Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no to większość czasu będziesz mieć prędkość w kanałach 0,9m/s, a max przy 300m3/h wyjdzie 2,7m/s

 

Zmniejszył bym liczbę rur do 8 (prędkości od 1,1 do 3,3m/s). Zmniejszyłbym ilość rur w łazience, na schodach, salonie i pokoju gościnnym.

 

Ale tak jak jest teraz też może być. Lepiej lub gorzej ale na pewno drożej.

 

 

Próbowałem zmiescic sie w skrzynce 8x ale trudno mi zrezygnowac z nawiewu z ktorys z pokoi . Dobrze jak powietrze jest dostarczane rownomiernie do pomieszczen. W razie pobytu 2 osob w pokoju goscinnym 28m3/h będzie mało przy 56m3/h w sypialni (nie mowiąc, że przy wydajności 150m3/h centrali mamy pwoporcjonalnie 14m3/h i 28m3/h w pokojach)

Trudno mi tez wyobrazic aby do salonu nadmuchiwać 84m3/h powietrza (gdy mam gosci), a w tym samym momencie mam 56m3/h w sypialni.

Tylko ten problem z małymi predkościami w kanałach przy 10x75 (przepływ turbulentny). Ale moze w kanalach pe-flex zbyt niskie predkosci powietrza nie sa tak problematyczne jak przy spiro (rowniez przesłuchy)

 

 

Miki Czy w materiały termokontrol zaopatrujesz sie w sklep.termokontrol.com.pl ?? ...jesli to nie tajemnica :)

Edytowane przez blackraven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W razie pobytu 2 osob w pokoju goscinnym 28m3/h będzie mało przy 56m3/h w sypialni (nie mowiąc, że przy wydajności 150m3/h centrali mamy pwoporcjonalnie 14m3/h i 28m3/h w pokojach)...

Zawsze można gdybać ile będzie się miało gości i jak często. Tak jak napisałem na pewno źle nie zrobisz ale czy lepiej? Na pewno drożej.

 

Co do prędkości to też idealnie się nie da. Są założenia o optymalnych prędkościach 2-5m/s ale pochodzą one z czasów gdy nie stosowano chyba jeszcze rur pe-flex. Mimo wszystko dążyć należy do tego aby było "optymalnie"

 

Ja zakładam 99% czasu pracy reku max do 100m3/h. Więc jeśli tak zakładam to staram się aby te 99% czasu prędkość była optymalna.

 

Ty możesz zakładać inaczej i też będziesz mieć dobrze a może i lepiej.

 

Moja WM jeszcze nie działa więc są to tylko gdybania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zmiescic sie w skrzynce 8x ale trudno mi zrezygnowac z nawiewu z ktorys z pokoi . Dobrze jak powietrze jest dostarczane rownomiernie do pomieszczen. W razie pobytu 2 osob w pokoju goscinnym 28m3/h będzie mało przy 56m3/h w sypialni (nie mowiąc, że przy wydajności 150m3/h centrali mamy pwoporcjonalnie 14m3/h i 28m3/h w pokojach)

Trudno mi tez wyobrazic aby do salonu nadmuchiwać 84m3/h powietrza (gdy mam gosci), a w tym samym momencie mam 56m3/h w sypialni.

Tylko ten problem z małymi predkościami w kanałach przy 10x75 (przepływ turbulentny). Ale moze w kanalach pe-flex zbyt niskie predkosci powietrza nie sa tak problematyczne jak przy spiro (rowniez przesłuchy)

 

 

Miki Czy w materiały termokontrol zaopatrujesz sie w sklep.termokontrol.com.pl ?? ...jesli to nie tajemnica :)

 

Oczywiście mam swoje konto i kupuje przez nie z ustalonym rabatem :)

Wszystko realizują szybko i sprawne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam swoje konto i kupuje przez nie z ustalonym rabatem :)

Wszystko realizują szybko i sprawne :)

 

O to mi chodziło :)

 

Edit: Postanowiłem usunąć jeden nawiew w pokoju gościnnym, biurowym, salonie a tym samym usuwam jeden wywiew w łazience, na schodach i wiatrołapie. Tak to wygląda po zmianach.

http://images39.fotosik.pl/1899/f3e16edc016b935dm.jpg

http://images44.fotosik.pl/555/8566ca1fa827bbd5m.jpg

 

Skrzynka rozpręzna na 7 x 75/63mm:

