Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Więcej o 1/3 kanałów, większe i droższe skrzynki i do tego więcej roboty - po co? Chyba że nie masz miejsca na 75.

 

miejsce to akurat ja mam, 50cm grubości strop wypełniony granulatem/celulozą. Więc tam wszystko upchne. Tylko co z tymi wydatkami i prędkościami. Np mam pokój gdzie będą przebywać głównie 2 osoby, to przydało by się 50-60m^3/h i 2 kanały fi75/63 czyli dla 3m/s bedzie ok 70m^3/h a znowu dla 2m/s to bedzie ok 45m^3/h. Wydaje mi się że to będzie w obydwu przypadkach za dużo. Chyba że się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

miejsce to akurat ja mam, 50cm grubości strop wypełniony granulatem/celulozą. Więc tam wszystko upchne. Tylko co z tymi wydatkami i prędkościami. Np mam pokój gdzie będą przebywać głównie 2 osoby, to przydało by się 50-60m^3/h i 2 kanały fi75/63 czyli dla 3m/s bedzie ok 70m^3/h a znowu dla 2m/s to bedzie ok 45m^3/h. Wydaje mi się że to będzie w obydwu przypadkach za dużo. Chyba że się mylę?

 

Nawiew liczy się na całość domu, nie na pokoje. Wyrównanie CO2 trwa kilka kilkadziesiąt sekund w całym domu, a wentylacja wymienia powietrze co kilka godzin. CO2 jest bardzo "szybkim" jak chodzi o dyfuzję gazem. Tak szybkim, że mimo iż jest 1.5 x cięższy od powietrza, więcej go jest u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, już to widziałem/czytałem kilka razy wiec wiem że CO2 jest szybkie ;) czyli mam np 4 osoby w domu i suma wszystkich nawiewów w domu ma wynosić przykładowo 4x25m^3/h = 100m^3/h ? W nocy na najniższym biegu rekuperatora się zgodzę, ale projektować chyba muszę dla maksymalnego wydatku? Z resztą nic mi Pan nie podpowiedział konkretnego ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie widzę po 7 kanałów 75.

Nawiew:

3 salon, 2 sypialnia i po jednym w pozostałych dwóch pokojach

Wywiew:

2 kuchnia bo gaz

2 WC

3 Łazienka

Robiąc na 63 musiałbyś dać:

4-5 salon

3 sypialnia

po 2 do pokoi

 

3 kuchnia

3 WC

4-5 Łazienka

 

Przy reku 300-350 prędkość w tym układzie nie spadnie Ci przy minimum poniżej 2m a przy maximum nie przekroczy 5 a nawet jak przekroczy to tej funkcji używasz w dzień i nie będzie ci ona przeszkadzać.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to forum od 1 do ostatniej strony i już jestem zdecydowany w 100% na przewody wentylacyjne z tworzywa wraz ze skrzynkami rozdzielczymi ,aczkolwiek zastanawiam się jeszcze nad producentem, czy wybrać skrzynki z tworzywa , stali nierdzewnej , czy ocynku ,chociaż przypuszczam że wszystkie tak naprawdę będą dobrze działały na wiele, wiele lat!

Będzie to system Smart flex lub Pe-FRlex lub Uniflex lub co by było najtaniej Greenflex!

Mam do Państwa bardzo dużą prośbę , a mianowicie czy mogli by Państwo mi sprawdzić projekt i nanieść korekty ,gdyż widzę tu naprawdę kilku pożądnych fachowców !

Baaaaardzo proszę o pomoc i sugestie.

Projekty podam na e-mail , bardzo proszę chociaż zajżeć !!!

 

Pomoże mi ktoś w końcu sprawdzić chociaż cokolwiek ten projekt ?

Bardzo proszę .

Parter.jpg

Poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma cię to wyjść ponad 6 tysięcy ze wszystkim to szkoda sonie głowę zawracać. A co do airpacka i brinka, to chyba za słabo znasz airpacka. Postaram się zargumentować parę rzeczy.

