Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam forumowiczów!

Czy jest ktoś z Was, kto mógłby wstępnie określic, jakie kanały, ile poszczególnych "akcesoriów" należy wziąc pod uwagę przy rekuperacji w domu, jak na załączonym obrazku?

Rodzina 4 osobowa, dom z poddaszem nieużytkowym, czyli kanały na strychu mogę prowadzic niemalże dowolnie.

Rekuperator jaki chcę zastosowac to recoVAIR 275/3 firmy Vaillant.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dwa osobne anemostaty wywiewne w kuchni to dobre rozwiązanie, ale raczej przy większych kuchniach, otwartych na salon czy jadalnię

 

w wypadku małej kuchni zrobiłbym jeden wyciąg, technicznie będzie dobrze, a ze względów estetycznych dodatkowe "dzurawienie" sufitu nie ma sensu

 

ok dzieki.

 

Martwi mnie różna długość kanałów od skrzynki rozdzielczej do anemostatów.

Na nawiewach:

-skrzynka parter mam najkrótszy kanał 3,5m a najdłuższy 14,5m

-skrzynka poddasze mam najkrótszy kanał 6,5m a najdłuższy 9,5m

Na wyciągach:

-skrzynka parter mam najkrótszy kanał 9m a najdłuższy 18,6m

-skrzynka poddasze mam najkrótszy kanał 3m a najdłuższy 6m

 

Wszystko będzie hulać na układzie: centrala-skrzynki rozdzielne-rura 63/75-skrzynka rozprężna-anemostat.

Dodam, że skrzynki parteru mam blisko do 1m od centrali. Na poddasze to już kilka m od centrali najpierw idzie sztywnymi spiro.

 

Czy w tym systemie na rurach PE 63/75mm nie potrzeba dodawać żadnych przepustnic regulacyjnych (kryzy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku sugestiach na forum zmieniłem nieco rozprowadzenie kanałów PE75, poniżej schematy oraz tabela ilości.

went-strych-1.jpgWent-poddasze-1.jpgwent_parter-1.jpgwent_ilosci-1.jpg

Na rysunkach widać 3 kondygnacje:

- strych - jest reku a pod jego podłogą i wełną są skrzynki oraz widać kanały dochodzące do anemostatów poddasza oraz kanały przechodzące w stropie i prowadzone dalej do parteru

- poddasze - widać kanały prowadzone po posadzce do anemostatów na parterze

- parter - widać anemostaty.

 

Widzę jednak problem w znacznej różnicy długości kanałów nawiewnych pomiędzy kondygnacjami, kanały na poddaszu mają długość 4-5m a na parterze 8-11m czyli ponad dwukrotnie dłuższe. Do tego każda nitka na parterze ma 3 kolanka 90 stopni a na poddaszu tylko 1.

Czy z powodu tych różnic długości na poddaszu będzie napływać dwukrotnie więcej świeżego powietrza niż na parterze?

Czy można ilość nawiewanego powietrza z reku rozłożyć równomierniej pomiędzy parter a poddasze np. wychodząc z reku króćcem fi125 do trójnika w kształcie "Y" fi125/2xfi100 i dalej stosując zamiast jednej dwie skrzynki rozdzielcze każda z wejściem fi100 i 3 wyjściami fi63?

Skrzynka rozdzielcza dla parteru byłaby wtedy położona na podłodze poddasza, w warstwie ocieplenia zalana betonem a długości kanałów PE byłyby ok 4-5m czyli takie jak na poddaszu. Dodatkowo można by zastosować przepustnice na kanałach fi100 dochodzących do skrzynek i mieć możliwość regulacji przepływu poddasze/parter

Edytowane przez przemoa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z osobnymi skrzynkami rozdzielczymi dla każdej kondygnacji jest poprawny.

 

Kanały Uniflexplus+ 63 [ zewnętrzna średnica 63 mm] pracują poprawnie z pełną wydajnością 25m3/h przy długościach do ok 10-12 m

Kanały Uniflexplus+ 75 mogą być nieco dłuższe, ale np. przy 18 metrach będzie zauważalny spadek wydajności.

