Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam

wentylacje parteru chciałbym puścić po posadzce na poddaszu, ale planowałem tam 5cm styropian + 5cm wylewka. Zastanawiam się czy nie puścić jej w rurach fi50, jest duża różnica między fi50 a fi75 ?

 

Kanał PE jest na tyle "konstrukcyjny" że może być łuk w wylewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czyli rure fi75 mogę dać w podłodze 5cm styropian + 5cm wylewka ?

i wtedy ok 2.5cm będzie rura wystawać ponad ocieplenie i to przykryję wylewką ?

 

To są sztywne kanały, można po nich skakać. Nad puszkami jest 2 cm... przecież od 15 lat stosujemy kanały PE 75mm a znakomita większość stropów ma 5+5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Zapalnowalem wentylacje mechaniczna na kanalach 75/63 mm i mam prosbe czy koledzy ogliby powiedziec czy taki dobor kanalow bedzie odpowiedni

 

Parter

.................... pow.[m2].......... nawiew[m3/h]...............wywiew [m3/h]

Kuchnia........16............................................................... 60

salon............. 33.................... 90

pokoj..............10 .................... 30

wc+pryszn......3,5..............................................................30

pom gosp......2,5...............................................................30

wiatrolap.........4..................................................................30

 

SUMA...................................120 nawiew ................. 150 wywiew

 

Poddasze

sypialnie...... 20........................... 60

gabinet .........11.......................... 30

pokoj.............12...........................30

lazienka..........13...............................................................90

garderoba........4...........................30

pokoj /pralnia..40....................... 60............................... 90

 

SUMA.............................................210 nawiew..............180 wywiew

 

SUMA calkowita............................ 330 nawiew ........... 330 wywiew

 

Czy tak bedzie dobrze pod wzgledem komfortu halasu?

Bardzo prosze o opinie

Edytowane przez yuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zapalnowalem wentylacje mechaniczna na kanalach 75/63 mm i mam prosbe czy koledzy ogliby powiedziec czy taki dobor kanalow bedzie odpowiedni

 

Parter

.................... pow.[m2].......... nawiew[m3/h]...............wywiew [m3/h]

Kuchnia........16............................................................... 60

salon............. 33.................... 90

pokoj..............10 .................... 30

wc+pryszn......3,5..............................................................30

pom gosp......2,5...............................................................30

wiatrolap.........4..................................................................30

 

SUMA...................................120 nawiew ................. 150 wywiew

 

Poddasze

sypialnie...... 20........................... 60

gabinet .........11.......................... 30

pokoj.............12...........................30

lazienka..........13...............................................................90

garderoba........4...........................30

pokoj /pralnia..40....................... 60............................... 90

 

SUMA.............................................210 nawiew..............180 wywiew

 

SUMA calkowita............................ 330 nawiew ........... 330 wywiew

 

Czy tak bedzie dobrze pod wzgledem komfortu halasu?

Bardzo prosze o opinie

 

Nawiew z wywiewem muszą być identyczne. Nie zbilansuje Pan wentylacji robiąc wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni.

Poza tym, nie podaje się wydajności na poszczególnych kanałach odchodzących od skrzynki. To się non stop zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wydaje mi sie ze wentylacja jest zbilansowana po 330 nawiew i wywiew. Roznice ale niewielkie sa na poszczegolnych kondygnacjach. Przez klatke schodowa to sie chyba wyrowna.? Wywiewy sa w "brudnych" pomieszczeniach oprocz lazienki i kuchni. Co nalezaloby poprawic?

 

CCF20150420_00001.jpg

CCF20150420_00002.jpg

Edytowane przez yuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wydaje mi sie ze wentylacja jest zbilansowana po 330 nawiew i wywiew. Roznice ale niewielkie sa na poszczegolnych kondygnacjach. Przez klatke schodowa to sie chyba wyrowna.? Wywiewy sa w "brudnych" pomieszczeniach oprocz lazienki i kuchni. Co nalezaloby poprawic?

 

[ATTACH=CONFIG]331379[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]331380[/ATTACH]

 

To niech Pan zbilansuje wentylację:

Nawiew = wywiew

Nawiew 20- do 30m3/h na osobę) Ile osób?

