Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

I nastała cisza..........................

Ktoś gdzieś tam wcześniej narzekał że klient zawsze ma racje i wie lepiej od instalatorów co jak robic zamiast się oddać ich fizji twórczej wentylacji , i co ?

Jaki wniosek ?

Nieprawda !!!!!!!

Oddałem się wizji twórczej firmie wentylacyjnej i dzieło projektu zamieściłem i czym dłużej je analizuję tym bardziej stwierdzam że jest bez sensu !!!!!!

Najśmieszniejsze są wyciągi na parterze w korytarzach i to w dwuch pomimo że wszystko jest otwarte, a do tego w łazience tylko 2 rurki zamiast 3.

Wnisek niestety taki że 100zł zapłacone za projekt ,który do niczego się nie nadaje ,a ja chciałem już kupować materiały i działać ....

Płakać się chce , jestem praktycznier w punkcie 0 !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I nastała cisza..........................

Ktoś gdzieś tam wcześniej narzekał że klient zawsze ma racje i wie lepiej od instalatorów co jak robic zamiast się oddać ich fizji twórczej wentylacji , i co ?

Jaki wniosek ?

Nieprawda !!!!!!!

1Oddałem się wizji twórczej firmie wentylacyjnej i dzieło projektu zamieściłem i czym dłużej je analizuję tym bardziej stwierdzam że jest bez sensu !!!!!!

2Najśmieszniejsze są wyciągi na parterze w korytarzach i to w dwuch pomimo że wszystko jest otwarte, 3a do tego w łazience tylko 2 rurki zamiast 3.

Wnisek niestety taki że 100zł zapłacone za projekt ,który do niczego się nie nadaje ,a ja chciałem już kupować materiały i działać ....

Płakać się chce , jestem praktycznier w punkcie 0 !!!!!!!

 

1. nie jest bez sensu

2. wcale nie. Na dole masz jedną małą łazienkę. Wyobraź sobie, że cały nawiew będzie wyciągany tylko w kuchni i łazience, o ile w kuchni t byłoby ok, to w łazience będą wieczne huragany, aby zmniejszyć huragan w łazience dali w korytarzu i w wiatrołapie po jednej rurce (góra podobnie- 4 nawiewy i jeden wywiew który musiałby to wszystko zebrać. )

3. dwie, bo trzy byłoby za dużo(vide punkt2)

 

oczywiście zrobisz jak uważasz, ale:

wyżej piszą, że ma być suma rur nawiewnych ma być taka sama jak wywiewnych. Ok, ale spójrz na pomieszczenia 1,5 1,6 1,8, tan są po dwie rurki, ale założona wydajność jest pomiędzy 40 a 60m3/h. i jak ma to sie do samoregulacji? Cos tam możesz stłumić anemostatami, ale jak tu piszą, regulacja jest na nich do 50m3/h, więc to odpada, bo Ty musisz dać 50 +-10m3/h

 

Weź raczej ten projekt jako odnośnik i sam to dopracuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawko o jakim huraganie piszesz? Przy wydajności około 150m3/h na trzech anemostatach? Może poczuje jak puści przewietrzanie czyli na maxa. Ale wątpię chyba że całość pójdzie przez jeden anemostat. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ciekawostkę dodam...

niedawno uruchomiłem swoją instalację, sam rozkładałem rurki PE, dom parterowy 160mkw, wyciagi w łazienkach i kuchni, reku brink 400

W 3/4 doby reku chodzi na 80m3/h, pozostała 1/4 na 120m3/h przy 2 dorosłych + dziecko

Brak zaduchu, dom szczelny, wiglotność ~50%

 

Nie robiłem nic w wiatrołapie - nadal nie widzę potrzeby.

W małych sypialniach 1 kanał 63mm wew.,w dużej 2 kanały - w sumie 8 nawiewów i wywiewów.

Jestem happy, że działa jak należy i zaoszczędziłem trochę grosza montując samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ciekawostkę dodam...

niedawno uruchomiłem swoją instalację, sam rozkładałem rurki PE, dom parterowy 160mkw, wyciagi w łazienkach i kuchni, reku brink 400

W 3/4 doby reku chodzi na 80m3/h, pozostała 1/4 na 120m3/h przy 2 dorosłych + dziecko

Brak zaduchu, dom szczelny, wiglotność ~50%

 

Nie robiłem nic w wiatrołapie - nadal nie widzę potrzeby.

W małych sypialniach 1 kanał 63mm wew.,w dużej 2 kanały - w sumie 8 nawiewów i wywiewów.

Jestem happy, że działa jak należy i zaoszczędziłem trochę grosza montując samemu.

 

I co zadowolony jesteś z Brinka ,ile za niego zapłaciłeś?

Reku też sam montowałeś ? Trudne to czy raczej nie ma problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawko o jakim huraganie piszesz?
Przenośnia :) ale zbyt duży przepływ powietrza przez łazienkę może spowodować większe zużycie opału, bo chłodniejsze powietrze z pomieszczeń będzie wychładzać łazienkę, gdzie z reguły ma panować większa temperatura, co z kolei będzie wymagało dostarczenia większej energii do grzejnika(ów) w niej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... zbyt duży przepływ powietrza przez łazienkę .......

