdy.

Dlatego wewnętrzne powierzchnie kanałów, węży strażackich itp są perforowane, matowione, itp. Dlatego kolektory w autach wyścigowych nie można polerować, a dna łodzi wyścigowych przeciera się grubszym papierem ściernym. Proszę też zobaczyć jak zbudowana jest skóra rekina - i dlaczego pływakom zabroniono startować w takich kostiumach .

Jaki gładka powierzchnia ma wpływ na opory i szumy?

Powietrze lepiej "przyklejając" się do gładkich ścianek zwalnia, wtedy powietrze w środku kanału go wyprzedza. Wyprzedzając rozpręża się. Powstaje fala, która może być słyszana. Poza tym przepływ turbulentny to większe opory przepływu.

 

Aha, czyli według Pana przewody z blachy stalowej będą mieć większe opory niż np Flex? Niestety ale coś i to bardzo mi się nei zgadza. Wyczuwam jakieś pomylenie zjawisk i błędne interpretowanie tego. Ja powiem swoją wersje, która wyniosłem z mechaniki płynów w ośrodkach rurowatych. Jest takie coś jak współczynnik chropowatości bezwzględnej 'k'. Im materiał jest bardziej szorstki, tym to k jest większe, co bezpośrednio wpływa na tarcie i jakiś fragment przewodu, np z mniejszym k będzie miał liniwoe straty 20 Pa a z większym k np 30 Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gotowy projekt WM na rurach spiro 100 i 80, trójnikach i kolankach.

Ponieważ chcę samodzielnie rozłożyć sobie instalację - postanowiłem wykorzystać system rur PE-Flex.

Pytanie tylko jak dobrać ilość kanałów wentylacyjnych 75/63 do każdego z pomieszczeń w zamian za rury spiro ?

Poniżej założenia z projektu.

 

Nie sa to co prawda rury PE-FLEX, ale o bardzo zblizonej srednicy uniflex+ i dla nich producent podaje wydajnosc tak, jak tu na stronie:

http://www.uniflexplus.pl/uniflexplus_75.htm

 

Mam nadzieje, ze bedzie pomocne.

 

Jak juz przeliczysz, to odezwij sie na formu lub PW I napisz, co Ci wyszlo.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli według Pana przewody z blachy stalowej będą mieć większe opory niż np Flex? Niestety ale coś i to bardzo mi się nei zgadza. Wyczuwam jakieś pomylenie zjawisk i błędne interpretowanie tego. Ja powiem swoją wersje, która wyniosłem z mechaniki płynów w ośrodkach rurowatych. Jest takie coś jak współczynnik chropowatości bezwzględnej 'k'. Im materiał jest bardziej szorstki, tym to k jest większe, co bezpośrednio wpływa na tarcie i jakiś fragment przewodu, np z mniejszym k będzie miał liniwoe straty 20 Pa a z większym k np 30 Pa

A kropla na pionowej szybie i na piaskowcu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...