Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie, bo zależy gdzie i co się robi. Można dawać też izolowane przewody elastyczne jak jest konieczność ale PE obecnie to chyba najlepszy system.

 

...pomogę Koledze ;) są optymalnym rozwiązaniem dla naszych instalacji w domkach jednorodzinnych :) co nie oznacza że jak ktoś ma ochotę to nie może zrobić poprawnie instalacji na kanałach "sztywnych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo, że na jednym przewodzie i trójnikach. Bo takie rzeczy widziałem u "fachowców" po studiach...
Niestety na studiach jest "nieśmiertelny" Maksymilian Malicki. Najnowsze wydanie to 1974 r. w tamtych czasach nie było wentylacji mechanicznej w domach czy mieszkaniach ( o odzysku ciepła to w ogóle nie wspominam), nie było nawet wentylatorów w okapach nad kuchnią. W tamtych czasach nie było innych kanałów niż gładkie blaszane.

Czy po to się podaje optymalną prędkość powietrza w kanale i optymalną ilość powietrza na osobę, by z tego nie korzystać? Czy po to podaje się parametry komfortu

przy temperaturze w pomieszczeniu 23-25ºC – wilgotność

powinna zawierać się w zakresie 40-60% (preferowana

50%; w przedszkolach 55% według PN-EN ISO 6946),

natomiast w zimie przy temperaturze w pomieszczeniu

21-22 ºC – wilgotność względna powinna wahać się

w przedziale 35-55% (preferowana 45%,

w przedszkolach 50%).

by z tego inwestorowi nie zapewnić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pomogę Koledze ;) są optymalnym rozwiązaniem dla naszych instalacji w domkach jednorodzinnych :) co nie oznacza że jak ktoś ma ochotę to nie może zrobić poprawnie instalacji na kanałach "sztywnych" :)

 

Co innego jest jednak, jak ktoś sobie sam robi, a co innego jak firma instalacyjna informuje inwestora, że to najlepsze rozwiązanie i robi "instalację przemysłową" w domu.

Jeżeli ktoś sobie zrobi gwc na mogących być trującymi, rurach kanalizacyjnych, jego sprawa, natomiast jak ktoś płaci firmie za wykonanie gwc, to nie jest w porządku jak są rury z recyklingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że tylko kanały PE są dobrym rozwiązaniem?

 

Kanały PE są najlepsze do zalewania z betonie! Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Np. muszę kanał przeciągnąć przez jakiś "zakrętas" to PE jest za sztywny, wtedy pomocny jest taki : kanał elastyczny 63mm (2).jpg a jak przez chłodniejszą strefę to kanał 63mm (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały PE są najlepsze do zalewania z betonie! Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Np. muszę kanał przeciągnąć przez jakiś "zakrętas" to PE jest za sztywny, wtedy pomocny jest taki : [ATTACH=CONFIG]333428[/ATTACH] a jak przez chłodniejszą strefę to [ATTACH=CONFIG]333429[/ATTACH]

 

Jakby nie było nic dodać nić ująć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE za sztywny?

Przecież spokojnie można 90 stopni na ni uzyskać.

 

można ale podam ci przykład budynki nie nowego gdzie robiłem wentylację i z PE nie dałem rady się wygimnastykować. czasem ciężko już w budynkach istniejących się gdzieś wygodnie zmieścić i wtedy coś bardziej podatnego się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można ale podam ci przykład budynki nie nowego gdzie robiłem wentylację i z PE nie dałem rady się wygimnastykować. czasem ciężko już w budynkach istniejących się gdzieś wygodnie zmieścić i wtedy coś bardziej podatnego się przydaje.

Robisz więc pewnie wiesz że takie sytuacje się zdarzają.

To Pan go wpuści pion wentylacyjny i wyjmie piętro wyżej.

A tutaj odpowiem trochę przewrotnie.

Trzeba spróbować odwrotnie - wpuszczać górą a wyjmować dołem - ręczę że będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały PE są najlepsze do zalewania z betonie! Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Np. muszę kanał przeciągnąć przez jakiś "zakrętas" to PE jest za sztywny, wtedy pomocny jest taki : [ATTACH=CONFIG]333428[/ATTACH] a jak przez chłodniejszą strefę to [ATTACH=CONFIG]333429[/ATTACH]

 

Pokaż chociaż z 3 swoje fotki gdzie zalewałeś kanały w betonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczednyGrześ i Tomasz Brzęczkowski - pokażcie mi kilka argumentów, dlaczego nie stosuje się kanałów ocynkowanych w domu !

 

Czy powietrze nie poleci przez taki rodzaj kanałów?

A może gdzieś się "rozpłynie" po drodze?

 

cześć, są kanały blaszane o odpowiednio małych przekrojach? nie wygodniej PE? nie mniej pracy? dla mnie to wystarczające argumenty na dzień dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczednyGrześ i Tomasz Brzęczkowski - pokażcie mi kilka argumentów, dlaczego nie stosuje się kanałów ocynkowanych w domu !

 

Czy powietrze nie poleci przez taki rodzaj kanałów?

A może gdzieś się "rozpłynie" po drodze?

To ten sam stary i nie najmądrzejszy Brzęczkowski. Tak se sprytnie wymyślił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, są kanały blaszane o odpowiednio małych przekrojach? nie wygodniej PE? nie mniej pracy? dla mnie to wystarczające argumenty na dzień dobry

Pisałeś, że się nie stosuje kanałów stalowych i Twoim argumentem jest:

- szybkość pracy (a co obchodzi inwestora czy instalację wykonasz w 2,3 czy 5 dni) - skoro stawkę masz już wcześniej ustaloną !

 

A co się stanie jeśli puścimy powietrze kanałem np. fi 80 lub fi 100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...