Tego raczej bym się nie obawiał z uwagi na z reguły zamknięte drzwi do łazienki a przez to większy opór. Więcej tego powietrza przejdzie tam gdzie będzie miało otwartą przestrzeń pomiędzy nawiewem a wywiewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co zadowolony jesteś z Brinka ,ile za niego zapłaciłeś?

Reku też sam montowałeś ? Trudne to czy raczej nie ma problemu?

 

mój 'Brink" to Harmann Requra 400 - jota w jotę to samo, nawet instrukcja co do słowa

 

Montowałem sam, na nieocieplonym poddaszu.

Ociepliłem mu ścianę na której wisi, powiesiłem i później obudowałem styropianem i kleiłem na piankę (oczywiście nie do requ).

Odpływ skroplin mam podłączony do pionu, pod requ jest kotłownia, wokół rurki kanalizacyjnej nie izolowałem, żeby ciepło z kotłowni przeniknęło do 'komory rekuperatora'.

Najgorzej z kanałami było, chciałem je ocieplić jak najmocniej, chciałem robić wszystko na spiro. Nie dało się, musiałbym jeździć co 30min do hurtowni z kształtkami (30km w jedną stronę). Część, od skrzynek na stopie w górę (do wysokości wyjść rekuperatora), dałem sztywne spiro. Pozostałą część tzn od requ do spiro dałem alu-flex. Wszystko ociepliłem niezła wełną 5cm. Ocieplanie alu-flex to jakaś porażka - następnym razem kupiłbym albo już ocieplone (tylko 2,5cm wełny) albo jeździłbym po te kształtki :)

Tam gdzie miałem problem zamontować wełnę na alu-flex, dałem piankę z pistoletu - termometr na podczerwień pokazuje, że jest OK.

Zimy nie przeżyłem więc nie wiem jak będzie z zamarzaniem.

Sterownik IB-tron jest wystarczający, sterowanie biegami, informacja o filtrze i programowanie 3 stanów/24h.

Co do samego rekuperatora to zaniża temp, którą niby zasysa z domu - więc albo coś nie tak z czujnikiem, albo miesza powietrze (przedmuchy wewnątrz) albo w złym miejscu jest ta temp mierzona. Stawiam na ostatnie po własnych pomiarach na tych 4 rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój 'Brink" to Harmann Requra 400 - jota w jotę to samo, nawet instrukcja co do słowa

 

Montowałem sam, na nieocieplonym poddaszu.

Ociepliłem mu ścianę na której wisi, powiesiłem i później obudowałem styropianem i kleiłem na piankę (oczywiście nie do requ).

Odpływ skroplin mam podłączony do pionu, pod requ jest kotłownia, wokół rurki kanalizacyjnej nie izolowałem, żeby ciepło z kotłowni przeniknęło do 'komory rekuperatora'.

Najgorzej z kanałami było, chciałem je ocieplić jak najmocniej, chciałem robić wszystko na spiro. Nie dało się, musiałbym jeździć co 30min do hurtowni z kształtkami (30km w jedną stronę). Część, od skrzynek na stopie w górę (do wysokości wyjść rekuperatora), dałem sztywne spiro. Pozostałą część tzn od requ do spiro dałem alu-flex. Wszystko ociepliłem niezła wełną 5cm. Ocieplanie alu-flex to jakaś porażka - następnym razem kupiłbym albo już ocieplone (tylko 2,5cm wełny) albo jeździłbym po te kształtki :)

Tam gdzie miałem problem zamontować wełnę na alu-flex, dałem piankę z pistoletu - termometr na podczerwień pokazuje, że jest OK.

Zimy nie przeżyłem więc nie wiem jak będzie z zamarzaniem.

Sterownik IB-tron jest wystarczający, sterowanie biegami, informacja o filtrze i programowanie 3 stanów/24h.

Co do samego rekuperatora to zaniża temp, którą niby zasysa z domu - więc albo coś nie tak z czujnikiem, albo miesza powietrze (przedmuchy wewnątrz) albo w złym miejscu jest ta temp mierzona. Stawiam na ostatnie po własnych pomiarach na tych 4 rurach.

 

Po zimnym daje się elastyczne przewody izolowane lub można dać PE i rękaw izolujący. System wentylacji można samemu spokojnie poskładać jak klocki jak robi się na dobrym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zimnym daje się elastyczne przewody izolowane lub można dać PE i rękaw izolujący. System wentylacji można samemu spokojnie poskładać jak klocki jak robi się na dobrym systemie.