 

oszczędnyGrześ obiecałeś mi zargumentować wyższość ( niższość ) Airpacka 400 nad Brinkiem 400

Ochłonołeś już po mmeczu czy jeszcze świętujesz ?:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew liczy się na całość domu, nie na pokoje. Wyrównanie CO2 trwa kilka kilkadziesiąt sekund w całym domu, a wentylacja wymienia powietrze co kilka godzin. CO2 jest bardzo "szybkim" jak chodzi o dyfuzję gazem. Tak szybkim, że mimo iż jest 1.5 x cięższy od powietrza, więcej go jest u góry.
Kolejny raz głupoty by Brzęczkowski. Jaki "szybki" gaz? Puknij się kiedyś w głowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, już to widziałem/czytałem kilka razy wiec wiem że CO2 jest szybkie ;) czyli mam np 4 osoby w domu i suma wszystkich nawiewów w domu ma wynosić przykładowo 4x25m^3/h = 100m^3/h ? W nocy na najniższym biegu rekuperatora się zgodzę, ale projektować chyba muszę dla maksymalnego wydatku? Z resztą nic mi Pan nie podpowiedział konkretnego ;)
Z tym "szybkim" CO to bzdura wymyślona przez Brzęczkowskiego. Jakby był taki "szybki" to wentylacja nie byłaby potrzebna. Wystarczyłoby rozszczelnione okno, by stężenie CO wyrównało się z tym na zewnątrz. Nie wiem po co on takie głupoty opowiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie widzę po 7 kanałów 75.

Nawiew:

3 salon, 2 sypialnia i po jednym w pozostałych dwóch pokojach

Wywiew:

2 kuchnia bo gaz

2 WC

3 Łazienka

 

 

Przy reku 300-350 prędkość w tym układzie nie spadnie Ci przy minimum poniżej 2m a przy maximum nie przekroczy 5 a nawet jak przekroczy to tej funkcji używasz w dzień i nie będzie ci ona przeszkadzać.

 

Tak zakładał jeden z wariantów. W salonie jeden potrójny nawiew czy może 2+1?

Zależy mi też na wywiewie z wiatrołapu no i z garderobą też trzeba by coś zrobić, chociaż drzwi pomiedzy sypialnią a garderobą nie będę zbyt szczelne. Oprócz tego w pomieszczeniu technicznym chcę zrobić "mały" nawiew i wywiew. Centrala to będzie Alnor 450 - można w niej regulować prędkości, więc mógłbym na maxa ustawić 300-350 a w trybie huragan tylko puszczać na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon lepiej 2 + 1.

Czy jednostkę już kupiłeś?

 

nic jeszcze nie kupiłem, muszę byc na 100% przekonany że wszystko bedzie sprawnie działać , bo jak będzie za duszno albo za "wietrznie" to okna nie otworzę/zamknę. A ten Alnor się nie nadaje?

 

EDIT po wpisie plusfoto: rzut mojego domu z proponowanym rozkładem anemostatów jest w tym poście i tutaj:

 

http://files.tinypic.pl/i/00709/mb2wdz8w3qfb.jpg

Edytowane przez sebcioc55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic jeszcze nie kupiłem, muszę byc na 100% przekonany że wszystko bedzie sprawnie działać , bo jak będzie za duszno albo za "wietrznie" to okna nie otworzę/zamknę. A ten Alnor się nie nadaje?

 

EDIT po wpisie plusfoto: rzut mojego domu z proponowanym rozkładem anemostatów jest w tym poście i tutaj:

 

http://files.tinypic.pl/i/00709/mb2wdz8w3qfb.jpg

 

Musisz pamiętać o jednej rzeczy !!

Jeśli zrobisz za dużo kanałów np. 2, to zawsze możesz 1 zamknąć !!

Jeśli zrobisz 1, to drugiego już NIGDY nie dołożysz !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebcio rozumiem że ktoś ci te wydatki poustawia. Zadam takie przewrotne pytanie - będzie ustawiał jak wszystkie drzwi będą otwarte czy jak będą zamknięte? Co się stanie z tymi wydatkami jak w którymś pomieszczeniu uchylisz okno albo zostawisz otwarte drzwi do niego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nawiew jest 20 do 30m3/h - nie zbilansuje się więc.

Bo instalacja na skrzynce jest samoregulująca i podawanie poszczególnych wydajności jest bez sensu.

 

Pan się brzydzi przepisami i wytycznymi.

Pan się brzydzi obliczeniami.

Ma "swoje" (niekoniecznie prawidłowe) wizje.

Dlaczego zatem wprowadza Pan w błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą normą z punktu widzenia projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania.

W dniu 8 lutego 2000 uchwalono zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

 

Najważniejsze postanowienia obu norm PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/Az3:2000

 

 

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...