Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aby negować pewne rozwiązania należy poznać jego składowe, więc pytam:

 

co się stanie jeśli puścimy powietrze kanałem stalowym np. fi 80 lub fi 100?

Gładki kanał zwiększa opory przepływu przy ściankach. Gdy jest jeszcze przewymiarowany, powietrze płynące w środku wyprzedza te zewnętrzne i rozpręża się. Powstaje fala dźwiękowa, która może być słyszalna. Tak działają instrumenty dęte . Kolejna kwestia to brak na rynku skrzynek rozdzielczych, które są elementem samoragulacji. Jest to o tyle ważne, że domowej wentylacji nie da się pomierzyć na anemostatach (pomiar na jednym anemostacie zmniejsza na nim przepływ zwiększając na innych) i nie da się anemostatami wyregulować ( anemostat fi 80mm ma dokładność regulacji 50m3/h)

W razie konieczności czyszczenia kanałów, tylko blaszanych się nie da, szczeliny na łączeniach, często przepustnice czy wkręty.

Jedynym usprawiedliwieniem mogłaby być cena, ale i tu jest drożej.

 

MOŻE PAN TERAZ PODA CHOĆ JEDNĄ SPRAWĘ PRZEMAWIAJĄCĄ Z STOSOWANIEM GŁADKICH PRZEWYMIAROWANYCH KANAŁÓW.

Ja podam gdzie blaszane przegrywają

1- cena

2- poziom szumów

3- brak skrzynki rozdzielczej

4- nie mieszczą się w styropianie na stropie

5- większe opory

6- brak możliwości czyszczenia

7-bardziej skomplikowany montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gładki kanał zwiększa opory przepływu przy ściankach. Gdy jest jeszcze przewymiarowany, powietrze płynące w środku wyprzedza te zewnętrzne i rozpręża się. Powstaje fala dźwiękowa, która może być słyszalna. Tak działają instrumenty dęte .
Ten dalej głupoty wypisuje. W instrumentach dętych dźwięk powstaje w stroiku lub wargach grającego. Tuba ma tylko za zadanie wzmocnić dźwięk i osiąga to dzięki dużej powierzchni a nie jakiemuś przyklejaniu powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten styropian? A jak go nie dadzą? A jak dadzą ( co jest najczęściej ) 5 cm , to co się stanie?

 

MOŻE PAN TERAZ PODA CHOĆ JEDNĄ SPRAWĘ PRZEMAWIAJĄCĄ Z STOSOWANIEM GŁADKICH PRZEWYMIAROWANYCH KANAŁÓW.

Ja podam gdzie blaszane przegrywają

1- cena

2- poziom szumów

3- brak skrzynki rozdzielczej

4- nie mieszczą się w styropianie na stropie

5- większe opory

6- brak możliwości czyszczenia

7-bardziej skomplikowany montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gładki kanał zwiększa opory przepływu przy ściankach. Gdy jest jeszcze przewymiarowany, powietrze płynące w środku wyprzedza te zewnętrzne i rozpręża się. Powstaje fala dźwiękowa, która może być słyszalna. Tak działają instrumenty dęte . Kolejna kwestia to brak na rynku skrzynek rozdzielczych, które są elementem samoragulacji. Jest to o tyle ważne, że domowej wentylacji nie da się pomierzyć na anemostatach (pomiar na jednym anemostacie zmniejsza na nim przepływ zwiększając na innych) i nie da się anemostatami wyregulować ( anemostat fi 80mm ma dokładność regulacji 50m3/h)

W razie konieczności czyszczenia kanałów, tylko blaszanych się nie da, szczeliny na łączeniach, często przepustnice czy wkręty.

Jedynym usprawiedliwieniem mogłaby być cena, ale i tu jest drożej.

 

MOŻE PAN TERAZ PODA CHOĆ JEDNĄ SPRAWĘ PRZEMAWIAJĄCĄ Z STOSOWANIEM GŁADKICH PRZEWYMIAROWANYCH KANAŁÓW.

Ja podam gdzie blaszane przegrywają

1- cena

2- poziom szumów

3- brak skrzynki rozdzielczej

4- nie mieszczą się w styropianie na stropie

5- większe opory

6- brak możliwości czyszczenia

7-bardziej skomplikowany montaż.

 

 

 

Jedyną konsekwencją wykonania instalacji na kanałach sztywnych jest fakt wolniejszego przepływu powietrza w kanale.

2. Jeżeli jest instalacja dobrze wykonana to będzie cicha.

Dużo pseudo fachowców NIE POTRAFI wykonać poprawnie instalacji na kanałach sztywnych i stąd ich niechęć do tego typu rozwiązań.