 

Tylko te elastyczne izolowane mają max 3cm wełny - trochę mało przy -15C

PE o srednicy 180-200mm - nie widziałem nigdzie

Edytowane przez misiupl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te elastyczne izolowane mają max 3cm wełny - trochę mało przy -15C

PE o srednicy 180-200mm - nie widziałem nigdzie

 

Są o średnicach 160 , 200 , 254 , 315 mm z izolacją 50 mmm . Już o nich wcześniej pisałem

http://www.aspol.com.pl/oferta/produkty/665_przewody-elastyczne/978_przewody-izolowane-akustycznie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektem mi nikt nie pomógł wprowadzić zmian ,ale może chociaż w tym mi ktoś pomoże ? Chciałbym kupić 150 m rury 75 , skrzynki rozdzielcze , skrzynki rozprężne itp. , prawie cały system do wykonania wentylacji . Kto się orientuje gdzie to kupię najtaniej ? Skrzynki mogą być z tworzywa , nierdzewki jak i z ocynku bo wiadome że i tak wytrzymają .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektem mi nikt nie pomógł wprowadzić zmian ,ale może chociaż w tym mi ktoś pomoże ? Chciałbym kupić 150 m rury 75 , skrzynki rozdzielcze , skrzynki rozprężne itp. , prawie cały system do wykonania wentylacji . Kto się orientuje gdzie to kupię najtaniej ? Skrzynki mogą być z tworzywa , nierdzewki jak i z ocynku bo wiadome że i tak wytrzymają .

 

Trzeba cofnąć się do pierwszych stron tego forum

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188407-Elastyczne-przewody-wentylacji-mechanicznej/page3

i przeanalizować za i przeciw .

np; Termokontrol - poczynił znaczne postępy w swojej ofercie ;

- skrzynki rozdzielcze i rozprężne są z uszczelkami ,

- skrzynki rozprężne są plastikowe ,

- skrzynki rozdzielcze wg.zamówienia ze stali nierdzewnej ,

- 1000A SONODEC CLASSIC - niezłej jakości ,

- Czerpnia/wyrzutnia ścienna - ze stali nierdzewnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanie techniczne, mam na parterze 3N 2W i na piętrze 4N 1W. stosując 2 skrzynki umieszczone na stropie nad parterem najdłuższe przewody będą miały 12m (parter) 15m (piętro w tym 2 dodatkowe zakręty po 90*) czy nie powinienem w takim przypadku zastosować po 2 skrzynki niezależnie na parter i piętro?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanie techniczne, mam na parterze 3N 2W i na piętrze 4N 1W. stosując 2 skrzynki umieszczone na stropie nad parterem najdłuższe przewody będą miały 12m (parter) 15m (piętro w tym 2 dodatkowe zakręty po 90*) czy nie powinienem w takim przypadku zastosować po 2 skrzynki niezależnie na parter i piętro?

 

Należy unikać (jeżeli tylko da się ) układu na 4 skrzynkach.

Niezależnie od długości kanałów ( tam gdzie 15 czy 12 m można dać podwójnie ) układ się sam wyreguluje, bo gdy wzrośnie opór, to skoro działa wywiew, spadnie w pokoju ciśnienie, co pokona wzrost oporu.

Co innego, gdy mamy trójnik i dwie pary skrzynek, Para skrzynek nawiew wywiew na dole, będzie miała między sobą mały opór (nie ma drzwi między kuchnią a salonem, a para na górze ma sporo drzwi (sypialnie , łazienka) Na trójniku powietrze pójdzie tam gdzie mniejszy opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy unikać (jeżeli tylko da się ) układu na 4 skrzynkach.

Niezależnie od długości kanałów ( tam gdzie 15 czy 12 m można dać podwójnie ) układ się sam wyreguluje, bo gdy wzrośnie opór, to skoro działa wywiew, spadnie w pokoju ciśnienie, co pokona wzrost oporu.

Co innego, gdy mamy trójnik i dwie pary skrzynek, Para skrzynek nawiew wywiew na dole, będzie miała między sobą mały opór (nie ma drzwi między kuchnią a salonem, a para na górze ma sporo drzwi (sypialnie , łazienka) Na trójniku powietrze pójdzie tam gdzie mniejszy opór.

 

w sumie nie pomyślałem o zrównoważeniu poprzez dodanie dodatkowego przewodu :) dzięki problem rozwiązany i do tego zaoszczędzone na skrzynkach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy unikać (jeżeli tylko da się ) układu na 4 skrzynkach.

Niezależnie od długości kanałów ( tam gdzie 15 czy 12 m można dać podwójnie ) układ się sam wyreguluje, bo gdy wzrośnie opór, to skoro działa wywiew, spadnie w pokoju ciśnienie, co pokona wzrost oporu.

Co innego, gdy mamy trójnik i dwie pary skrzynek, Para skrzynek nawiew wywiew na dole, będzie miała między sobą mały opór (nie ma drzwi między kuchnią a salonem, a para na górze ma sporo drzwi (sypialnie , łazienka) Na trójniku powietrze pójdzie tam gdzie mniejszy opór.

 

Jak ktoś robi wentylacje na trójnikach to już jest masakra... ale są nadal takie przypadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...