Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Skąd Wy bierzecie te ceny? Normalnie ze skrajności w skrajność - raz słyszę, że kompletna instalacja łącznie z reku zamyka się w 3000zł, a za drugim razem czytam o rozdzielaczach za 1500 zeta za sztukę i cenie rury 900zł za 50m krążek. To już nawet Zehnder, który jest o 400% droższy od innych porządnych systemów a wcale nie lepszy wychodzi taniej :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Wy bierzecie te ceny? Normalnie ze skrajności w skrajność - raz słyszę, że kompletna instalacja łącznie z reku zamyka się w 3000zł, a za drugim razem czytam o rozdzielaczach za 1500 zeta za sztukę i cenie rury 900zł za 50m krążek. To już nawet Zehnder, który jest o 400% droższy od innych porządnych systemów a wcale nie lepszy wychodzi taniej :-)

 

...bo widzisz Kolego. Są ceny dla Ciebie z katalogu i dla mnie nie z katalogu. I jak sobie policzysz ile Ciebie to będzie kosztować jak sobie sam będziesz robił i że ja zrobię tą instalację za 300zł to stwierdzisz że Ci się nie opłaca samemu tego robić i weźmiesz mnie ;) No a ja z trzema ludźmi zrobię tą instalację w trzy dni za 300zł. Ot i wszystko - cała filozofia.

 

edit:

 

Z drugiej strony Ty jak pojedziesz do hurtowni to pół dnia będziesz im zawracał 4 litery. A później jeszcze pół instalacji zwrócisz bo coś zostało albo koncepcja się zmieniła. Ja jak podjadę do tej samej hurtowni to rzucam zestawieniem (mogę nawet mailem) i podjeżdżam pod magazyn. 15minut i jestem obsłużony bo nie czekam aż mi załadują tylko pomagamy sami a jak mi zostanie kolanko to nie robię tragedii bo ono wyjdzie na następnej instalacji. Taka jest różnica miedzy nami ;)

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty się skąd urwałeś ?

Przecież Indiana instaluje WM :) :)

 

hehe wątek śledzę z doskoku i nie kojarzę wszystkich instalatorów :D :D :D

 

edit:

 

No to może teraz trafię z odpowiedzią na to pytanie :D

 

Instalacje można zrobić za 10k, 20k 50k... jak ktoś bardzo chce wydać pieniądze to nie ma problemu. I nie dotyczy to tylko wentylacji.

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co to znaczy lepszy system :-) Zehder na pewno ma bardzo dobry marketing, zapraszają na bogate szkolenia, drukują piękne foldery. To koncern międzynarodowy o olbrzymim budżecie reklamowym.

 

Sam montuję instalacje na Termokontrolu, bo jest to polska firma wykonująca identycznej jakości system jak szwajcarski Zehnder. Najważniejsze, że cała produkcja odbywa się z polskich materiałów w polskich fabrykach. Pod kątem łatwości montażu Termokontrol jest sporo lepszy od Zehndera, bo mogę zamówić dowolną zaprojektowaną przeze mnie skrzynkę czy czerpnię i wykonają ją w 1-2 dni. W Zehnderze nie ma czegoś takiego, są elementy typowe z katalogu i trzeba mocno kombinować ze skrzyżowaniami. Cena szwajcarskiego produktu jest kosmiczna.

 

Poza tym, jak ma być dobrze w naszym kraju, jak będziemy wydawać kasę na zagraniczne produkty, a nie na nasze polskie?

 

Jeśli ktoś upiera się na Zehndera, to nie ma oczywiście problemu. Teraz robiliśmy dom energooszczędny na Zehnderze, a na dodatek do każdego pomieszczenia klientka uparła się na zamykane kanały wentylacji grawitacyjnej, bo ona jest naj-naj mądrzejsza i w razie awarii rekuperatora albo jak jej będzie buczał (?) otworzy sobie WG (nie ma co prawda nawiewów, ale co tam :-) )

Sama wentylacja w tym układzie wyniosła znacznie więcej, niże komplet instalacji (podłogówka, kocioł gazowy, wod-kan) do przeciętnego budynku i to w standardzie niskoenergetycznym. Można mieć wentylację za 50 000zł - proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Sam montuję instalacje na Termokontrolu, bo jest to polska firma wykonująca identycznej jakości system jak szwajcarski Zehnder. Najważniejsze, że cała produkcja odbywa się z polskich materiałów w polskich fabrykach. Pod kątem łatwości montażu Termokontrol jest sporo lepszy od Zehndera, bo mogę zamówić dowolną zaprojektowaną przeze mnie skrzynkę czy czerpnię i wykonają ją w 1-2 dni.