7x28m3/h =196m3/h dla 2,5m/s

7x33m3/h=231m3/h dla 3m/s

Brink Medium akurat na III biegu uzyskuje 225m3/h

Edytowane przez blackraven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zacznę od podziękowań wszystkim, którzy w tym temacie zechcieli podzielić się swoją olbrzymią wiedzą. Pozwolę sobie zamieścić skany z projektem wentylacji mechanicznej zrobionym przez mojego Męża i tym samym proszę o wskazówki i odpowiedź na pytanie, czy instalacja nie jest przewymiarowana, czy wręcz odwrotnie, nie jest zbyt skąpa? Planujemy rekuperator Optimal 400bypass lub Onyx 400 dream. Przewody do anemostatów do skrzynek rozdzielczych są planowane 75, uniflex, od skrzynek rozdz. fi 200.

INSTALACJA%2520REKUPERATORA%2520PARTER%2520AAA.jpg

INSTALACJA%2520REKUPERATORA%2520PODASZE%2520AAA.jpg

Edytowane przez ella&co
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka rozpręzna na 7 x 75/63mm:

7x28m3/h =196m3/h dla 2,5m/s

7x33m3/h=231m3/h dla 3m/s

Brink Medium akurat na III biegu uzyskuje 225m3/h

 

Wg teorii pewnego miszcza (a tym sie posilkuje) ilosc kanalow do danego reku masz odpowiednia :)

Z tym, ze nalezalo by sie zastanowic czy w sypialni dac jeden anemostat z dwiema rurami czy dwa anemostaty z jedna rura. Wg mnie wyciag na klatce jest troche bez sensu ale w zasadzie nie widze innej mozliwosci aby jakos to zmienic.

 

ps

1. z tego co czytalem w instrukcji brinka odleglosc od scian min. 0,5m

2. 225m3/h to ustawienie fabryczne, a 3 stopnie regulacji mozna ustawic w zakresie 50-300m3/h. Niestety nie mialem brinka w rekach wiec napisalem tylko co wyczytalem.

 

A teraz niech specjalisci to skomentuja. Ja mysle ze idziesz w dobra strone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od podziękowań wszystkim, którzy w tym temacie zechcieli podzielić się swoją olbrzymią wiedzą. Pozwolę sobie zamieścić skany z projektem wentylacji mechanicznej zrobionym przez mojego Męża i tym samym proszę o wskazówki i odpowiedź na pytanie, czy instalacja nie jest przewymiarowana, czy wręcz odwrotnie, nie jest zbyt skąpa? Planujemy rekuperator Optimal 400bypass lub Onyx 400 dream. Przewody do anemostatów do skrzynek rozdzielczych są planowane 75, uniflex, od skrzynek rozdz. fi 200.

 

Kolory sa odwrotnie. Wyciag (cieply) czerwony a nawiew (zimny) niebieski

 

Z tego co dostrzeglem to masz 11 kanalow a wiec o 1 za duzo. A jak liczna rodzina teraz oraz planowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję:) Rodzina obecnie 3 os, ale jak się uda to 4;) Rozdzielacz ma być na 12 kanałów (jeden zaślepiony). Sugerowaliśmy sie propozycją firmy zajmującej się reku, poprosiliśmy ich o wycenę i oni mówili o takiej ilości kanałów. Sugerujesz, żeby to zmniejszyć? A jaki rekuperator polecasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie powinienem sugerowac bo nie jestem instalatorem ani sprzedawca ale ... powtarzam to co wyczytalem i uwazam za logiczne gdyz sam taka instalacje bede miec u siebie.

Jak jest rura fi 200 to analogicznie aby uzyskac taka sama powierzchnie a wiec i predkosc w kanalach nalezy miec 10 rur fi75/63. Reku bedzie chodzil na najnizszych obrotach aby Wam sie dobrze oddychalo a wiec max 100m3/h (tak chyba ma 90% udzielajacych sie tu na forum). Przy tej wydajnosci (a takze kazdej innej) strumien powietrza bedziesz miec taki sam w pokojach jak i lazience, co wydaje sie bledne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam troche inna koncepcje WM wiec co i gdzie przesunac lepiej zebym nie sugerowal. Troche czasu mi zajelo aby wszystko poukladac dla mojego domku. Mam po 7 rur tak jak Blackraven. W przypadku 10 trzeba na nowo i inaczej pomyslec. Moze ktos kto to juz analizowal cos podpowie.

