Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a pisanie że jak użyjesz spiro a nie flexa to twoja instalacja jest do d....

szczerze mówiąc żenujące:)

Malux ty masz instalacje na uniflexie + ja też na nim robiłem ale dla zwykłego użytkownika takiego jak ja co za różnica czy na róże będzie napis dłuższy czy krótszy czy to będzie spiro czy kondon??

Najważniejsze aby jego instalacja była sprawna i działa poprawnie przez wiele lat a nie walczyć o wyższości niebieskiego pe nad zielony pe albo białym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że w dyskusjach o zaletach "srebrnych-elastycznych" mówimy o markowych produktach np. DEC

a na budowach widzę niestety produkty kupione możliwie jak najtaniej na promocji w hurtowni.

 

Według mnie problem ze "sreberkami" zaczyna się wtedy, kiedy są one wybierane tylko i wyłącznie dlatego, że są najtańsze.

Przez cały czas instalacja jest robiona "pod niską cenę" co się na niej niestety mści od strony technicznej.

 

Teoretycznie trzeba by przyznać rację miki121 - jest możliwe wykonanie porządnej instalacji na "sreberkach"

tylko, że w praktyce trudno spotkać takie instalacje. A materiałów DEC nie widziałem w indywidualnym budownictwie chyba nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosiłbym o rzut okiem na szkic projektu instalacji WM na przewodach PE-flex

Czy bilans powietrzny oraz rozmieszczenie anemostatów jest dobre. Wszelkie sugestie mile widziane (krytyczne tez)

Dom 104m2 uzytkowej. Rekuperator Brink Renovent Medium na strychu. Producent systemu prawdopodobnie termokontrol.

http://images35.fotosik.pl/1736/1a8f0c8e19ec8ac7m.jpg

http://images36.fotosik.pl/306/40220f65ef9217a2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że w dyskusjach o zaletach "srebrnych-elastycznych" mówimy o markowych produktach np. DEC

a na budowach widzę niestety produkty kupione możliwie jak najtaniej na promocji w hurtowni.

 

Według mnie problem ze "sreberkami" zaczyna się wtedy, kiedy są one wybierane tylko i wyłącznie dlatego, że są najtańsze.

Przez cały czas instalacja jest robiona "pod niską cenę" co się na niej niestety mści od strony technicznej.

 

Teoretycznie trzeba by przyznać rację miki121 - jest możliwe wykonanie porządnej instalacji na "sreberkach"

tylko, że w praktyce trudno spotkać takie instalacje. A materiałów DEC nie widziałem w indywidualnym budownictwie chyba nigdy.

 

A ja kupuje przewody DEC-a w ASPOL-u i śpię spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie robisz u siebie instalacji na spiro? U klientów polecasz, a u siebie zastosujesz (tak jak należy) przewody elastyczne....

 

Bo robię rekuperacje razem z klimatyzacja i przekroje mi wychodzą fi 200mm dodatkowo poddasze ma duże nie użytkowe.

Nie mam pionów wentylacyjnych bo dzielę dom na dwie części tzn. jedna dolna ( parter i niski parter ) druga górna poddasze.

U góry na poddaszu przewody elastyczne DEC-a spięty klimatyzator kanałowy 5,2kW.

Reku i klima będzie spięta razem i podejścia będą zrobione przy pomocy kanałów wykonanych z płyty CLIMAVER od kanałów głównych do nawiewników odcinki około 60-110cm przewody elastyczne.

Parter i Niski parter na osobnym reku w wykonaniu przemysłowym - na zewnątrz rury bez izolacji system uszczelkowy LIDAB-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ponawiam prośbę o ocene projektu wentylacji mechanicznej na przewodach Pe-flex 75/63mm

 

-Kubatura pomieszczen wentylowanych 292m3

-Nawiew/Wywiew 10 x 75/63mm = 10 x 28m3/h przy 2,5m/s = 280m3/h

-Skrzynki rozprężne: wejscie 160mm, wyjścia 10x75mm

-Rekuperator: Brink Medium 300.

 

Czy rozmieszczenie ilości rur do pomieszczeń jest poprawna? Czy w łazience 3 x 75mm to nie za duzo? Moze lepiej łazienka 2x75, a schody 3x75.

Wentylować wiatrołap czy zrezygnować i dołożyc rurę w kuchni (3x 75)?

 

Rekuperator pewnie będzie pracował przez większość czasu z wydajnością 100m3/h

 

W następnym tygodniu zamawiam materiał na wentylację, więc chcę mieć pewność, że to wszystko będzie działało jak należy.

 

 

http://images35.fotosik.pl/1736/1a8f0c8e19ec8ac7m.jpg

 

http://images41.fotosik.pl/1896/b1844a6507965da7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Rekuperator pewnie będzie pracował przez większość czasu z wydajnością 100m3/h

 

no to większość czasu będziesz mieć prędkość w kanałach 0,9m/s, a max przy 300m3/h wyjdzie 2,7m/s

 

Zmniejszył bym liczbę rur do 8 (prędkości od 1,1 do 3,3m/s). Zmniejszyłbym ilość rur w łazience, na schodach, salonie i pokoju gościnnym.

 

Ale tak jak jest teraz też może być. Lepiej lub gorzej ale na pewno drożej.

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...