Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Panie Tomaszu są takie przepustnice np. do montażu do rury pomiędzy skrzynką rozprężną ,a anemostatem w rozmiarach anemostatu fi 100 czy 125 mm . Wcale nam nie potrzeba na rury 63mm bo są one podłanczane przecież pod skrzynkę rozprężną w ilości 1-3 sztuk i poniżej skrzynki nad anemostatem można to zamontować .

Nie miało by wogóle sensu montażu na każdej róże z osobna skoro np. 3 łączą się w jeden anemostat.

Nie wiem jak to działa i czy ma jakikolwiek sens szczególnie w ustawieniach przepływu ,ale pewno przy wytłumieniu coś dodatkowo jeszcze pomoże jeżeli będzie taka potrzeba.

Może ktoś z forumowiczów miał już z tym do czynienia ?

http://http://www.klimamarket.pl/przepustnica-tlumik-jeven-inno-125-rp.html[ATTACH=CONFIG]334334[/ATTACH]

 

Co Pan chce tłumić? Ja robię tak, z reku do skrzynki jadę przewodem elastycznym izolowanym to rodzaj tłumika sam w sobie (np. instalacja na strychu) potem dalej z rozdzielacza na pokoje. Nocą i normalnie za dnia centrali nie słychać po kanałach, nawet szumu powietrza. Co innego jak ruszymy na maksa np. 400m3/h ale ile razy w roku tak się zdarza a nawet jak mamy gości to tego Pan nie słyszy ani goście. I to jak zawsze piszę w oparciu o doświadczenie i własnych i innych słuch :). Prosty schemat raz jeszcze. Centrala, skrzynki, przewody, anemostaty i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co Pan chce tłumić? Ja robię tak, z reku do skrzynki jadę przewodem elastycznym izolowanym to rodzaj tłumika sam w sobie (np. instalacja na strychu) potem dalej z rozdzielacza na pokoje. Nocą i normalnie za dnia centrali nie słychać po kanałach, nawet szumu powietrza. Co innego jak ruszymy na maksa np. 400m3/h ale ile razy w roku tak się zdarza a nawet jak mamy gości to tego Pan nie słyszy ani goście. I to jak zawsze piszę w oparciu o doświadczenie i własnych i innych słuch :). Prosty schemat raz jeszcze. Centrala, skrzynki, przewody, anemostaty i po sprawie.

 

Ja nic nie chcę tłumić narazie ,ani regulować ,gdyż mam nadzieję że po zrobieniu wentylacji nie będę miał takiej potrzeby. Chodziło tylko o to że Pan Tomasz B. twierdził że nie ma żadnych przepustnic aby można to regulować i dlatego zamieściłem ten link z foto.

Zastanawiam się tylko w takim razie po co to produkują i sprzedają skoro do niczego jest nie potrzebne i dlaczego firma robiąca mi projekt uwzględniła to w wykazie materiałów potrzebnych do realizacji projektu ?

Być może dlatego ,aby ...więcej sprzedać ewentualnie i więcej zarobić !

Czy jest ktoś na tym forum ,który miał do czynienia z tymi przepustnicami tłumiącymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może dlatego ,aby ...więcej sprzedać ewentualnie i więcej zarobić !

I to jest jedyne sensowne wytłumaczenie.

Już to raz napisałem. Ale napiszę raz jeszcze - Na wydajność wentylacji w poszczególnych kanałach przy tak małym budynku ma wpływ kilka czynników. I wystarczy że tylko jeden z nich się zmieni ( n.p. ktoś otworzy lub zamknie okno lub drzwi, zmniejszy lub zwiększy wydatek centrali i.t.d) i całe wyliczenie i ustawienie idzie się walić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest jedyne sensowne wytłumaczenie.

Już to raz napisałem. Ale napiszę raz jeszcze - Na wydajność wentylacji w poszczególnych kanałach przy tak małym budynku ma wpływ kilka czynników. I wystarczy że tylko jeden z nich się zmieni ( n.p. ktoś otworzy lub zamknie okno lub drzwi, zmniejszy lub zwiększy wydatek centrali i.t.d) i całe wyliczenie i ustawienie idzie się walić.

