Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Można to wysypać zwykłym piaskiem.

Styropian w podłodze poddasza użytkowego nie pełni żadnej funkcji izolacyjnej.

Sypanie tam perlitu, czy zabawa z pianką nie ma kompletnie sensu.

 

PS.

Z tym sufitem, to troszkę poleciałeś.

Jak można porównać przyjemną i lekką robotę, do naprawdę żmudnej i w pojedynkę praktycznie niewykonalnej.

 

Odpisuje bo cały czas układam styropian.... Dalej podtrzymuje że lepiej jest jak przewody idą w suficie. Lepiej spędzić dwa dni dłużej przy rozkładaniu kanałów WM niż tydzień przy rzeźbieniu styro.....Wiele osób robiło to w pojedynkę i nie słyszałem żeby specjalnie narzekali....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Odpisuje bo cały czas układam styropian.... Dalej podtrzymuje że lepiej jest jak przewody idą w suficie. Lepiej spędzić dwa dni dłużej przy rozkładaniu kanałów WM niż tydzień przy rzeźbieniu styro.....Wiele osób robiło to w pojedynkę i nie słyszałem żeby specjalnie narzekali....

Sufit podwieszany zrobi się sam i za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufit podwieszany zrobi się sam i za darmo?

 

Oczywiście że nie ale robiąc sufity podwieszane nie musimy ich tynkować a to u mnie 23zł/m2. Ponadto mamy pełną dowolność w konfiguracji oświetlenia ( u już zaczynają się kombinacje) oraz mamy pewność że przewody elektryczne nie będą przez tynk prześwitywać i będzie wszystko stabilne (z tymi przewodami to trzeba obchodzić się jak z jajkiem-lekkie pociągnięcie i już tynku na nich nie ma). Dodatkowo chowając przewody wentylacyjne w suficie mamy do nich pełen dostęp w każdej chwili... Podsumowując-same plusy takiego rozwiązania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Czytam ten i podobne wątki przymierzając się do realizacji instalacji WM. Mam kilka pytań, ale zacznę od następującego...

 

Otóż przyjmuje się, że na jedną osobę potrzeba 20-30 m3/h - przyjmijmy uśrednione 25 m3/h. Wtedy dla powiedzmy sypialni, gdzie mamy dwie osoby dorosłe, przyjmujemy 50 m3/h. Tak przyjęty przepływ (tj. 50 m3/h), jak zakładam, będzie dotyczył 100% wydajności rekuperatora. Jednak typowo rekuperator pracuje z wydajnością około 40%, czyli otrzymujemy faktycznie 20 m3/h dla dwóch osób, czyli 10 m3/h/osobę. Jak ta użytkowa wydajność 10 m3/h/osobę ma się do oczekiwanej 25 m3/h/osobę?

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panstwa

 

Prosze o pomoc w ocenie projektu wentylacji dla mojego domu. Dom ma 260mkw. z poddaszem. System peflex 75mm. Po 2 skrzynki na kondygnacje i jedna z 4 kroccami pomocnicza zasilajaca salon na parterze.

Centrala 450m^3

Czy nie za duzo tych rur, no i prosze o skupienie sie na wyciagach takze. W garderobach mam po 20m^3 wyciagu. W kuchni 2x po 50m^3.

 

Dziekuje pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panstwa

 

Prosze o pomoc w ocenie projektu wentylacji dla mojego domu. Dom ma 260mkw. z poddaszem. System peflex 75mm. Po 2 skrzynki na kondygnacje i jedna z 4 kroccami pomocnicza zasilajaca salon na parterze.

Centrala 450m^3

Czy nie za duzo tych rur, no i prosze o skupienie sie na wyciagach takze. W garderobach mam po 20m^3 wyciagu. W kuchni 2x po 50m^3.

 

Dziekuje pozdrawiam

 

 

img087.jpgimg087.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały 75/63 na poddaszu rozłożone. Jest tam 8cm styropianu. Czym wypełnić przestrzeń nad kanałami? Perlit? Cienkie paski styropianu przyklejone na piankę? Na to pójdzie 6cm wylewki + podłogówka.