 

Wykres oporów kanałów o średnicach 50/63/75 i 90 mm można znaleźć w naszym katalogu. http://www.comair.pl/2013/PDF/COMAIR_Polska_KATALOG_1_2013.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z osobnymi skrzynkami rozdzielczymi dla każdej kondygnacji jest poprawny.

 

Kanały Uniflexplus+ 63 [ zewnętrzna średnica 63 mm] pracują poprawnie z pełną wydajnością 25m3/h przy długościach do ok 10-12 m

Kanały Uniflexplus+ 75 mogą być nieco dłuższe, ale np. przy 18 metrach będzie zauważalny spadek wydajności.

 

Wykres oporów kanałów o średnicach 50/63/75 i 90 mm można znaleźć w naszym katalogu. http://www.comair.pl/2013/PDF/COMAIR_Polska_KATALOG_1_2013.pdf

 

O ile wydajności i i sam dobór centrali wydaje się poprawny. Nikt przynajmniej nie wnosi uwag to zastanawiam się jedynie czy wywiewów poddasza z pokoju nad garażem nie przenieść do klatki schodowej. Jeden anemostat już tam jest. Dołożyłbym drugi 90m3/h.

 

Teoretycznie będzie się tam zbierać ciepłe powietrze z całego domu.

 

Długości kanałów na poddaszu są chyba w miarę ok. ?Nie widzę lepszego położenia skrzynek rozdzielczych jak centralnie.

 

No i pozostaje teraz najgorsza kwestia. Jak rozmieścić skrzynki rozdzielcze aby wyrównać w miarę długości kanałów dla parteru. Wszystko idzie w 7-8cm izolacji posadzki pod wylewką jastrychu. Najbardziej pasują te skrzynki obok garażu a w posadzkę od nich wchodzą same rury. Skrzynek raczej nie wcisnę pod wylewki bo mają pewnie z 9cm grubości.

Muszę omijać ten komin bo tam idą koło klatki z jego drugiej strony rury od CO i nie skrzyżuję z powodu grubości.

 

Ma ktoś jakiś pomysł?

ostatni rzut parteru i poddasza ułożenie kanałów aaa.jpg

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można te dwie skrzynki połączyć z reku tak jak pisałem poprzez trójnik "Y" 125/2x100, czy w jakiś inny sposób?

 

można połączyć trójnikiem typu Y, ale jest to rozwiązanie dosyć prymitywne i nie dające możliwości regulacji.

Jeżeli już trzeba podzielić strumień to proponowałbym zamówić skrzynkę z przepustnicami na wyjściach.

 

Nie wiem czy średnica 125 na wyjściu z reku nie jest za mała. Na odcinku z reku do rozdzielenia nie zalecam zbyt małych średnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z osobnymi skrzynkami rozdzielczymi dla każdej kondygnacji jest poprawny.

 

Kanały Uniflexplus+ 75 mogą być nieco dłuższe, ale np. przy 18 metrach będzie zauważalny spadek wydajności.

 

dziękuję, z tego wniosek, że muszę zmodyfikować rozmieszczenie skrzynek rozdzielczych i maksymalnie na ile się da wyrównać długości kanałów.

 

Michale jak zalecasz zrobić podłączenie między centralą 450m3/h z podejściami fi 200mm a dwoma skrzynkami rozdzielczymi:

2 skrzynki nawiew: parter 7-kanałów 75mm i poddasze 8-kanałów 75mm

2 skrzynki wyciąg: parter 7-kanałów 75mm i poddasze 8-kanałów 75mm

Chodzi o rozdział strugi nawiewnej i wywiewnej i średnice miedzy centrala a skrzynkami.

 

Druga rzecz.

Jeden kanał nawiewny (składający się z 2x75mm) jak bym nie ustawił będzie o połowę krótszy od pozostałych. Czy nie będzie tam szło więcej ze skrzynki rozdzielczej z racji mniejszych oporów. Warto dać jakieś przepustnice na tych przewodach zaraz za skrzynką w razie potrzeby żeby przydławić?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skala to nasz sąsiad [i przy okazji konkurencja]

Nie jestem obiektywny, ale radziłbym zwrócić uwagę na jakość skrzynek rozdzielczych i trwałość połączeń kanał - skrzynka.

