Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

na 100% jeszcze nie jestem zdecydowany, głownie ze względu na koszty

 

Wiec, po co przewymiarowywać instalacje ponosząc dodatkowe koszta (1m kanału uniflexplus+ 63 to ok 18zł) oraz schodzić poniżej prędkości zalecanych 2m/s.

 

Zacznijmy od początku. Ile osób będzie mieszkało w domu i jakie pokoję będą zajmować? Co proponuję:

-W sypialni zostawić 50m3/s (2 osoby - 2 rury)

-W pokojach w których na stałe będzie przebywać 1 osoba (np dziecko) dać 25m3/h (1 rurę)

Wówczas proporcjonalnie dostarczamy powietrze do potrzeb ludzi, tniemy koszty instalacji oraz zwiększymy prędkość we wszystkich kanałach do zalecanych 2m/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich

usytuowanie

(Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156)

 

§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach

spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia

spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich

Normach i przepisach odrębnych.

2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A

i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93

ust. 2 i 3.

3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia

typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju

występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych

przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

Typ C to urządzenia z zamkniętą komorą spalania.

Naprawdę nie rozumiem w czym widzisz problem i jakie rozwiązanie byłoby według ciebie prawidłowe.

 

wiem, wiem, wiem, pamiętam

 

sorry, coś mi sę popieprzyło. Jeszcze trzyma po nocnych odwiedzinach kumpla :) Syn mu się urodził. Farciarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100% jeszcze nie jestem zdecydowany

 

Witaj w klubie. Zastanow sie jeszcze czy warto miec takie same nawiewy w pokojach i sypialni. Tak na logike. Ja bardziej preferuje liczbe osob a Ty tez widze ze brales to pod uwage. Moze warto jeszcze raz przemyslec bo kazda jedna rura wiecej lub mniej to zabawa od nowa :)

 

Jakby nie liczac to aby poprawnie dzialala wentylacja to powinna ona miec mozliwosc regulacji ktorymi kanalami ma przeplywac powietrze. W nocy do sypialni i pokoi a w dzien zamiast do sypialni to do salonu. Wtedy bylo by optymalnie :) ... ale na razie tak sie nie robi.

 

Zeby predkosc uzytkowa byla w zakresie 2-5m/s to trzeba by miec mniejszy reku, taki do 200m3/h i wlocie fi 130. Wtedy przy 7 rurach o fi50 (wewn) mialbys ksiazkowo.

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto mowi o przewymiarowaniu? wydajność zaprojektowałem zgodnie z normami, mam je olać?

 

Jedni licza wg kubatury i wychodza z tego niezle kombajny. Inna natomiast licza wg wymiany powietrza, pokoi lub ilosci osob. Jakby nie bylo to wszyscy skrecaja reku na minimum co by znaczylo ze najwlasciwsze jest rozwiazanie ostatnie. Tak to sobie wydumalem. Tylko nie pasuje mi przemieszczanie sie tych osob w zaleznosci czy jest dzien czy noc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam , może Ci mi pomóc jak rozprowadzić wentylację tak za przysłowiowe "dziękuję " , chcę zamontować sam razem ze swoim elektrykiem , jak mi pomożecie oszczędzę jakieś 300 zł a może więcej jest ktoś chętny !!!!!! ( mam nadzieję ,że nikogo nie obrażam)

 

Dom parterowy poddasze nieużytkowe , krokwie nieocieplone tylko strop 30 cm wełna , mogę też z projektantem podnieść strop na 295 cm i zamontować pod stropem , ale gdzie lepiej to nie wiem ??????

 

rzut parteru

 

rzut schody.jpg

 

rzut podniesionego stropu

 

przekroj schody.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kanały nie ważne jakie zastosujesz muszą być dobrze izolowane. jeżeli je puścisz na poddaszu nie użytkowym i zastosujesz tylko standardową alulamelę nawet grubsza 3-5 cm to i tak to będzie za mało i może wykraplać się tam woda i trzeba je docieplić np zwykłą wełną 15 cm i powinno grac. jeżeli możesz to zdecydowanie lepiej jest puścić kanały w strefie izolowanej i podgrzewanej domu. czyli jeżeli podniesiesz strop i w nim puścisz kanały to nie powinno być problemu z wykraplaniem się wody.

