Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

zamierzam wkrótce wykonać instalację WM w oparciu o kanały PE75/63

w moim domu parterowym z poddaszem użytkowym i strychem (ocieplonym nieogrzewanym).

Kanały PE prowadzone będą w przestrzeni nad sufitem podwieszanym do pomieszczeń poddasza

a do pomieszczeń parteru po posadzce poddasza. Skrzynki rozdzielcze płaskie typu posadzkowego

mają być umieszczone w przestrzeni pomiędzy sufitem poddasza a podłogą strychu, połączone

kanałami o średnicy fi160mm do rekupartora na strychu.

Zakładam, że rekuperator będzie miał wyjścia na kanały o średnicy fi160mm i wydajność ok. 300m3/h.

Poniżej schematy rozmieszczenia instalacji na stychu, poddaszu i parterze oraz tabela

zestawiająca pomieszczenia z ich powierzchnią, kubaturą oraz ilością i długością przewodów PE.

 

went-strych.jpgWent-poddasze.jpgwent_parter.jpgWentylacja-ilosci.jpg

 

Proszę bardzo o ocenę projektu a także o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. czy anemostaty są prawidłowo rozmieszczone

2. czy liczba kanałów do pomieszczeń jest prawidłowa

3. czy średnice anemstatów są prawidłowe

4. jak można wykonać połączenie jednego kanału PE75 z anemostatem; czy są jakieś

gotowe kolanka metalowe lub z tworzywa lub może ktoś robi na zamówienie

5. czy w kuchni i łazieńce na poddaszu dać jeden anemostat 125mm połączony poprzez skrzynkę

z podwójnym kanałem PE75 czy dwa pojedyńcze anemostaty

6. czy istnieją anemostaty z przepustnicą sterowaną np. elektrycznie, która zamykałaby się

w momencie włączenia wyciągu w kuchni

7. czy są rekuperatory z możliwością autonomicznego sterowania silnikiem wywiewu i nawiewu;

czy na sterowanie takiego reku można odziaływać impulsem zewnętrznym np. włączenie

wyciągu w kuchni; jaki rekuperator polecacie

8. czy połączenie wyjścia wywiewu z rekuperatora fi160 z wyrzutnią dachową o średnicy fi150

wpłynie istotnie na jego pracę

9. jakimi kanałami wykonać połączenia rekuperatora ze skrzynkami rozdzielczymi, czerpnią, wyrzutnią

10. czy oprócz gotowych skrzynek rozdzielczych można gdzieś (gdzie) kupić zaprojektowane

według własnych potrzeb

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz pole przekroju, może wyjdzie dystrybucja od bartosza ale z onyxem

 

liczyłem...

dla bartosza optymalnie to 10 kanałów a dla onyxa 7

kwestia tego czy te 7 starczy czy lepiej 10

ewentualnie mogę dodać jeden kanał więcej(np w salonie i kuchni) i wybrać jakąś centrale z podłączeniem na 180mm tylko jaką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeważnie im więcej tym lepiej, (od przybytku głowa nie boli) przemyśl tylko czego oczekujesz od wentylacji bo oba warianty dadzą radę, widziałeś złożoną do kupy vene4 ?

może nie zmieścisz tego tam gzie planujesz...

 

widziałem vene4 i mam duuużo miejsca więc z tym nie ma problemu ale jej instalacji sam bym się nie podjął chyba ze wersje kompakt

czego oczekuje.... świeżego powietrza, cichej pracy, no i oczywiście jak największa sprawność. Byłem nastawiony na bartosza ale między innymi na tym forum doczytałem, że większość czasu wentylacja i tak chodzi na ok 130m3/h co by świetnie pasowało do onyxa ale mam obawy że będzie znowu za mało w razie gdybym chciał przewietrzyć dom lub w trakcie imprez. Hmmm chociaż biorąc pod uwagę częstość 'przewietrzania' i wyższą cenę instalacji i bartosza chyba jednak zrobię na 7kanałów wywiewnych i nawiewnych i Onyxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wm na przewodach 75/wew63 valloxa, w sieci jest dostępny program do wyliczenia ile kanałów jest potrzebnych w zależności od kubatury pomiesczeń w oparciu o system valloxa(ale to bez znaczenia) . u mnie wm działa właśnie w oparciu o wartości z tego programu, charakterystykę rekuperatora- innego niż vallox dobrałem zbliźoną do wzorca- właśnie vallox(miał być, ale w 2010 ceny mocno poszły w górę - model podwieszany w zabudowie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wm na przewodach 75/wew63 valloxa, w sieci jest dostępny program do wyliczenia ile kanałów jest potrzebnych w zależności od kubatury pomiesczeń w oparciu o system valloxa(ale to bez znaczenia) . u mnie wm działa właśnie w oparciu o wartości z tego programu, charakterystykę rekuperatora- innego niż vallox dobrałem zbliźoną do wzorca- właśnie vallox(miał być, ale w 2010 ceny mocno poszły w górę - model podwieszany w zabudowie.

pozdrawiam

 

możesz podać jakieś namiary na ten program?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to był rok 2010, strona to http://www.heinemann-gmbh.de; z tej strony miałem programik, ale teraz chyba nie widzę, jestem w pracy i nie mogę ściągnąć pliku z działu download; wprawdzie tam jest narzędzie varioplan, ale nie wiem czy to właściwy program , czy tylko do przedsatawiania graficznego z biblioteką CAD. jak wrócę do domu, postaram się znaleźć ten program, byc może jeszcze w archiwum jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wm na przewodach 75/wew63 valloxa, w sieci jest dostępny program do wyliczenia ile kanałów jest potrzebnych w zależności od kubatury pomiesczeń w oparciu o system valloxa(ale to bez znaczenia) . u mnie wm działa właśnie w oparciu o wartości z tego programu, charakterystykę rekuperatora- innego niż vallox dobrałem zbliźoną do wzorca- właśnie vallox(miał być, ale w 2010 ceny mocno poszły w górę - model podwieszany w zabudowie.

pozdrawiam

 

Hej Maciek ,widze ze tez z lubuskiego ;) mozesz polecic firme ktora montowala u Ciebie reku? jak ida u Ciebie przewody,tez zalane w stropie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio docieplałem skosy na strychu, gdzie mam położone kanały, podnoszę je do góry a tam w środku woda. Nie mam na razie rekuperatora. Jak myślicie te kanały będą się jeszcze do czegoś nadawać czy do wymiany ?Wystarczy tylko wylać wodę, nie będzie przez to później np pleśni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy są jakieś ograniecznia co do długości kanałów 75mm od skrzynki rozprężnej do kolektora anemostatu?

 

Ważniejsze od max długości kanałów jest ich mniej więcej równa długość poszczególnych odcinków. Przyjmuję się, żeby nie przekraczać 10-12m.

 

Można policzyć:

-dla 1m kanału można przyjąć. 3Pa straty ciśnienia

-skrzynka rozprężna 2x75/dn125. 6Pa nawiew, 13Pa wywiew

-skrzynka rozdzielcza 8x75/dn160. 8Pa nawiew, 6Pa wywiew

+ kanały pomiędzy wyrzutnia -reku -skrzynka rozdzielcza + straty na wyrzutni/czerpni.

 

Podane dane traktować jako szacunkowe dla prędkości ~3,5 m/s

 

Wynik porównać ze sprężeniem rekuperatora

Edytowane przez blackraven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...