Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

19 tys zł za taką instalacyjkę? Cena kosmiczna. Materiały to góra 4 tys (a instalator pewnie ma je za 2.5k), rekuperator pewnie około 5 tys. 10 tysięcy za dwa dni pracy... no, no.

 

Przy okazji pytanie: Jaki rekuperator o wysokiej sprawności i strumieniu 250 m3/h polecicie? Ma być cichy przy strumieniu rzędu 100 m3/h.

 

8000 z centralą brutto, ale może kogoś trafi na dwa razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 weeks później...

Panowie polecacie jakąś fajną i ładną wyrzutnie do rekupulatora o średnicy 160mm- 200mm. Dach jest pokryty blachodachówką brązową i chcę żeby do tego pasowało,a nie chcę dawać kratki w ścianie ,gdyż myślę że wyrzut bezpośredni w górę będzie bardziej efektowny i ładniejszy .

Bardzo proszę o pomocne info !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kerado28, widzę że wypowiadasz się dość logicznie a ja potrzebuję rady od praktyka - mam następująca sytuacje:

budynek piętrowy (2 stropy żelbet) do salonu mam poprowadzoną rurę ocynk 125 mm ze strychu - zalaną w górnym stropie i opiankowaną w kilku miejscach po drodze na dół, miała służyć jako nawiew do salonu, rurę wywiewu również 125 mm ocynk mam w kuchni po przeciwnej stronie domu też zalana w stropie na strychu (zaznaczone na niebiesko) dodatkowo mam zrobiony otwór 160mm do jadalni sasiadującej z salonem, otwór w WC 160mm i otwór 110 mm w wiatrołapie. Na zielono zaznaczyłem jak teraz po lekturze tego postu bym wykonał otwory i nawiew w salonie i mam taką opcje ponieważ w stropie na strych zostawiłem otwór którym mogę poprowadzić 2x75mm. Pytanie czy tak robić i zostawić kanał 125 w salonie pusty czy go wykorzystywać męcząc się z rożnymi złączkami rozkuwaniem ściany żeby się wpiąć do 125. Podobnie kanał w kuchni - teraz wydaje mi się że powinienem wstawić tam rurę 75. przy centrali z króccami 200 wszystko ładnie mi się bilansuje

nawiew

75 salon

75 salon

75 jadalnia

63 pokój 1 osoba

63 pokój 1 osoba

75 pokój 2 osoby

63 garderoba

63 pralnia

 

wywiew

75 kuchnia

75 wc

63 wiatrołap

2x63 łazienka/ ewentualnie 1x63 łazienka i 1x63 hol przy łazience

75 łazienka

63 pralnia

75 wiartołap

 

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kerado28, widzę że wypowiadasz się dość logicznie a ja potrzebuję rady od praktyka - mam następująca sytuacje:

budynek piętrowy (2 stropy żelbet) do salonu mam poprowadzoną rurę ocynk 125 mm ze strychu - zalaną w górnym stropie i opiankowaną w kilku miejscach po drodze na dół, miała służyć jako nawiew do salonu, rurę wywiewu również 125 mm ocynk mam w kuchni po przeciwnej stronie domu też zalana w stropie na strychu (zaznaczone na niebiesko) dodatkowo mam zrobiony otwór 160mm do jadalni sasiadującej z salonem, otwór w WC 160mm i otwór 110 mm w wiatrołapie. Na zielono zaznaczyłem jak teraz po lekturze tego postu bym wykonał otwory i nawiew w salonie i mam taką opcje ponieważ w stropie na strych zostawiłem otwór którym mogę poprowadzić 2x75mm. Pytanie czy tak robić i zostawić kanał 125 w salonie pusty czy go wykorzystywać męcząc się z rożnymi złączkami rozkuwaniem ściany żeby się wpiąć do 125. Podobnie kanał w kuchni - teraz wydaje mi się że powinienem wstawić tam rurę 75. przy centrali z króccami 200 wszystko ładnie mi się bilansuje

nawiew

75 salon

75 salon

75 jadalnia

63 pokój 1 osoba

63 pokój 1 osoba

75 pokój 2 osoby

63 garderoba

63 pralnia

 

wywiew

75 kuchnia

75 wc

63 wiatrołap

2x63 łazienka/ ewentualnie 1x63 łazienka i 1x63 hol przy łazience

75 łazienka

63 pralnia

75 wiartołap

 

[ATTACH=CONFIG]340526[/ATTACH]

 

Na początek: przewody 75 mm po zewnątrz w systemie flex to 63 mm wewnątrz.

 

W wiatrołapie wywiewów ani nawiewów nie robimy. Łazienki generalnie trzeba nieco przewymiarować bo tam chcemy nieco mocniejszą wentylację.

 

Dobrze byłoby zrobić tak aby było jak najwygodniej :) Inaczej sprawa się ma jak się to wdzi na miejscu.