 

Sugerowalem sie iloscia osob (2+2) co wydaje mi sie logiczne gdyz wpisy na forum "mowia" ze wszyscy i tak skrecaja reku ze wzgledu na niska wilgotnosc. U mnie na dzien dzisiejszy bedzie brink medium.

 

Mozesz rozwazyc jeszcze czy chcesz wentylacje w wiatrolapie. W domach bez WM nie ma zadnej wentylacji w wiatrolapie i nie ma tez zadnego problemu z plesnia, grzybami bo jest tam nizsza temperatura. Gdy zrobisz tam wyciag wtedy "naleci" cieple powietrze co spowoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachow z obuwia. Niektorzy zwiekszaja krotnosc wymiany powietrza ale pociaga to za soba wiekszy naplyw cieplejszego powietrza...

To takie moje rozwazania ... chociaz bardziej analiza miszcza WM (TB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg teorii pewnego miszcza (a tym sie posilkuje) ilosc kanalow do danego reku masz odpowiednia :)

Z tym, ze nalezalo by sie zastanowic czy w sypialni dac jeden anemostat z dwiema rurami czy dwa anemostaty z jedna rura. Wg mnie wyciag na klatce jest troche bez sensu ale w zasadzie nie widze innej mozliwosci aby jakos to zmienic.

 

ps

1. z tego co czytalem w instrukcji brinka odleglosc od scian min. 0,5m

2. 225m3/h to ustawienie fabryczne, a 3 stopnie regulacji mozna ustawic w zakresie 50-300m3/h. Niestety nie mialem brinka w rekach wiec napisalem tylko co wyczytalem.

 

A teraz niech specjalisci to skomentuja. Ja mysle ze idziesz w dobra strone.

 

Witam

 

Zgadzam się w 100%, 225m3/h to ustawienie fabryczne które mozna zmienić na max 300m3/h (tez już studiowałem instrukcje Brinka). Natomiast nie zamierzam zmieniać tego ustawienia ponieważ przy 300m3/h reku już pożera sporą ilość energi elektrycznej i pewnie tyle nigdy nie będe potrzebował.

 

Ciekawa sugestia co do dwóch anemostatów w sypialni zamiast jednego. Koszt wyższy ok 100zl ale może wart rozważenia :)

 

Co do rezygnacji wyciągu z wiatrołapu to tez zrezygnowałem pod wpływem informacji Pana TB. Uważam, że to słuszna decyzja.

 

Wyciąg na klatce jest konieczny ponieważ jest to najwyższy punkt domu gdzie bedzie gromadzić się ciepłe powietrze wyprodukowane z kominka.

 

Mój projekt przed zmianami był wzorowany na projekcie gotowym pewnej znanej firmy re****.pl Był on przewymiarowany, zrobiony na rurach spiro.

Pewnie wszystko działaloby jak należy, natomiast uważam, że warto usiąść i samemu zaprojektować WM do swoich potrzeb (np. liczby mieszkanców, systemu rur,zasobności portfela) z pomocą ludzi na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smartflex i uniflexplus+ to jedna firma.

 

absolutnie NIE - proponuję, aby dokładnie sprawdzić wymiary ORYGINALNEGO Uniflexplus+

a potem porównać je z kanałem Smartflex.

smartflex ma MNIEJSZĄ średnicę i połączenie go ze skrzynkami Uniflexplus+ nie gwarantuje szczelności połączeń.

 

 

Aby uniknąć wątpliwości do do kanałów od LUTEGO 2013 wprowadzamy do sprzedaży

nowe kanały Uniflexplus+ w nowym kolorze, oraz z naszymi oznaczeniami.

 

Smart-Flex to propozycja innej firmy [ też z Częstochowy]

nie mająca nic wspólnego z Uniflexplus+ oraz firmą COMAIR.

Proszę nie mylić tych produktów!

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popełniłem takie wyliczenia reku do mojego domu

byłbym wdzięczny za rzucenie okiem na nie, propozycję rozmieszczenia anemostatów i konstruktywną krytykę :)

 

Obliczenia

http://imageshack.us/a/img594/8340/reku.png

 

Parter

http://imageshack.us/a/img715/6861/parteru.png

 

Pietro

http://imageshack.us/a/img541/5820/pietrop.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...