[ATTACH=CONFIG]356417[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]356418[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]356419[/ATTACH]

 

p.s.

taka rada dla wszystkich planujących rozłożenie kanałów w warstwie izolacji... dajcie sobie z tym spokój. Zaplanujcie podwieszane sufity na parterze i wszystko rozłóżcie tam. Zero kombinowania z wysokością wylewek, zero problemów z akustyką bo przecież wylewka będzie na kanale. Wycinanie styro pod te kanały ogromnie spowalnia pracę.

Aha i nie zróbcie tego błędu co ja czyli dajcie jedną warstwę styro a nie dwie (2x4cm) :(

 

Można zrobić jak ja - wpierw rozkładasz rury, łączysz ze skrzynkami, puszkami od anemostatów, mocujesz gdzie nie gdzie pakiety rur do stropu np. taśmą perforowaną +kołki szybki montaż, u mnie zajęło to, samemu, jeden dzień - 95m2 stropu, 6 puszek, 2 całe kręgi rury 50mm. Kolejne trzy dni - styropian 5cm, i tu jest trochę zabawy, bo trzeba docinać styro, dopasowując do kształtu biegnących rur i do kształtu puszek, ale nie przesadzajmy - robota w zasadzie czysta, trudno się zmęczyć. W większe szpary i pozostałe wolne miejsca poszły ze trzy puszki piany niskoprężnej. Piąty dzień - czarna folia. Kolejne dwa dni - 500 metrów rurki od podłogówki - 7 obwodów (tu pomagała małżonka). I po temacie. Nie widzę jakoś rozkładania tego wszystkiego pod sufitem. Kupa roboty i min 6 cm niższe pomieszczenia na parterze. A co do kabli, to wszystkie biegnące do lamp na parterze i wiele innych (np. głośniki, skrętki, alarm, itp.) - górą na stropie pod styropianem i przez przewierty prosto do przyszłych łączników i lamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak przy okazji, bo nie bardzo mam czas cofać się w temacie i doczytywać, napiszcie proszę, czy zielone PE-flex powinno się izolować na strychu, gdzie będzie w zimę obliczeniowo zawsze nieco powyżej zera. Izolację mam do samej kalenicy, a kolejne warstwy wełny - poniżej kanałów - między jętkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tak przy okazji, bo nie bardzo mam czas cofać się w temacie i doczytywać, napiszcie proszę, czy zielone PE-flex powinno się izolować na strychu, gdzie będzie w zimę obliczeniowo zawsze nieco powyżej zera. Izolację mam do samej kalenicy, a kolejne warstwy wełny - poniżej kanałów - między jętkami.

Izolowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panstwa

 

Prosze o pomoc w ocenie projektu wentylacji dla mojego domu. Dom ma 260mkw. z poddaszem. System peflex 75mm. Po 2 skrzynki na kondygnacje i jedna z 4 kroccami pomocnicza zasilajaca salon na parterze.

Centrala 450m^3

Czy nie za duzo tych rur, no i prosze o skupienie sie na wyciagach takze. W garderobach mam po 20m^3 wyciagu. W kuchni 2x po 50m^3.

 

Dziekuje pozdrawiam

 

 

[ATTACH=CONFIG]357716[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]357716[/ATTACH]

Do garderoby nie dajemy wyciągów. Ile mieszkańców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do garderoby nie dajemy wyciągów. Ile mieszkańców?

Projektanci takich wentylacji to są jakieś niechluje śmierdzące, niemyjące się.

Widocznie u nich w szafach śmierdzi wilgocią.

 

Czy komukolwiek tutaj śmierdzi w szafie wilgocią?

 

Niedługo zaczną ludzi naciągać na kolejne kanały nawiewno/wyciągowe.

A to szafę z talerzami, komodę na skarpetki, przedsionek, klatkę schodową itd.

Fantazja projektantów nie zna granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panstwa

 

Czy ktos z Was moze rzucic na to okiem i zweryfikowac pod wzgledem swojej wiedzy. Mam projekt od projektanta i wrzucil mi na caly dom 260mkw az 36 rur peflex 75mm.

Skrzynki rozdzielcze szt 5: dwie na strychu; dwie w przestrzni podwieszonego sufitu na parterze. Rury 75mm 4x w salonie poprowadzone ze strychu rura 160mm od trojnika niedaleko centrali i dalej do sufitu parteru i tam 5-ta skrzynka 4x75mm do nawiewu dla salonu.