Poza tym, jak ma być dobrze w naszym kraju, jak będziemy wydawać kasę na zagraniczne produkty, a nie na nasze polskie?

Czy termokontrol to nie był przypadkiem peszel na kable przekwalifikowany na wentylacje? Słyszałem, że jest robiony z jakiś domieszek materiału z recyklingu - mimo to otrzymał PZH, bo PE. - informacje od instalatora.

Tematu kapitałów zagranicznych firm, spółek itd. nie będę rozwijał, szkoda temat zaśmiecać, ale przyznaję rację, mimo że uważam ją za walkę z wiatrakami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chyba Ci, którzy mimo sezonu za bardzo nie mają zajęcia :p

Słowo "słyszałem" powinno być zakazane na tym forum, bo mniej kumaci niestety łykają wszystko, a w szczególności negatywne opinie.

Skoro pojawiają się negatywne opinie to trzeba je potwierdzić albo skorygować - inaczej, rozwiać domysły.

 

jaki system jest lepszy od tego Zehndera - a tańszy, proponujesz coś?

Zależy czy ma być on przyjazny klientowi czy instalatorowi.

Jeśli i jedno i drugie to stawiam na Uniflexplus+. Pod względem jakości materiału, szybkości i łatwości montażu.

Termokontrol ma fajne skrzynki, które można dowolnie projektować. Ale co do samego systemu rodzą się pytania:

1. Czy blacha stalowa ocynkowana lub malowana jest najlepszym materiałem na skrzynki zalewane w posadzkach i montowane na stałe w ścianach?

2. Czy połączenia dwóch materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej [rura z tworzywa i skrzynka metalowa] są naprawdę szczelne?

3. Jak poradzić sobie z wilgocią skraplającą się na metalowych powierzchniach skrzynek?

4. Jaka jest precyzja wykonania takiej metalowej skrzynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Jarszcz - widziałeś kiedyś skrzynki Termokontrola? Dlaczego wypowiadasz się nie mając pojęcia o temacie?

 

1. Skrzynki rozdzielcze są produkowane od lat wyłącznie ze STALI NIERDZEWNEJ, a nie z ocynku. Skrzynki rozprężne można wybrać albo ze stali nierdzewnej, albo z tworzywa sztucznego. Termokontrol nie robi żadnych elementów z tańszego ocynku, i właśnie dlatego związałem się z tą firmą, a nie z najtańszymi producentami.

Dlatego bez obaw daję na instalacje wykonane w Termokontrolu 10 lat gwarancji.

2. Umiesz policzyć rozszerzalność cieplną materiałów w zakresie 10-30'C? To policz, o ile rozszerzy się rura o średnicy 75mm, a o ile obejma ze stali nierdzewnej o tej samej średnicy. Wiedząc, że uszczelka łącząca oba elementy jest ugięta o 2mm, oblicz ile % wynosi margines bezpieczeństwa dla podanego zakresu temperatur.

3. A skąd masz wilgoć na tych skrzynkach? Znasz wymagania techniczne obowiązujące w budynkach - chyba nie, skoro zadajesz takie pytania. Ale pomijając ten fakt, czy w schrzanionej instalacji na skrzynce z tworzywa sztucznego woda się nie wykropli?

4. Bardzo wysoka. Te metalowe skrzynki są wycinane laserowo według przesłanego projektu, na nowej maszynie za kilkaset tysięcy. Zdziwiłbyś się, jakie cuda można sobie zamówić i z jaką precyzją to wykonają.