 

Ja często robię wentylacje już w zamieszkiwanych domach to wtedy robi się tak na ile można coś wykorzystać. Ty jak masz dom jeszcze w stanie surowym to możesz więcej pokombinować bez większego bałaganu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie http://www.wentylacja24.pl/ będzie najtaniej i sam je zakupiłem i jakościowo bardzo dobrze wykonane są skrzynki ,a nże z ocynku ,a nie stali nierdzewnej czy tworzywa to nie ma znaczenia ,gdyż i tak dziesięciolecia wytrzymają i na pewno nie będziesz musiał ich wymieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczednyGrześ

dziękuje za odpowiedź,

wiem o wymiarach kanałów zamierzam kupić 75(wew 63) oraz 90 (wew 75) czy może mi ktoś polecić gdzie kupie najtaniej termokontrol - może ma ktoś wyrobione rabaty - nie potrzebuję FV

Czemu komplikujesz sobie instalacje dwoma średnicami kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kerado28, widzę że wypowiadasz się dość logicznie a ja potrzebuję rady od praktyka - mam następująca sytuacje:

budynek piętrowy (2 stropy żelbet) do salonu mam poprowadzoną rurę ocynk 125 mm ze strychu - zalaną w górnym stropie i opiankowaną w kilku miejscach po drodze na dół, miała służyć jako nawiew do salonu, rurę wywiewu również 125 mm ocynk mam w kuchni po przeciwnej stronie domu też zalana w stropie na strychu (zaznaczone na niebiesko) dodatkowo mam zrobiony otwór 160mm do jadalni sasiadującej z salonem, otwór w WC 160mm i otwór 110 mm w wiatrołapie. Na zielono zaznaczyłem jak teraz po lekturze tego postu bym wykonał otwory i nawiew w salonie i mam taką opcje ponieważ w stropie na strych zostawiłem otwór którym mogę poprowadzić 2x75mm. Pytanie czy tak robić i zostawić kanał 125 w salonie pusty czy go wykorzystywać męcząc się z rożnymi złączkami rozkuwaniem ściany żeby się wpiąć do 125. Podobnie kanał w kuchni - teraz wydaje mi się że powinienem wstawić tam rurę 75. przy centrali z króccami 200 wszystko ładnie mi się bilansuje

nawiew

75 salon

75 salon

75 jadalnia

63 pokój 1 osoba

63 pokój 1 osoba

75 pokój 2 osoby

63 garderoba

63 pralnia

 

wywiew

75 kuchnia

75 wc

63 wiatrołap

2x63 łazienka/ ewentualnie 1x63 łazienka i 1x63 hol przy łazience

75 łazienka

63 pralnia

75 wiartołap

 

[ATTACH=CONFIG]340526[/ATTACH]

 

Na jakim etapie masz budowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowy otwarty montują więźbe, instalacje na parter chce puścić kanałami w ścianach które juz są tylko się zastanawiam czy puszczac bezposrednio tymi rurami które juz zamontowanym 125 ocynk czy wkładać do nich pe flex o mniejszej średnicy 90 (75). różne średnicę być może wyszły z niewiedzy dobierane tak aby suma powierzchni kanałów równala się powierzchni 200 wyjscia z centrali. W stropie na piętrze mam otwory w każdym z pomieszczeń 15x15 oraz przejście z dolnej łazienki oraz dodatkowy otwór na poprowadzenie kanalow do salonu poprzez ścianę działowe pokojeina piętrze ale musze wykuc otwór w stropie nad salonem. W salonie kanały chciałem rozprowadzi nad oknem w kawalku podwieszanego sufitu w którym będzie oświetlenie led (sufit podwieszany o szer. 20 cm tylko po obrębie pokoju)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co montował ktoś coś takiego przez dach ,czy wszyscy wyrzutnie w ścianie?????

ja montowałem w dachu

tak to wyglądawyrzutnia i czerpnia.jpg

wyrzutnia VILPE fi 160. Są jeszcze większe.

Wad nie zauważyłem, no, może trochę trudny montaż przy stromym dachu i wysokiej dachówce.

A tak to same zalety.

 

tak to wygląda z bliska fi 160 http://www.vilpepoland.pl/Link.aspx?id=525300

a tak fi 200http://www.vilpepoland.pl/Link.aspx?id=525301

 

są różne kolory oraz mnóstwo przejść dachowych do tego.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja montowałem w dachu

tak to wygląda[ATTACH=CONFIG]340863[/ATTACH]

wyrzutnia VILPE fi 160. Są jeszcze większe.

Wad nie zauważyłem, no, może trochę trudny montaż przy stromym dachu i wysokiej dachówce.

A tak to same zalety.

 

tak to wygląda z bliska fi 160 http://www.vilpepoland.pl/Link.aspx?id=525300

a tak fi 200http://www.vilpepoland.pl/Link.aspx?id=525301

 

są różne kolory oraz mnóstwo przejść dachowych do tego.

 

Super to zrobiłeś , bardzo ładnie wygląda , wielkie dzięki za foto !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to o ile się nie mylę nie ma znaczenia że wyrzutnia będzie akurat nad reku i pomimo zaizolowania rury pomiędzy reku ,a wyrzutnią może się w niej coś tam skroplić ,gdyż zapewne może to sobie spokojnie spłynąć do reku , który i tak musi być podłączony do kanalizacji . Czy tak jest ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to o ile się nie mylę nie ma znaczenia że wyrzutnia będzie akurat nad reku i pomimo zaizolowania rury pomiędzy reku ,a wyrzutnią może się w niej coś tam skroplić ,gdyż zapewne może to sobie spokojnie spłynąć do reku , który i tak musi być podłączony do kanalizacji . Czy tak jest ?

 

Tak, właśnie ma sobie spłynąć :) Reku do kanalizy zwyke oczywiście syfon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...