Przesylam moje skany z propozycja umiejscowienia po 1x75/30m^3 w kazdym pomieszczeniu, a w salonie; jadalni i w pomieszczeniu gospodarczym 1.8 po 2x75/60m^3. Wyciagi wg pana Tomasza w lazienkach i kuchni. Cala istalacja bez przepustnic w anemostatach.

Bardzo prosze o pomoc i doradzctwo w tej sprawie.

 

Dziekuje

 

Pozdrawiamimg091.jpgimg091.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadziwiający jest fakt że przez te 122 strony tłucze się non stop o zasadach projektowania wentylacji w standardowym domku jednorodzinnym, a nadal pojawiają się tak banalne błędy...

 

Jednak te zasady przedstawiane przez różne osoby nie są ze sobą spójne, dlatego trudno się do nich jednoznacznie odwoływać. A mógłbyś wskazać konkretne błędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś wskazać konkretne błędy?

 

Witajcie,

 

Czytam ten i podobne wątki przymierzając się do realizacji instalacji WM. Mam kilka pytań, ale zacznę od następującego...

 

Otóż przyjmuje się, że na jedną osobę potrzeba 20-30 m3/h - przyjmijmy uśrednione 25 m3/h. Wtedy dla powiedzmy sypialni, gdzie mamy dwie osoby dorosłe, przyjmujemy 50 m3/h. Tak przyjęty przepływ (tj. 50 m3/h), jak zakładam, będzie dotyczył 100% wydajności rekuperatora. Jednak typowo rekuperator pracuje z wydajnością około 40%, czyli otrzymujemy faktycznie 20 m3/h dla dwóch osób, czyli 10 m3/h/osobę. Jak ta użytkowa wydajność 10 m3/h/osobę ma się do oczekiwanej 25 m3/h/osobę?

Pozdrawiam,

Tomek

Instalacja wentylacji to taki układ naczyń połączonych.

Polecam operować na wielkościach fizycznych (np. m3/h) a nie na % bo gubisz się w założeniach.

Jak sobie zrobisz bilans nawiewów/ wywiewów i zestawisz to z konkretną wydajnością centrali to zobaczysz przy jakiej wydajności będzie ona osiągać to zalecane minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak te zasady przedstawiane przez różne osoby nie są ze sobą spójne, dlatego trudno się do nich jednoznacznie odwoływać. A mógłbyś wskazać konkretne błędy?

 

Bo niestety bardzo dużo tych uczonych w szkołach podchodzi do wentylacji domowych jak do wentylacji przemysłowych, jakie błędy/dodawanie roboty:

 

1. Kanały blaszane i przewymiarowane.

2. Instalacje na trójnikach

3. Przewymiarowywanie central

4. wywiewy w garderobach

5. za słabe wyciągi w łazienkach

6. długie kanały (na siłe celem podnoszenia kosztów)

7. zły montaż centrali np. V zamiast H i na odwrót, złe odprowadzenie skroplin itd.

8. wrzucanie przepustnic, tłumików

9. wiele anemostatów na pomieszczenie

10. czerpnia od południa

11. czerpnia obok wyrzutni

 

.......... i można jeszcze mnożyć, różne rzeczy wychodzą w tych projektach czy realizacjach jakie widziałem lub gdy ktoś dzwonił/pisał że coś nie tak.

 

A propo, ciekawa "usterka" z zeszłego miesiąca. Otóż dzwonił ktoś, że jeden anemostat nie dmucha. Sprawa prosta.... zatkany przewód. Okazało się że chłopaki założyli flexa z korkiem do puszki.... (puszka nie była na klik :) Nie wiem może na złość zrobić chcieli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja wentylacji to taki układ naczyń połączonych.

Polecam operować na wielkościach fizycznych (np. m3/h) a nie na % bo gubisz się w założeniach.

Jak sobie zrobisz bilans nawiewów/ wywiewów i zestawisz to z konkretną wydajnością centrali to zobaczysz przy jakiej wydajności będzie ona osiągać to zalecane minimum.

 

A tak w realu :) to wentylacje domową zawsze dobrze dostosować do "siebie" czasem te wartości obliczeniowe w poszczególnych przypadkach będą się różnić bo to zależy od preferencji domowników i ich stylu życia oczywiście w odpowiednim znaczeniu tego słowa. Dlatego centrala z możliwością odpowiedniej regulacji jest ważnym elementem instalacji. Patrzmy np. na problemy przesuszania zimą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...