Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam,

Chcciałbym ponownie poddać pod dyskusję moje plany. Wentylację w domu będę wykonywał samodzielnie. Najpierw wybrałem rekuperator - ALNOR HRU- MinistAIR W 450 - kosztuje 4200 netto, można nim sterować po modbusie i w ogóle jest spoko. W teorii w miarę cichy i energooszczedny, na min bedzie brał 25W a w trybie turbo przeciąg 180W. Ktoś się zapyta czemu taki mocny? Po pierwsze muszę mieć zapas bo czasami pewnie będę musiał zrobić przeciąg, a okien nie otworze bo się nie da ;) Druga sprawa to może zrobię rurowca i większa moc sie przyda aby wszystko działało.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w domu wszystko na prąd, żadnych kominów, okna szczelne, nie otwierane, drzwi szczelne, na razie jestem ja sam ale w przyszłości liczę że będzie więcej osób, do obliczeń 4 osoby. Kubatura 300 m^3. Pomieszczenie gospodarcze 1/10 z nawiewem i wywiewem, bedzie tam duzo sprzetów wytwarzających ciepło i hałas, będzie tez pralka. Zrobiłem w drzwiach kreskę co znaczy że bedą szczelne akustyczne, tym samym chcę to pomieszczenie oddzielić dzwiękowo i wentylacyjnie od reszty domu.

Poniżej rozmieszczenie anemostatów wraz z max wartościami strumienia powietrza (na 3 biegu reku).

 

http://files.tinypic.pl/i/00709/mb2wdz8w3qfb.jpg

 

http://files.tinypic.pl/i/00709/u3wagsa0hvgv.jpg

 

Jakieś uwagi? Konstruktywna krytyka mile widziana :)

 

Moje pytania?:

  • Z czego zrobić kanały do reku z czerpni i wyrzutni? króćce w reku są fi160, więc rurę też dam 160 albo 200. Robić z giętkich od razu zaizolowanych, czy może ze sztywnych i je opatulić?
  • robić czerpnie i wyrzutnie przed klejeniem styro i tynkiem zew.? czy sobie później wydłubać dziury?
  • czy rekuperator dobry?
  • zmieniać coś w rozstawieniu anemostatów? Wielkości strumieni powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak zrobi Pan wywiewy w pomieszczeniu technicznym i wiatrołapie, nie zbilansuje Pan wentylacji.

 

To mam tam zrobić tylko nawiewy? Powietrze z wilgocią/zapachem butów i kurtek z wiatrołapu mam wpuszczać do domu? W pomieszczeniu technicznym będzie pralka i nie chcę tam robić podcięcia w drzwiach, wręcz przeciwnie, będzie opuszczana uszczelka w skrzydle.

To co pokazałem wydaje mi się logiczne.

Może Pan rozwinąć swoją myśl? Powiem szczerze, że taka lakoniczna wypowiedź mnie nie przekonuje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, interesują mnie systemy wentylacji i zastanawiam się na jaki się zdecydować. Dodam, że mieszkam w domu jednorodzinnym dwupiętrowym ok 100m. Jeśli jest odpowiedni temat to wybaczcie, ale nie znalazłem. Czy własnie mechaniczna nada się to takiego typu domu?

 

Proszę bardzo.

Najlepszy stosunek ceny do jakości.

system wentylacji rozdzielaczowej.jpg

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam tam zrobić tylko nawiewy? Powietrze z wilgocią/zapachem butów i kurtek z wiatrołapu mam wpuszczać do domu? W pomieszczeniu technicznym będzie pralka i nie chcę tam robić podcięcia w drzwiach, wręcz przeciwnie, będzie opuszczana uszczelka w skrzydle.

To co pokazałem wydaje mi się logiczne.

Może Pan rozwinąć swoją myśl? Powiem szczerze, że taka lakoniczna wypowiedź mnie nie przekonuje ;).

 

A dlaczego Pan tak twierdzi?
Ludzie, jeszcze nie doczytaliście na tym i innych tysiącach for, że posty Brzęczkowskiego sie ignoruje. A jak bardzo chcecie poznać jego teorie to wpiszcie w google jego nazwisko to wyskoczy Wam z milion stron z jego postami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy nie za duzo jest kanalow tym moim projekcie

Czy na dole w tym malym wc z prysznicem zostawic dwa kanaly?

Czy w lazience na gorze zostawic trzy kanaly?

CZy w salonie zostawic trzy kanaly?

CZy w sypialni na gorze zostawic dwa kanaly? Z warunkow "na osobe" wynikaloby ze jednak powinny by dwa

Bardzo zalezy mi zeby to wszystko cicho dzialalo.

 

went mech poddasze popr il kan..jpg

 

went. mech popraw il kan.jpg

 

 

Prosze,Panowie doradzcie jak to zrobic najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

Najlepszy stosunek do jakości.

 

podoba mi się ta "puszka rozprężna" z przedłużeniem do anemostatu. Niestety nie mogę znaleźć więcej żadnych informacji ani cen.., a link do sklepu nie działa.

 

Ludzie, jeszcze nie doczytaliście na tym i innych tysiącach for, że posty Brzęczkowskiego sie ignoruje. A jak bardzo chcecie poznać jego teorie to wpiszcie w google jego nazwisko to wyskoczy Wam z milion stron z jego postami.