 

3. Nie jest potrzeba wykonania skrzynki rozdzielczej - bo po co?

4. Fakt - dlatego rozkłada się je magistralnie

5. Opory w instalacji domowej są pomijalne, więc to nie jest żaden argument !

6. Od kiedy instalację wentylacji domowej się czyści?

Czyścił Pan kiedyś swoje instalacje? (JEST TYLKO JEDEN UZASADNIONY PRZYPADEK CZYSZCZENIA KANAŁÓW)

7. I tutaj właśnie widać dopiero fachowców znających się na systemach wentylacji, rzadko, która firma podejmie się wykonania instalacji, ponieważ potrzebna jest do tego wiedza !! Której wielu instalatorom BRAKUJE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną konsekwencją wykonania instalacji na kanałach sztywnych jest fakt wolniejszego przepływu powietrza w kanale.
-

2. Jeżeli jest instalacja dobrze wykonana to będzie cicha.
jeżeli... Jeżeli będą optymalne prędkości w kanałach i niegładka powierzchnia mamy pewność, że będzie cicha . -

Dużo pseudo fachowców NIE POTRAFI wykonać poprawnie instalacji na kanałach sztywnych i stąd ich niechęć do tego typu rozwiązań.
wiem! spotkałem takich co nie wiedzą co to optymalna prędkość powietrza w kanałach, po co jest samoregulacja. Nawet takich co nie wiedzieli, że wentylacja jest dla ludzi a nie np. kubatury.

 

3. Nie jest potrzeba wykonania skrzynki rozdzielczej - bo po co?
To podstawa , to samoragulacja. -

4. Fakt - dlatego rozkłada się je magistralnie -

5. Opory w instalacji domowej są pomijalne, więc to nie jest żaden argument !
Z tymi oporami nie chodzi o zużycie energii a możliwość powstawania szumów. W za dużym i gładkim kanale zwalnia powietrze przy ściankach, "środkowe je wyprzedza i rozpręża się. -

6. Od kiedy instalację wentylacji domowej się czyści?
Nie czyści się, ale są sytuacje awaryjne. -

Czyścił Pan kiedyś swoje instalacje? (JEST TYLKO JEDEN UZASADNIONY PRZYPADEK CZYSZCZENIA KANAŁÓW)
Nie ale zdarzało się, że kanały były zalane w stropie, centrala nie pracowała, anemostaty źle zabezpieczone i szlifowanie gipsów - Działało to jak wentylacja grawitacyjna, przy dużej wilgotności wewnątrz i mrozie - woda i pył gipsowy weszły do kanałów.

7. I tutaj właśnie widać dopiero fachowców znających się na systemach wentylacji, rzadko, która firma podejmie się wykonania instalacji, ponieważ potrzebna jest do tego wiedza !! Której wielu instalatorom BRAKUJE.
Piszemy o wadach. Jeżeli bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż nazywa Pan zaletą - to się z tym nie zgodzę -

 

Gdzie te plusy? Choć jeden!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to forum od 1 do ostatniej strony i już jestem zdecydowany w 100% na przewody wentylacyjne z tworzywa wraz ze skrzynkami rozdzielczymi ,aczkolwiek zastanawiam się jeszcze nad producentem, czy wybrać skrzynki z tworzywa , stali nierdzewnej , czy ocynku ,chociaż przypuszczam że wszystkie tak naprawdę będą dobrze działały na wiele, wiele lat!

Będzie to system Smart flex lub Pe-FRlex lub Uniflex lub co by było najtaniej Greenflex!

Mam do Państwa bardzo dużą prośbę , a mianowicie czy mogli by Państwo mi sprawdzić projekt i nanieść korekty ,gdyż widzę tu naprawdę kilku pożądnych fachowców !

Baaaaardzo proszę o pomoc i sugestie.

Projekty podam na e-mail , bardzo proszę chociaż zajżeć !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to forum od 1 do ostatniej strony i już jestem zdecydowany w 100% na przewody wentylacyjne z tworzywa wraz ze skrzynkami rozdzielczymi ,aczkolwiek zastanawiam się jeszcze nad producentem, czy wybrać skrzynki z tworzywa , stali nierdzewnej , czy ocynku ,chociaż przypuszczam że wszystkie tak naprawdę będą dobrze działały na wiele, wiele lat!

Będzie to system Smart flex lub Pe-FRlex lub Uniflex lub co by było najtaniej Greenflex!

Mam do Państwa bardzo dużą prośbę , a mianowicie czy mogli by Państwo mi sprawdzić projekt i nanieść korekty ,gdyż widzę tu naprawdę kilku pożądnych fachowców !

Baaaaardzo proszę o pomoc i sugestie.

Projekty podam na e-mail , bardzo proszę chociaż zajżeć !!!

 

I bardzo dobrze że PE. Ile będzie osób w domu mieszkać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , myślę nad Brink Renovent 400 i w przyszłości być może glikolowe GWC

 

Szczerze to według mnie i zapewne nie tylko mnie najlepsze centrale z wysokim współczynnikiem jakość/cena to polskie centrale AirPack od Thessla Green. Czemuż to Brink? Po co Ci to glikolowe GWC to technologie z przed kilku lat tak naprawdę teraz są lepsze rozwiązania. Ile kosztowałoby Cię to glikolowe GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 10 kanalow nawiewu i 10 wywiewu. Przy predkosci 2 m/s bedzie wg tabelki Termokontrol ok 25 m3/h Czyli 10 x 25 wychodzi 250m3/h Ale czy to jest nawiew minimalny? Chyba tak bo przy mniejszym predkosci spadna do tych "slyszalnych". Ale jezeli to ma byc nawiew minimalny czyli ok 30% maxymalnego, to maksymalny bedzie ponad 800 m3/h Jakis absurd Powiedzcie tak łopatologicznie jak to nalezy rozumiec.I jak to przeniesc na moj projekt? Najwazniejszy jest parter bo malo czasu zostalo do wylewek

went mech poddasze popr il kan..jpg

 

went. mech popraw il kan.jpg

Edytowane przez yuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...