 

Nie jestem ich przedstawicielem handlowym, ale też nie cierpię jak ktoś na podstawie zasłyszanych nie wiadomo gdzie opinii krzywdzi porządną, polską firmę. Wyroby tej firmy znam od lat, i nigdy nie miałem żadnych problemów - do tego stopnia, że sam od siebie daję 10 lat gwarancji, żeby nie odbiegała od gwarancji dla pozostałych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Jarszcz - widziałeś kiedyś skrzynki Termokontrola? Dlaczego wypowiadasz się nie mając pojęcia o temacie?

 

1. Skrzynki rozdzielcze są produkowane od lat wyłącznie ze STALI NIERDZEWNEJ, a nie z ocynku. Skrzynki rozprężne można wybrać albo ze stali nierdzewnej, albo z tworzywa sztucznego. Termokontrol nie robi żadnych elementów z tańszego ocynku, i właśnie dlatego związałem się z tą firmą, a nie z najtańszymi producentami.

Dlatego bez obaw daję na instalacje wykonane w Termokontrolu 10 lat gwarancji.

2. Umiesz policzyć rozszerzalność cieplną materiałów w zakresie 10-30'C? To policz, o ile rozszerzy się rura o średnicy 75mm, a o ile obejma ze stali nierdzewnej o tej samej średnicy. Wiedząc, że uszczelka łącząca oba elementy jest ugięta o 2mm, oblicz ile % wynosi margines bezpieczeństwa dla podanego zakresu temperatur.

3. A skąd masz wilgoć na tych skrzynkach? Znasz wymagania techniczne obowiązujące w budynkach - chyba nie, skoro zadajesz takie pytania. Ale pomijając ten fakt, czy w schrzanionej instalacji na skrzynce z tworzywa sztucznego woda się nie wykropli?

4. Bardzo wysoka. Te metalowe skrzynki są wycinane laserowo według przesłanego projektu, na nowej maszynie za kilkaset tysięcy. Zdziwiłbyś się, jakie cuda można sobie zamówić i z jaką precyzją to wykonają.

 

Nie jestem ich przedstawicielem handlowym, ale też nie cierpię jak ktoś na podstawie zasłyszanych nie wiadomo gdzie opinii krzywdzi porządną, polską firmę. Wyroby tej firmy znam od lat, i nigdy nie miałem żadnych problemów - do tego stopnia, że sam od siebie daję 10 lat gwarancji, żeby nie odbiegała od gwarancji dla pozostałych instalacji.

Z przyjemnością podpisuję się pod tym opisem. Nic dodać nic ująć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Jakosc skrzynek pozostawia wiele do zyczenia, trzeba troche wysilku aby to uszczelnic. Moze te nowsze sa lepsze.

Mimo tego polecam Termokontrol. Na moja reklamacje zaoferowali wymiane skrzynek lub przeslanie kleju.

Kontakt, dobor i dostawa elementow bez zadnego problemu, terminowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wątpliwości co do szczelności ich skrzynek, w których rogi są zalewane jakimś klejem. U mnie co najmniej jedna na ok 15 sztuk była ewidentnie nieszczelna. Pal licho jak skrzynka idze w podłogę, ale już w wełnę może trochę dmuchać. Skrzynki rozdzielcze wydaje mi się, że powinni jakoś wzmacniać bo całość pracuje pod obciążeniem.

Niemniej to dobry system ale wg. mnie wymaga jeszcze dopracowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wątpliwości co do szczelności ich skrzynek, w których rogi są zalewane jakimś klejem. U mnie co najmniej jedna na ok 15 sztuk była ewidentnie nieszczelna. Pal licho jak skrzynka idze w podłogę, ale już w wełnę może trochę dmuchać. Skrzynki rozdzielcze wydaje mi się, że powinni jakoś wzmacniać bo całość pracuje pod obciążeniem.

Niemniej to dobry system ale wg. mnie wymaga jeszcze dopracowania.

Gdzieś dwa miesiące temu dotarł do mnie komplet skrzynek od nich nie widzę aby było coś nieszczelnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...