 

co do rozmieszczeń anemostatów to sugerowałbym dwa nawiewne w salonie po jednym w każdym pokoju razem 6 szt. wyciągwe 2 w kuchni 1 w łazience 1 w wc, 1 w wiatrołapie i ewentualnie jeden w holu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kanały nie ważne jakie zastosujesz muszą być dobrze izolowane.

co do rozmieszczeń anemostatów to sugerowałbym dwa nawiewne w salonie po jednym w każdym pokoju razem 6 szt. wyciągwe 2 w kuchni 1 w łazience 1 w wc, 1 w wiatrołapie i ewentualnie jeden w holu

Kolego nie generalizuj.

Karniej masz jakiś projekt tego. Trzeba obliczyć przepływy ustalić rozmieszczenie anemostatów i rozstrzygnąć kilka jeszcze kwestii bo póżniej będziesz narzekał że jest głośno albo że instalacja jest nie wydajna. Zrób projekt albo jeśli nie za bardzo się na tym znasz zleć jego wykonanie. Potem już będzie z górki i instalację będziesz mógł zrobić sam. Planujesz uniflexa to zgłoś się do michałl. Mając projekt będziesz mógł również skorzystać z podobnych materiałów ale tańszych aczkolwiek uniflex moim zdaniem ma jeden z lepszych kompletnych systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów i koleżanki.

 

Od pewnego czasu śledzę tematy na FM dotyczące WM i GGWC, gdyż w niedługim czasie planuję wdrożyć mój projekt.

Zdecydowany jestem na instalację opartą na PF-Flexie.

Dom będzie dwurodzinny /dwupokoleniowy/. Łączna liczba osób to na razie cztery osoby dorosłe i dziecko. Powierzchnia użytkowa wentylowanych pomieszczeń: 175 m2. Z uwagi na skosy poddasza /ścianka kolankowa 1,4m/ przyjąłem wysokość pomieszczeń 2,5m co daje kubaturę 438 m3.

Planuję założyć centralę o wydajności 500m3/h.

 

Rozmieszczenie kanałów i anemostatów dla parteru i poddasza, rozrysowałem na rzucie poddasza.

Z uwagi na to, że założenie było takie, by cały system oprzeć na dwóch skrzynkach rozdzielczych, będą one miały dużą liczbę króćców przyłączeniowych /po 20 każdy/.

 

Skrzynki%2520Rozdzielcze.jpg

 

Link: https://lh4.googleusercontent.com/-dngxhq8MDeo/URLbkl_jgBI/AAAAAAAAOxQ/EnZZLJHYoVM/s800/Skrzynki%2520Rozdzielcze.jpg

 

Rozmieszczenie kanałów i anemostatów dla parteru:

 

Rozmieszczenie%2520anemostat%25C3%25B3w%2520-%2520parter.jpg

 

Link:https://picasaweb.google.com/lh/photo/j46mdldYlNmqbeRqD6FMKf1CtVSHWltzRj0h99_kA9s?feat=directlink

 

Na parterze dodałem jeszcze jeden anemostat nawiewny /jedna rura/ w pomieszczeniu 1.5 w rogu przy stole.

 

 

Rozmieszczenie kanałów i anemostatów dla poddasza:

 

Rozmieszczenie%2520anemostat%25C3%25B3w%2520-%2520poddasze.jpg

 

Link: https://picasaweb.google.com/lh/photo/vC9V1ObqMqygHSEpqk3fNv1CtVSHWltzRj0h99_kA9s?feat=directlink

 

Rzut parteru

 

Rzut%2520parteru.jpg

 

Link: https://picasaweb.google.com/lh/photo/bsMbReYJnmXLt3d0L-l__v1CtVSHWltzRj0h99_kA9s?feat=directlink

 

Teraz trochę moich przemyśleń:

 

Przy wydajności centrali 500m3/h przepływ przez wszystkie kanały / 20 nawiewnych i 20 wywiewnych/ wynosi 25m3/h co jest optymalne i prawie maksymalne dla tej średnicy kanału 63/75mm. Prędkość przepływającego powietrza wynosi wówczas ok 2,23 m/s w każdym kanale.