 

Czy aby na pewno Uniflexplus+ nie wchodzi w rachubę ???

Po co kupwać słabą kopię, jak można mieć oryginał????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze producenta nie wybrałem.

Jedno mam pewne system na rurach z tworzywa 75/63mm i skrzynkach rozdzielczych oraz przed anemostatami puszki rozprężne.

Powód muszę wszystko schować pod wylewką. Podwieszane sufity i obudowywanie to bardzo duże zbędne koszty.

 

Sprawdzając ceny za mb tych okrągłych to chyba jest taniej niż płaskie prostokątne.

 

Dzięki Waszej pomocy dopieszczam jeszcze ciągle swój projekt.

Pojechałem po bandzie i wyrównałem wszędzie długości kanałów. Jak gdzieś jest krótszy to sztucznie wydłużam (puszczam dłuższą drogą).

 

Czy w tym schemacie widzi ktoś jakiś problem? Proszę o krytyczne uwagi.

schemat blokowy instalacji równe przewody.jpg

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze producenta nie wybrałem.

Jedno mam pewne system na rurach z tworzywa 75/63mm i skrzynkach rozdzielczych oraz przed anemostatami puszki rozprężne.

Powód muszę wszystko schować pod wylewką. Podwieszane sufity i obudowywanie to bardzo duże zbędne koszty.

 

Sprawdzając ceny za mb tych okrągłych to chyba jest taniej niż płaskie prostokątne.

 

Dzięki Waszej pomocy dopieszczam jeszcze ciągle swój projekt.

Pojechałem po bandzie i wyrównałem wszędzie długości kanałów. Jak gdzieś jest krótszy to sztucznie wydłużam (puszczam dłuższą drogą).

 

Czy w tym schemacie widzi ktoś jakiś problem? Proszę o krytyczne uwagi.

[ATTACH=CONFIG]185858[/ATTACH]

 

To co mogę zasugerować to zlikwidować po jednej przepustnicy na nawiewie i wywiewie. Zostawić te na których będzie mniejszy opór przepływu. Zawsze trochę więcej kasy w kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem na większości systemów i do siebie do domu wybrał bym smart-flexa. A nazywanie jednego producenta kopią powiem krótko aroty do kabli są robione dużej niż jakakolwiek firma produkuje tego typu kanały. Chcesz tanio bierz termokontrol jedyna wada ostre puszki można się skaleczyc. Chcesz coś lepszego weź smart-flexa. Masz zapędy do wyrzucenia sporo kasy weź zehndera i zapłać za super drogie logo. A w jednej fabryce kawałek od żywca robią dużo różnych marek;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

szybkie pytanko do znawców tematu. W projekcie WM mam kanały elastyczne 63mm w wylewce. Mój problem polega na tym, że na poddaszu planuje również ogrzewanie podłogowe wodne. Mam miejsce tylko na 5cm styropianu i te kanały będą nieco wystawać ponad styropian. Przy układaniu rurek od ogrzewania podłogowego będą miejscami nierówne poziomy - czy ma to jakieś negatywne konsekwencje dla ogrzewania ?

Opcjonalnie można chyba te kanały WM wkuć na centymetr w podłogę - ale wątpię aby wykonawca na to poszeł bez dodatkowej $.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

l

Ja ze względu na ocieplenie stropu 4-6 cm i ogrzewanie podłogowe rury 75 mm puściłem pod stropem ...i tak planowałem sufit podwieszany

 

Niestety pzabudowa sufitu u mnie odpada, ale wydaje mi się (z naciskiem na 'wydaje'), że pompka od podłogówki pogoni tę wodę tak czy inaczej. Przecież musi pracować aby tę wodę na drugą kondygnację wypchnąć. te 1,5cm chyba nie robi różnicy... jak sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...