Wywiew: łazienka 50m3/h kuchnia 30m3/h (jak gazowa 70m3/h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCF20150921_00000.jpg

CCF20150921_00001.jpg

 

Zalozenie jest takie ze w domu beda miszkac 3 osoby. Wentylacja bedzie poprowadzona gietkimi przewodami 75/63 ktorymi jednym kanalem doprowdzamy ok 30m3/h przy predkosci 2-3 m/s

Suma nawiewow i wywiewow dla calego domu jest jednakowa i wynosi 330m3

CZy to bedzie zle dzialac? Prosze o opinie::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]331423[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]331424[/ATTACH]

 

Zalozenie jest takie ze w domu beda miszkac 3 osoby. Wentylacja bedzie poprowadzona gietkimi przewodami 75/63 ktorymi jednym kanalem doprowdzamy ok 30m3/h przy predkosci 2-3 m/s

Suma nawiewow i wywiewow dla calego domu jest jednakowa i wynosi 330m3

CZy to bedzie zle dzialac? Prosze o opinie::)

 

Czyli maksymalny nawiew 90m3/h . I taki wywiew. , Nie ma problemu i 500m3/h tyle , że "jak żyć?" gdy wilgotność względna będzie 20%.

Pan chce mieć wentylację czy przeciągi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]331423[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]331424[/ATTACH]

 

Zalozenie jest takie ze w domu beda miszkac 3 osoby. Wentylacja bedzie poprowadzona gietkimi przewodami 75/63 ktorymi jednym kanalem doprowdzamy ok 30m3/h przy predkosci 2-3 m/s

Suma nawiewow i wywiewow dla calego domu jest jednakowa i wynosi 330m3

CZy to bedzie zle dzialac? Prosze o opinie::)

 

TB chodzi o to że wentylacja będzie po prostu przewymiarowana. Założenia "od osoby" są poprawne, ja w swoim przypadku przyjąłem do obliczeń 4 osoby i całość pomnożyłem przez 1,5 by uzyskać ewentualny zapas na szybkie wentylowanie całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla centrali 300m3/h przy 200Pa i kanałach PE75mm

Kuchnia........16 wywiew 125/ 2x75

wc+pryszn......3,5 wywiew 125/2x75

lazienka..........13 wywiew 125/4x75

8 nawiewów 100/1x75

salon............. 33

pokoj..............10

sypialnie...... 20

gabinet .........11

pokoj.............12

garderoba........4.

pokoj /pralnia..40.

WP_20141124_10_42_10_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Pan TB nie zaleca dawania wywiewow nigdzie indziej niz w kuchni i lazience ale zakladajac ze chcialbym aby wywiew byl tez w wiatrolapie zeby "zapachy" z garazu nie przenikaly do domu,; skladziku obok wiatrolapu bo tam beda rozne podreczne graty i w pomieszczeniu nad garazem bo tam bedzie pralnia to czy taki uklad jak na scanach ponizej bedzie ok? Prosze doradzccie cos bo zbliza sie termin kiedy musze to juz pozakladac:)

 

went. mech popraw.jpg

 

went mech poddasze popr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Pan TB nie zaleca dawania wywiewow nigdzie indziej niz w kuchni i lazience ale zakladajac ze chcialbym aby wywiew byl tez w wiatrolapie zeby "zapachy" z garazu nie przenikaly do domu,; skladziku obok wiatrolapu bo tam beda rozne podreczne graty i w pomieszczeniu nad garazem bo tam bedzie pralnia to czy taki uklad jak na scanach ponizej bedzie ok? Prosze doradzccie cos bo zbliza sie termin kiedy musze to juz pozakladac:)

 

[ATTACH=CONFIG]331571[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]331572[/ATTACH]

Jak dla mnie do kitu.

W pralni(2-08 )musisz dać nawiew i wywiew identyczny. 50m3/h wystarczy.

W pomieszczeniach typu garderoba, spiżarka 15m3/h to max wywiewu. wiatrołap to 20-25m3/h.

W kuchni wystarczy jeden wywiew. Dwa ułożone tak jak pokazałeś będą działać nieprawidłowo. To w głębi przy oknie nie będzie prawie wcale wciągać.

Ja bym dał na przecięciu rzędnych przechodzących przez liczbę 04 i wymiar 72. mniej więcej tak jak w projekcie masz wentylację grawitacyjną ale na wysokości liczby 04 z opisu nr pomieszczenia.

 

chcialbym aby wywiew byl tez w wiatrolapie zeby "zapachy" z garazu nie przenikaly do domu,; skladziku obok wiatrolapu bo tam beda rozne podreczne graty
błędne założenie tam musisz dać szczelne drzwi aby zapachy nie przenikały do pomieszczeń mieszkalnych. Wyciąg nie załatwi sprawy, chyba, że dasz po 500m3/h, wtedy może jakoś zapachy z garażu nie przejdą dalej, ale jak sam widzisz, jest to bezsensu.

W wiatrołapie daj centralnie, ale tylko po to aby wilgoć i zapachy z butów toto wciągneło.

 

Potraktuj kondygnacje jako osobne mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...