 

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź i przynajmniej już wiem żeby sobie darować zakup tego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież od samego początku o tym piszemy! Bez żadnych ceregieli, przepustnic i bóg wie jeszcze czego! Ciekaw jestem ile skasowali?

 

Za projekt tylko 100zł ,gdyż materiałów jeszcze nie zakupiłem ,a wykonywał będę sam i właśnie mam kilka niejasności i między innymi właśnie o to i dlatego pytam.

Szkoda tylko że nikt nie napisał ani słowa co myśli o tym projekcie co zamieściłem wcześniej :( , gdyż myślę też w tym zrobić małe korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za projekt tylko 100zł ,gdyż materiałów jeszcze nie zakupiłem ,a wykonywał będę sam i właśnie mam kilka niejasności i między innymi właśnie o to i dlatego pytam.

Szkoda tylko że nikt nie napisał ani słowa co myśli o tym projekcie co zamieściłem wcześniej :( , gdyż myślę też w tym zrobić małe korekty.

 

Napisz kto robił Ci projekt.

Porównaj sobie renomę i opinie na temat tej firmy z tym co piszą na forum i będziesz wiedział kto wprowadził Ciebie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz kto robił Ci projekt.

Porównaj sobie renomę i opinie na temat tej firmy z tym co piszą na forum i będziesz wiedział kto wprowadził Ciebie w błąd.

 

Robiła mi to firma ASVENT z Częstochowy i właśnie coś mi tu zaczyna coraz bardziej nie pasować , wygląda że chodziło o to aby jak najwięcej materiału weszło.

Anemostaty w korytarzach ,przepustnice tłumiące ,które każdy twierdzi że do niczego nie są potrzebne.

Opini o firmie niestety nie znalazłem.

Zerknij jak możesz co o tym myślisz.

 

Parter.jpg

 

Poddasze.jpg

 

Zestawienie materiałowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu są takie przepustnice np. do montażu do rury pomiędzy skrzynką rozprężną ,a anemostatem w rozmiarach anemostatu fi 100 czy 125 mm . Wcale nam nie potrzeba na rury 63mm bo są one podłanczane przecież pod skrzynkę rozprężną w ilości 1-3 sztuk i poniżej skrzynki nad anemostatem można to zamontować .

Nie miało by wogóle sensu montażu na każdej róże z osobna skoro np. 3 łączą się w jeden anemostat.

Nie wiem jak to działa i czy ma jakikolwiek sens szczególnie w ustawieniach przepływu ,ale pewno przy wytłumieniu coś dodatkowo jeszcze pomoże jeżeli będzie taka potrzeba.

Może ktoś z forumowiczów miał już z tym do czynienia ?

http://http://www.klimamarket.pl/przepustnica-tlumik-jeven-inno-125-rp.html[ATTACH=CONFIG]334334[/ATTACH]

 

Po to robi się instalację na dwóch takich samych rozdzielaczach, by układ był samoregulujący. A układ samoregulujący jest przydatny dlatego, że nie ma żadnej możliwości pomierzyć wielkości strumienia na poszczególnych anemostatach i nie ma też możliwości regulacji.

Kolejna sprawa, to PO CO? skoro warunki się zmieniają przez zamykanie i otwieranie, drzwi, czy zostawienie np. uchylonych drzwi.

Tak więc jeżeli ktoś w projekcie podaje wydajności na poszczególnych anemostatach, to nie bardzo zna się na domowej wentylacji.

Jeżeli ktoś robi anemostaty w komunikacji to już zupełnie nie zna się na wentylacji "mechaniczny nawiew w pokojach i mechaniczny wywiew przez łazienki i kuchnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiła mi to firma ASVENT z Częstochowy i właśnie coś mi tu zaczyna coraz bardziej nie pasować , wygląda że chodziło o to aby jak najwięcej materiału weszło.

Anemostaty w korytarzach ,przepustnice tłumiące ,które każdy twierdzi że do niczego nie są potrzebne.

Opini o firmie niestety nie znalazłem.

Zerknij jak możesz co o tym myślisz.

Górę masz na sztywnych rurach spiro, więc te przepustnice mogą sie przydać.

Masz instalację mieszaną, góra-sztywne spiro, dół-peflex.

