Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Tak czytam czytam i dalej nic nie wiem..

 

Jakie kanaly polecacie pe-flex czy termoflex? Mam projekt na kanalach pe-flex(63/75) rekuperator onyx sky 250 (P.U. 135m2), ale im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie.

Wentylacja bedzie montowana w warstwie ocieplenia stropu. Ma byc jak najtaniej, ale oczywiscie ma to wszystko dzialac tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to jak to w końcu jest z kanałami PE-flex. Z literatury (Malicki) i z wypowiedzi wielu instalatorów wynika jasno że optymalna prędkość dla przepływu powierza to 2-5 m/s. Potwierdzają to też średnice rur w centralach wentylacyjnych. Sprawa dość oczywista.

 

Ale...

Na stronie producenta można przczytać że optymalna prędkość dla kanału pe-flex to około 3 m/s co daje 30m3/h. W innym miejscu można znaleźć informację że 3 m/s to optymalna prędkość dla rur podłączonych do nawiewów, wywiewów. 5m/s to prędkośc dla "magistrali"

 

Jak się to ma z praktycznego punktu widzenia? Temat ten pojawiał się kilkukrotnie na różnych forach, ale nie powstała żadna konstruktywna odpowiedź.

 

Zakładając że przy maksymalnej mocy rekuperator nawiewa do pokoju dla dwóch osób przez dwie rury pe-flex wew. 63mm 60m3/h - 3m/s.

Ograniczając wentylację do pierwszego biegu (strzelam) na 30%. Prędkość w rurze spadnie poniżej 1m/s co nie mieści się w zakresie wyżej wspomnianych optymalnych prędkości.

 

Prosił bym o merytoryczną dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo widzisz Kolego. Są ceny dla Ciebie z katalogu i dla mnie nie z katalogu. I jak sobie policzysz ile Ciebie to będzie kosztować jak sobie sam będziesz robił i że ja zrobię tą instalację za 300zł to stwierdzisz że Ci się nie opłaca samemu tego robić i weźmiesz mnie ;) No a ja z trzema ludźmi zrobię tą instalację w trzy dni za 300zł. Ot i wszystko - cała filozofia.

 

 

Czesto tak działasz charytatywnie ?, 3 dni, 3 pracowników, 3 stówy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam czytam i dalej nic nie wiem..

 

Jakie kanaly polecacie pe-flex czy termoflex? Mam projekt na kanalach pe-flex(63/75) rekuperator onyx sky 250 (P.U. 135m2), ale im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie.

Wentylacja bedzie montowana w warstwie ocieplenia stropu. Ma byc jak najtaniej, ale oczywiscie ma to wszystko dzialac tak jak powinno.

 

Nie kanały stanowią o strumieniu. Jak jednym leci 30m3/h i dołożymy drugi kanał obok to dwoma poleci też 30m3/h, tylko wolniej.

Malicki.. Pan Maksymilian nie skupiał się na cichości instalacji w 1974 r nie było kanałów innych niż blaszane, wentylacji mechanicznej w domach i mieszkaniach,

Najlepiej jak powietrze niewiele się rozpręża a kanałach, czyli pole powierzchni kanału głównego powinno być zbliżone do sumy pól powierzchni kanałów odchodzących od skrzynki rozdzielczej. Rozprężanie powietrza w kanałach nie jest w wentylacji korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może asolt żyje z tego i z tego? Suma summarum powinno wyjść na to samo - podzieli się upustem z klientem, ale za instalację weźmie więcej niż 300 zeta ;P

 

 

 

Za instalację musi wziąć x bo inaczej nie wyżyje. A skąd to weźmie to już jego sprawa. Albo weźmie z rabatu albo rabatem podzieli się z klientem a wtedy musi dołożyć za robociznę... ale i tak x musi zarobić. Nie ma cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek, tz zaglądam tu od początku jego istnienia. Niestety nie mam pewności że wszystko przeczytałem. Stąd muszę dopytać.

Mam rury z termokontrol do wentylacji. Leżą na poddaszu od zeszłego roku. Czas je rozłożyć.