 

Przeważnie tak, ale czasami coś sensownego można wyłowić. Odniosłem się do jego wypowiedzi bo tylko on odniósł się do mojego postu.

Edytowane przez sebcioc55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy nie za duzo jest kanalow tym moim projekcie

Czy na dole w tym malym wc z prysznicem zostawic dwa kanaly?

Czy w lazience na gorze zostawic trzy kanaly?

CZy w salonie zostawic trzy kanaly?

CZy w sypialni na gorze zostawic dwa kanaly? Z warunkow "na osobe" wynikaloby ze jednak powinny by dwa

Bardzo zalezy mi zeby to wszystko cicho dzialalo.

 

[ATTACH=CONFIG]333111[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]333112[/ATTACH]

 

 

Prosze,Panowie doradzcie jak to zrobic najlepiej

 

Jaka będzie centrala? Od tego należałoby zacząć. Potem nawiewy (suma pól powierzchni) powinny zgadzać się z wyjściem z centrali. Normy to 20-30m3/h na osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem. W calym domu wyszlo mi po 10 nawiewow i wywiewow. kanalami pe flex 75/63 mm.Na stronie Termokontrol jest napisane , ze jednym takim kanalem pzesylamy ok 30m3/h przy predkosci ok 2,3 m/s CZyli przy tej predkosci bede mial 10 x 30 = 300 m3/h. A jak ustawie reku na 120 m3/h to te predkosci spadna sporo ponizej zalecanego przedzialu 2-5 m/s Czy beda wtedy slyszlne szumy? Czy moze ktos prosto wyjasnic jak to sie liczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jaka bedzie centrala. Teraz bede robil wylewki i szybko musze zdecydowac jakie nawiewy i wywiewy dac na parterze. Zostawic tak jak jest i bedzie dobrze i cicho chodzilo czy cos trzeba zmienic/?

 

Powinno zaczynać się od centrali :) Wyjście z reku jest 160 mm nawiewów mam 7 czyli przewody 75mm po zewnątrz 63 wewnątrz. 2 nawiewy do salonu reszta po jednym do pokoii których jest 5. wywiewy mogą sumą być nawet przewymiarowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem. W calym domu wyszlo mi po 10 nawiewow i wywiewow. kanalami pe flex 75/63 mm.Na stronie Termokontrol jest napisane , ze jednym takim kanalem pzesylamy ok 30m3/h przy predkosci ok 2,3 m/s CZyli przy tej predkosci bede mial 10 x 30 = 300 m3/h. A jak ustawie reku na 120 m3/h to te predkosci spadna sporo ponizej zalecanego przedzialu 2-5 m/s Czy beda wtedy slyszlne szumy? Czy moze ktos prosto wyjasnic jak to sie liczy?

 

Mam te same wątpliwości co Ty. Mi się wydaje że instalację powinnismy zaprojektować właśnie dla predkości 5 m/s w kanałach, ilość i średnicę kanałów dobierając do odpowiedniego zapotrzebowania na powietrze w danym pomieszczeniu (czy to jest wywiew czy nawiew). Jak zmniejszysz bieg na reku to automatycznie zejdziesz z predkosciami i strumieniami powietrza, powinno tez wyjsc tak żeby na tym najnizszym biegu nie zejsc ponizej 2 m/s.

Jak bredzę to niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nalezy zaczynac od centrali? Centale chcialem dobrac do potrzebnych ilosci powietrza. Tylko nie wiem jak to nalezy policzyc. Czytam i czytam i coraz wiekszy mam metlik...:)

 

Pełna racja zaczynasz od potrzebnych ilości powietrza w przeliczeniu na domowników więc musisz wiedzieć jaka centrala ci jest potrzebna z jakim wydatkiem. Ale dobrze wiedzieć też jakie ma wyjście aby dobrać kanały o odpowiednich przekrojach. Moje ulubione centrale od Thessla Green czyli airpacki mają króćce przyłączeniowe odpowiednio 160mm dla 180m3/h i 200mm dla 300m3 czy 400m3/h. Wątpię że potrzebujesz 600m3/h zy 770m3/h gdzie króciec ma 250mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te same wątpliwości co Ty. Mi się wydaje że instalację powinnismy zaprojektować właśnie dla predkości 5 m/s w kanałach, ilość i średnicę kanałów dobierając do odpowiedniego zapotrzebowania na powietrze w danym pomieszczeniu (czy to jest wywiew czy nawiew). Jak zmniejszysz bieg na reku to automatycznie zejdziesz z predkosciami i strumieniami powietrza, powinno tez wyjsc tak żeby na tym najnizszym biegu nie zejsc ponizej 2 m/s.

Jak bredzę to niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi ;)

 

Racja optymalnie jest od 2-5 góra 6. Tylko pamiętać należy iż wentylacja działa raczej na minimum przez większy okres czasu. Zwiększamy gdy są goście np. A nocą jedziemy na najmniejszym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno zaczynać się od centrali :) Wyjście z reku jest 160 mm nawiewów mam 7 czyli przewody 75mm po zewnątrz 63 wewnątrz. 2 nawiewy do salonu reszta po jednym do pokoii których jest 5. wywiewy mogą sumą być nawet przewymiarowane

 

Po pierwsze skąd wiesz, że centrala ma króćce fi 160?

Po drugie piszesz bzdury !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...