Ciekawe, ze wszyscy jak mantrę powtarzają pewne slogany, ale zagłębić się w schemat, to już chyba za dużo wysiłku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzeć na projekt zawsze można ale podstawowe pytanie. Jaki jest sens robienia tego na sztywnych spiro i na peflex.? Rozumiem że do czerpni i wyrzutni oraz do dobrze rozmieszczonych dwóch skrzynek rozdzielczych ( bo więcej tam nie potrzeba). I wcale nie musi być sztywny - wystarczy giętki ocieplony. Przy takim założeniu co najmniej 1/3 z tej specyfikacji materiałów idzie do kosza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzeć na projekt zawsze można ale podstawowe pytanie. Jaki jest sens robienia tego na sztywnych spiro i na peflex.? Rozumiem że do czerpni i wyrzutni oraz do dobrze rozmieszczonych dwóch skrzynek rozdzielczych ( bo więcej tam nie potrzeba). I wcale nie musi być sztywny - wystarczy giętki ocieplony. Przy takim założeniu co najmniej 1/3 z tej specyfikacji materiałów idzie do kosza.

 

Sztywne spiro są tylko na czerpni oraz wyrzutni plus zejścia od reku do skrzynek rozdzielczych ,a od skrzynek wszystko jest na pe-flexach. Do skrzynek muszę zejść rurami spiro ,gdyż te PE w takiej średnicy są zbyt drogie i chyba na metry nie można tego kupić , tym bardziej trójniki itd. , alternatywą były by róry giętkie z delikatnym ociepleniem ,ale jakoś się ich boję bo są trochę delikatne i chyba nawet myszy były by w stanie to uszkodzić ,a na te spiro planowałem w celu dobrej izolacji dać 50mm wełny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górę masz na sztywnych rurach spiro, więc te przepustnice mogą sie przydać.

Masz instalację mieszaną, góra-sztywne spiro, dół-peflex.

Ciekawe, ze wszyscy jak mantrę powtarzają pewne slogany, ale zagłębić się w schemat, to już chyba za dużo wysiłku?

 

Sławku rozprowadzenie jest na rórach peflex zarówno na parterze jak i poddaszu , sztywne spiro są tylko na wyrzutni oraz czerpni plus zejście do skrzynek rozdzielczych ,a dalej to juz peflex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku rozprowadzenie jest na rórach peflex zarówno na parterze jak i poddaszu , sztywne spiro są tylko na wyrzutni oraz czerpni plus zejście do skrzynek rozdzielczych ,a dalej to juz peflex.
chyba, że tak. Zbyt mały ten schemat a ja nie dowidzę. W takim razie te przepustnice to tylko tak jak napisali inni.

 

 

edit:

a jednak. przyjrzałem się dokładniej. Masz z jednego kanału zasilane dwie skrzynki i tu przepustnice mogą się przydać, inaczej zestaw jednej skrzynki będzie miał mniejsze opory i tamtędy pójdzie więcej powietrza. Wyjdzie na to, że np. na poddaszu będzie wichura, a na dole zastój (lub odwrotnie).

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego nie potrafię zrozumieć. Czemu to ma służyć. Jakby nie mogła być jedna skrzynka i od niej już pe. Na diabła ta kombinacja.

 

Jak najbatrdziej chętnie założył bym jedną skrzynkę tylko to aż 12 rur i połowę z tego trzeba by ciągnąć z parteru na poddasze lub odwrotnie .

Czy takie coś się stosuje ? Którędy to ciągnąć ? W ścianach ? Będą na stelażu stalowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 12 do każdej skrzynki nie ma jest po 7. Skrzynki główne są umieszczona na poddaszu użytkowym w jednym z pokoi. Przewody są tak wyliczone że mieszczą się w zakresie 7,5 - 9m. Wszystkie mają jedną L a krótsze 2 więc opory na każdym są niemal identyczne. Reku będzie na strychu a kanały łączące reku ze skrzynkami mają po 3,5m Kanały zostaną zabudowane KG i stracę na tym z powierzchni 2* po 20*35 cm. Będę teraz na działce to wstawię fotkę już zakończonej instalacji.

WP_20150912_16_08_45_Pro.jpg

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...