W związku z tym mam pewne pytanie, jak je rozkładać na stelażach na poddaszu? Bezpośredni na profilach CD? Wiązać je do profili? Podkładać coś pod rury by nie leżały bezpośrednio na CD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelaże mam już ułożone. Mam 15cm 039 wełny między krokwiami, 20cm wełny 035 do ułożenia pod krokwiami.

Jętki będą opatulone styro. Nad jętkami kiedyś w przyszłości dołożę wełny.

Więcej nie chciałem ze względu na zły projekt.

Jak je ułożyć (rury)?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pole powierzchni kanału głównego powinno być zbliżone do sumy pól powierzchni kanałów odchodzących od skrzynki rozdzielczej. Rozprężanie powietrza w kanałach nie jest w wentylacji korzystne.

 

Na każdym forum mnóstwo osób Pana "punktuje" za swoje błędne teorie, a tutaj znowu swoje....

 

Dla przykładu:

AirPack 300 ma wyjścia fi 200.

a Pan poleca 6 kanałów w wymiarach 63mm (wymiar wewnętrzny)

Nowa matematyka ;)

Proszę nie wprowadzać tych biednych czytelników w błąd !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to u ciebie te rury idą w skosach? czy suficie? rekuperator masz na strychu czy gospodarczym pomieszczeniu?

 

Na razie mam wełnę tylko pomiędzy krokwiami. Stelaże wykonane, czas układać rury.

Rury pójdą prawdopodobnie nad jętkami, będo wchodzić na skosy.

Reku jeszcze nie wiem. Raczej na strychu.

Mam wykonane odpowiednie przepusty i możliwość postawienia reku w piwnicy, ale raczej będzie to stryszek nad schodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

uff przeczytałem cały wątek. Super, że Wam się chce poświęcać czas i odpowiadać na pytania laików.

Chociaż jestem na etapie wyboru projektu, to kilka konkretnych pytań mi chodzi po głowie i męczy mnie to, że nie znam odpowiedzi :-)

Proszę wyjaśnijcie:

  1. natknąłem się na taki zapis w instrukcji rekuperatora Comfo Air 350 http://www.rekuperator.mazowsze.pl/pliki/comfoAir350%20instrukcjauzytkownika01_2008.pdf.
    "Producent nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane:
    ...
    - Korzystaniem z urządzenia podłączonego do instalacji wykonanej w całości z przewodów elastycznych. Instalacja wentylacyjna wykonana być
    musi z przewodów sztywnych, zalecamy użycie przewodów sztywnych opisanych na stronie http://www.re****y.pl. Dopuszczalne jest stosowanie
    nie więcej niż 25% przewodów elastycznych w instalacjach wentylacyjnych w jakich instalowane są rekuperatory J.E.Storkair. Szczegóły
    techniczne dotyczące sposobu wykonania instalacji znajdują się w siedzibie www.re***.pl"
    Co o tym sądzicie? Nigdzie nikt nie wspominał w tym wątku, że kanały elastyczne nie mogą być stosowane z niektórymi rekuperatorami.
  2. Będę miał dom z dachem płaskim. Jak wtedy prowadzimy przewody pe-flex do wentylacji piętra? Wiem, że można zalać w stropie monolitycznym, ale na to pytanie mi dopiero odpowie architekt (o ile grubszy i droższy będzie strop). A czy można w izolacji na stropodachu? Jeden z użytkowników już pytał czy warstwy: beton, paroizolacja, kanał WM, ocieplenie ... papa będzie ok ale nie dostał odpowiedzi. Sufitu podwieszanego bym nie chciał robić jeżeli nie trzeba. A może prostszym rozwiązaniem będą anemostaty w ścianach na piętrze? Wtedy problem prowadzenia kanałów po/w stropie odpada i może kanały będą też trochę krótsze.
  3. Rekuperator będzie na parterze. Czy dobrze zrozumiałem, że na nawiew (i analogicznie wywiew) lepiej dać 1 skrzynkę rozdzielczą i z niej przewody zarówno na parter jak i piętro? Dajemy ją w podłodze piętra, a na piętro idą już docelowe średnice kanałów w ścianie i na stropodach (albo w stropodachu).