Jednak gdy już zmniejszymy przepływ do 100 m3/h prędkość będzie wynosiła zaledwie 0,45 m/s na kanał. Przy maksymalnej ilości kanałów nawiewnych w jednym anemostacie wynosząca 2 daje 0,9m/s. Czy to nie jest zbyt mało?

 

Po przeczytaniu tego wątku do końca i analiz projektu kolegi skraburski, zastanawia mnie jeden fakt dotyczący systemów opartych na PE-Flexach Uniflexach itp.

Jak w takich instalacjach uzyskać prędkość przepływu rzędu 2-2,5 m/s przy wydajności centrali 100m3/h?

 

Bardzo proszę o opinie na temat mojego projektu i ewentualne uwagi.

Edytowane przez Martinezzz22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd założenie że MUSISZ uzyskać tą prędkość?

 

Ja się wcale nie upieram przy takiej prędkości :) Czytają jednak FM w większości przypadków dąży się do tego, by prędkość przepływu powinna wynosić 2-2,5 m/s. Przynajmniej jeśli chodzi o systemy oparte na rurach spiro. Z tego co zrozumiałem tak właśnie reguluje się te instalacje.

Chyba, że coś źle zrozumiałem.

Chciałbym się tylko dowiedzieć od Was, którzy macie nieporównywalne do mnie doświadczenie, czy taka instalacja w moim domu będzie funkcjonowała prawidłowo. Postanowiłem wykonać ją sam w moim domu, wspomagając się Waszym doświadczeniem.

 

Za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prędkość którą podałeś traktuj jako "bezpieczną", może być odrobinę więcej, z tą prędkością gdy powietrze trafi w spirówce np na przepustnicę nie zacznie jeszcze generować dodatkowych szumów, jeśli będziesz miał mniejsze prędkości to tylko się ciesz bo nawet samego anemostatu nie usłyszysz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was widzi jakieś wady mojego projektu?

Plan jest taki, że kanały w stropie wentylujące parter, będą przebiegać w 8 cm styropianu w wylewce. Natomiast kanały do wentylacji poddasza, będą umieszczone pod warstwą ocieplenia poddasza, czyli w ciepłej strefie i dodatkowo owinięte 10-cm wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, Panowie proszę o pomoc przy projekcie. Zleciłem projekt i otrzymałem go z wykorzystaniem rur spiro. Coś mi się nie podobają te wyliczenia przepływów, czy może ktoś fachowo na to popatrzeć?

 

Wiem, że tutaj zalecacie rury flex i ja też się ku nim skłaniam. Problem w tym, że mam dość długie odcinki od reku do wszystkich pomieszczeń, bo nie da się w centralnym miejscu domu dać ewentualnie skrzynki rozdzielczej. Dlatego na rurach spiro byłoby chyba łatwiej. Projekt taki mam a nie inny i teraz chodzi mi o ocenę jego pod kątem prawidłowości wyliczeń itd. Jak będę wiedział czy jest ok czy nie jest ok to jeszcze zdecyduję czy zamienić to na el

 

Co do reku skłaniam się ku Renovent Excellent chociaż Pan Tomasz kilka postów wyżej pisze, że to wcale nie najlepszy wybór. Zależy mi jednak na możliwości łatwego podłączania zewnętrznego sterowania i to nie tylko od producenta ale też innego. Czyli aby interfejs i sposób podłączenia był dostępny i jasno opisany. W przypadku Renoventa tak właśnie jest. A może ktoś coś tańszego poleci, dobrego i z takim interfejsem?

 

http://s4.postimage.org/hvyuh4obd/wentylacja_spiro_parter.jpg

 

http://s4.postimage.org/tmcryih3t/wentylacja_spiro_pietro.jpg

 

 

http://s4.postimage.org/huownpmhl/projekt_spiro_zestawienie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...