 

Mam nadzieję, że jak to sobie poukładam w głowie, to podczas adaptacji projektu architekt zrobi np. na tyle grubą podłogę, że zmieszczę w niej kanały jakie będą optymalne.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff przeczytałem cały wątek. Super, że Wam się chce poświęcać czas i odpowiadać na pytania laików.

Chociaż jestem na etapie wyboru projektu, to kilka konkretnych pytań mi chodzi po głowie i męczy mnie to, że nie znam odpowiedzi :-)

Proszę wyjaśnijcie:

  1. natknąłem się na taki zapis w instrukcji rekuperatora Comfo Air 350 http://www.rekuperator.mazowsze.pl/pliki/comfoAir350%20instrukcjauzytkownika01_2008.pdf.
     
    Co o tym sądzicie? Nigdzie nikt nie wspominał w tym wątku, że kanały elastyczne nie mogą być stosowane z niektórymi rekuperatorami.
  2. Będę miał dom z dachem płaskim. Jak wtedy prowadzimy przewody pe-flex do wentylacji piętra? Wiem, że można zalać w stropie monolitycznym, ale na to pytanie mi dopiero odpowie architekt (o ile grubszy i droższy będzie strop). A czy można w izolacji na stropodachu? Jeden z użytkowników już pytał czy warstwy: beton, paroizolacja, kanał WM, ocieplenie ... papa będzie ok ale nie dostał odpowiedzi. Sufitu podwieszanego bym nie chciał robić jeżeli nie trzeba. A może prostszym rozwiązaniem będą anemostaty w ścianach na piętrze? Wtedy problem prowadzenia kanałów po/w stropie odpada i może kanały będą też trochę krótsze.
  3. Rekuperator będzie na parterze. Czy dobrze zrozumiałem, że na nawiew (i analogicznie wywiew) lepiej dać 1 skrzynkę rozdzielczą i z niej przewody zarówno na parter jak i piętro? Dajemy ją w podłodze piętra, a na piętro idą już docelowe średnice kanałów w ścianie i na stropodach (albo w stropodachu).

 

Mam nadzieję, że jak to sobie poukładam w głowie, to podczas adaptacji projektu architekt zrobi np. na tyle grubą podłogę, że zmieszczę w niej kanały jakie będą optymalne.

 

Pozdrawiam

Rafał

 

kanały PE je storkair.jpg Wystarczy wejść na holenderską stronę J.E. Storkaira i... 100% elastyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to przecież na podanej stronie wyjasnione (co miał autor instrukcji na mysli piszac o kanałach elastycznych)

 

"Instalację wentylacji wykonać można z co najmniej trzech rodzajów kanałów (nie licząc ich odmian, których na rynku jest sporo). Generalnie rodzaje instalacji podzielić można na:

 

  • nowoczesne przewody wentylacyjne wykonane najczęściej z ultra wytrzymałego plastyku o małych średnicach, które z powodzeniem ukryć można w konstrukcji ścian, wylewkach posadzki lub pod sufitem unikając w ten sposób zabudowy instalacji
  • tradycyjne wentylacyjne kanały stalowe o dużych średnicach, które w domach piętrowych wymagają zabudowy (nie dotyczy budynków parterowych z poddaszem nieużytkowym lub przestrzenią technologiczną, w której mogą zostać całkowicie schowane)
  • flexy, tzw. przewody elastyczne z izolowanej grubej folii aluminiowej o dużych średnicach (nie polecane z uwagi na wysokie ryzyko ich uszkodzenia i załamań, które ograniczać mogą prawidłowy transfer powietrza) - patrz zasada nr 3"

 

Czyli gwarancja nie zezwala na stosowanie alufleksów w większej ilości. Rury elastyczne PE 75/63mm sa jak najbardziej dopuszczalne - tak ja rozumiem te zapisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...